Home » Naujos technologijos mažina gyvulių gydymo išlaidas
Pieno ūkio naujienos Straipsniai

Naujos technologijos mažina gyvulių gydymo išlaidas

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Vienas išmintingas ūkininkas kartą pastebėjo, kad jeigu pakankamai ilgai ir atidžiai klausysite, karvė pati pasakys ko ji nori. Naudojant išmanias technologijas „prabilti“ karves gali gerokai anksčiau ir būsite tikri, kad jas supratote teisingai.

Naujosios technologijos keičia pienininko kasdienybę ir ūkio valdymo strategiją. Dabar užuot ėjus į tvartą ir tikrinus kiekvieną karvę atskirai, informaciją apie gyvulių būklę galite matyti savo darbo kompiuteryje ir laiką skirti tik toms karvėms, kurioms tikrai reikia jūsų priežiūros.

Pienininkas iš Viskonsino (JAV) Jerry Volenec  SCR Allflex kaklo daviklius naudoja nuo 2013 metų. Davikliai fiksuoja karvių rują ir atrajojimą.

Pagrindinė priežastis padėjusi J. Volenec apsispręsti dėl rujų stebėjimo sistemos įsigijimo – mažas veršingų karvių skaičius. Ūkyje buvo sunku pastebėti rujas, dauguma karvių buvo sėklinamos tuo pačiu metu naudojant hormonus. Įsigijus sistemą, karvės sėklinamos tuomet, kai tai parodo kompiuteris, nuspręsta ženkliai sumažinti hormonų naudojimą.

„Įsigijus sistemą,pradėjome pirkti mažesnės talpos prostaglandino pakuotes, kadangi didelių nebespėdavome išnaudoti iki jų galiojimo laiko pabaigos. Dabar karves sėkliname tuomet, kai jos tam pasirengusios“,- teigia ūkininkas.

Išmokus – sutaupoma daug laiko

Automatinės rujų stebėjimo naudą pastebėjo ir Niu Jurke (JAV) esančios fermos Wil-Roc savininkas Cody Williamson. Beveik 4 000 karvių laikančiame ūkyje prireikė laiko, kol darbuotojai išmoko ir įprato naudotis sistema, tačiau rezultatai džiugina.

„Anksčiau žymėdavome karvių uodegas norėdami tinkamai įvertinti rują, nuolat stebėdavo karves. Dabar, kai to daryti nebereikia, per dieną sutaupome apie 2,5 valandas per dieną, kurias galime skirti kitiems darbams“, – džiaugėsi ūkio vadas.

Automatinis rujų stebėjimas padėjo sutaupyti ne tik darbo laiko, bet ir darbuotojų kiekio atžvilgiu. Prieš 6 mėnesius ūkininkas įsigijo antrą fermą (kad pasiektų dabartinį karvių skaičių), tačiau jam neprireikė samdyti naujų darbuotojų. Sistemoje matant svarbiausią informaciją apie karvių rują ir sveikatingumą, nebūtina visą laiką leisti fermoje ir galima dėmesį skirti tik tiems gyvuliams, kuriems to tikrai reikia.

Tinka ir šviežiapienėms

Pasak pirmojo ūkninko, stebėjimo sistemą verta įsigyti ne tik dėl rujų stebėjimo, bet ir dėl sveikatingumo. Neturint sistemos, J. Volenec kiekvieną dieną matuodavo šviežiapienių karvių temperatūrą, tikrindavo jas dėl ketozės bei kitų galimų negalavimų. Dabar apie visus galimus sutrikimus praneša programa.

„Jeigu karvės atrajojimas nepakitęs, mes prie jos nelendame. Dėmesį karvei skiriame tik tada, jeigu jos atrajojimas per valandą nukrinta iki 400 ir žemiau“, – patirtimi dalinosi ūkininkas.

Jam pritaria ir Wil-Roc fermos savininkas. Pasak jo, ankčiau kiekvieną dieną temperatūrą tekdavo pamatuoti maždaug 80 karvių, o dabar užtenka pažvelgti į grafiką.

„Vietoje to, kad darbuotojas skirtų po 45 sekundes per dieną 80-čiai užtrūkusių karvių, dabar jie skiria po 3-4 minutes toms karvėms, kurioms tikrai reikia pagalbos“, – patirtimi dalinosi ūkio savininkas.

SCR Allflex (Italija) davikliais prekiauja UAB Agroinfo