Žemės ūkio naujienos: 2024-08-06. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
Nausėda pasirašė dekretą dėl naujo ministrų kabineto
Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė dekretą dėl atnaujintos Vyriausybės sudėties. Šalies vadovas patvirtino dviejų naujų ministrų – Kazio Starkevičiaus ir Aurimo Pečkausko – kandidatūras. Atnaujintos Vyriausybės sudėtį prezidentui premjerė Ingrida Šimonytė pateikė praėjusį penktadienį. Vyriausybės vadovė keičia du kabineto narius – žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką ir sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį.
Į šiuos postus atitinkamai pateikė dabartinio Seimo Ekonomikos komiteto pirmininką, konservatorių K. Starkevičių bei sveikatos viceministrą A. Pečkauską. Kitose ministerijose pokyčių nėra – pateiktos tvirtinti tų pačių ministrų pavardės.
Prezidentūra jau anksčiau leido suprasti, kad labiausiai abejojama žemės ūkio ministro K. Navicko ateitimi Vyriausybėje. Pastarosiomis savaitėmis kritikos žerta ir sveikatos apsaugos ministro A. Dulkio atžvilgiu. Visgi, pats prezidentas konkrečių pavardžių viešai neįvardijo.
Savo ruožtu I. Šimonytė teigė keičiamiems ministrams neturinti jokių priekaištų, tačiau sprendimus priėmė, siekiant „konstruktyvaus Vyriausybės darbo“.
Prieš pasirašydamas dekretą, G. Nausėda pirmadienio vakarą susitiko su kandidatais į ministrus K. Starkevičiumi ir A. Pečkausku. Kaip teigiama išplatintame pranešime, šalies vadovas pabrėžė, jog, nors laiko iki Vyriausybės kadencijos pabaigos liko nedaug, norint dar tikrai galima nuveikti svarbių darbų.
Prezidentūros teigimu, šalies vadovas tikisi, jog tapęs ministru A. Pečkauskas imsis papildomų priemonių dėl eilių pas sveikatos priežiūros specialistus mažinimo, skirs daugiau dėmesio sveikatos reformai savivaldybėse. G. Nausėda taip pat naujajam ministrui akcentavo, kad reikia stiprinti sveikatos apsaugos lėšų naudojimo kontrolę, įvardijo būtinybę priimti sprendimus dėl sudėtingos vaikų ir jaunimo priklausomybių nuo narkotinių ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų gydymo situacijos regionuose. Taip pat viliamasi, kad naujasis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovas priims sprendimus dėl inovatyvių vaistų kompensavimo procedūrų ir jų trukmės pokyčių, o rengiant kitų metų valstybės biudžetą ieškos finansavimo sprendimų inovatyvių vaistų prieinamumui retomis ligomis sergantiems, onkologiniams ligoniams didinti.
Tuo metu naujam žemės ūkio ministrui šalies vadovas pabrėžė poreikį gerinti dialogą su žemdirbių bendruomene, įtraukiant ir smulkiems, vidutiniams, šeimos ūkiams atstovaujančias bendruomenes. Prezidentas įvardijo lūkestį aktyviai dalyvauti Europos Sąjungos (ES) lygmens diskusijose dėl žemės ūkio sektoriaus perspektyvų, akcentavo, kad reikia mažinti biurokratinę naštą žemės ūkio sektoriuje. Šalies vadovas viliasi, kad K. Starkevičius taip pat baigs kitus Vyriausybės programoje numatytus darbus ir tinkamai pasirengs deryboms dėl valstybės biudžeto.
Naujai paskirti ministrai dar turės prisiekti Seime.
Ministrų kabinetas yra sudaromas ir tvirtinamas iš naujo po to, kai Vyriausybė grąžino įgaliojimus naujai išrinktam prisiekusiam prezidentui.
Kaip numato įstatymas, ministrus, premjero teikimu, skiria ir atleidžia šalies vadovas.
Šaltinis: Augustė Lyberytė, lrt.lt, 2024-08-05
„NMA agro“ programoje – neariminės žemdirbystės plotai
„NMA agro“ programoje galima stebėti teminį neariminės žemdirbystės plotų sluoksnį, kuris padės ūkininkams tinkamai įgyvendinti įsipareigojimus. Pagal kompleksinės ekologinės sistemos veiklą „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“ parama skiriama už deklaruotus laukus, kuriuose taikomas žemės dirbimo būdas be plūgo (neapverčiant dirvos), kai taikoma tiesioginė sėja arba kiti bearimių technologijų žemės dirbimo būdai.
Pareiškėjai, siekiantys gauti paramą ir prisiėmę įsipareigojimus už kitų bearimių technologijų žemės dirbimo būdų taikymą, privalo dalyvauti šioje veikloje 1 metus, o pareiškėjai, prisiėmę įsipareigojimus už tiesioginės sėjos taikymą, privalo dalyvauti šioje veikloje 2 metus.
„NMA agro“ programoje galima peržiūrėti neariminės žemdirbystės plotus, kuriuose:
1. taikomas tiesioginės sėjos būdas:
šiuose plotuose privaloma išlaikyti dirvos dangą, kaip nustatyta geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) 6 standarte „Minimali dirvožemio danga siekiant išvengti, kad dirvožemis bus tuščias pažeidžiamiausiais laikotarpiais“, šiais laikotarpiais:
* nuo 2023 m. lapkričio 15 d. iki 2024 m. kovo 15 d.,
* nuo 2024 m. lapkričio 15 d. iki 2025 m. kovo 15 d.,
* ir nuo 2025 m. lapkričio 15 d. iki 2026 m. kovo 15 d.,
taip pat privaloma taikyti žemės dirbimą be plūgo nuo 2023 m. lapkričio 15 d. iki 2026 m. kovo 15 d.;
2. taikomi kiti bearimių žemės dirbimo technologijų būdai:
šiuose plotuose privaloma išlaikyti dirvos dangą, kaip nustatyta GAAB 6 standarte, šiais laikotarpiais:
* nuo 2023 m. lapkričio 15 d. iki 2024 m. kovo 15 d.,
* ir nuo 2024 m. lapkričio 15 d. iki 2025 m. kovo 15 d.,
* taip pat privaloma taikyti žemės dirbimą be plūgo nuo 2023 m. lapkričio 15 d. iki 2025 m. kovo 15 d.
Šiame teminiame sluoksnyje yra nurodyti abu tipai (tiesioginė sėja, kiti bearimių technologijų žemės dirbimo būdai), kurie padės ūkininkams stebėti laukus bei juose atlikti reikiamas žemės ūkio veiklas.
Daugiau informacijos apie „NMA agro“ programą galite rasti svetainėje www.nmaagro.lt.
Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-08-05
M.Plakys: po 10 metų Lietuvos žemės ūkyje dirbs robotai
„Agroambasadoriai“ toliau pristato įdomiausius Lietuvos ūkininkus ir šį kartą lankosi Naisiuose, Plakių šeimos ūkyje, kurį išgarsino socialiniame tinkle „TikTok“ daugiau nei 45 tūkst. sekėjų turintis ūkininkas Mantas Plakys. Vyras sutiko papasakoti apie jo šeimos ūkį, auginamas kultūras, inovacijų svarbą versle bei laukiančią ateitį.
Kur kas sunkiau, nei gali pasirodyti
Aktyviai socialiuose tinkluose savo veikla besidalinantis M.Plakys pasakoja, kad jo pažintis su žemės ūkiu prasidėjo dar vaikystėje, o rimčiau į ūkininkavimą jis pasinėrė prieš 16 metų.
„Mūsų ūkiui daugiau nei 30 metų. Pats jame sukuosi nuo kokių 6–7 metų, kiekviena vasara praleista čia. Tačiau intensyvus pačio ūkininkavimas prasidėjo 2007 metais. Viską pradėjo tėtis, vėliau prisijungiau ir aš, o atsiradus socialiniams tinklams, pradėjau juose po truputį viešinti vaizdinę medžiagą apie mūsų kasdienybę ūkyje, diskutuoti su sekėjais, pasakoti apie inovacijas. Taip viskas ir užsisuko“, – prisimena ūkininkams.
Pasak jo, Plakių ūkį ir jo aktualijas socialiniuose tinkluose sekančius žmones galima padalinti į 2 stovyklas: mėgstančius rimtai padiskutuoti ir tuos, kurie neturi supratimo apie žemės ūkį, tačiau labai nori parašyti savo nuomonę.
„Dalinuosi, gaunu atgalinį ryšį, jei tik galiu – atsakau, kartais įsiveliu į diskusijas, visko būna“, – pasakoja M.Plakys.
800 ha ūkyje Plakiai augina žieminius rapsus, cukrinius runkelius, žieminius kviečius, pupas ir miežius. M.Plakys pasakoja, kad jo tėtis yra pagrindinis ūkio agronomas ir galva, o jis pats atsakingas už žemės ūkio techniką.
„Studentavimo laikais agronomija manęs nelabai traukė, todėl pasirinkau technikos sritį – baigiau Vilniaus Gedimino technikos universitetą, transporto inžineriją. Vėliau mąsčiau studijas tęsti ir įgyti magistro laipsnį, tačiau galiausiai nusprendžiau sugrįžti į ūkį, pradėti dirbti ir taip per praktiką įgauti reikiamų žinių ir patirties. Manau, kad kartais visai nereikia baigti aukštojo, kad taptum geru specialistu“, – sako M.Plakys.
Visgi ūkininkavimas, kaip pasakoja vyras, tikrai nėra pati lengviausia veikla pasaulyje, todėl norint būti geru specialistu, reikia turėti kompetencijų ne vienoje srityje.
„Ūkininko darbas yra labai kompleksiškas ir įvairus. Turi būti ir meteorologas, ir agronomas, ir technikas, ir dar buhalteris. Na, su buhalterija gal man paprasčiau, nes žmona mūsų ūkyje už tai atsakinga“, – juokiasi pašnekovas, tačiau greitai surimtėja ir sako, kad be didelio noro, agronominių ir techninių žinių tapti ūkininku yra neįmanoma.
Sėkmingo ūkio receptas
Sėkmingą ūkininkavimą, pasak M.Plakio, užtikrina nuolatinis domėjimasis ir investavimas į žemės ūkio techniką.
„Dalyvaujame tiek Lietuvoje, tiek užsienyje rengiamose parodose, investuojame į techniką, kuri suefektyvina, palengvina darbą ūkyje. Prieš dešimtmetį nebūčiau pagalvojęs, kad kažkada robotai dirbs žemę, o štai visai neseniai patys išbandėme traktorių-robotą, kuris darbuojasi be operatoriaus. Manau, kad po 10 metų žemės ūkis Lietuvoje bus dar modernesnis, mažiau rankų darbo, didelę dalį darbų atliks robotai, dronai. Pats labai tikiu, kad ir mes savo ūkyje turėsime dar ne vieną robotą“, – viliasi ūkininkas.
Be technologijų, šiuolaikiniame ūkyje labai svarbios tampa ir agronominės žinios. Dėl besikeičiančio klimato tenka ypač daug domėtis naujausiomis veislėmis, kurios gali atlaikyti įvairų stresą, tokį kaip sausros, liūtys, kenkėjai, plintančios augalų ligos.
M.Plakio pasiteiravus, kuri kviečių veislė jo ūkyje pasiteisino labiausiai, pašnekovas išskiria tris šiuo metu auginamas rūšis.
„Prieš 15 metų pradėjome auginti „Skagen“ veislę, kuri šiandien yra labai plačiai žinoma ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Tai ypač derlinga ir atspari veislė. Viena iš naujausių mūsų veislių – „Euforija“. Ją auginame jau treti metai ir galime pasakyti, kad jos kokybiniai parametrai yra išties geri, o derlingumas labai neblogas. Turime ir „Etaną“, kuri taip pat pasižymi geru derlingumu. Esame išbandę ne vieną veislę, tačiau jei ji po 2 metų nepasiteisina, nebetęsiame jos auginimo“, – pasakoja ūkininkas.
Ūkyje darbuojasi visa šeima
M.Plakys su žmona Jurgita augina tris vaikus. Paklaustas, ar įsivaizduoja, kad kažkada ir jo atžalos prisidės prie darbų ūkyje, pašnekovas sako akivaizdžiai matantis vaikų susidomėjimą ūkininkavimu, tačiau versti perimti šeimos ūkį tikrai nesiruošia.
„Kai tik galiu, visada stengiuosi mažuosius įtraukti į ūkio veiklas. Pasivažinėjame kartu traktoriumi, kombainu. Dabar kaip tik jie laukia, kada vilkiku galės kartu su manimi vežti grūdus į uostą. Pirmiausia važiuos vyresnėlis, tada dukra, na, o mažoji tai 100 proc. bus ūkininkė – nuo ryto iki vakaro galėtų būti ūkyje, tik duok jai įlipti į traktorių“ , – juokiasi vyras.
M.Plakys sako, kad ūkyje dirba 7 dienas per savaitę, todėl laiko laisvalaikiui lieka retai. Visgi, atsiradus bent menkiausiai progai pailsėti, visada stengiasi praleisti kuo daugiau laiko su šeima, išvykti trumpų atostogų.
„Didžiausias hobis – kelionės, todėl kai tik turime galimybę, visada stengiamės pamatyti kažką naujo, aplankyti dar nematytą šalį ar tiesiog pailsėti Lietuvoje. Prieš 5 metus atradau pomėgį važinėtis dviračiu, todėl dabar, kai tik turime šiek tiek laiko, visa šeima sėdamės ant dviračių ir laiką leidžiame gamtoje“, – atskleidžia ūkininkams.
Plakių ūkis ne tik modernus, bet ir socialiai atsakingas. „Norime, kad vietiniai turėtų galimybę užsidirbti, todėl visi mūsų darbuotojai yra iš Naisių arba aplinkinių kaimelių. Tiek savanoriškai, tiek paprašyti stengiamės paremti vietinę bendruomenę, finansiškai ir per paslaugas prisidedame prie renginių organizavimo, remiame bažnyčią“, – pasakoja M.Plakys.
Šaltinis: valstietis.lt, 2024-08-05
Navickas: belieka apgailestauti, kad po rinkimų prezidento prioritetai pasikeitė
Penktadienį premjerė prezidentui pateikė atnaujintą Ministrų kabineto sudėtį, kurioje vietos nebeliko žemės ūkio ministro pareigas ėjusiam Kęstučiui Navickui. „Politika be vertybių – ne mano politika“, – feisbuke pareiškė K. Navickas. Pasak jo, jis kadencijos pradžioje buvo išsikėlęs kelis prioritetus: trumpųjų maisto grandinių plėtrą, išmokų ribojimą stambiausiems ūkininkams, jaunųjų ir šeimos ūkininkų rėmimą.
K. Navickas sako, kad šios temos buvo aptartos ir su prezidentu, tačiau dabar, ministro teigimu, „belieka apgailestauti, kad po antrosios kadencijos rinkimų šie prezidento prioritetai pasikeitė“.
„Sėkmė ir džiaugsmas, kad LR Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė pakvietė mane dirbti į jos vadovaujamą Vyriausybę. Tai buvo drąsus žingsnis, kita vertus, tuomet abu supratome, kad tai ir didelė rizika ne savą žemdirbių tarpe paskirti žemės ūkio ministru, tai būtų galima palyginti su vilko įleidimu į avidę. Nieko susitvarkėme, padėjo tvirta premjerės laikysenas“, – teigė K. Navickas.
K. Navickas aiškina bandęs sumažinti priešpriešą tarp aplinkosaugininkų ir ūkininkų.
„Žemės ūkio ir aplinkosaugos bendruomenės gyvena savo įsitikinimų rūmuose ir noro juos keisti neturi nė viena pusė, nors bendradarbiaujant išloštų visi“, – visgi pripažino jis.
Jis pažymėjo, kad buvo siekta sudaryti palankesnes sąlygas smulkiesiems ūkininkams.
„Faktas tas, kad smulkieji ūkininkai susiskaldę, nesikooperuoja, jais labai lengvai manipuliuoja stambieji ūkininkai, o dėl susidariusios žemės ūkio asociacijų konjunktūros, Žemės ūkio rūmai neturi autoriteto juos atstovauti“, – kritikos negailėjo jis.
K. Navickas pasidžiaugė pasiekimais dėl bendruomenių projektų.
„Dabar sunkumus patiriantys regionai turi palankesnes sąlygas gauti paramą, palyginti su didžiųjų priemiesčių bendruomenėmis“, – komentavo jis.
„Esant šiaip politinei situacijai, didesnę vertė matau ne atmušinėti populistinius priekaištus, dažniausiai sutampančius su stambiausiųjų žaidėjų interesais, o iki Seimo rinkimų išnaudoti laiką aktyviai aptariant siūlymus ateinančiam politiniam ciklui“, – pažymėjo jis.
K. Navickas taip pat nurodė, kad paprašė premjerės atleisti jį iš pareigų.
LRT.lt primena, kad prezidentui Gitanui Nausėdai Ingrida Šimonytė penktadienį pasiūlė keisti du ministrus. Tai – žemės ūkio ministras K. Navickas ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. Premjerė teikia prezidentui sveikatos apsaugos ministru dabartinį viceministrą Aurimą Pečkauską, o žemės ūkio – Seimo ekonomikos komiteto pirmininką Kazį Starkevičių.
K. Navickas ir A. Dulkys pastaruoju metu sulaukė daug kritikos iš prezidento.
Prezidentas žada sprendimą kitą savaitę.
Šaltinis: lrt.lt, 2024-08-02
Merkęs lietus Rokiškio ūkininkus tik pristabdė
Praėjusios savaitės pradžia buvo itin lietinga, tad darbus laukuose jau pradėjusiems ūkininkams teko stabtelėti. Darbų įkarštyje apniukę orai tikrai nedžiugino, visgi Rokiškio rajono ūkininkai džiaugėsi, kad jų neištiko Žemaitijos krašto ūkininkų likimas, kai po šalyje siautėjusios audros „nuskendo“ visi laukai su pasėliais.
Pavieniai ploteliai
Besibaigiant lietingajai savaitei, Rokiškio ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Petkevičius sakė, Rokiškį didžioji audra aplenkė, tad masinio javų išguldymo išvengta.
„Mūsų rajone yra apie 2 tūkstančius ūkininkų, o ūkininkų sąjungai priklauso 200. Iš jų nei vienas nesikreipė dėl patirtų nuostolių. Manome, kad tai, kas buvo baisu, praėjo šalia rajono. Masinio išguldymo nebuvo, pavieniai atvejai gal kažkur ir nutikę, bet dėl vieno laukelio niekas neskambino. Esame laimingi, kad netenka skaičiuoti pusės rajono žalos, kuri būtų sunkiai įvertinama. O tokių situacijų Lietuvoje tikrai yra: Joniškio, Šiaulių pusėje ūkininkų laukai apsemti. Nereikia stebėtis, kai per parą iškrenta 130 mm kritulių. Šakiuose – 50 mm, audra truputį kabino Jonavą, siautėjo Vilniaus regione“, – žiniomis iš kitų rajonų ūkininkų pasidalino M. Petkevičius.
Jo teigimu, trys šalies savivaldybės savo rajonuose paskelbė ekstremalią padėti: vieni dėl ūkininkų bėdų, kiti dėl to, kad dauguma gyventojų vis dar neturi elektros: „Kol nepaskelbta ekstremali situacija, savivaldybė negali naudoti tam tikrų finansinių resursų. Elektrikai palikti tvarkytis be pagalbos, kurios reikia“.
Liks be pasėlių ir be išmokų?
Pasiteiravus, ar pasėlius apdraudę šalies ūkininkai po šių gamtos išdaigų sulauks draudimo išmokų, M. Petkevičius apgailestavo – tikėtina, kad ne: „Kiek teko matyti, skaityti ir bendrauti su nuostolių patyrusiais ūkininkais, jie sako, kad, greičiausia, draudimo kompensacijų nebus. Kompensacija mokama, jei pasėlis sunaikinamas iki vaškinės brandos. Deja dabar jau grūdai yra subrendę kūlimui ir jų nebedraudžia. Jei javai būtų nesunokę, gal ir draustų, arba jei būtų drausti brangesniu draudimo variantu – gal situacija būtų kitokia. Tik paradoksas, kad tokio varianto Lietuvoje nėra“.
Rokiškio ūkininkų sąjungos pirmininko teigimu, būtų naivu tikėtis, kad skęstančiuose laukuose dar galima kažką gero rasti. Pasak M. Petkevičiaus, viskas priklauso nuo to, kiek laiko laukai būna drėgni.
„Būna šiltnamio efektas: sunokusiose ir nenukultose varpose sudygsta javai. Tokie pardavimui jau netinkami, tik pašarui. Deja, Lietuvoje tokių nesupirkinėja ir telieka išmesti. Mes irgi dabar po audrų dar laukiam (su M. Petkevičiumi kalbėjomės penktadienį – aut. past.). Bandėm matuoti drėgnumą laukuose – dar drėgna. Jei artimiausiomis paromis neužlytų, gal savaitgalį ir važiuotume kulti. Šiuo metu kuliami kviečiai, kvietrūgiai. Vasara persirito į antrą pusę, tad su rapsais jau susidorota. Jei dar kas nors jų turėjo, po praėjusio savaitgalio tikrai nieko nebeliko“, – šyptelėjo M. Petkevičius.