Šėrimas Veršeliai

Veršelių auginimo automatizavimas – pliusai ir minusai

veršelis str

Niekas nestovi vietoje, technologinė pažanga (vystymasis) juda į priekį, ir žemės ūkis nėra išimtis. Ypatingai svarbu tapo maksimalus žmogiškojo faktoriaus poveikis vykdant kasdienius fermos darbus, ką padaryti galima žmogų keičiant mašina.

Kas liečia veršelius, šiai dienai labai populiari automatinė pieno girdymo sistema „Mama“, kaip ją vadina Lietuvoje. Dažnai konsultuojant fermas išgirstu klausimą, kokio amžiaus veršelius galima pervesti į grupę ir maitinti „Mama“. Tokių sistemų gamintojai rekomenduoja grupuoti veršelius ir maitinti šiomis sistemomis nuo trečios veršelio gimimo dienos. Vis dėlto svarbu išsiaiškinti pliusus ir minusus tokio ankstyvo automatizavimo.

Aišku, neskaitant žmogiško faktoriaus kišimosi, trūkstant darbo jėgos fermoje, tai didelis pliusas. Kadangi sutaupytu laiku galima atlikti kitus darbus. Nekalbant apie tai, kad ūkininkui pakeisti pieną į pieno pakaitalą yra pigiau. Taip pat sutaupomos išlaidos kibirams maitinant pienu, čiulptukams, vandeniui (kibirų plovimui po kiekvieno girdymo). Bet visgi, pažiūrėkim į visus faktorius iš veršelio pusės. Juk jis iš automato maitinasi pats.

Vieni iš pagrindinių faktorių, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį – pieno pakaitalas ir jo kokybė. Juk pirmosiomis gyvenimo dienomis veršelio organizmas nevirškina ląstelienos, o pieno pakaitale, kad ir nedidelis kiekis, tačiau jos yra. O tai reiškia, kad jį (pieno pakaitalą) virškint veršiukui reikia daugiau laiko ir energijos.

Akcentuotina, jog maksimalus pieno pakaitalo riebumas gali būti iki 20 procentų kilograme. Reiškia vienam litrui pieno tenka apytikriai 2,5-3 procento riebumo, lyginant su gamtiniu pienu, kurio riebumas apytikriai 4 procentai. Tai priveda mus prie tokios išvados, kad energetinė pieno pakaitalo vertė lyginant su natūraliu pienu yra daug mažesnė, tai kas gaunasi kai visą reikalingą energiją veršelis gauna tik iš šių skystų ėdalų? Mes jam „padarome“ dietą, nesuteikiame pakankamai energijos, reikalingos jo augimui, vystymuisi, metabolizmui bei šilumai.

Peržiūrint veršelio gyvenimo pieninį periodą – pats kritiškiausias yra pirmas mėnesis. Pastarojo pirmų dviejų savaičių pirmos dienos turi ypatingą reikšmę ir įtaką užaugusiai karvei, kadangi šiuo metu formuojasi pieno audiniai. Todėl labai svarbu aprūpinti veršelį pakankamu energijos kiekiu ir maitinimosi kokybe, kad užtikrint gerą veršelio augimą ir vystymąsi, kad visas potencialus produktyvumas ir reprodukcija išsisaugotų. Taigi saugokit savo veršelius, nes jie jūsų sėkmės ženklas ir ateities ūkio augimo garantas.

Daugiau straipsnių apie prieauglio auginimą rasite čia.