Home » Veršelių svėrimo svarba
Veršeliai

Veršelių svėrimo svarba

Įvairiose pasaulio šalyse dirbantys pienininkai sau užsibrėžia labai panašų tikslą – veršelių priesvoris per dieną turi siekti 800-1 000 gramų. Tačiau toli gražu ne visi gali atsakyti ar šis rezultatas buvo pasiektas. Prieauglio svėrimas dažnai yra paskutinis ilgame darbų sąraše ir tam tiesiog nelieka laiko.

Kodėl svarbu žinoti veršelio priesvorį?

Vadybos eksperto Peter Drucker teigimu: „Tu negali valdyti to, ko negali išmatuoti“. Nežinodami kiek svorio per dieną priauga veršelis, jums bus sunkiau įvertinti šėrimo efektyvumą, pastebėti silpnesnius veršelius, greičiau į bandą atvesti anksčiau reikiamą svorį pasiekusias telyčaites, atrinkti gyvulius, kuriuos norite pasilikti bandoje.

Taikant intensyvų šėrimą, karvėmis tapusios telyčaitės duoda daugiau pieno ir taip didina ūkio pelną. Amerikiečių tyrėjas Fernando Saberon nustatė, kad kiekvienas papildomas 100 gramų veršelio dienos priesvorio per pirmą laktaciją iš karvės padeda gauti nuo 85 iki 111 kilogramų daugiau pieno. Tai yra, jeigu telyčaitė per dieną priaugs ne 600,o 1 000 gramų (400 gramų daugiau, nei turėtų), per pirmą laktaciją ji turėtų duoti maždaug 400 kilogramų pieno daugiau. Tačiau,kad tai pasiektumėte, turite tiksliai žinoti ar einate teisingu keliu.

Veršelių šėrimas su CalfExpert

Įsigyjant Holm&Laue CalfExpert automatinę veršelių girdymo sistemą, galima pasirinkti, kad prie jos būtų pridėtos ir veršelių svarstyklės. Kiekvieną kartą prieaugliui atėjus atsigerti, sistema automatiškai užfiksuoja jo svorį, o savo kabinete sėdintis fermos vadovas mato, ar dienos tikslas buvo pasiektas.

Kasdienis svėrimas padeda laiku pastebėti negalavimus. Pavyzdžiui, jeigu veršelis per dieną visuomet priaugdavo po vidutiniškai 800 gramu, o pastarąsias porą dienų tik po 400 gramų (nors apetitas neatrodo sumažėjęs), tai praneša apie viduriavimą. Gavę pavojaus signalą, galėsite greičiau atskirti veršį ir skirti jam reikiamą gydymą.

Tikslus priesvorio žinojimas taupo ūkio pinigus. Sekdami tikslų veršelio svorį, galėsite greičiau jį nujukyti bei taip sutaupyti 8- 10 eurų nuo veršelio. Taip pat, reikiamą svorį pasiekusius gyvulius greičiau atvesite į bandą bei mėnesiu paankstinti telyčių pirmojo veršiavimosi amžių. Tai leis sutaupyti 50 eurų nuo telyčios.

Daugiau apie automatinę veršelių girdyklą galite sužinoti čia: www.agroinfo.lt