Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2022-09-02

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis
Photo iš Pixabay

Žemės ūkio naujienos: 2022-09-02. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Ministras K. Navickas Rugsėjo 1-osios proga pasveikino Aukštaitijos profesinio rengimo centro bendruomenę

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas Mokslo ir žinių dienos proga Alantoje pasveikino Aukštaitijos profesinio rengimo centro bendruomenę. „Svarbiausia mokantis nebijoti eksperimentuoti ir klysti – tik taip pasiekiama rezultatų. To paties linkiu visiems šalies moksleiviams ir studentams. O pedagogams linkiu kantrybės ir neblėstančio noro dalytis žiniomis“, – sakė ministras K. Navickas.

Mokykloje, įkurtoje prieš daugiau kaip 60 metų, mokosi beveik 600 jaunuolių, 338 iš jų yra pirmakursiai.

Čia veikia Sektorinis žemės ūkio praktinio mokymo centras. Jame siekiama išmokyti, pademonstruoti ir suteikti galimybę praktiškai susipažinti su augalininkystės ir gyvulininkystės produkcijos gamybos naujovėmis, jų įgyvendinimo efektyvumu, žemės ūkio mechanizavimo privalumais, alternatyvios energetikos galimybėmis ir panaudojimu Lietuvos kaime.

Šiame centre suteikiama staliaus, ekologinio ūkio darbininko žinių, kartu įgyjant pagrindinį išsilavinimą. Čia žinių semiasi ir būsimi želdinių tvarkytojai, automobilių remontininkai, virėjai, padavėjai – barmenai, apdailininkai (statybininkai), kaimo verslų darbuotojai, tarptautinių vežimų vairuotojai ekspeditoriai, apskaitininkai – kasininkai, žemės ūkio gamybos verslo darbuotojai, pardavimų konsultantai, žirgininkystės verslo ir apsaugos darbuotojai.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-09-01

Bosforo sąsiaurį užblokavo laivas su ukrainietiškais grūdais

Turkijos Bosforo sąsiaurį užblokavo čia ant seklumos dėl gedimo užplaukęs laivas, gabenantis ukrainietiškus grūdus, praneša Turkijos valstybinė naujienų agentūra „Anadolu“. Dėl incidento šis gyvybiškai svarbus sąsiauris, jungiantis Juodąją jūrą su Marmuro jūra ir platesne Viduržemio jūra, buvo laikinai uždarytas laivybai.

Turkijos pareigūnų duomenimis, Bosforo sąsiauriu kasmet praplaukia vidutiniškai apie 40 tūkst. laivų.

Sąsiaurį užblokavęs laivas „Lady Zehma“ gabena 3 tūkst. tonų ukrainietiškų kukurūzų. Anot Stambule įsikūrusio Jungtinio koordinavimo centro, įsteigto prižiūrėti grūdų eksportą iš karo draskomos Ukrainos, šis laivas plaukė į Italiją.

Šaltinis: lrt.lt, 2022-09-02

Ūkininkams – 31 mln. eurų lengvatinėms paskoloms

Nacionalinė plėtros įstaiga UAB Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF) ruošiasi skatinamosios finansinės priemonės ūkio subjektams, dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą patiriantiems sunkumų, įgyvendinimui. Pagal šią priemonę iki 2022 metų pabaigos žemės ūkio ir žuvininkystės srityse veikiantiems ūkio subjektams skirta 31 mln. eurų lengvatinėms paskoloms likvidumui užtikrinti, rašoma pranešime.

Skolinimą planuojama pradėti rugsėjo pabaigoje Skatinamoji finansinė priemonė „Paskolos ūkio subjektų, veikiančių žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, likvidumui užtikrinti reaguojant į Rusijos agresiją prieš Ukrainą“ bus įgyvendinta pagal LR žemės ūkio ministro 2022 m rugpjūčio 29 d. įsakymu patvirtintą schemą.

„Vasario mėnesį Rusijai pradėjus agresiją prieš Ukrainą, daugelis sektorių patyrė ekonominių sunkumų – žemės ūkis ir žuvininkystės sektorius nėra išimtys. Europos Komisijos patvirtinto komunikato pagrindu parengta skatinamoji finansinė priemonė padės ūkio subjektams išspręsti apyvartinio kapitalo problemas – sumokėti atlyginimus darbuotojams, apmokėti kuro ir elektros išlaidas, atsiskaityti su tiekėjais, padengti kitas būtinas einamąsias išlaidas“, – sako ŽŪPGF l. e. direktorės pareigas Romalda Globienė.

Artimiausiu metu ŽŪPGF planuoja paskelbti finansų tarpininkų atranką priemonės įgyvendinimui. Atrinkus paskolas teiksiančius finansų tarpininkus bus pradėtas priemonei skirtų 31 mln. eurų lėšų skolinimas. Per atrinktus finansų tarpininkus su apyvartinio kapitalo trūkumu susidūrusiems ūkio subjektams paskolos bus teikiamos iki 2022 m. gruodžio 31 d. Informacija apie finansų tarpininkų atranką ir jų sąrašas bus skelbiama interneto svetainėje garfondas.lt.

Paskolos bus teikiamos apyvartiniam kapitalui finansuoti

Lengvatinės paskolos pagal šią skatinamąją finansinę priemonę bus teikiamos apyvartiniam kapitalui finansuoti ūkio subjektams, kurie po 2022 m. vasario 1 d. dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą patyrė sunkumų, vertinant skubaus padengimo (kritinio likvidumo) rodiklio reikšmę arba apyvartos pokytį. „Dabartinės situacijos akivaizdoje, žemės ūkio ir žuvininkystės sektoriuose veikiantiems ūkio subjektams siekiant užtikrinti pakankamą likvidumą ir išsaugoti veiklos tęstinumą, kyla kur kas didesnis apyvartinių lėšų poreikis“, – patikslina R. Globienė.

Lengvatinės paskolos bus teikiamos ūkio subjektams, užsiimantiems pirmine žemės ūkio produktų gamyba, kooperatinėms bendrovėms, užsiimančioms žemės ūkio produktų perdirbimu ar prekyba, bei ūkio subjektams, užsiimantiems akvakultūros produktų gamyba, savo pagamintų akvakultūros produktų perdirbimu ir iš jų pagamintų produktų realizavimu. Maksimali paskolos suma sieks iki 500 tūkst. eurų bei vertinama individualiai pagal paskolos gavėjo apyvartą arba gamtinių dujų ir elektros energijos išlaidas. Vienam paskolos gavėjui galės būti suteikiama viena paskola, o jos maksimali trukmė – iki 72 mėnesių bei galimas grąžinimo atidėjimo terminas iki 12 mėnesių.

Paskolai, priklausomai nuo paskolos trukmės ir ūkio subjekto dydžio, taikoma fiksuota metinė palūkanų norma nuo 0,1 iki 1,51 proc. Paskolos administravimo mokestis siekia 2 proc. paskolos sumos, tačiau ne mažiau kaip 150 eurų ir ne daugiau kaip 2 500 eurų. Paskolos suteikiamos neįkeičiant turto. Paskolos nėra teikiamos ūkio subjektams, 2022 m. gavusiems lengvatines paskolas pagal priemonę ūkio subjektams, patyrusiems sunkumų dėl COVID-19 pandemijos, taip pat taikomi kiti apribojimai dėl dalyvavimo programose, valstybės pagalbos sumų limitų ir ES taikomų sankcijų.

Šaltinis: delfi.lt,2022-09-01

IGC pasaulyje 2022–2023 m. rugpjūčio mėn. sumažino grūdų derliaus prognozę

Tarptautinės grūdų tarybos (toliau – IGC) 2022 m. rugpjūčio 18 d. duomenimis, 2022–2023 m. pasaulinio grūdų derliaus prognozė, palyginti su prieš tai buvusia prognoze, sumažinta 4,1 mln. t (iki 2 248,2 mln. t), ir tai būtų 42,9 mln. t mažiau nei 2021–2022 m. Grūdų derliaus prognozė sumažinta dėl laukiamo mažesnio kukurūzų ir sorgo derliaus pasaulyje.

Bendras grūdų sunaudojimas pasaulyje analizuojamu laikotarpiu prognozuojamas 3,0 mln. t mažesnis ir turėtų sudaryti 2 273,7 mln. t. 2022– 2023 m., palyginti su 2021–2022 m., grūdų sunaudojimas pasaulyje turėtų būti mažesnis 17,7 mln. t. 2022–2023 m. grūdų prekybos apimtys pasaulyje pagal naujausias prognozes turėtų sudaryti 408,9 mln. t ir tai būtų 3,0 mln. t daugiau nei buvo prognozuota liepos mėn., bet 15,4 mln. t mažiau, palyginti su 2021–2022 m. Prekybos prognozė, rugpjūčio mėn. prognozę palyginti su liepos mėn., padidinta dėl didesnio kukurūzų importo į ES šalis.

Šaltinis: Agro RINKA, Nr. 15 (407) / 2022 m.

Ankstesnės žemės ūkio naujienos