Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2022-09-05

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis
Foto iš Pexels

Žemės ūkio naujienos: 2022-09-05. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Gauti augalų ar pasėlių draudimo įmokos kompensaciją bus paprasčiau

Augalų ir (arba) pasėlių draudimo reikalus ūkininkai galės sutvarkyti paprasčiau. Kreipiantis dėl dalinės draudimo įmokos kompensacijos  jiems nebereikės pateikti trijų draudimo įmonių draudimo pasiūlymų, kuriuos vertina savivaldybių administracijos specialistai. Tokį įsakymą pasirašė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Rizikos valdymas“ veiklos srities „Pasėlių, gyvūnų ir augalų draudimo įmokos“, susijusios su pasėlių ir augalų draudimo įmokų kompensavimu, įgyvendinimo taisyklės leis pareiškėjams, draudimo įmonėms, savivaldybių ir Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos specialistams sumažinti administracinę naštą panaikinant pirkimo procedūras, paramos gavėjų draudimo įmokų sumos kompensuojamąją dalį apskaičiuojant pagal didžiausius draudimo įmokų įkainius 1 ha deklaruoto ploto pagal pasėlių ir (arba) augalų rūšis.

Kompensavimo intensyvumas nesikeičia ir išlieka iki 70 proc. tinkamos finansuoti draudimo įmokų sumos. Avanso intensyvumas taip pat nesikeičia ir išlieka 70 proc. apskaičiuotos paramos sumos.

Dokumentus paramai gauti jau galima teikti savivaldybių administracijoms. Dokumentai savivaldybės, kurioje įregistruota žemės ūkio valda, administracijai teikiami: el. paštu (pasirašyti pareiškėjo kvalifikuotu elektroniniu parašu), asmeniškai, registruotu paštu ar per įgaliotą asmenį.

Pagrindinės sąlygos ir reikalavimai

-Kompensacijos gali kreiptis žemės ūkio veikla užsiimantys fiziniai asmenys, savo vardu įregistravę ūkininko ūkį bei valdą, ir juridiniai asmenys, savo vardu įregistravę valdą.
-Kartu su paramos paraiška savivaldybei pateikiama draudimo paraiška ir vienas draudimo pasiūlymas.
-Draudimo įmokos draudimo įmonei sumokamos tik po paramos paraiškos pateikimo savivaldybei dienos.
-Draudimo sutartis (liudijimas), mokėjimą patvirtinantys ir kiti dokumentai gali būti pristatomi savivaldybei dviem etapais: nuo sausio 1 d. iki balandžio 30 d., dokumentai teikiami avansui gauti; nuo birželio 1 d. iki rugpjūčio 15 d. dokumentai teikiami likusiai (jei buvo teikta avansui) daliai arba visai paramos sumai gauti.
-Pagal draudimo sutartį, pasirašomą ne ilgesniam kaip vienam augalų vegetacijos laikotarpiui, numatomi padengti nuostoliai, kai dėl stichinės sausros ir (arba) iššalimo sunaikinama daugiau kaip 20 proc. ūkininko vidutinės metinės praėjusių trejų kalendorinių metų laikotarpio produkcijos (vidutinė metinė trejų metų produkcija apskaičiuojama pagal tos savivaldybės, kurioje įregistruota pareiškėjo žemės ūkio valda, vidutinį metinį praėjusių trejų metų produkcijos rūšies derlingumą tonomis iš hektaro. Ši informacija skelbiama Lietuvos statistikos departamento svetainėje).

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2022-09-02

Ar turėsime šiemet duonos ir pyragų?

Rudens romantika beldžiasi į Rytų Lietuvos ūkius. Javapjūtė baigta, skaičiuojamas derlius. Geriausiai žemės alsavimą jaučia žmonės, dirbantys ją, sekantys gamtos permainas ir suprantantys tokios draugystės kainą.

Juozo Mikšto ūkyje irgi ruduo. Derlius sandėliuojamas, žemė ruošiama tolimesnei sėjai. Pasak agronomo Alfredo Lukšėno, rytas ūkyje prasideda nuo laukų apžiūros – apvažiuoja, apžiūri… Ar rapsai dygsta, ar lietaus būta, kur žvėrių išbraidyti plotai. Kartais išvysti 18 briedžių bandą ir maloniai stebiesi tuo rastu vaizdu. Toliau planuoji darbus, dienos rūpesčiai veja vieni kitus.

– Ar turėsime šiemet duonos ir pyrago ant savo stalų? – klausiu tikrą tos srities specialistą, daugelį metų reikliai ir atsakingai agronomijos žinias taikantį savo darbe.
– Jei tik kepėjai nepagailės miltų, o iš mūsų, žemdirbių pusės, viskas padaryta – juokauja Alfredas. Derlius tikrai geras, keli laukai po 9 t kviečių iš vieno ha atseikėjo, oras buvo palankus. Jau pasėjome žieminį rapsą, dabar ruošiamės kviečių sėjai. Dar auga 240 ha maistinių pupų, kurių derlių nuimsime po poros savaičių. Jis, tradiciškai, iš Rygos uosto keliauja į Jungtinius Arabų Emyratus.

– Kaip dabartinė rinkos situacija įtakoja ūkio veiklą?
– Supirkimo kainų bangavimas stebimas nuolatos. Šiuo metu kainos – žemiausios, nes didelė javų pasiūla. Stambesni ūkiai neskuba su pardavimais, džioviname, sandėliuojame ir laukiame pavasario, kuomet išauga paklausa, gaunamas didesnis pelnas. Dabartinis kuro, elektros kainų šuolis įtakos galutinį rezultatą, bet įvairiose situacijose privalu judėti į priekį, ieškoti racionalių sprendimų.

– Agronomu dirbate netradiciniame ūkyje. Čia atliekami įvairūs moksliniai bandymai, įvairiai taikomos trąšos.
– Todėl ir įdomu dirbti. Dažnai atvyksta Žemės ūkio akademijos darbuotojai, mokslininkai, tiria dirvožemio sudėtį, kitokių veislių sėjos galimybes, augalų prisitaikymą, sąlygas. Visai neseniai svečiavosi doc. Vytautas Liakas, kuriantis trumpus informacinius filmukus apie Juozo Mikšto ūkininkavimo ypatumus, mokslinį požiūrį į žemdirbystės plėtojimą.

– Ar turi šiandieniniai žemdirbiai laiko sau, asmeniniam gyvenimui?
– Karščiausiu javapjūtės metu, mažai, bet daugiau pailsima žiemą. Kolektyvas nedidelis, bet darnus ir atsakingas. Suvokimas, kad auginame duoną ne tik Lietuvai, bet ir pasauliui įtakoja darbų kokybę, susiklausimą, gebėjimą mobilizuotis reikiamu metu. Kol yra tokių žmonių Lietuvoje, tikrai neliksime be duonos. O kepėjai galėtų būti dosnesni, nes mes savo darbą atlikome sąžiningai, – sako agronomas Alfredas Lukšėnas, dirbantis ryčiausiame šalyje Juozo Mikšto ūkyje.

Šaltinis: Sigita Telyčėnaitė, mignalina.lt, 2022-09-02

Pradėjo gaminti lietuvišką dujomis varomą traktorių

Rugpjūčio 31-oji „Rokiškio mašinų gamykloje“ įeis į istoriją, nes paskutinę šios vasaros dieną gamykloje pradėtas gaminti biometanu ir elektra varomas traktorius „AUGA M1“. Tai – bendras ambicingas ekologiško maisto gamintojos „AUGA group“ ir „Rokiškio mašinų gamyklos“ projektas.

Maždaug po mėnesio

Praėjusį trečiadienį Rokiškyje buvo pradėti pirmieji šių traktorių surinkimo darbai. „Rokiškio mašinų gamyklos“ generalinis direktorius Rimgaudas Kilas „Rokiškio Sirenai“ sakė, kad pirmas pokalbis su ekologiško maisto gamintoja „AUGA group“ vadovais dėl šio traktoriaus gamybos Rokiškyje įvyko 2021 metų lapkritį. Naujojo traktoriaus gamybos procesus įmonės vadovas patikėjo technologui Dariui Bulovui. „Šis traktorius yra naujausių technologijų kūrinys, užpatentuotas pasaulyje. Su „AUGA group“ pasirašėme bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią mes gaminame visą metalinę konstrukciją, tai yra, traktoriaus rėmą. Po to eina komplektacija, ties kuria dabar dirba „AUGA group“ konstruktoriai ir darbuotojai. Ateityje, kai jau nusistovės sistema, patys pirksime ir montuosime įrangą šiuose traktoriuose“, – kalbėjo R. Kilas.

Planuose – 100

Šiemet gamykloje planuojama pagaminti trys pirmuosius eksperimentinius traktorius. Numatyta, kad 2023 metais rokiškėnai sukomplektuos 100 hibridinių traktorių. „Kol kas aišku tik tiek, kad tokio traktoriaus kaina bus mažesnė nei mums įprasto kitu kuru varomo traktoriaus. Beje, hibridinio traktoriaus privalumas, kad naudojant biometano dujas ir esamą sistemą be pertraukų jis galės dirbti 12 valandų “, – sakė R. Kilas.

Įdarbins ūkiuose

Kaip savo interneto svetainėje skelbia ekologiško maisto gamintoja „AUGA group“, įmonė pristatė biometanu ir elektra varomą traktorių – „AUGA M1“, skirtą profesionaliam naudojimui.Šiemet įmonių grupė kartu su vienu stipriausiu žemės ūkio technikos gamintoju regione – „Rokiškio mašinų gamykla“ – pradeda ruoštis pirmosios traktorių partijos gamybos darbams. „AUGA group“ planuoja, kad 2022-ųjų antroje pusėje traktoriai bus įdarbinti grupei priklausančiuose ūkiuose.

Turi pajėgumus

Sutartį su „Rokiškio mašinų gamykla“ dėl kontraktinės hibridinių traktorių gamybos „AUGA group“ pasirašė dar praėjusių metų pabaigoje, nes rokiškėnai turi ilgametę patirtį žemės ūkio mašinų gamybos ir metalo apdirbimo srityse. „Turime gamybinę bazę, pajėgumus ir patirtį. Džiaugiamės, kad perspektyvios ir naujos technologijos yra gaminamos pas mus. Inovacijos yra būtinos žemės ūkio sektoriui, juk visas pasaulis visas yra susirūpinęs aplinkai daromu poveikiu. Viena tokių reikalingų technologijų jau pradėta gaminti būtent Lietuvoje“, – sakė R. Kilas.

Šaltinis: delfi.lt, Aušra Malinauskienė, Rokiškio sirena, 2022-09-01

IGC naujausiais rugpjūčio mėnesio prognozės duomenimis, grūdų atsargos pasaulyje 2022–2023 derliaus metų pabaigoje numatomos mažesnės


5,7 mln. t ir turėtų sudaryti 577,4 mln. t, tai būtų 25,5 mln. t mažiau, palyginti su 2021–2022 derliaus metų pabaigos atsargomis. IGC naujausiais duomenimis, kviečių derlius pasaulyje 2022–2023 m. gali siekti 778,0 mln. t ir tai būtų 7,8 mln. t daugiau nei buvo prognozuota liepos mėn., bet 3,0 mln. t mažiau, palyginti su 2021–2022 m. Kviečių sunaudojimas pasaulyje analizuojamu laikotarpiu turėtų sudaryti 782,7 mln. t ir tai būtų 2,9 mln. t daugiau nei ankstesnėje prognozėje bei 2,5 mln. t daugiau, palyginti su 2021–2022 m.

Kviečių sunaudojimas 2022–2023 m., palyginti su 2021–2022 m., maistui gali padidėti 1,6 proc. (iki 546,5 mln. t), pramonei – 0,3 proc. (iki 24,5 mln. t), o pašarams sumažėti 1,6 proc. (iki 146,2 mln. t). IGC prognozės duomenimis, kviečių prekybos rugpjūčio mėn. prognozė sumažinta 1,1 mln. t, o 2022–2023 m., palyginus su 2021–2022 m., gali būti mažesnė 3,9 mln. t ir sudaryti 192,8 mln. t. Kviečių atsargų prognozė per analizuojamą laikotarpį padidinta 2,7 mln. t. 2022–2023 m., palyginti su 2021–2022 m., kviečių atsargos gali būti 4,7 mln. t mažesnės ir sudaryti 274,9 mln. t.

Šaltinis: Agro RINKA, Nr. 15 (407) / 2022 m

Ankstesnės žemės ūkio naujienos