Home » Žemės ūkio naujienos: 2025-05-09
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2025-05-09

NMA parama, zemes ukio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2025-05-09. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Saugus augalų apsaugos produktų naudojimas

Įsibėgėjant pavasariniams darbams laukuose, naikinant piktžoles bei norint apsaugoti augalus nuo kenksmingų organizmų ar ligų, pasitelkiami augalų apsaugos produktai. Pasak Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus Jurij Kornijenko – „Labai svarbu, kad naudojant augalų apsaugos produktus būtų laikomasi nustatytų reikalavimų bei prireikus komunikuojama tiek su bitininkais, tiek su gretimų skypų savininkais.

Raginame būti atsakingais, taip bus išvengta nesutarimų bei papildomų patikrinimų dėl galimo netinkamo augalų apsaugos produktų naudojimo“.

Augalininkystės tarnyba primena, kad:

-Vadovaujantis Lietuvos Respublikos augalų apsaugos įstatymu, leidžiama naudoti tik Lietuvoje registruotus augalų apsaugos produktus, kuriuos platinti gali tik leidimus turintys tiekėjai. Augalininkystės tarnybos interneto svetainėje, skiltyje VATIS pateikiami Lietuvoje registruotų augalų apsaugos produktų sąrašai bei registruotų produktų etiketės.

-Tiek profesionalūs, tiek neprofesionalūs naudotojai privalo laikytis etiketėse nurodytų reikalavimų. Ypač svarbu neviršyti nustatytų augalų apsaugos produktų normų, apdoroti augalus tik tinkamu augimo tarpsniu, laikytis nustatyto apdorojimų skaičiaus bei laikotarpio nuo paskutinio purškimo iki derliaus nuėmimo, laikytis nurodytų apsaugos zonų iki paviršinio vandens telkinių ir melioracijos griovių, ne žemės ūkio paskirties žemės ir kitų teritorijų; atkreipti dėmesį į etiketėse nurodytą vėjo greitį, įprastai leidžiama purkšti, kai vėjo greitis yra iki 3 m/s. Taip pat rekomenduojama, kad jo kryptis būtų į priešingą pusę nuo gyvenamųjų teritorijų, sodybų, gretimų laukų ir pan., vengti purškimo esant temperatūrai aukštesnei nei +25 °C.

-Žydinčius augalus leidžiama purkšti tik nuo 21 val. iki 4 val. ryto, išskyrus augalus, kurių sąrašas skelbiamas Augalininkystės tarnybos interneto svetainėje, čia. Privaloma pranešti į Paraiškų priėmimo informacinę sitemą (PPIS) ne vėliau kaip prieš 2 kalendorines dienas, kai purškiami žydintys pasėliai ir kai naudojami augalų apsaugos produktai, kurio etiketėje nurodyta saugos priemonė „Pavojingas bitėms“.

-Privaloma žemės sklypus ar kitas teritorijas apdoroti tokiu būdu, kad būtų išvengta naudojamų augalų apsaugos produktų patekimo už apdorojamo ploto ribų.Purškimo darbai turi būti atliekami tik su patikrinta apdorojimo augalų apsaugos produktais įranga t. y. purkštuvai privalo turėti galiojantį apdorojimo augalų apsaugos produktais įrangos pažymėjimą. Tik techniškai tvarkingu ir tinkamai naudojamu purkštuvu augalų apsaugos produktai bus paskleisti tolygiai ir tiksliai, o augalai bus efektyviai apsaugoti nuo kenksmingųjų organizmų.

-Prieš atliekant purškimo darbus būtina atkreipti dėmesį į vėjo greitį ir kryptį – idealu, kai vėjo greitis yra iki 3 m/s ir jis pučia į priešingą pusę nuo gyvenamųjų teritorijų, sodybų, gretimų laukų ir pan.

-Profesionalieji augalų apsaugos produktų naudotojai privalo pildyti nustatytos formos Augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos žurnalą – popieriuje, PPIS arba elektroniniu būdu – iki einamųjų metų gruodžio 1 d. Tais atvejais kai profesionalusis naudotojas suteikė apdorojimo augalų apsaugos produktais paslaugą, kurios metu naudoti jo vardu įsigyti augalų apsaugos produktai, augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos žurnalą turi užpildyti paslaugos gavėjas. Augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos žurnalas ir augalų apsaugos pirkimo dokumentai turi būti saugomi trejus metus.

-Profesionalaus naudojimo augalų apsaugos produktai ir beicuota sėkla turi būti laikomi rakinamose, ženklintose, vėdinamose patalpose su nelaidžiomis grindimis – atskirai nuo maisto, pašarų, vandens ir gyvūnų. Tuščios profesionalaus augalų apsaugos produktų ir beicuotos sėklos pakuotės laikomos tos pačios patalpos, kur saugomi augalų apsaugos produktai, atskiroje vietoje ar atskiroje pagalbinio ūkio paskirties pastatų ar jų patalpų vietoje.

Šaltinis: vatzum.lrv.lt, 2025-05-06

Dar galima teikti paraiškas antros kartos biodegalais ir elektra varomai žemės ūkio technikai įsigyti

Aplinkos ministerija primena, kad paskelbtas kvietimas ūkininkams, norintiems įsigyti mažiau taršios, antros kartos biodegalais ar elektra varomos žemės ūkio technikos. Kvietimui iš Klimato kaitos programos lėšų numatyti 7 mln. eurų. Skiriama parama siekiama sudaryti sąlygas mažinti emisijų kiekį žemės ūkio sektoriuje.  Paraiškas dėl šios technikos įsigijimo nuo š. m. vasario mėn. priima Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA). Paraiškos paramai priimamos APVIS aplinkoje, kol pakanka kvietime numatytų lėšų, bet ne ilgiau kaip iki 2026 m. vasario 3 d. Detali informacija apie kvietimą – čia.   

Teikiama parama pasinaudoti kviečiami pirminę žemės ūkio gamybą vykdantys labai maži, maži ir vidutiniai žemės ūkio kooperatyvai bei įmonės. Skiriama parama vienam pareiškėjui – iki 600 tūkst. eurų. Kompensuojama iki 50 proc. įrangos vertės (tinkamų finansuoti išlaidų).

Paraiškas jau pateikė 9 pareiškėjai, jiems rezervuota beveik 835 tūkst. eurų. Aktyviausi pareiškėjai yra iš Kaišiadorių ir Klaipėdos savivaldybių.

Parama teikiama įsigijus naują biodujomis, biometanu, elektra varomą žemės ūkio techniką ar savaeiges mašinas, tokias kaip traktoriai, derliaus nuėmimo technika, krautuvai, savaeigiai purkštuvai, šienapjovės, smulkintuvai, srutų skirstytuvai, pašarų dalytuvai, srutvežiai ir kita žemės ūkio technikos registre registruojama technika, naudojama žemės ūkio produktų gamyboje. Planuojamų įsigyti žemės ūkio technikos ar savaeigių mašinų skaičius nėra ribojamas.

Kompensacija nėra teikiama įsigijus savaeiges ne žemės ūkio mašinas, tokias kaip sunkieji keturračiai, sniego motociklai, motorinės rogės. Taip pat įsigijus sodo žoliapjoves – traktoriukus, priekabas, puspriekabes, įvairias savaeiges miško mašinas.

Šaltinis: am.lrv.lt, 2025-05-08

„NMA agro“ programoje atnaujinti palydoviniai vaizdai ir dar daugiau duomenų efektyvesniam ūkininkavimui

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atnaujino nemokamą mobiliąją „NMA agro“ programą, kurioje ūkininkai gali matyti atnaujintas 1 m skiriamosios gebos palydovines nuotraukas ir pagal jas sugeneruotas preliminarias pasėlių laukų ribas ir naudotis naujais teminiais duomenų sluoksniais. Kviečiame aktyviai naudotis atnaujinta „NMA agro“ programa! NMA sukurtoje „NMA agro“ programoje nuolat atnaujinami palydoviniai duomenys ir kuriami nauji teminiai duomenų sluoksniai, kad ūkininkai galėtų dar efektyviau ūkininkauti.

Ūkininkai jau gali matyti atnaujintas preliminarių pasėlių laukų ribas, automatiškai sugeneruotas pagal 2024 m. rudens 1 m skiriamosios gebos palydovinius vaizdus, kurios padės tiksliau ir paprasčiau įbraižyti deklaruojamų pasėlių laukų ribas. Taip pat atnaujintas 1 m rezoliucijos 2024 m. rudens „Sentinel“ foninis žemėlapis, žemėlapio sluoksniai suskirstyti pagal temas ir išrūšiuoti pagal aktualumą.

„NMA agro“ programoje sukurti šie nauji sluoksniai:

-Naujame sluoksnyje „Dirvožemio našumo balas“, parengtame pagal VĮ Žemės ūkio duomenų centro 2024 m. Žemės išteklių stebėsenos informacinės sistemos duomenis, atvaizduojamas Lietuvos dirvožemių teritorinis pasiskirstymas, jų fizinės bei agrocheminės savybės, taigi, atsižvelgdami į šiuos duomenis, ūkininkai gali efektyviau planuoti žemės ūkio veiklą savo valdose ir tvariau ūkininkauti.
-Naujas sluoksnis „Medžių savaiminukų plotai“ parengtas pagal Valstybinės miškų tarnybos teikiamus miškų inventorizacijos ir genetinių išteklių duomenis – šie duomenys ypač naudingi ūkininkams ar miškininkams, dalyvaujantiems miškotvarkos projektuose.

Kviečiame aktyviai naudotis „NMA agro“ programa ir dar tiksliau stebėti laukus bei juose tvariau atlikti žemės ūkio veiklas.

Daugiau informacijos apie „NMA agro“ programą ir jos naudojimo instrukciją rasite interneto svetainėje www.nmaagro.lt.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2025-05-09

Kontrolę nuosekliai keičia prevencija – NMA vėl dalins atmintines

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) nuolat siekia visais įmanomais ir klientams patogiais būdais padėti paprasčiau ir greičiau pasinaudoti paramos lėšomis, išvengti klaidų bei sankcijų. Šiam tikslui pasiekti NMA darbuotojai vizitų metu klientams dalins aktualios ir naudingos informacijos rinkinius – atmintines. Vizitų metu NMA dalins atmintines, kuriose pateikiama informacija apie reikalavimus išmokoms gauti bei įsipareigojimus, nuorodos į aktualiausios informacijos šaltinius, pristatomos NMA veikloje naudojamos naujausi informacinių technologijų įrankiai bei jų nauda tiems, dėl kurių jie kuriami ir tobulinami – mūsų klientams. NMA parengtus lankstinukus galima rasti čia.

Šiais metais NMA darbuotojai kartu su savo atmintinėmis klientams dalins ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) parengtą informaciją apie paukščių gripą. Taip, institucijoms tarpusavyje bendradarbiaujant, klientai gaus daugiau aktualios informacijos vienu metu.

Visiems, norintiems gauti išmokas už deklaruotus plotus bei gyvulius, privaloma laikytis geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimų. Taigi viename iš NMA parengtų lankstinukų glaustai išdėstyti visų devynių 2023–2027 m. GAAB standartų aprašymai ir aktualūs terminai, nurodant sankcijų už jų nesilaikymą dydžius. Tame pačiame lankstinuke pateikti ir įsipareigojimai pagal ekologines schemas bei nurodomi preliminarūs įkainiai už deklaruotus plotus, taip pat ir įsipareigojimų laikotarpiai.

Atskira atmintinė skirta padėti išvengti pažeidimų – joje nurodoma, kokie pažeidimai pasitaiko dažniausia, kaip jų galima išvengti.

Primintina, kad Lietuvos teritorijoje privalomai naudojama Automatinė laukų nuolatinio stebėjimo sistema ALNSIS, todėl NMA parengė lankstinuką, kuriame paaiškinami ALNSIS įsipareigojimų dėl paramos už plotus stebėjimo rezultatai ir reikšmės, įvardijamos rezultatų rodymo Informaciniame portale datos. Ūkininkai naudodamiesi Informaciniu portalu galės iš anksto pasitikrinti, ar yra nustatyta neatitikimų ir, jų esant, – laiku ištaisyti.

„NMA agro“ programėlei skirtame lankstinuke ūkininkai galės daugiau sužinoti apie programėlės naudojimo privalumus bei kokie aktualūs duomenys joje gali padėti ūkininkauti efektyviau ir tvariau.

Siekiame, kad svarbi informacija mūsų klientus pasiektų kuo paprasčiau ir greičiau, ji būtų aiški ir suprantama, klientai žinotų, kokiais būdais ją galima rasti. Todėl informacinius lankstinukus, atmintines, kitus NMA klientams svarbius leidinius numatoma nuolat atnaujinti.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2025-05-08

Vilkyškių pieninė perka „Marijampolės pieno konservus“

Vienos didžiausių Lietuvoje pieno perdirbimo grupių „Vilvi Group“ valdoma Vilkyškių pieninė perka „Marijampolės pieno konservus“ (MPK). Vilkyškių pieninė ketvirtadienį per „Nasdaq“ Vilniaus biržą pranešė, kad su Marijampolės įmonės valdytoja bendrove „Karpis“ pasirašė sutartį dėl 90–100 proc. akcijų pirkimo, o galutinis jų akcijų kiekis priklausys nuo sutarties sąlygų įgyvendinimo.

„Galutinė įsigyjamų bendrovės akcijų kaina bus nustatyta po finansinio patikrinimo procedūros užbaigimo, bei įvertinus aktualius bendrovės veiklos rezultatus (…). Nustačius tikslų įsigyjamų akcijų kiekį ir galutinę kainą, ši informacija bus viešai paskelbta“, – rašoma Vilkyškių pieninės pranešime.

Sandoris bus baigtas gavus Konkurencijos tarybos leidimą ir jei bus įvykdytos visos kitos išankstinės sutarties sąlygos, teigia įmonė.

„Vilvi Group“ vadovas ir akcininkas Gintaras Bertašius BNS teigė, kad perėmus MPK kardinalių pokyčių neplanuojama – joje toliau bus gaminami pieno konservai, galbūt didės jų apimtis.

„Tikrai bus veikla – iš principo pieno perdirbimas. Tikrai kažko esminio nebus, nesikeis produkcija. Galbūt jos bus daugiau, galbūt kažkokių kitų porūšių, bet iš esmės veiklos pobūdis nesikeis“, – BNS sakė G. Bertašius.

Paklaustas, ar numatomos papildomos investicijos į įmonę, „Vilvi Group“ vadovas komentuoti atsisakė teigdamas, kad „dar anksti kalbėti“.

Be to, G. Bertašius dar kartą pakartojo, kad Vilkyškių pieninė tikisi įsigyti 100 proc. MPK akcijų, tačiau viskas priklausys nuo sutarties sąlygų įgyvendinimo, kurių jis neatskleidė.

BNS kovo mėnesį skelbė, kad Vilkyškių pieninė vasarį už neįvardijamą sumą įsigijo reikalavimo teisę į „Marijampolės pieno konservų“ ir jos valdomos Lukšių pieninės nepadengtus įsipareigojimus pagrindiniam kreditoriui Šiaulių bankui.

Susitarimas pasiektas po to, kai teismai galutinai pripažino, kad 2019 metais mirusio MPK savininko Raimondo Karpavičiaus testamentas yra teisėtas ir teismuose nutraukiami ginčai dėl MPK ir jos valdytojos įmonės „Karpis“ valdymo.

Teisėtu testamentu visą savo turtą R. Karpavičius paliko antrai žmonai Aistei Karpavičienei ir broliui Henrikui Karpavičiui.

MPK vadovas H. Karpavičius dar pernai rugsėjį BNS sakė, kad įmonė pasiekė svarbų susitarimą su Šiaulių banku – šalys suderino atsiskaitymo sąlygas, pagal kurias MPK iki 2024 metų lapkričio pabaigos sieks 3,2 mln. eurų sumažinti įsipareigojimus bankui, siekusius 14 mln. eurų.

Vilkyškių pieninė, pernai uždirbusi 16,58 mln. eurų grynojo pelno, šiemet išmokės 6,45 mln. eurų dividendų, arba 54 centus akcijai.

„Vilvi Group“ vadovas ir akcininkas Gintaras Bertašius anksčiau sakė, kad pernai pradėta daugiau kaip 55 mln. eurų vertės naujos sūrių gamyklos statyba Latvijoje, Bauskėje. Šis projektas yra didžiausias investicinis sprendimas grupės istorijoje.

Šiuo metu grupėje dirba apie 1000 darbuotojų.

Šaltinis: lrt.lt, 2025-05-08

Ankstesnės žemės ūkio naujienos