Home » “Pienės 2015”: Drąsus sprendimas orientuotas į ateitį
Pieno ūkio naujienos Straipsniai

„Pienės 2015”: Drąsus sprendimas orientuotas į ateitį

maxresdefault

Šalies pieno ūkių perspektyvą mato bei plėtrą planuoja ir „Dotnuvos projektai“, kurie žemdirbiams be įprastinio asortimento jau siūlo įsigyti ir fermų įrangos.

Reikės didinti našumą

„Matome situaciją rinkoje ir puikiausiai suprantame, kad mūsų sprendimas dėl prekybos nauja fermų įranga gali pasirodyti labai drąsus. Tačiau mes esame įsitikinę, kad pieno rinkoje situacija nurims, kainos stabilizuosis ir augs. Visame pasaulyje pieno suvartojama vis daugiau, Lietuvoje pienas ir jo produktai yra vieni iš populiariausių maisto gaminių, tad jų vartojimas taip pat nemažės. Manome, kad Lietuvoje pieno kaina dabar pasiekusi žemiausią ribą ir netrukus ji pradės kilti. Tai liudija ir Lietuvos vidaus politikoje ūkininkams teigiama linkme vykstančios diskusijos“, – tvirtina Dalius Aksenavičius, „UAB Dotnuvos projektai“, projektų vadovas.

Pašnekovo žodžiais, norint atlaikyti konkurencijos iššūkius, ypač po šių metų pieno kvotos panaikinimo visoje Europoje, reikės didinti pienininkystės ūkių našumą, efektyvumą. Tai daryti vers ir dar vienas iššūkis kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas. Taip pat daugiau dėmesio bus skiriama gyvulių gerovei, sveikatingumui, maisto saugai.

Vers mažinti sąnaudas

„Visos šios priežastys vers ir Lietuvos ūkininkus didinti gamybos efektyvumą, mažinti sąnaudas. Didelė dalis gyvulininkystės ūkių mūsų šalyje dar nėra automatizuoti, todėl manome, kad dabar pats laikas pasiūlyti rinkai modernią įrangą. Remdamiesi užsienio šalių patirtimi galime drąsiai teigti, kad daugiausia galimybių efektyviai ūkininkauti suteikia robotizuotas melžimas. Išanalizavę dabar rinkoje esančių melžimo robotų asortimentą, nusprendėme lietuviams ūkininkams pasiūlyti „BouMatic Robotics“, sako D. Aksenavičius.

Karvės melžimas „iš galo“

„BouMatic Robotics“, vienintelis gamintojas rinkoje, pristatantis novatorišką patentuotą sistemą, kuri melžia karvę iš galo tarp galinių kojų. Tai visiškai naujas požiūris į automatinį melžimą, kurio privalumai: gyvūnų gerovė ir lengvesnė jų priežiūra bei pačios sistemos saugumas. Šis melžimo robotas lengvai ir greitai montuojamas įrengimas – jį galima įrengti ne tik naujoje, jam pritaikytoje, bet jau ir esančioje patalpoje.

Su šia sistema kiekviena karvė gali būti melžiama pagal jai palankiausią grafiką, dėl to karvės patiria mažiau stresų, būna ramesnės, o pieno kokybė geresnė. Ne mažiau reikšmingas robotų privalumas – mažesnis darbuotojų užimtumas. Melžiant karves robotu, nebėra griežtos darbo dienos darbotvarkės, galima laisviau planuoti dieną.

Individualus režimas

Melžimo režimas sudaromas individualiai pagal kiekvienos karvės poreikius. Identifikavimo sistema atpažįsta karvę, nustato, ar laikas ją melžti ir kiek koncentruotų pašarų jai duoti. Tuomet roboto ,,ranka“ iš galo priartėja prie tešmens. Pažangiausios 2D ir 3D kameros fiksuoja spenius ir nustato, kur prijungti melžiklius. Robotas vienoje vietoje atlieka visą melžimo procesą: atskiru plovimo/stimuliavimo kaušeliu kiekvienas spenys atskirai nuplaunamas ir pastimuliuojamas, numelžiamos pirmosios čiurkšlės, po to atliekamas melžimas ir spenių dezinfekavimas po melžimo.

Sekamas melžimo procesas

Melžimo procesas nuolatos sekamas įvairiais jutikliais ir matavimų prietaisais. Sistema aiškiai ir nedelsiant siunčia signalą apie bet kokius nukrypimus nuo melžimo proceso. Reikalui esant, šie duomenys gali būti perduodami į išmanųjį telefoną ar kompiuterį.
Roboto aptarnavimo zona visiškai uždara, joje įrengta ventiliacijos sistema taigi melžimo robotas atitinka visus veterinarijos ir higienos reikalavimus. Karvė negali sugadinti įrenginio ,,rankos“, nes ji įtaisyta už melžimo zonos. Visa įranga išdėstyta patogiai organizuotoje ir erdvioje techninėje zonoje.

mažas pienes2015-300x193