Laimingos karvės = sėkmingas ūkis. Tai ne tik skambūs žodžiai, bet ir mokslininkų bei veterinarų patvirtinti faktai. Ant kokybiškų gultų besiilsiančios karvės duoda daugiau pieno, o veterinarinės išlaidos sparčiai mažėja.
Daugiau komforto ir pieno
Įsivaizduokite, jeigu visą naktį miegotumėte ant šaltų ir kietų grindų, ar turėtumėte pakankamai jėgų ir energijos kokybiškai atlikti visus savo dienos darbus? Tikriausiai būtumėte visiškai nepailsėję, o tai pakenktų ir jūsų darbingumui. Tokios pat pasekmės laukia ir galvijų, miegančių ant šaltų grindų ar labai plonų guminių kilimėlių.
Karvės komfortas tiesiogiai priklauso nuo švaraus, sauso ir patogaus gulto. Tam, kad pasigamintų litras pieno, per galvijo tešmenį privalo pratekėti apie 500 litrų kraujo. Pasak įvairių tyrimų, patogiai gulinčios karvės kraujo cirkuliacija padidėja 10 proc. (lyginant su stovinčia karve), o tai automatiškai padidina melžiamo pieno kiekį. Trumpai tariant, kuo daugiau laiko karvė praleis patogiai gulėdama, tuo didesnio produktyvumo galite tikėtis.
2002 metais žurnalo „Bovilogisk Tidsskrift” atliktas tyrimas atskleidė, kad iš gumos granulių pagaminti čiužiniai karvių produktyvumą padidina 3 kg pieno per dieną. Tyrimą komentavęs veterinaras Jørn Erri tikino, kad panašių rezultatų ir tikėjosi: „Veterinaru dirbu 25 metus, todėl rezultatai manęs visai nestebina. Tinkamas fiziologinis ir psichologinis komfortas teigiamai veikia tiek žmones, tiek galvijus“, – teigė jis.
Sveikesni gyvuliai
Kokybiški čiužiniai suteikia gulėjimo ant žolės pojūtį, o tai gerina fizinę ir psichologinę karvių būklę. Guldamiesi ir stodamiesi galvijai pasiremia riešais, kuriems tenka didžioji dalis gyvulio svorio, o minkštos guoliavietės, lyginant su kietomis grindimis, riešų skausmus sumažina iki 84 proc.
Nemažiau svarbu ir viršutinis čiužinio sluoksnis. Lengvai valomos ir drėgmės nekaupiančios guoliavietės užkerta kelią mastitui bei įvairių bakterijų plitimui. Kokybiškas gaminys turėtų sugerti galvijo šilumą ir vasara vėsinti, o žiemomis šildyti gyvulį.
Galiausiai, pasak tyrimų, gerai pailsėjusios karvės turi didesnę tikimybę susilaukti daugiau veršelių. Pavyzdžiui, Danijos ūkiuose su kietomis guoliavietėmis viena karvė vidutiniškai išgyvena 2,5 laktacijas, o ūkiuose su minkštais ir komfortiškais čiužiniais – 4 laktacijas.
Kaip išsirinkti?
Norėdami įsitikinti ar guoliavietė pakankamai minkšta, galite pabandyti nukristi ant jos keliais. Jeigu bijosite tai padaryti arba nukritę pajusite skausmą, galite būti tikri, kad čiužinys yra per kietas ir jis nebus patogus karvei.
Kokybiškas čiužinys nereikalauja daug priežiūros ir dideliuose ūkiuose turėtų būti keičiamas ne dažniau kaip kas 6-7 metus, tačiau pasitaiko ir tokių atvejų, kai guoliavietės tarnauja keliolika metų.
Parengta pagal: www.eldan-recycling.com