Fermų įranga pieno ūkiuose dažniausiai asocijuojama su melžimu, mėšlo šalinimu. Dėmesys dažniausiai sukasi apie melžiamas karves. Nemelžiamų gyvulių grupės, o tame tarpe ir veršeliai, dažnai nepelnytai patenka į antrąjį planą.
Tačiau toks požiūris neliks “nemokamas”. Po dviejų metų šiandieniniai veršeliai taps karvėmis. O šiandien padarytos auginimo klaidos jau nebegalės būti ištaisytos.
Pagrindinė fermų įranga, kuri sudaro galimybę tinkamai užauginti sveikus ir stiprius veršelius iki atjunkymo yra:
1. Vienviečiai, grupiniai veršelių nameliai.
2. Krekenų valdymo įranga: krekenų pasterizatorius ir šildytuvas, krekenų valdymo sistema.
3. Girdymo įranga: pieno pasterizatorius arba automatinė veršelių girdykla.
Naujagimiai veršeliai yra pažeidžiami. Reikia žinoti ir atitikti jų poreikius. Veršelių laikymas lauke išsprendžia daugelį problemų. Natūraliomis sąlygomis augantys veršeliai greičiau pasiekia reikiamą svorį, jų imunitetas būna stipresnis.
Iš sveikų ir tinkamai auginamų veršelių užauga geros telyčios. Veršeliai geriausiai jaučiasi laikomi lauke, juos mažiausiai kamuoja veršelių ligos. Veršelių laikymui lauke yra pritaikyti vienviečiai ir grupiniai veršelių nameliai. Naujagimius veršelius reiktų laikyti vienviečiuose nameliuose, juose lengviau pastebėti pirmuosius negalavimo požymius, per mažą apetitą bei užkirsti kelią užkrečiamų ligų plitimui.
Straipsnio „Fermų įranga mūsų mažiesiems” tęsinys.
Naudingi sprendimai: sulietuvinta bandos valdymo programa, turinti stiprų palaikymą lietuvių kalba, modernūs veršelių laikymo sprendimai, aukštos kokybės pieninių galvijų sperma, kurią galima įsigyti net ir internetu. Straipsniai pieno ūkio valdymui.
Daugiau naudingų straipsnių apie veršelių auginimą.