Home » Spalį ūkininkai kviečiami supaprastinta tvarka kreiptis investicinės paramos
NMA parama Žemės ūkio naujienos

Spalį ūkininkai kviečiami supaprastinta tvarka kreiptis investicinės paramos

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis
Foto Mark Stebnicki iš Pexels

Jau nuo spalio 7 dienos ūkininkai ir žemės ūkio veiklą vykdantys juridiniai asmenys, siekiantys sustiprinti savo ūkių konkurencingumą, galės supaprastinta tvarka kreiptis investicinės paramos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“ (Priemonė) ūkiams modernizuoti skirta daugiau kaip 45 mln. eurų. Paraiškas galima teikti iki lapkričio 4 d.

Vadovaujantis Priemonės įgyvendinimo taisyklėmis  (Taisyklės), paraiškas dotacijoms gali teikti ūkininkai, ketinantys investuoti tik į specializuotą žemės ūkio sektorių. Kiekvienam iš remiamų specializuotų žemės ūkio sektorių skirtas atskiras biudžetas:

  • pieninei galvijininkystei skirta 11 506 434 Eur;
  • mėsinei galvijininkystei ir kitiems gyvulininkystės sektoriams skirta 12 299 752 Eur;
  • sodininkystei, daržininkystei, uogininkystei skirta 11 522 840 Eur;
  • kitiems augalininkystės sektoriams skirta 10 033 294 Eur.

Sostinės regiono projektams gali būti skirta ne daugiau kaip 35 765 039 Eur.

Pažymėtina, jog paraiškos bus priimamos pagal šiam paraiškų teikimo etapui pakoreguotas Taisykles. Pakoreguotas paramos dydis vienam projektui ir paramos intensyvumas. Nebereikės pateikti verslo plano kaip atskiro dokumento, būtina informacija integruota į paramos paraišką. Dar viena naujovė – Taisyklėse nustatyta Žemės ūkio technikos ir įrangos parametrų našumo skirtingiems dirvožemio tipams ir plotams nustatymo metodikos (Metodika) naudojimo tvarka.

Remiama veikla

Pagal Priemonę remiama viena iš veiklų:

  • žemės ūkio produktų gamyba (įskaitant žemės ūkio produktų gamybą pripažinto žemės ūkio kooperatyvo savo narių valdose);
  • žemės ūkio valdoje pagamintų ir (arba) išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimas, įskaitant pirminį perdirbimą, ir tiekimas rinkai arba pripažinto žemės ūkio kooperatyvo tik iš savo narių jų valdose pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų supirkimą ir realizavimą, supirktų iš savo narių jų valdose pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimą ir iš jų pagamintų maisto ir ne maisto produktų realizavimą.

Galimi pareiškėjai

Dėl paramos ir paskolos gali kreiptis:

  • ne jaunesni kaip 18 metų amžiaus fiziniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir (arba) valdoje pagamintų ir (arba) užaugintų žemės ūkio produktų perdirbimu, įskaitant pirminę gamybą, ir pateikimu rinkai, ir savo vardu įregistravę ūkininko ūkį ir valdą;
  • juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir (arba) valdoje pagamintų ir (arba) užaugintų žemės ūkio produktų perdirbimu, įskaitant pirminę gamybą, ir pateikimu rinkai, ir savo vardu įregistravę valdą (reikalavimas turėti savo vardu įregistruotą valdą netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka ir realizuoja iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus arba supirktus iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus perdirba ir realizuoja iš jų pagamintus maisto ir ne maisto produktus).

Paramos formos

Pareiškėjas gali kreiptis:

  1. tik investicinės paramos (negrąžintinos subsidijos);
  2. investicinės paramos (negrąžintinos subsidijos) ir lengvatinės paskolos investicijoms ir (arba) apyvartiniam kapitalui;
  3. tik lengvatinės paskolos investicijoms ir (arba) apyvartiniam kapitalui – tęstinį kvietimą tik paskoloms galite rasti čia.

Pažymėtina, kad pagal šią intervencinę priemonę pareiškėjas gali gauti tik vieną 2–3 aukščiau esančiuose punktuose nurodytą lengvatinę paskolą.

Tinkamos finansuoti išlaidos

Tinkamomis finansuoti pripažįstamos išlaidos, būtinos projektui vykdyti ir numatytos paramos paraiškoje, realiai suplanuotos, pagrįstos, kurios yra susijusios su projekto įgyvendinimu ir numatyta vykdyti veikla.

Susipažinti su tinkamų ir netinkamų išlaidų kategorijomis galima Taisyklių X skyriuje.

Paramos dydis ir intensyvumas

Didžiausia paramos suma vienam paramos gavėjui:

  • projektui negali viršyti 80 000 Eur, kai teikiama investicinė parama (negrąžintina dotacija);
  • projektui negali viršyti 280 000 Eur, kai teikiama investicinė parama (negrąžintina dotacija) ir lengvatinė paskola; didžiausia leistina iš nustatytos paramos sumos investicinei paramai (negrąžintinai dotacijai) suma negali viršyti 80 000 Eur, o didžiausia leistina lengvatinei paskolai suma negali viršyti 200 000 Eur;
  • teikiamos lengvatinės paskolos suma negali viršyti 200 000 Eur vienam paskolos gavėjui.

Paramos intensyvumas:

  • negali viršyti 40 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų vertės;
  • jauniesiems ūkininkams, besikreipiantiems paramos penkerių metų laikotarpiu nuo jų įsisteigimo dienos pagal šią priemonę pirmą kartą ir atitinkantiems Administravimo taisyklių 5 punkte nurodytus reikalavimus, paramos intensyvumas gali būti padidintas 20 procentinių punktų.

Projektų atrankos kriterijai

Pieninės galvijininkystės sektoriaus paraiškos vertinamos pagal 7 atrankos kriterijus, už atitiktį kiekvienam iš kriterijų suteikiama nuo 5 iki 30 balų.

Mėsinės galvijininkystės, kiaulininkystės, avininkystės, ožkininkystės, triušininkystės, paukštininkystės, įskaitant kiaušinių gamybą, ir kitų gyvulininkystės sektorių paramos paraiškos vertinamos pagal 7 atrankos kriterijus, už atitiktį kiekvienam iš kriterijų suteikiama nuo 5 iki 25 balų.

Sodininkystės, daržininkystės ir uogininkystės ir kitų augalininkystės sektorių paraiškos vertinamos pagal 7 atrankos kriterijus, už atitiktį kiekvienam iš kriterijų suteikiama nuo 5 iki 20 balų.

Atrankos kriterijai išdėstyti Taisyklių XII skyriuje.

Žemės ūkio technikos ir įrangos parametrų našumo skirtingiems dirvožemio tipams ir plotams nustatymo metodikos (Metodika) naudojimas

Metodika, kuria raginami vadovautis ir pareiškėjai, skirta nustatyti kriterijus, reikalingus vertinant paraiškas, kuriose numatyta įsigyti žemės ūkio techniką ir įrangą, nustatant jų faktinį poreikį įgyvendinant investicinius projektus. Pakeistose Taisyklėse nustatyta, kad pareiškėjo numatytų įsigyti žemės ūkio technikos ir įrangos atitiktis ūkio gamybiniam potencialui bus vertinama vadovaujantis Metodika, kai joje nagrinėjama įsigyjama investicija (konkreti investicijos rūšis):

  • jei numatyta įsigyti investicija pagal Metodiką atitinka ūkio gamybinį potencialą, pareiškėjui kartu su paramos paraiška nereikia pateikti papildomų skaičiavimų, pagrindžiančių įsigyjamos žemės ūkio technikos pajėgumo atitiktį ūkio gamybiniam potencialui;
  • jei planuojama įsigyti didesnių pajėgumų / parametrų techniką ir (arba) įrangą nei numatyta Metodikoje, kartu su paraiška būtina pateikti skaičiavimus, pagrindžiančius įsigyjamos žemės ūkio technikos ir (arba) įrangos pajėgumo atitiktį ūkio gamybiniam potencialui; jeigu pagrindimas tinkamas, parama skiriama visai investicijai;
  • jei planuojama įsigyti didesnių pajėgumų / parametrų techniką ir (arba) įrangą nei numatyta Metodikoje, bet kartu su paraiška pateiktuose skaičiavimuose nepagrindžiamas didesnių pajėgumų / parametrų technikos ir (arba) įrangos įsigijimo būtinumas, pareiškėjas kainų skirtumą tarp esamos ir tos, kuri nustatyta Metodikoje, atsižvelgiant į Taisyklių nuostatą, kad parama skiriama tik atitinkančiai ūkio gamybinį potencialą investicijos daliai, turi padengti savo lėšomis;
  • jei Metodikoje nėra konkrečios prašomos kompensuoti investicijos, kartu su paramos paraiška būtina pridėti skaičiavimus, pagrindžiančius įsigyjamos žemės ūkio technikos ir (arba) įrangos pajėgumo atitiktį ūkio gamybiniam potencialui.

Aktualią informaciją apie rengiamą Metodiką galima rasti šiame straipsnyje.

Paraiškų pateikimo tvarka

Paramos paraiška ir su paramos paraiška teikiami dokumentai NMA turi būti pateikiami per Žemės ūkio ministerijos informacinę sistemą (ŽŪMIS), užpildžius elektroninę formą interneto prieigoje adresu https://zumis.lt. Paramos paraiška ŽŪMIS portale turi būti pateikta ne anksčiau kaip kvietimo teikti paramos paraiškas pirmą dieną 00.00.00 val. ir ne vėliau kaip iki kvietimo teikti paramos paraiškas paskutinės dienos 23.59.59 val. Kai paraišką teikia įgaliotas asmuo, pareiškėjo suteiktas ir patvirtintas parašu (juridinio asmens atveju vadovo parašu patvirtintas) įgaliojimas (skenuotas PDF formatu) per ŽŪMIS portalą, naudojantis ŽŪMIS pranešimų siuntimo funkcionalumu (ŽŪMIS meniu punktas „Pranešimai“), arba pasirašytas kvalifikuotu el. parašu el. paštu paraiskos@nma.lt turi būti pateiktas NMA likus ne mažiau nei 3 darbo dienoms iki paramos paraiškų pateikimo termino pabaigos.

Naudinga informacija

Daugiau apie NMA paramas.