Home » Žemės ūkio naujienos: 2025-01-16
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2025-01-16

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis
Foto Susanne Jutzeler, Schweiz,Pixabay

Žemės ūkio naujienos: 2025-01-16. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Labai smulkiems ūkiams – papildomi 2,35 mln. eurų

Bus finansuotos visos reikalavimus atitinkančios pačių smulkiausių ūkininkų pateiktos paramos paraiškos – Žemės ūkio ministerija priėmė sprendimą papildomai skirti 2,35 mln. eurų. Pernai spalio–lapkričio mėnesiais patys smulkiausi ūkininkai galėjo teikti paraiškas paramai gauti pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano intervencinę priemonę „Labai smulkių ūkių plėtra“. 

,,Smulkūs ir vidutiniai ūkiai yra svarbūs kaimo gyvybingumui bei maisto gamybos grandinei. Tikiu, kad gavę gerą startą šie ūkiai sustiprės ir dar labiau prisidės prie mūsų bendro tikslo – apsirūpinti maistu. Smulkiesiems ūkininkams ir Vyriausybės programoje skiriamas didelis dėmesys, nes rinkos sąlygomis jiems sunkiau konkuruoti ir išlikti, todėl parama jiems gyvybiškai būtina“, – sako žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas.

Šis kvietimas sulaukė didelio pareiškėjų susidomėjimo. Jų prašoma paramos suma – 5,79 mln. eurų – gerokai viršijo kvietimui skirtus 3,43 mln. eurų.

Žemės ūkio ministerija, siekdama paremti kuo daugiau smulkiųjų ūkininkų, priėmė sprendimą padidinti įvykusiam kvietimui skirtas lėšas. Taip sudaryta galimybė finansuoti visas pateiktas reikalavimus atitinkančias paraiškas, surinkusias privalomus 30 atrankos balų.

Skyrus papildomą finansavimą, šios priemonės paramos paraiškų vertinimo terminas pratęstas iki vasario 28 d.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2025-01-16

EK kviečia teikti pasiūlymus Gamtos atkūrimo reglamento įgyvendinimo priemonei – Nacionalinio gamtos atkūrimo plano formai

Europos Komisija kartu su Europos aplinkos agentūra, taip pat konsultuodamasi su ES valstybių narių ir kitais ekspertais, parengė ir teikia derinti Nacionalinio gamtos atkūrimo plano (NAP) formą. Šis dokumentas bus ES Gamtos atkūrimo reglamento įgyvendinamasis teisės aktas, privalomas visoms ES valstybėms narėms. Aplinkos ministerija informuoja, kad pastabas ir pasiūlymus ES Gamtos atkūrimo reglamento įgyvendinamajam teisės aktui ir NAP formai galima teikti iki š. m. vasario 7 d. per Europos Komisijos „Have your say“ viešųjų konsultacijų platformą.

2024 m. rugpjūčio 19 d. įsigaliojęs ES Gamtos atkūrimo reglamentas įpareigoja ES valstybes nares iki 2026 m. rugsėjo 1 d. parengti NAP projektus, kuriuose būtų nurodyta, kaip šalys sieks Reglamente nustatytų gamtos atkūrimo tikslų iki 2030 m., taip pat iki 2040 m. ir 2050 m. Galutiniai NAP turėtų būti patvirtinti preliminariai 2027 m. antrą pusmetį.

Lietuvoje NAP projekto rengimą koordinuoja Aplinkos ministerija.

NAP forma leis valstybėms narėms lengviau ir efektyviau planuoti, kaip įgyvendinti Reglamento nuostatas, pateikti visą svarbiausią informaciją ir duomenis struktūruotai ir nuosekliai. Bendra NAP forma taip pat yra aiški ir atvira planavimo priemonė, suteikianti galimybę institucijoms ir suinteresuotoms šalims gauti informaciją apie planuojamas atkūrimo priemones ir prireikus dalyvauti jose. Bendra NAP forma palengvins skirtingų ES valstybių narių NAP palyginimą bei leis lengviau įvertinti jų indėlį siekiant ES tikslų.

Informacija apie Gamtos atkūrimo reglamentą

ES Gamtos atkūrimo reglamente numatoma, kad iki 2030 m. atkūrimo priemonės turės būti taikomos bent 20 proc. ES sausumos ir jūros teritorijų ploto, o iki 2050 m. – visoms ekosistemoms, kurias reikia atkurti.

Šiame teisės akte taip pat numatomi ir specifiniai gamtos atkūrimo kiekybiniai tikslai sausumos, pakrančių ir gėlo vandens, jūrų ekosistemų, buveinių rūšių būklei gerinti, miestų žaliųjų erdvių plotui padidinti, kliūtims paviršiniuose vandens telkiniuose pašalinti ir apdulkintojų populiacijų mažėjimui stabdyti, miškų ir žemės ūkio ekosistemų būklei gerinti, pasodinamų medžių skaičiui didinti.

Šie tikslai prisidėtų prie prisitaikymo prie klimato kaitos ir jos švelninimo, ES tarptautinių įsipareigojimų dėl biologinės įvairovės nykimo stabdymo vykdymo, papildytų ES Buveinių, Paukščių, Vandens pagrindų ir Jūrų strategijos pagrindų direktyvų įgyvendinimo pastangas.

Šaltinis: am.lrv.lt, 2025-01-15

Kvietimas teikti paraiškas gauti valstybės pagalbą žemės ūkio, maisto ūkio ir žuvininkystės moksliniams tyrimams ir eksperimentinės plėtros projektams vykdyti

Vadovaujantis Žemės ūkio, maisto ūkio ir žuvininkystės 2023–2027 metų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros finansavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2022 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 3D-865 „Dėl Žemės ūkio, maisto ūkio ir žuvininkystės 2013–2027 metų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros finansavimo taisyklių patvirtinimo“, skelbiamas paraiškų gauti valstybės pagalbą žemės ūkio, maisto ūkio ir žuvininkystės moksliniams tyrimams ir eksperimentinės plėtros projektams vykdyti priėmimas.

PARAIŠKŲ PRIĖMIMO LAIKAS
Nuo 2025 m. sausio 13 d. iki 2025 m. vasario 13 d.

PARAMOS DYDIS IR INTENSYVUMAS

Skiriama bendra pagalbos suma 2025 m. – 262 tūkst. Eur. Pagalbos intensyvumas – finansuojama iki 100 proc. tinkamų finansuoti išlaidų.

ĮGYVENDINIMO TAISYKLĖS

Paraiškos teikiamos ir projektai vykdomi bei administruojami vadovaujantis Žemės ūkio, maisto ūkio ir žuvininkystės 2023–2027 metų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros finansavimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2022 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 3D-865 „Dėl Žemės ūkio, maisto ūkio ir žuvininkystės 2013–2027 metų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros finansavimo taisyklių patvirtinimo“
https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/e07156c2830611edbdcebd68a7a0df7e/asr

FINANSUOJAMI MTEP PROJEKTAI

Paraiškos teikiamos Finansuotinų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros apraše nurodytiems mokslinių tyrimams ir eksperimentinės plėtros projektams vykdyti.

GALIMI PAREIŠKĖJAI

Paraiškas gali teikti mokslo ir studijų institucijos, įtrauktos į Atviros informavimo, konsultavimo ir orientavimo sistemos registrą. Pareiškėjas gali teikti paraišką individualiai arba kartu su partneriais, kurie dalyvauja įgyvendinant projektą ir naudojasi jo rezultatais arba produktais.

PARAIŠKŲ PATEIKIMO TVARKA

Lietuvių kalba užpildytos paraiškos gauti valstybės pagalbą žemės ūkio, maisto ūkio ir žuvininkystės mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (toliau – MTEP) projektams vykdyti turi būti pateiktos nuo 2024 m. sausio 13 d. iki 2024 m. vasario 13 d.
Pareiškėjai pateikia:

1. Užpildytą ir kvalifikuotu elektroniniu parašu pasirašytą paraišką el. paštu, adresu zum@zum.lt.

2. Jungtinės veiklos sutarties tarp pareiškėjo ir partnerių narių kopiją, kurioje nurodoma kiekvieno fizinio ir (arba) juridinio asmens numatoma vykdyti MTEP projekto dalis, numatoma subsidiarinė ir (arba) solidari visų šios sutarties šalių atsakomybė už prievolių nevykdymą (teikiama, jei paraišką teikia keli subjektai).

Paraiška ir prašomi dokumentai turi būti pateikti ne vėliau kaip iki kvietimo teikti paramos paraiškas paskutinės dienos 24 valandos. Paraiška ir prašomi dokumentai gali būti pasirašyti bei pateikti ir tinkamai įgalioto asmens. Kitais būdais pateikta paraiška nevertinama.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2025-01-10

SNL ligos pasekmės: Jungtinė Karalystė apribojo gyvūninių produktų ir gyvūnų eksportą iš Vokietijos – tai palies ir Lietuvos gamintojus

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad šių metų sausio 10 d. Brandenburge, Vokietijoje, esančiame ūkyje patvirtinus snukio ir nagų ligos (SNL) protrūkį Jungtinė Karalystė (JK) pritaikė tam tikrus apribojimus komercinei prekybai gyvūninės kilmės maisto produktais ir gyvūnais iš visos Vokietijos teritorijos. VMVT atkreipia dėmesį, kad šie apribojimai galioja ir tiems gaminiams, kurie pagaminti Lietuvoje, o jų žaliavos kilusios iš Vokietijos.

Nuo sausio 13 dienos į Jungtinę Karalystę draudžiama iš Vokietijos eksportuoti gyvūnus ir produktus:

* gyvus kanopinius gyvūnus (atrajojus ir kiaules), įskaitant ir nenaminius, laukinius medžiojamuosius gyvūnus bei jų genetinės medžiagos produktus;

* šviežią kanopinių gyvūnų mėsą;

* kanopinių gyvūnų produktus, kuriems nebuvo taikomas specialus apdorojimas (t. y. produkto vidaus temperatūra apdorojant siekia ne mažiau kaip 70 °C ir trukmė ne trumpiau kaip 30 min.) arba apdorojimas aukštesnėje temperatūroje (įskaitant laukinius medžiojamuosius gyvūnus);

pieną, priešpienį ir jų produktus, nebent jie buvo apdoroti pagal Reglamento (ES) 2010/605 4 straipsnio reikalavimus:

* sterilizuojant, kai pasiekiama trijų arba didesnė F0 vertė;

* esant ultra aukštai temperatūrai (angl. UHT), tinkamą laiką laikant ne mažesnėje kaip 135 °C;

* trumpalaikiu pasterizavimu esant aukštai temperatūrai (angl. HTST), kai pienas, kurio pH vertė lygi arba didesnė nei 7,0, du kartus po 15 sekundžių apdorojamas esant 72 °C temperatūrai ir iš karto po terminio apdorojimo, jei taikytina, tikrinama reakcija į šarminės fosfatazės tyrimą yra neigiama arba pasiekiant minėto Reglamento i punkte nurodytam pasterizavimo poveikiui lygiavertį poveikį, kai iš karto po terminio apdorojimo, jei taikytina, tikrinama reakcija į šarminės fosfatazės tyrimą yra neigiama;

* taikant HTST, jei pieno pH vertė mažesnė nei 7,

* arba taikant HTST kartu su kitu fiziniu apdorojimu

* bent vienai valandai sumažinant pH vertę žemiau 6

* arba papildomai termiškai apdorojant, kai temperatūra 72 °C ar didesnė ir išdžiovinant;

* šalutinius gyvūninius produktus, nebent jie būtų apdoroti taip, kad būtų veiksmingai sumažinta SNL rizika.

Jungtinės Karalystės apribojimai asmeniniu bagažu įvežamiems gyvūniniams produktams

Artimiausiu metu, VMVT turimais duomenimis, JK kompetentinga institucija įtvirtins apribojimus ir šviežios mėsos bei mėsos produktų, taip pat pieno ir pieno produktų, priešpienio ir priešpienio produktų bei tam tikrų šalutinių gyvūninių produktų ir sudėtinių produktų importui iš visų Europos Sąjungos valstybių. Šie produktai bus įleidžiami į JK tik tais atvejais, jeigu atitiks šiuos reikalavimus:

* buvo pagaminti ir supakuoti pagal ES komercinius standartus ir sveria ne daugiau kaip 2 kg vienam asmeniui;
yra paženklinti identifikavimo arba sveikatos ženklu (arba komerciniu ženklu, jei tai šalutinis gyvūninis produktas), įrodančiu, kad produktas pagamintas komerciniais tikslais.

Gyvūninių produktų eksportas į kitas šalis

VMVT kviečia eksportuotojus atkreipti dėmesį, kad apribojimai dėl SNL taikomi ir kitose ne ES šalyse importuotojose, todėl prieš naudojant vokiškas žaliavas savo produktų gamybai ar prieš eksportuojant vokiškus produktus būtina įvertinti importuojančios šalies veterinarijos sertifikatų reikalavimus.

Primenama, kad su reikalavimais galima susipažinti VMVT tinklalapyje: Sertifikatai / Reikalavimai – Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

Šaltinis: vmvt.lrv.lt, 2025-01-15

Iki vasario 1 d. reikia pateikti išgauto požeminio vandens apskaitos metines ataskaitas

Visi požeminio vandens naudotojai, kuriems reikalingas leidimas naudoti požeminį vandenį, taip pat išgaunantys daugiau nei 10 kub. metrų gėlo požeminio vandens per parą (skaičiuojant metinį vidurkį), turi vykdyti išgauto požeminio vandens apskaitą ir iki šių metų vasario 1 d. pateikti  išgauto požeminio vandens apskaitos metines ataskaitas už 2024 metus. Ataskaitos teikiamos Lietuvos geologijos tarnybai (LGT) naudojantis Žemės gelmių registro elektronine paslauga „Požeminio vandens gavybos duomenų teikimas“.

Kaip pildyti ataskaitą

* LGT svetainėje el. paslaugų skiltyje pasirenkama reikiama paslauga: https://lgt.lrv.lt/epaslaugos/ > Duomenų teikimas į sistemas > Žemės gelmių registras > Požeminio vandens gavybos duomenų teikimas.

* Jungiantis sistema nukreipia į elektroninius valdžios vartus, reikia prisijungti kaip fiziniam asmeniui. Matysite prisijungusio asmens vardą ir pavardę.

* Norint teikti duomenis už įmonę, reikia turėti teisę atstovauti įmonei. Instrukciją, kaip pateikti atstovavimo prašymą, rasite čia (skiltyje Kiti klausimai): https://lgt.lrv.lt/lt/konsultacijos/konsultuojame/dazniausiai-uzduodami-klausimai/.

* El. paslaugų sistemoje pažymėkite, kad atstovaujate įmonei (jei vandenvietės savininkas yra fizinis asmuo, to daryti nereikia).
Sukuriama paraiška, įvedami kontaktiniai duomenys, pasirenkami ataskaitiniai metai ir vandenvietė. Kiekvienai naudojamai vandenvietei reikia sukurti atskirą paraišką.

* Peržiūrimi ir sutvarkomi vandenvietės gręžiniuose įrengtų gavybos apskaitos prietaisų duomenys (laukelyje ).

* Suvedami (arba importuojami) mėnesiniai gavybos duomenys gręžiniuose. Laukelyje rinkitės.

* Įvedami kiekvieną ataskaitinių metų mėnesį išgauto vandens kiekiai arba įvedami apskaitos prietaisų rodmenys kiekvieno ataskaitinių metų mėnesio pabaigoje.

* Atliekama suvestų duomenų patikra ir pateikiama ataskaitos paraiška. Sistema visuomet patikrina, ar tikrai norite pateikti paraišką. Jei taip, spauskite .

* Jei pateiktą paraišką LGT grąžino tikslinti, peržiūrimos LGT specialisto pateiktos pastabos, atliekami reikalingi pataisymai ir paraiška pateikiama pakartotinai.

* Jei pateiktą paraišką LGT patvirtino, peržiūrimos LGT specialisto pateiktos pastabos / komentarai (jei yra) ir, jei reikia, ataskaitos duomenys atspausdinami kaip PDF.

Detalią elektroninės paslaugos naudotojo instrukciją parsisiųsite paspaudę nuorodą Požeminio vandens gavybos ataskaitos teikimas.pdf.

Konsultacijos teikiamos telefonu +370 646 55135 arba el. paštu jurga.arustiene@lgt.lt

Šaltinis: vmvt.lrv.lt, 2025-10-15

Ankstesnės žemės ūkio naujienos