Home » Žemės ūkio naujienos: 2025-04-03
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2025-04-03

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2025-04-03. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Lengvinami GAAB reikalavimai: palankesnės sąlygos ūkininkams

Lengvinami Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimai. Tarp svarbiausių pakeitimų – sumažinti reikalavimai dėl apsaugos juostų prie melioracijos griovių, sutrumpintas minimalios dirvos dangos išlaikymo laikotarpis bei ženkliai palengvinti augalų kaitos reikalavimai. Be to, atsiranda galimybė ūkininkams mažinti netiesioginius su aplinkosaugos reikalavimais susijusius apribojimus, nes ariamojoje žemėje nebeprivaloma palikti 4 proc. negamybiniams plotams. 

Šie pakeitimai sudaro palankesnes sąlygas ūkininkauti, nes mažina apribojimus ir suteikia daugiau lankstumo, tuo pačiu išlaikant pagrindinius aplinkosaugos tikslus.

Svarbūs pokyčiai

* Sumažinti reikalavimai dėl apsaugos juostų prie melioracijos griovių (GAAB 4). Nuo 2025 m. 3 m. apsaugos juostos turi būti paliekamos tik prie tų melioracijos griovių, kurie yra ne trumpesni kaip 3 km ilgio arba ne mažesni kaip 5 kv. km baseino ploto, arba kuriuose vandens tėkmė būna ne mažiau kaip 6 mėn. per metus. Prie kitų melioracijos griovių paliekamos 1 m. pločio apsaugos juostos. Šis pakeitimas palies apie 95 proc. melioracijos griovių, patenkančių į žemės ūkio naudmenas, ir sumažins ūkininkavimui taikomus apribojimus šalia melioracijos griovių. Reikalavimų įgyvendinimui bus parengti visi reikalingi duomenys, jie bus matomi PPIS – savarankiškai ūkininkams nereiks atlikti jokių vertinimų ar skaičiavimų.

* Sutrumpintas minimalios žolinių augalų augmenijos ar jų liekanų išlaikymo terminas (GAAB 5 ir GAAB 6). Dabar šis laikotarpis truks nuo lapkričio 15 d. iki kovo 1 d. (anksčiau buvo nuo lapkričio 15 d. iki kovo 15 d.).

* Sumažinti reikalavimai augalų kaitai (GAAB 7). Nuo 65 proc. iki 35 proc. sumažintas ariamosios žemės plotas, kuriame kasmet privaloma keisti pagrindinius pasėlius. Atsiranda galimybė augalų kaitos reikalavimus įgyvendinti auginant antrinius pasėlius (įsėlį, posėlį, tarpinius pasėlius per žiemą) ir galimybė ilgesnį laiką (ilginama nuo 2 iki 3 metų) auginti tas pačias kultūras toje pačioje vietoje. Kukurūzų augintojams taip pat yra gerų žinių – jiems ne tik galios bendrieji reikalavimai, kaip ir kitų kultūrų augintojams, bet ir nebereikės pateikti duomenų apie laikomų sąlyginių gyvulių skaičių ar apie įsiregistravimą kaip pašarų augintojams Lietuvos Respublikos patvirtintų pašarų ūkio subjektų registre, dėl ko sumažės administracinė našta. Auginant įsėlį arba posėlį, kukurūzus bus galima auginti neribotą laiką tame pačiame plote.

Kaip minėta, nuo 2025 m. nereikia negamybiniams plotams privalomai skirti 4 proc. ariamos žemės (GAAB 8). Išlieka tik deklaruotų kraštovaizdžio elementų – miškelių, medžių ir krūmų grupių, žolinės dangos, želdynų ir (ar) želdinių (įskaitant apleistas sodybvietes ar apleistus ūkinius pastatus, kurie nėra vyraujantys, tačiau galintys teikti prieglobstį faunai ir naudą biologinei įvairove, taip prisidedant prie GAAB 8 tikslo) ir vandens telkinių (kūdrų, tvenkinių, ežerėlių) – išlaikymas ir draudimas pjauti gyvatvores bei medžius paukščių veisimosi sezonu nuo kovo 1 d. iki rugpjūčio 1 d.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2025-04-02

Nors po žiemos ūkininkai didelių nuostolių nemato, kai kur nerimą kelia sausra

Sušilus orams ūkininkų technika išvažiavo į laukus. Tręšiamos žieminės kultūros, pradėtos sodinti daržovės. Po žiemos didelių nuostolių nematyti, tačiau kai kuriuose rajonuose jau pastebima sausra. Žemės ūkio bendrovės vadovas apžiūri pasėlius. Žieminės kultūros peržiemojo be didelių nuostolių. Tačiau permainingi pavasario orai dar gali pridaryti žalos.

„Augalai neskuba. Pažiūrėjus nuo šaknų sistemos, ji yra gyva, sveika, tvirta, bet labai dar neskuba augalas. Nes, kaip ir sakot, dar visko gali būt – ir sniego, ir šalčio“, – kalba „Ginkūnų agrofirmos“ valdybos pirmininkas Arūnas Grubliauskis.

Dar kovą į laukus išvažiavusi technika tręšia žiemines kultūras. Trąšos pigesnės nei prasidėjus karui Ukrainoje, bet vis dar gerokai brangesnės nei iki karo. Todėl tenka ir toliau smarkiai skaičiuoti.

„Mes, žemdirbiai, turim technologijas, skaičiuojam, tiriamės dirvas ir žinom, kiek augalas gali paimti trąšų, maisto medžiagų“, – pažymi A. Grubliauskis.

Viename stambiausių šalyje daržovių ūkių – taip pat intensyvūs darbai. Šiomis dienomis sodinami svogūnai. Jais užsodinti ketinama apie 200 hektarų.

„Ankstyvumas pavasario… Sakyčiau, savaite ankstesnis negu įprastai, šiaip pradedam visada nuo 10 dienos, jeigu žiūrėtume į daugiametę normą“, – sako daržovių augintojas Julius Šateika.

Pernai dėl prasto derliaus svogūnų paklausa buvo itin didelė. Jų sandėliuose beveik nelikę. Tačiau morkų dar užteks iki vasaros.

„Šiuo metu dar turim sandėlyje 3000 tonų morkų, truputį persitaupėm rudenį, šiuo metu dar turim, panašu, kad užteks iki birželio šiemet tai tikrai“, – sako J. Šateika.

Pasak Ūkininkų sąjungos, didžiausias iššūkis – šylantis klimatas.

„Taip anksti pavasarį laukuose turime tiek mažai drėgmės. Žemės darbai prasidėję, laukai sausi, ūkininkai sako, kad tos visos užsistovėjusios balos jau yra sausos. Labai keista, kas bus toliau. Lauksim kritulių, nes sėti vasarines kultūrines į pelenus arba į visiškai sausą žemę yra visiškai netikslinga“, – teigia Ūkininkų sąjungos vicepirmininkas Gedas Špakauskas.

Vasarinių kultūrų auginama vis mažiau. Vasarinių rapsų beveik visai atsisakyta, nes nesusitvarkoma su kenkėjais ir ligomis.

„Jo praktiškai nebeįmanoma užauginti vien dėl kenkėjų antplūdžio, sutampa pikas, kada rapsas yra pats jautriausias. Kada kenkėjai gali padaryti didžiausią žalą, kaip tyčia tų kenkėjų yra daugiausia“, – tikina G. Špakauskas.

Ar sezonas bus pelningas – neaišku. Pastaraisiais metais smarkiai išaugo išlaidos. Labiausiai – trąšoms ir dujoms. O derliaus supirkimo kainos neaukštos. Kviečių tona kainuoja apie 230 eurų, rapsų nesiekia 500 eurų. Tad net ir menkiausia ūkininko klaida gali atnešti didžiulių nuostolių.

Šaltinis: Aina Mizgirdė, lrt.lt, 2025-04-02

Didžiojoje Britanijoje pirmą kartą paukščių gripas nustatytas aviai 

Šiuo metu cirkuliuojantis paukščių gripo virusas H5N1 Didžiojoje Britanijoje pirmą kartą nustatytas aviai, pranešė šalies Aplinkos, maisto ir kaimo reikalų ministerija. Virusas aptiktas Jorkšyro grafystėje. Anot duomenų, virusas aviai nustatyta įprastos kontrolės metu fermoje, kurioje laikomi ir paukščiai, ir kiti gyvuliai. Virusas anksčiau čia jau buvo nustatytas paukščiams. Avių bandoje tai vienintelis užsikrėtimo atvejis. Kartu tai vienintelė infekcija tarp žinduolių šioje fermoje. Avis nugaišinta, kad būtų galima atlikti tikslesnius tyrimus.

„Nėra duomenų, kad šalyje būtų išaugęs pavojus gyvuliams“, – sakoma ministerijos pranešime. Tačiau visi gyvulių augintojai Didžiojoje Britanijoje paraginti būti budresniais ir stebėti, ar gyvuliams nepasireiškia klinikiniai paukščių gripo simptomai.

Apie minėtą paukščių gripo atvejį pranešta Pasaulio sveikatos organizacijai (PSO) ir Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijai.

Šaltinis: valstietis.lt, 2025-03-28

Pasiruoškite 2025 m. paraiškų teikimui Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje

2025 m. pareiškėjai nuo balandžio 14 d. iki birželio 13 d. Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) galės teikti paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškas (paraiška) (pavėluotai paraiškas bus galima teikti iki birželio 23 d., už kiekvieną pavėluotą darbo dieną (savaitgaliai, šventinės dienos ir po jų einanti pirma darbo diena laikoma viena darbo diena) tiesioginių išmokų už plotą suma bus mažinama 1 proc.). Norint užtikrinti sėkmingą paraiškų teikimą, būtinas kruopštus pasiruošimas ir detalus planavimas.

Jeigu 2025 m. planuojate teikti paraišką, pirmiausia, apsvarstykite, kokiose priemonėse planuojate dalyvauti, pasidomėkite, kokie reikalavimai nustatyti deklaruojantiems pagal šias priemones, kokia įsipareigojimų pagal konkrečią priemonę trukmė. Įsipareigojimų trukmė ir reikalavimai deklaruojantiems nustatyti kiekvienos priemonės taisyklėse, patvirtintose žemės ūkio ministro įsakymu. Bendrieji reikalavimai teikiantiems paraiškas nustatyti Tiesioginių išmokų taisyklėse.

Apsvarstę paraiškos teikimo galimybes, kokiose priemonėse planuojate dalyvauti, ir išsiaiškinę tų priemonių reikalavimus, būtinai pasitikrinkite:

* ar Jūsų, kaip žemės ūkio valdos (valda) valdytojo, valda yra įregistruota ar atnaujinta Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registro informacinėje sistemoje (ŽŪIKVRIS);

* ar turite žemės valdymo teisę patvirtinančius (nuosavybės, nuomos ar panaudos pagrindais) dokumentus, pagrindžiančius planuojamų deklaruoti plotų valdymo teisę; ar žemės valdymo teisė įregistruota ŽŪIKVRIS (registruojant ar atnaujinant valdą, nebeliko prievolės teikti į ŽŪIKVRIS dokumentus ar jų kopijas apie Nekilnojamojo turto registre neįregistruotas nekilnojamojo daikto naudojimo pagrindo patvirtinimo sutartis arba šių sutarčių sąrašus);

* ar paraiškos pateikimo metu plotai sutvarkyti ir tinkami paramai:

* jeigu plotas yra akivaizdžiai apleistas, nedirbamas ir neprižiūrimas, jis deklaruojamas Klasifikatoriaus kodu NEP;

* jeigu planuojamo deklaruoti kontrolinio žemės sklypo (KŽS) plotas nustatytas kaip netinkamas paramai, tačiau paraiškos pateikimo metu bus sutvarkytas ir tinkamas paramai, tokį plotą taip pat galėsite deklaruoti Klasifikatoriaus kodu NEP. Planuojamo deklaruoti ploto tinkamumą ar netinkamumą paramai galima pasitikrinti VĮ Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) interneto svetainės (https://zudc.lt/) skiltyje „Žemėlapiai“ žemėlapyje „KŽS atnaujinimas“ (adresas https://zuikvc.maps.arcgis.com/home/index.html).

* Klasifikatoriaus kodu NEP deklaruotiems plotams PPIS reikia aprašyti išankstinių KŽS ribų pasikeitimus. Tai galėsite padaryti prisijungę prie PPIS Išankstinių kontrolinių žemės sklypų pasikeitimų tvarkymo posistemio adresu https://paseliai.vic.lt per E. valdžios vartų portalą savarankiškai arba su savivaldybės (seniūnijos) darbuotojo pagalba, pasirinkę PPIS skiltį „Kontroliniai žemės sklypai“ ir paspaudę mygtuką „Aprašyti išankstinius pasikeitimus“ (plote, kuriame atlikti darbai, reikia padėti tašką (-us), iš klasifikatoriaus pasirinkti aprašymą ir pridėti vietovės nuotrauką (-as). Nuotrauka turi būti JPG, PNG arba GIF formato, dydis negali viršyti 5 MB. Nuotraukoje turi būti matomi nustatyti vietą padedantys objektai, t. y. medžiai, kelias, upė, namas ir pan.);

* kokių Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų (GAAB) ir Valdymo reikalavimų (VR) reikia laukytis. GAAB ir VR reikalavimai nustatyti GAAB ir VR taisyklėse;

* į kokius erdvinių duomenų sluoksnius patenka planuojami deklaruoti plotai:

* GAAB ir VR;

* erdvinių duomenų sluoksnius pagal veiklas.

* Tai galite padaryti ŽŪDC interneto svetainės (https://zudc.lt/) skiltyje „Žemėlapiai“, pasirinkę reikiamą žemėlapio skirtuką, varnele pažymėję sluoksnio pavadinimą ir žemėlapyje suradę planuojamą deklaruoti plotą;

* jei ketinate dalyvauti veiklose, įsitikinkite, ar atitiksite minimalaus remiamo ploto reikalavimus pagal konkrečią veiklą;

* ar Jūsų laikomi ūkiniai gyvūnai yra registruoti Ūkinių gyvūnų registre; kokį sutartinių gyvulių skaičių turite ir kokį planuojate deklaruoti pagal konkrečią veiklą. Ūkinių gyvūnų, perskaičiuotų į sutartinius gyvulius pagal Tiesioginių išmokų taisyklių 3 priedo lentelės 1–9 eilutę, duomenys vertinami atsižvelgiant į Ūkinių gyvūnų registre pateiktus duomenis.

Atkreipiame dėmesį, kad 2024 metai buvo paskutiniai tęsiantiems įsipareigojimus pagal šias Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklas:

„Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“;

„Tarpinių pasėlių auginimas ariamojoje žemėje“;

„Ekstensyvus šlapynių tvarkymas (mokamos tiesioginės išmokos)“;

„Ekstensyvus šlapynių tvarkymas (nemokamos tiesioginės išmokos)“;

„Medingųjų augalų arba daugiamečių žolių juostos ar laukai ariamojoje žemėje“;

„Ekstensyvus pievų tvarkymas ganant gyvulius“;

„Specifinių pievų tvarkymas“;

„Nykstančio paukščio meldinės nendrinukės buveinių saugojimas natūraliose ir pusiau natūraliose pievose“;

„Nykstančio paukščio meldinės nendrinukės buveinių saugojimas šlapynėse (mokamos tiesioginės išmokos)“;

„Nykstančio paukščio meldinės nendrinukės buveinių saugojimas šlapynėse“.

Rekomenduojame apsvarstyti galimybes dalyvauti analogiškose Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano priemonėse.

Taip pat svarbu paminėti, kad 2025 metai yra paskutiniai tęsiantiems įsipareigojimus pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklas: „Dirvožemio apsauga“, „Melioracijos griovių šlaitų priežiūra“, „Rizikos“ vandens telkinių būklės gerinimas“, „Vandens telkinių apsauga nuo taršos ir dirvos erozijos ariamojoje žemėje“, „Ražienų laukai per žiemą“. Plotai su tęstiniais įsipareigojimais dar turi būti deklaruoti 2025 m.

Pasitikrinę, ar paraiškai pateikti turite reikalingus dokumentus ir atitinkate kitus reikalavimus, susiplanuokite, kaip teiksite parašką, – prie PPIS (paseliai.vic.lt) prisijungę savarankiškai per Elektroninių valdžios vartų portalą (https://www.epaslaugos.lt) ar su savivaldybės darbuotojo pagalba, nuvykę į savivaldybės, kurioje registruotas Jūsų valdos centras, seniūniją ar struktūrinį padalinį.

Jeigu paraišką teikti įgaliosite įgaliotą asmenį, pasirūpinkite jam išduoti teisės aktų nustatyta tvarka patvirtintą įgaliojimą (iš Įgaliojimų registro, išduotą notaro ar įmonės vadovo). Įgaliotas asmuo ŽŪDC e. pašto adresu pagalba@zudc.lt turės pateikti savo užpildytą prašymą suteikti prieigą prie PPIS ir įgaliojimą (prašymo formą ir įgaliojimo teksto pavyzdį galima rasti ŽŪDC interneto svetainėje adresu https://zudc.lt/prasymai/, skiltyje „Prašymai“, 15 prašymas). Jeigu teiksite paraišką kaip juridinis asmuo, turėsite pateikti užpildytą prašymą ir išrašą iš Juridinių asmenų registro.

Norint sėkmingai pateikti paraišką, būtina atidžiai pasiruošti, įvertinti visus reikalavimus, pasitikrinti dokumentus ir tiksliai suplanuoti paraiškos pateikimo procesą.

Šaltinis: zudc.lt, 2025-04-02

Slovakijoje užfiksuotas dar vienas snukio ir nagų ligos protrūkis: jau 5-tas atvejis galvijų ūkyje

Slovakijoje daugėja snukio ir nagų liga (SNL) užkrėstų galvijų ūkių. Naujausias židinys patvirtintas 3,5 tūkst. pieninių galvijų fermoje. Šios šalies veterinarijos pareigūnai nustatė naujas apsaugos ir priežiūros zonas, darbą tęsia epizootinio tyrimo ekspertai, kurie siekia nustatyti ligos patekimo kelius. Pranešama, kad naujas pavojingo viruso židinys nustatytas kiek toliau nuo ankstesnių ligos pasireiškimo vietų. 

„Slovakija toliau pildosi ribojimų zonomis, SNL protrūkiai intensyvėja, o tai kelia vis didėjantį susirūpinimą Europos šalims ir gyvulius laikantiems ūkiams. Mūsų šalies ūkininkai šią situaciją turi vertinti taip pat labai rimtai. Sulėtinti agresyvios ligos plitimą, išvengti didesnių viruso protrūkių ir atvejų naujose teritorijose gali padėti tik ypač griežtas biologinio saugumo reikalavimų laikymasis, būtinas atsakingas gyvulių laikytojų požiūris“, – perspėja LR vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas.

Biosauga – efektyviausia prevencija

VMVT įspėja, kad Europoje intensyvėjant SNL protrūkiams, parsivežti užkratą iš svečios šalies gali ir neatsargūs keliautojai, turėję kontaktą su sergančiais gyvūnais. Todėl keliavusiems po regioną, užkrėstą SNL, ir besilankantiems ūkinių gyvūnų laikymo vietose, mažiausiai 14 dienų po atvykimo į Lietuvą būtina vengti eiti į ūkinių gyvūnų laikymo vietas.

Veterinarijos specialistai taip pat primena:

* naujai įvežtus į ūkį gyvulius, jei įmanoma, laikyti atskirai bent 21 dieną, stebėti jų sveikatą,

* nešerti gyvulių maisto atliekomis, kuriose yra mėsos arba kurios galėjo liestis su mėsa,

* maisto atliekas, įskaitant virtuvės atliekas, laikyti taip, kad kenkėjai, paukščiai ar kiti gyvūnai neneštų jų į gyvulių laikymo vietas,

* jei įmanoma, gyvulių girdymui naudoti vandentiekio arba šulinio vandenį,

* svarbu neleisti gyvūnų laikymo vietoje lankytis pašaliniams asmenims,

* dirbantiems ūkyje naudoti specialius ūkiui skirtus drabužius ir įsitikinti, kad ūkio lankytojai naudotų apsauginius drabužius ir avalynę,

* nesidalyti įranga (priekabomis, srutovežiais, įrankiais ir pan.) su kitais ūkiais arba po naudojimo juos privalomai dezinfekuoti.
Įtarus užkrečiamąją ligą, jei įmanoma, reikia atskirti sergančius gyvūnus nuo kitų, neišvežti ūkinių gyvūnų ir jų produktų iš laikymo vietos. Gyventojams ar juos prižiūrintiems asmenims, laikantiems šiai ligai imlius gyvūnus, nesilankyti kitose fermose, ūkiuose, sodybose.

SNL sergantys gyvuliai pasižymi tokiais simptomais: karščiavimas ir pūslelių (aftų) atsiradimas snukio gleivinėje, tarpunagėse bei ant tešmens. Virusas į aplinką patenka per seiles ar kitas gyvulio išskyras dar prieš pasireiškiant ligos simptomams, o infekcija dažniausiai plinta per tiesioginį kontaktą arba įvairius aplinkos veiksnius. Pasyviais infekcijos pernešėjais gali būti neimlūs ligai gyvuliai, paukščiai ar žmonės. SNL protrūkių gali kilti bet kuriuo metų laiku.

Kilus net mažiausiam įtarimui, praneškite

Pastebėjus SNL simptomus, kuo skubiau reikia pranešti veterinarijos gydytojui ir (ar) VMVT: internetu užpildžius anketą arba paskambinus šiais telefonais: 1879 ar +370 5 242 0108. 

Kvietimas į mokymus

Siekdama atkreipti dėmesį į biosaugos svarbą, VMVT tęsia edukacinę kampaniją „Biosauga – tavo ūkio skydas“ ir kviečia visus ūkinių gyvūnų laikytojus, taip pat privačius veterinarijos gydytojus, ūkinių gyvūnų sėklintojus, ūkinius gyvūnus prižiūrinčius ir kitus asmenis, kuriems aktualu žinoti apie gyvūnų užkrečiamųjų ligų prevenciją bei biologinio saugumo priemones, dalyvauti visoje Lietuvoje organizuojamuose mokymuose.

Mokymų datas rasite: https://vmvt.lrv.lt/lt/naujienos/biosauga-tavo-ukio-skydas-vmvt-kviecia-gyvunu-laikytojus-ir-privacius-veterinarijos-gydytojus-i-mokymus/

Išsamios rekomendacijos apie SNL skelbiamos VMVT tinklalapyje:

https://vmvt.lrv.lt/lt/gyvunu-sveikata-ir-gerove/gyvunu-sveikata/gyvunu-ligos/uzkreciamosios-gyvunu-ligos/aktuali-informacija-apie-gyvunu-uzkreciamasias-ligas/.

Šaltinis: vmvt.lrv.lt, 2025-03-31

Ankstesnės žemės ūkio naujienos