Home » Žemės ūkio naujienos: 2025-05-06
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2025-05-06

NMA parama, zemes ukio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2025-05-06. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Kaip apsaugoti savo ūkį nuo gyvūnų užkrečiamųjų ligų?

Tvyrant šiltesniems orams, o ūkio darbams intensyvėjant bei žmonėms aktyviau judant gamtoje, gyvūnų užkrečiamųjų ligų situacija tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje išlieka įtempta.  Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad šiemet per snukio ir nagų ligos (SNL) protrūkius Vidurio Europoje nugaišo ir buvo sunaikinti virš 26 tūkst. gyvūnų (daugiausia galvijų).

Per pastaruosius keturis mėnesius SNL virusas tiesiogiai paveikė 12 ūkių Vidurio Europoje. Tarp jų – snukio ir nagų ligos protrūkis tarp buivolų, fiksuotas sausio mėnesį netoli Berlyno, Vokietijoje, o 11 protrūkių įvyko melžiamų karvių ūkiuose Slovakijoje (6 ūkiai – sunaikinta virš 7 tūkst. karvių) ir Vengrijoje (5 ūkiai – sunaikinta virš 8 tūkst. karvių).

Naujų atvejų vis daugėja, o rizika, kad liga pasieks Lietuvą yra labai reali. Snukio ir nagų liga Lietuvą gali pasiekti per transportą, žmonių judėjimą, virusas plinta oru ir jūra. Mėlynojo liežuvio ligą platina mašalai.

Svarbu: kai liga pateks į Jūsų ūkį, nuostolius patirsite pirmiausia JŪS. Ligai įsimetus į ūkį bus stabdoma prekyba, ligos židinyje gali būti naikinami gyvūnai. Todėl nelaukite, kol ligos peržengs Lietuvos sieną. Savo ūkį galite apsaugoti jau šiandien – laikydamiesi biosaugos reikalavimų.

Ką reikia daryti jau dabar:

• Naujai įvežtus į ūkį gyvulius, jei įmanoma, laikykite atskirai bent 21 dieną, stebėkite jų sveikatos būklę.

• Nešerkite gyvulių maisto atliekomis, kuriose yra mėsos arba kurios galėjo liestis su mėsa.

• Maisto atliekas, įskaitant virtuvės atliekas, laikykite taip, kad kenkėjai, paukščiai ar kiti gyvūnai neneštų jų į gyvulių laikymo vietas.

• Jei įmanoma, gyvulių girdymui naudokite vandentiekio arba šulinio vandenį.

• Neleiskite laikymo vietoje lankytis pašaliniams asmenims.

• Dirbdami ūkyje naudokite specialius ūkiui skirtus drabužius ir įsitikinkite, kad ūkio lankytojai naudotų apsauginius drabužius ir avalynę.

• Nesidalykite įranga (priekabomis, srutovežiais, įrankiais ir pan.) su kitais ūkiais arba po naudojimo juos dezinfekuokite.

• Jei keliavote po snukio ir nagų liga užkrėstą regioną (pvz.: Slovakiją, Vengriją, Afrikos valstybes, Turkiją, Vidurio Azijos šalis, Indiją) ir lankėtės ūkinių gyvūnų laikymo vietose, 14 dienų po atvykimo į Lietuvą turėtumėte vengti įeiti į ūkinių gyvūnų laikymo vietą.

Įtarus ligą, kuo skubiau pranešti veterinarijos gydytojui arba VMVT (trumpuoju numeriu 1879 arba +370 5 242 0108).

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2025-05-05

Derlingose žemėse vis dažniau dygsta saulės elektrinės: „Čia turėjo valdžia įsikišti“

Politikų siūlymus riboti saulės elektrinių statybas derlingose žemėse verslas vadina populistiniais. Ūkininkai skaičiuoja, kad saulės energetikai žemės nuomos kainą kai kuriuose regionuose užkelia ir kelis kartus. Laukai ir netoli namų, ir išsimėtę aplink – Kauno rajono ūkininkas Rimantas Šidlauskas su sūnumi dirba apie 500 hektarų. Ūkininkas sako ne kartą sulaukęs siūlymų žemes išnuomoti saulės elektrinių parkams.

„Ir pinigus gerus siūlina – „išnuomok tik ir mes tau galime į priekį sumokėti“… Įsivaizduokite, čia tokie reikalai. Po tūkstantį du šimtus eurų, tai o mes nuomą mokame iki 300 eurų, tai ką jie – tie savininkai sutinka…“, – teigia ūkininkas R. Šidlauskas.

Kelios minutės žvyrkeliu nuo ūkio – saulės elektrinių parkas. Ūkininkas sako, kad kaimynai čia dirbo kokius 30 hektarų.

Duomenų, kiek derlingos, dirbamos žemės jau užstatyta tokiomis saulės elektrinėmis, neturi nei žemės ūkio ministerija, nei įstatymo pataisas teikiantys Seimo nariai.

Seime įregistruota įstatymo pataisa numato, kad tokios saulės ar hibridinės elektrinės ant dirbamos žemės galės būti statomos, tik jei žemės našumas – iki 35 balų. Vidutinis Lietuvos žemės našumo balas yra beveik 40, o, pavyzdžiui, šiuose kraštuose jis dar didesnis.

„Čia turėjo valdžia įsikišti, tokios žemės, nu, turėjo, kur kokie pakraščiai, pamiškiai, galėjo įleisti, kur tų žemių našumas mažas“, – kalba ūkininkas R. Šidlauskas.

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika sako, kad ribojimai reikalingi, nes dirbamos žemės esą mažėja, be to, įrengiant elektrines dažnai gadinama melioracijos sistema, saulės elektrinėms efektyviau reikia išnaudoti stogus.

„Čia nekalbame apie žmones, kurie savo reikmėms, įmonėms galbūt, ūkininkams, kur sunaudoja nemažai, ypač gyvulininkai, na, vis tik kalbam apie parkus, kurie yra pramoniniai, verslo interesai, kurie nori iš to uždirbti pinigus.

Taip, energetinė nepriklausomybė labai svarbu, bet turbūt dar svarbiau yra maisto nepriklausomybė“, – pabrėžia K. Mažeika.

Tai – dirbtinė problema, sako ribojimams nepritariantieji, esą dar prieš kelerius metus patys ūkininkai paprašė juos naikinti. Liberalas Simonas Gentvilas tvirtina, kad pataisos tik dėl žemės nuomos kainos.

„Kad ūkininkai galėtų toliau nuomotis pigiai žemę ir išstumti konkurentus, tai tas ir buvo pateikinėjama čia“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys S. Gentvilas.

Saulės energetikos asociacijos direktorius teigia – jei per 5 metus saulės elektrinių pajėgumus pavyktų padidinti iki planuojamo 4,5 gigavato, jos esą vis tiek užimtų labai nedaug žemės.

„Mes kalbame apie 0,7 procento žemės, kurią būtų galima panaudoti toms elektrinėms. Iš kitos pusės – tas 28 žemės našumas, jis iš principo reiškia pelkes ir smėlynus, kur saulės elektrines pastatyti inžinierine prasme yra labai sudėtinga“, – tikina Saulės energetikos asociacijos direktorius Andrius Karazinas.

Pasak asociacijos direktoriaus, politikų siūlymai – populistiški. „Mes tiesiog kalbame apie saulės elektrinių uždraudimą ant žemės“, – komentuoja A. Karazinas.

Saugodamos derlingas žemes, kai kurios savivaldybės pačios parengė specialius planus, kuriuose numatė vietas saulės ir vėjo elektrinėms.

Šaltinis: lrt.lt, Jūratė Anilionytė, Milda Vilikanskytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, 2025-05-05

Baigėsi gręžinių įteisinimo terminas: Lietuvos geologijos tarnyba prašymų dėl jų registravimo nebepriims

Balandžio 30 d. baigėsi Gėlo požeminio vandens gavybos gręžinių įteisinimo laikinajame įstatyme numatytas terminas, kuomet reikėjo registruoti visus įrengtus, tačiau Žemės gelmių registre neužregistruotus gėlo požeminio vandens gavybai skirtus gręžinius. Nuo gegužės 1 d. Lietuvos geologijos tarnyba (LGT) nebepriima naujų prašymų, tačiau iki tol visi gauti prašymai bus išnagrinėti. Ar gręžinys registruotas Žemės gelmių registre, galite pasitikrinti paspaudę šią nuorodą: Gręžinių žemėlapis.

Dėl baigiantis terminui gauto itin didelio paraiškų kiekio, šiuo metu dar neišnagrinėta net apie 8 tūkst. prašymų, todėl ši procedūra gali užtrukti. Paraiškas pateikusiems asmenims ir dar negavusiems gręžinio įteisinimo patvirtinimo papildomai nieko daryti nereikia.

Nuo nelegalių gręžinių registravimo pradžios 2022 m. iš viso LGT gavo apie 13,4 tūkst. prašymų įregistruoti gręžinius. Didžioji jų dalis pateikta paskutiniu laikotarpiu, nors procesui buvo skirta net treji metai. Vien tik balandžio mėnesį buvo gauta beveik 6 tūkst. paraiškų registruoti neįteisintus gręžinius (per visus 2025 m. – beveik 8,67 tūkst.).

Nuo 2022 m. iki š. m. kovo pabaigos Lietuvos geologijos tarnyba įteisino 2,9 tūkst. gręžinių. Daugiausia gręžinių įteisinta Vilniaus rajone (688), Vilniaus mieste (310), Klaipėdos rajone (150), Kauno rajone (148).

Iki balandžio 30 d. nepateikus paraiškos LGT įteisinti gręžinio nebeleidžiama. Pasibaigus 3 metų terminui, kuomet asmenys buvo atleisti nuo ekonominių ir teisinių sankcijų, asmuo privalo gręžinį likviduoti ir sumokėti jam paskirtą baudą.

Atsidarius nuorodą reikia sutikti su sąlygomis ir rodomame žemėlapyje artinant vaizdą ieškoti savo žemės sklypo, kuriame įrengtas gręžinys, adreso. Jei taško su skaičiais nerandate, gręžinys nėra registruotas Žemės gelmių registre.

Šaltinis: am.lrv.lt, 2025-05-02

Lietuvoje pirmą kartą startuos „Traktorių dakaras“ – varžytis rusiškais traktoriais neleis

Birželio 21 d. Žasliuose (Kaišiadorių r.) pirmą kartą Lietuvoje bus surengtos „Traktorių dakaro“ lenktynės, kurias vainikuos ne tik įspūdinga šventė visuomenei, bet ir prieš pat vidurnaktį suliepsnosiantis Joninių laužas, teigiama ralio organizatorių pranešime žiniasklaidai. Šie akcentai, kaip ir žemdirbių kartojama frazė: „Nebus ūkininkų, nebus maisto“, apjungs Lietuvos ūkininkų iniciatyvą pritraukti kuo daugiau dėmesio kaimui ir regionams, mažinti supratingumo atskirtį tarp miesto ir kaimo žmonių.

„Anksčiau į ūkininką būdavo žvelgiama gana stereotipiškai, esą jis nėra aktyvus, vaikščioja mėšlinais batais, o traktorių vairuoja neretai girtas. Mes lėtai, bet užtikrintai keičiame šį požiūrį į žemdirbį ir regionus apskritai, todėl šis renginys bus vienas iš tų, kuris, neabejoju, privers ir miesto žmogų pažvelgti į ūkininką kitaip“, – sako viena „Traktorių dakaro“ organizatorių, ūkininkė Jolanta Greinienė, kuri kartu su vyru Martynu Greiniu turi ūkį Kruonyje. Būtent šių ūkininkų laukuose ir bus „Traktorių dakaro“ startas. Apie 48 km ilgio trasa sujungs kito „Traktorių dakaro“ organizatoriaus, ūkininko Daliaus Matkevičiaus ūkį.

„Jis, be kita ko, yra praktikuojantis chirurgas, kasdien gelbėjantis ir žmonių gyvybes“, – kolegą apibūdino J.Greinienė, pridurdama, kad „Traktorių dakaras“ tai ne vien lenktynės, tai žinia, kurią siekiama perduoti visai visuomenei. „Diena iš dienos ūkininkas dalyvauja savo asmeniniame dakare – ar rūpindamasis kviečių pasėliais nenuspėjamos gamtos sąlygomis, ar mėgindamas subalansuoti finansus, kai pieno kainos krenta žemiau gamybos savikainos.

Visa jo kasdienybė yra tarsi lenktynės su laiku ir rinkų svyravimais. Norime parodyti žmonėms, kaip ta duona atsiranda ant jų stalo ir „Traktorių dakaras“ yra tik tam, kad visuomenė susimąstytų apie visa tai“, – kalbėjo J.Greinienė. Planuojama, kad pirmajame „Traktorių dakaro“ etape varžysis iki 30 ekipažų (traktoriuje dalyviai turi būti du – operatorius ir šturmanas). Jie rungsis trejose kategorijose: „T1 Factory class“ (dalyvauja nauji gamykliniai traktoriai); „T2 Turbo class“ (dalyvauja traktoriai, kurių maksimalus greitis iki 30 km/val.) ir „T3 Speed class“ (dalyvauja traktoriai, kurių maksimalus greitis iki 40 km/val.)

Traktoriaus matmenys negali viršyti LR Kelių eismo taisyklėse nustatytų gabaritų, bendras aukštis nuo žemės – iki 4 metrų. Dalyviai negalės startuoti už ES paramą įsigytais traktoriais, taip pat negalės naudoti vadinamojo „žalio“ dyzelino. Šiose lenktynėse neleidžiama varžytis Rusijos ir Baltarusijos gamybos traktoriais. Traktoriai bus išleidinėjami kas 5 min. Trasoje reikės surasti „chekpointus“ ir juose atsižymėti.

Trasa parinkta saugi, „nelaužant“ technikos, bet įdomi. Tiesiogine videotransliacija iš trasos rūpinsis Tomas Ramašauskas kartu su MB „Mobili medija“ ir teiks medžiagą į finišo vietoje esantį ekraną. „Veiklos užteks visiems, ir suaugusiems, ir vaikams, kuriems renginio metu bus surengta edukacija apie grūdus, pristatyta inovatyvi bitininkystė, „Defender“ džipų pasirodymas, Irenos Starošaitės ir Žilvino Žvagulio koncertas, Orestas ir Džilda Vaigauskai, DJ Žiupsnis, bei daug kitų įvairių pramogų, rungčių ir žaidimų. Bus įsteigti rėmėjų ir partnerių prizai.

Renginį ves ūkininkas, profesionalus renginių vedėjas, Telšių „Telšiai“ krepšinio klubo direktorius Žygimantas Skiotys. O ką jau kalbėti apie pačius „Traktorių dakaro“ dalyvius ir jų techniką. Net neabejojame, kad tai bus didelė šventė, apjungianti tiek kaimo, tiek miesto žmones“, – įsitikinusi J.Greinienė. Kiti „Traktorių dakaro“ etapai jau planuojami Žemaitijoje ir kituose šalies regionuose.

Šaltinis: lrytas.lt, 2025-05-05

NMA: greitos ir patogios konsultacijos su virtualiuoju asistentu Joriu

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) žengia koja kojon su technologijų pažanga ir savo klientams siūlo dar vieną inovatyvią galimybę – konsultuotis su virtualiuoju asistentu Joriu Nemiga! Joris sukurtas dirbtinio intelekto pagrindu, siekiant padėti klientams dar patogiau ir  greičiau gauti atsakymus į rūpimus klausimus. Norint pradėti konsultaciją su Joriu, Jums tereikia apsilankyti NMA svetainėje, dešiniame apatiniame kampe paspausti ant Jorio nuotraukos ir atsidariusiame lange pradėti pokalbį.

Joris nuolat mokosi ir tobulėja, todėl ateityje jo kompetencijos bus plečiamos, įtraukiant naujas temas ir aktualijas.

Konsultavimasis su virtualiuoju asistentu Joriu ne tik palengvins informacijos paiešką, bet ir padės sutaupyti laiko bei išteklių tiek klientams, tiek NMA, tad kviečiame išbandyti ir aktyviai bendrauti su naujuoju NMA komandos nariu!

Šaltinis: nma.lrt.lt, 2025-04-17

Ankstesnės žemės ūkio naujienos