Rinkos pokyčiai
GDT birželio 24 d. aukcione – signalas apie galimą paklausos silpnėjimą
Pasaulinė pieno produktų prekyba birželio 24 d. fiksavo 1,0 % kainų sumažėjimą. Labiausiai atpigo sviestas ir nugriebto pieno milteliai. Nors sumažėjimas nedidelis, jis rodo galimą atsargų augimą arba mažėjančią pirkėjų drąsą tarptautinėje rinkoje.
Šaltinis: Global Dairy Trade, 2025-06-24
JAV birželio pabaigoje fiksuota didesnė pieno supirkimo kaina
USDA duomenimis, birželio pabaigoje viso pieno kaina JAV pasiekė 21,95 USD/cwt. Kainų augimą lėmė stipri vidaus paklausa ir augantis eksportas. Šis judėjimas gali daryti įtaką pasaulinėms prekybos srovėms, ypač pieno miltelių segmente.
Šaltinis: USDA, 2025-06-26
Politika ir reguliavimas
ES nitrato politikos griežtinimas kelia nerimą dėl pieno gamybos ateities
Rabobank analizė atskleidžia, kad siūlomi pokyčiai dėl leistinų azoto normų ribojimo, ypač Airijoje ir Nyderlanduose, gali privesti prie pieno gamybos mažėjimo net gerai veikiančiuose ūkiuose. Tai kelia riziką pieno tiekimo stabilumui Europoje.
Šaltinis: Rabobank, 2025-06-26
Klimatas ir tvarumas
FAO: pieno gamyba augs, bet prekyba trauksis
FAO prognozuoja, kad pasaulinė pieno gamyba 2025 m. pasieks beveik 993 mln tonų – daugiausia dėl augimo Indijoje ir Pakistane. Tačiau globali prekyba gali sumažėti 0,8 %, nes kai kurios šalys susiduria su eksporto iššūkiais.
Šaltinis: FAO, 2025-06-25
Australijoje sausra stabdo pieno gamybą
Birželio 25 d. USDA paskelbė, kad dėl užsitęsusios sausros Australijos pieno gamyba 2025 m. sumažės apie 2,3 %. Šis kritimas ypač aktualus Azijos rinkoms, priklausomoms nuo šio regiono eksporto.
Šaltinis: USDA, 2025-06-26
Tarptautinė prekyba ir geopolitika
JAV–Indijos prekybos derybose pieno sektorius lieka neliečiamas
Indijos finansų ministrė birželio 30 d. patvirtino, kad pieno sektorius yra „raudonoji linija“ – derybos dėl tarifų šiam sektoriui nėra svarstomos. Tai reiškia, kad JAV pieno eksportuotojai į šią didelę rinką artimiausiu metu tikėtis proveržio negali.
Šaltinis: Reuters, 2025-06-30
GDT indeksas išlieka jautrus Okeanijos pasiūlai
Birželio pabaigoje analitikai atkreipė dėmesį, kad nedideli pieno gamybos svyravimai Naujojoje Zelandijoje ir Australijoje tiesiogiai veikia pasaulinius GDT aukcionų rezultatus. Klimatiniai pokyčiai šiame regione tampa vis svarbesniu kainų veiksniu.
Šaltinis: Agriland.ie, 2025-06-27
GAustralijos ūkininkai prašo pagalbos – klimato krizė spaudžia sektorių
Birželio 30 d. Australijos žiniasklaida pranešė apie ūkininkų kreipimąsi į vyriausybę – ekstremalūs potvyniai ir sausros išbalansavo gamybą. Tai kelia riziką tiekimo tęstinumui regione ir gali paskatinti kainų šuolį tarptautinėje rinkoje.
Šaltinis: News.com.au, 2025-06-30
Ankstesnės žemės ūkio naujienos