Dažnas ūkininkas ar bendrovė, norėdami sumažinti darbo sąnaudas ar pagerinti rezultatus, sprendžia, kokią veršelių girdymo technologiją pasirinkti. Neretai būna padaromos klaidos dėl nežinojimo ar patyrimo stokos, taip pat kartais atmetamos geros galimybės dėl kaimynui nepasiteisinusios praktikos.
Nusprendžiau aptarti, kokios veršelių girdymo pienu technologijos egzistuoja ir kokie jų privalumai, bei trūkumai. Girdymą, kurio metu pienas ar pieno mišinys ruošiamas keliuose skirtinguose kibiruose ir maišomas rankiniu būdu, iš karto atmetu, taip pat nediskutuoju ir apie tikrą pamelžto pieno girdymą. Šie sovietiniai girdymo metodai turi būti nenaudojami ūkiuose, kurie nori užauginti produktyvias karves.
Automatinė veršelių girdykla?
Pagrindinius automatinių girdyklų veikimo principus ir parametrus manau kiekvienas žinote, jeigu ne, tikrai nesunkiai rasite internete. Taigi kaip turi atrodyti visa technologija nuo veršelio gimimo iki nujunkymo?
1. Visų pirma veršelį „prie” automatinės girdyklos galite statyti tik nuo 2 gyvenimo savaitės, dar geriau nuo mėnesio amžiaus. Jaunesnis veršelis yra per mažas ir nepakankamai sustiprėjęs savarankiškai gerti iš girdyklos. Kita svarbi priežastis yra tai, jog paleidę veršelį į grupę, nematysite, kaip jis stiprėja, o susirgus (suviduriavus) stipriai padidės tikimybė apkrėsti sveikus veršelius.
2. Esant veršeliui grupėje, turite 2 kartus per dieną prieiti prie girdymo automato ir pasižiūrėti valdymo pulte pranešimus apie veršelius, kurie neišgėrė savo dozės ar sumažėjo išgėrimo kiekis. Pastebėjus tokį gyvulį, nedelsiant turite pradėti gydymą ir atskyrimą nuo grupės. Geriausia tai padaryti įtartiną veršelį perkeliant į vienvietį namelį ir keletą dienų jį stebint.
Privalumai:
– Sumažėja darbo sąnaudos su veršeliais. Turint automatinę veršelių girdyklą pakanka vieno išprususio žmogaus, suprantančio ir mokančio valdyti automatą, pildyti pieno miltelių atsargas, keisti spenius, bei mokinti ir pratinti veršelius prie aparato.
Trūkumai:
– Įsiveliate į mažiausiai dvi skirtingas šėrimo technologijas. Jaunausi veršeliai, esantys vienviečiuose gardeliuose, taip pat turi gauti pieną.
– Naudojami tik vieno tipo ir kokybės pieno milteliai. Kol kas praktikoje neteko susidurti su visas funkcijas atliekančiais automatais, kurie dirbtų keletą metų ir veršeliai pasiektų tinkamus priesvorius.
Girdymas kibirėliais?
Girdymas kibirėliais yra atliekamas ar buvo atliekamas kiekvienoje fermoje, auginančioje telyčaites. Šis metodas, atliekant jį teisingai, yra pats tinkamiausias gyvuliams, deja – ne visuomet žmonėms.
Geriau girdyti yra iš kibirėlio su čiulptuku dėl dviejų fiziologinių priežasčių:
1. Girdant pieną iš čiulptuko, veršelis priverstas pakelti galvą, dėl to pienas patenka į tą skrandį, į kurį ir turi patekti.
2. Čiulpdamas čiulptuką veršelis gamina daugiau seilių, kurios pagerina virškinimą. Taip pat svarbu žinoti tai, jog vandens ir pieno indai negali būti tie patys.
Girdyti kibirėliu galima tiek vienviečiuose gardeliuose ar namukuose, tiek sugrupavus.
Privalumai:
– Visos gyvulių grupės (nuo 1 dienos iki 3 mėn. amžiaus) girdymas pienu atliekamas pagal vieną technologiją.
– Rizikingiausio amžiaus gyvuliai gauna daugiau dėmesio, taip lengviau suvaldomi ligų protrūkiai.
Trūkumai:
– Didesnės darbo sąnaudos.
Sprendžiant, kurią šėrimo technologiją taikyti fermoje, reikia labai kritiškai įvertinti darbuotojus, dirbančius su veršeliais, ir atsižvelgti į jų sugebėjimus daryti sprendimus. Abi technologijos turi privalumų ir trūkumų. Man priimtinesnis girdymas kibirėliais dėl visų procesų paprastumo. Kalbant apie automatines girdyklas, dažnai tenka matyti pastatytus naujus įrengimus, kurie neduoda norimo rezultato, ir po keleto mėnesių ferma būna priversta grįžti prie senosios girdymo technologijos.
Daugiau straipsnių apie veršelių auginimą rasite čia.