Kai savo bandai renkate buliaus reproduktoriaus spermą, turėtumėte atsižvelgti, ar buliaus vertinimas yra patikimas.
Prisiminkite straipsnį apie vertinimo principus. Vienas iš jų – eliminuoti atsitiktinumo veiksnius. Pagal logiką, kuo daugiau buliaus dukterų dalyvauja vertinime, tuo mažiau galimybių, kad galutinis rezultatas bus neteisingas dėl atsitiktinumo. Paaiškinsiu paprasčiau. Prisiminkime žaidimą, kur reikia mesti kauliuką. Jei mesime 3 kartus ir visus 3 kartus atsitiktinai pasikartos skaičius 6, tai reiškia 100 % tikimybę. Jei mestume kauliuką 1000 kartų, galimybė išridenti tik 6-tukus sumažėja iki 0% (nes yra 6 kauliuko iškritimo variantai).
Panašiai galime įsivaizduoti buliaus vertinimo procedūrą, pavyzdžiui buliaus dukterų produktyvumo kontrolę. Kuo daugiau vertinime dalyvaus pasirinkto buliaus dukterų, tuo mažesnė tikimybė, kad rezultatai bus neteisingi. Jeigu vertinimas apima mažą dukterų skaičių, kontroliuojamas mažas bandų kiekis – galime suabejoti, ar vertinimo rezultatas bus reprezentatyvus visai populiacijai (pvz. visoms karvėms toje šalyje).
Kad būtų garantuotas vertinimo objektyvumas, vertinimo normose būna aprašyta, kiek dukterų (150 dukterų yra standartas) ir kiek ilgai jos buvo tikrinamos (laktacijų skaičius). Kiekvienas ūkio vadovas, zootechnikas ar kitas ūkio specialistas, parenkantis buliaus reproduktoriaus spermą bandos sėklinimui, turėtų įsigilinti į papildomą buliaus veislinės vertės nustatymo informaciją: kiek dukterų, kiek bandų dalyvavo vertinime, kiek ilgai šis procesas užtruko.
Jei jums siūlo bulių spermos, iš šalių, kur vertinimo sistema dar vystosi arba nėra patikima, būkite ypatingai atsargūs ir kritiški. Žinokite, jei buliaus vertinime dalyvavo mažiau nei 50-100 dukterų, vertinimas nėra objektyvus.
Taigi, svarbu atsižvelgti ne tik į buliaus reproduktoriaus vertinimo balų skaičių, bet ir į vertinimo proceso kokybę!
Daugiau straipsnių apie veisimą rasite čia.