Nors dar prieš keletą metų dažnas abejojo globalinio atšilimo realumu, šiandien vis daugiau ūkininkų patiria tai savo kailiu. Ilgesni karščio ir sausros periodai skatina gyvulių karščio stresą, mažina pieno kiekį ir kelia problemas dėl pašarų paruošimo žiemai.
Jungtinėse Amerikos Valstijose, esantis Purdue universitetas praėjusiais metais atliko tyrimą, kuriame nagrinėjo besikeičiančio klimato pasekmes Indianos valstijos žemės ūkiui. Tyrimo išvadose teigiama, kad Indianoje per metus prisidės po keleta dienų, kai gyvuliai jaus karščio stresą, o tai turės neigiamos įtakos ėdamumui, melžiamo pieno kiekiui ir vaisai.
„Kai temperatūra siekia 30 laipsnių karščio, kiekvienas papildomas laipsnis mažina pašarų suvartojimą nuo 3 iki 5 procentų. Indianoje, kur šiuo metu karvės per dieną duoda 32 kilogramus pieno, dėl pasikartojančio karščio streso iki amžiaus vidurio produktyvumas turėtų sumažėti keturiais kilogramais per dieną“, – teigiama ataskaitoje.
Prajusią vasarą pristatytas tyrimas paremtas kelerius metus trukusiu duomenų rinkimu, o jo išvados yra vertinamos ir rašomos iki šiol. Tai įrodo, kad gauti rezultatai atspindi ne pavienės vasaros temperatūros pokyčius, o tendencijas, kurios ateityje tik ryškės.
„Indianos valstijoje vidutinė temperatūra tampa vis aukštesne. Naktimis oras taip pat atvėsta vis mažiau“, – teigė viena iš tyrimo autorių Laura Bowling.
Didėjanti temperatūra reiškia, kad karvėms vis dažniau teks kovoti su karščio stresu, jos suvartos mažiau pašarų ir duos mažiau pieno. Neigiamas globalinio atšilimo pasekmes jau pastebėjo ir įvertino Indianos ūkininkas Greg Gunthorp.
„Vis daugiau ir daugiau žmonių supranta, kad oras vis labiau keičiasi. Mes pastebime vis daugiau klimato ekstremalumų. Ūkininkus žlugdo oro sąlygos, mes negalime pasiruošti pašarų žiemai“, – teigė amerikietis.
Globalinis atšilimas ir kylanti temperatūra jau ilgai neduoda ramybės ūkininkams. Prieš keletą metų JAV Globalinio atšilimo tyrimų programos atliktas tyrimas patvirtino, kad pasikeitęs klimatas turi įtakos mažėjančiam gyvulių produktyvumui.
„Pieninės karvės yra labai jautrios karščio stresui. Tai neigiamai veikia jų apetitą, laktacijos trukmę ir duodamo pieno kiekį. Vien 2010-aisiais dėl karščio streso iš pieno produktų JAV buvo gauta 1,2 bilijonais mažesnis pelnas“, – teigiama tyrimo ataskaitoje.
Parengta pagal: edairynews.com