Kaip jūs manote, į ką verta investuoti? Į vyną, meną, o gal į puikius veislinius gyvulius? Pietryčių Anglijoje ūkį turintiems Sarai ir Jonui Bomars, tokie klausimai nekyla. Jie jau seniai augina vienus geriausių veislių bulius.
Vienas ūkininkų augintinis – dviejų metų, tūkstantį kilogramų sveriantis, Garth vardu pavadintas bulius – pats brangiausias Šarolė veislės bulius pasaulyje. Už jį, praėjusį rudenį vykusio aukciono metu, viena Amerikos įmonė užmokėjo 430 tūkstančių litų. Saros teigimu, Garth bulius pateisino visus jų lūkesčius.
D.Britanijos galvijų selekcininkų klubo pirmininko ir ūkininko Filipo Halhedo manymu, Garth buvo nupirktas tikrai ne už gražias akis. „Investuotojai puikiai įvertino jo produktyvumo galimybes bei perpardavimo vertę. Net ir norėdami bulių perparduoti kitiems šeimininkams – jie išloštų“, – sakė F. Halhedas.
Pastebima, jog visame pasaulyje investuotojai domisi veislinių galvijų, taip pat ir avių, aukcionais. Paskutiniaisiais metais juose sumokamos kainos „muša“ rekordus. Štai Nyderlanduose už veislinį aviną aukciono metu buvo sumokėta beveik 950 tūkstančių litų.
Įdomu, kodėl investuojama į veislinius galvijus? Investuotojai viliasi, kad jų investicija atsipirks – dėl galvijų puikių veislinių savybių, aukštesnio dukterų produktyvumo, geresnės kokybės mėsos, dėl atvedamų sparčiau augančių veršelių.
D.Britanijos galvijų selekcininkų klubo pirmininkas investavimą į veislinius galvijus prilygina azartiniui lošimui, jei neapsiriksi, tai investicija ne tik atsipirks, bet ir viršys lūkesčius. „Amerikietis nupirko bulių Garth, tikėdamasis parduoti jo spermos dozę nuo 205 iki 410 litų. Norint, jog bulius atsipirktų, reikia, kad kas 10 dienų Garth pagamintų 500 – 1000 spermos dozių. Bėda ta, kad ne kiekvienas bulius gamina aukštos kokybės spermą, kokia šiuo atveju turėtų būti“, – pasakojo F. Halhedas.
Auganti jautienos paklausa Kinijos ir Brazilijos regionuose bei didėjantis Jungtinių Amerikos Valstijų eksportas daro įtaką veislinių galvijų kainoms ne tik Jungtinėje Karalystėje, tačiau ir visame pasaulyje. Jautienos kainų kilimui įtakos turi ir brangstantys pašarai. Todėl, pasak F. Halhedo, atsižvelgus į visas aplinkybes, ūkis gali būti perspektyvus tik tada, kai jo bandą sudarys aukščiausios kokybės galvijai. Žinoma, tai reikalauja nemenkų investicijų, tačiau jos atsipirks su kaupu. „ Auginant kokybiškesnius veislinius galvijus, nereikės tiek daug pašarų, kad padidintum jų produktyvumą (mėsos, pieno, spermos atžvilgiu)“, – akcentavo ūkininkas.
Apie investavimo į veislinius galvijus patrauklumą pasakojo ir pardavimų vadybininkas Daglas Parkas, kuris šioje srityje dirba daugiau kaip 30 metų. „Dauguma investuoja į veislinius galvijus, nes galvijų verslas yra patrauklus ir perspektyvus, taip pat investuotojus domina galvijų genetinės modifikacijos. Žinoma, tai rizikinga investicija, visada egzistuoja tikimybė, kad jūsų investicija neatsipirks. Būtinai prieš investuodami pasitarkite su tos veislės selekcininkais, galvijų asociacijos atstovais, kiek galima daugiau prisirinkite informacijos, kad neapsigautumėte”, – patarimus dalijo D. Parkas.
„Net ir būnant atsargiu, kaip ir su bet kokia alternatyvia investicija, jūs galite prarasti visus savo pinigus, – rizikingumą akcentavo D.Parkas. – Ir vis dėlto investavimas į kokybiškus veislinius gyvulius yra pelningas ir labai populiarus pasirinkimas“.
Daugiau straipsnių apie pieno ūkio valdymą rasite čia.