Pastovi diskusijų tema. Vieni tvirtina, kad pradėti sėklinti telyčias 12 mėnesių amžiaus yra „pats tas”, kiti nesutinka ir teigia, kad tik 15 mėn. amžiaus telyčia tinkama sėklinimui, dar kiti tvirtina, kad idealus sėklinimo laikas yra 14 mėnesių….
Tai kaip gi vis dėlto yra su tuo telyčių sėklinimu?
Yra du parametrai į kuriuos reikia atkreipti dėmesį sprendžiant, kada jau laikas sėklinti telyčią – tai telyčios svoris ir telyčios amžius.
Jeigu pradėsime apklausą dėl svorio, kuris atrodo tinkamas pirmajam sėklinimui, tai vėl įsivelsime į diskusiją, todėl man labiausiai patinka naudotis principu, kad telyčios svoris pirmojo sėklinimo metu turi sudaryti apie 70% vidutinio tai bandai būdingo karvių svorio. Taigi, pasižiūrėkite į savo bandą, nustatykite, koks maždaug vidutinis suaugusių karvių svoris būdingas Jūsų bandai, ir lengvai apskaičiuosite, koks turi būti telyčios svoris pirmojo sėklinimo metu.
Na, o idealus amžius manau yra 12-14 mėn. Su sąlyga, kad telyčios svoris atitinka anksčiau aprašytus parametrus.
Yra klaidinga vadovautis vien tik amžiaus kriterijumi. Tačiau ne mažiau klaidinga naudotis vien tik svorio kriterijumi. Abu šie kriterijai turi būti naudojami vienu metu.
Kaip nustatyti telyčios svorį?
Paprasčiausias būdas – pasverkite. Tačiau mažai ūkių turi tam galimybes. Ir dar mažiau, iš turinčių galimybę pasverti gyvulius, gali tai padaryti nesuteikdami jiems streso. Kad būtų paprasčiau įvertinti svorį – nusipirkite matavimo juostelę. Juostelė turi šiokią tokią paklaidą, tačiau visumoje tai nėra blogas metodas. Keletą gyvulių pasimatavus „akis atsimuša” ir galima svorį nustatyti pakankamai tiksliai.
Ar žinote, koks telyčių pirmojo sėklinimo ir pirmojo veršiavimosi amžius jūsų valdomoje bandoje?
Jeigu ne, tai pasidomėkite tuo. Jeigu jūsų karvės pirmą kartą veda veršelį apie 23 mėn., o telyčias pavyksta apsėklinti vidutiniškai iki 14 mėn. amžiaus ir, ne mažiau svarbu, telyčių svoris sėklinimo metu atitinka maždaug 70% suaugusių karvių svorio, tai galite pasveikinti save su tuo, kad šioje srityje nuostolio nepatiriate.
Tačiau tokia situacija yra retenybė dideliuose Lietuvos ūkiuose. Dažniausiai pasitaikanti situacija – per vėlyvas telyčių sėklinimas, to priežastys yra dvi:
- Telyčios laiku nepasiekia reikiamo svorio. Virš 99% atvejų ši problema atsiranda pieninio laikotarpio veršelių auginime.
- Laiku nepastebimos telyčių rujos. Daugiau taisyklė negu išimtis, tačiau telyčių rujų stebėjimui tiesiog skiriamas mažesnis dėmesys.
Domėtis šia sritimi būtina dėl to, kad tai dar viena „skylutė jūsų kišenėje”, per kurią išbyra pinigai. Kiekviena pavėluota diena kainuoja. Telyčią reikia šerti, prižiūrėti, mokėti atlyginimus… kažin ar telyčios vienos dienos išlaidos ūkyje sutelpa į 3 Eur, tačiau patogumo dėlei skaičiuokime, kad viena pavėluoto sėklinimo diena kainuoja būtent tiek.
Konsultuodama ūkius, kurie turi įsidiegę bandos valdymo programą, dažnai matau, kad telyčių sėklinimas vėluoja pora mėnesių. Vietoje iki 14 mėn, telyčios būna pirmą kartą sėklinamos apie 15,5 mėn amžiaus. Taigi labai nesunku paskaičiuoti. Pusantro pavėluoto mėnesio kainuoja apie 135 Eur kiekvienai bandoje apsiveršiuojančiai telyčiai. Jeigu per metus jūsų bandoje apsiveršiuoja 100 telyčių, tai iš jūsų kišenės dėl per vėlyvo telyčių sėklinimo „išbiro” 13.500 Eur.
Todėl verta rasti problemą, išspręsti ją, jeigu reikia investuoti tuos pačius 13.500 Eur ir užlopyti tą kišenės skylę.
Daugiau straipsnių apie veisimą rasite čia.
Daugiau straipsnių apie pieno ūkio valdymą rasite čia.