Home » Karvės priešpienis. Kuo jis svarbus veršeliams?
Straipsniai Veršeliai

Karvės priešpienis. Kuo jis svarbus veršeliams?

agroinfo, krekenos, pieno ukis, zemes ukis

Karvės priešpienis (krekenos) yra labai svarbus veiksnys siekiant tikslo – sumažinti veršelių mirtingumą, auginti sveikus ir stiprius veršelius. Apsaugoti naujagimius veršelius iškart po gimimo padeda veršelių girdymas geros kokybės krekenomis (priešpieniu) kuo greičiau po veršiavimosi.

Užduotis – dvigubai padidinti veršelio gimimo svorį atjunkymo momentui. Be krekenų, šio svarbaus pirmojo pašaro, veršeliai rečiau išgyvena per pirmąsias gyvenimo dienas ir yra silpnesni, lėčiau auga. Taip yra todėl, nes veršeliai gimsta su nesubrendusia imunine sistema ir turi labai mažai riebalų atsargų, todėl jie yra jautrūs šalčiui ir užkratui.

Kodėl krekenos yra taip svarbu?

Imunoglobulinų absorbcija sparčiai mažėja iškart po gimimo. Imunoglobulinai patekę į kraują prisijungia prie bakterijų ar virusų, esančių kraujo sistemoje. Tokiu būdu užkertamas kelias užkratui plisti veršelio organizme.

Kada turėtumėte atskirti veršelius nuo karvės?

Optimalu – atskirti iškart po veršiavimosi, blogiau, bet dar pakankamai gerai – per 24 valandų, labai blogai – po dviejų savaičių. Pasirūpinkite, kad atskirti veršeliai būtų švarūs, sausi, gausiai pakreikti, kad jie nedrebėtų ir neprarastų riebalų atsargų.

Kiek veršeliams sugirdyti krekenų?

Visuotinė rekomendacija – kuo greičiau po gimimo, ilgiausiai per pirmąsias dvi gyvenimo valandas sušerkite keturis litrus karvės priešpienio.

Kaip valdyti krekenų girdymą?

Instaliavus fermoje tinkamą įrangą, darbus atlikti tampa lengviau ir paprasčiau. Krekenų sugirdymo atveju pagrindinis įrenginys yra krekenų pasterizatorius-atšildytuvas. Vienas iš tokio tipo įrenginių – Matilda leis, kad veršeliai per 30 min. po gimimo gautų geros kokybės, tinkamos temperatūros krekenas.

Visas, pilnas straipsnis „Karvės priešpienis. Kuo jis svarbus veršeliams?” skaitykite čia.

Naudingi sprendimai: sulietuvinta bandos valdymo programa, turinti stiprų palaikymą lietuvių kalba, modernūs veršelių laikymo sprendimai, aukštos kokybės pieninių galvijų sperma, kurią galima įsigyti net ir internetu. Straipsniai pieno ūkio valdymui.

Daugiau naudingų straipsnių apie veršelių auginimą.