Daugeliui žmonių žinia apie laukiančius gyvenimo pokyčius sukelia stresą, nerimą ir daugybę baimių. Tačiau tokias emocijas patiriame ne tik mes. Veršeliai pasikeitimų bijo net labiau, todėl perkeliant juos iš individualių į grupinius namelius, būtina tam tinkamai pasiruošti. Kitu atveju – turėsite ne tik išsigandusius gyvulius, bet ir skaičiuosite nuostolius dėl mažėjančio priesvorio bei išlaidų veterinarui.
Ruoškitės nuo gimimo
Ruoštis dienai, kai veršeliai bus perkelti iš individualių į grupinius namelius, reikia pradėti vos šiems gimus. Vienas iš būdų užtikrinti sėkmingus pokyčius – geras prieskrandžio išsivystymas. Tai palengvina pašarų pasisavinimą ir priesvorio augimą, net ir stresinėmis situacijomis, todėl būtinai atkreipkite dėmesį kuo juos šeriate nuo pirmos gyvenimo dienos.
Žinokite, kada nujunkyti veršelius
Vos gimusiems, individualiuose nameliuose gyvenantiems veršeliams reikia daugiau darbuotojų priežiūros, jų šėrimo išlaidos yra didesnės, todėl ūkininkai stengiasi kuo greičiau nujunkyti veršelius ir perkelti į grupinius namelius. Visgi, per daug suskubus rizikuojate sulėtinti prieauglio augimą, sumažinti atsparumą ligoms.
Kaip žinoti kada tinkamiausias laikas nujunkimui? Viena iš teorijų teigia, kad nujunkant veršelį jo svoris turi būti bent 2 kartus didesnis nei gimus, o aukštis – bent + 10 cm.
Kitas būdas – „starterio“ pasisavinimas. Prieš pradėdami nujunkymą bent 3 dienas iš eilės duokite veršeliui apie 1 kg starterio. Taip užtikrinsite,kad prieauglis nepraras svorio perkeltas į grupinį namelį.
Valdykite stresines situacijas
Dar kartą atidžiai įvertinkite savo ūkio valdymą ir pasistenkite pašalinti kuo daugiau faktorių,kurie sukelia stresą veršeliams. Štai keletas patarimų:
-
Nujunkius veršelius dar 7-14 dienų laikykite juos individualiuose nameliuose. Taip leisite priprasti prie naujo šėrimo.
-
Prieš perkeliant veršelius į grupinius namelius, jie turėtų suvartoti po 2,2-2,7 kg pašaro per dieną.
-
Perkėlimo laikotarpiu venkite kitų stresinių situacijų: šėrimo pokyčių, vakcinų ir pan.
-
Pasistenkite, kad gyvenimas grupiniuose nameliuose būtų kuo panašesnis į gyvenimą individualiuose: panašus šėrimo laikas, indų padėtis.
Klausimai prieš perkėlimą
Galiausiai, perkeliant veršelius būtinai atsakykite sau į keletą klausimų,kurie padės nepasimesti atliekant darbą:
-
Kaip pergabensite veršelius? Su priekaba, pernešdami ar kitu būdu?
-
Perkelsite juos prieš ar po šėrimo? Kodėl?
-
Ar grupiniame namelyje yra pakankamai šiaudų patogiam veršelio poilsiui?
-
Ar grupiniame namelyje yra vandens ir pašaro?
Parengta pagal: www.progressivedairy.com