Home » Maži JAV ūkiai traukiasi iš žemėlapio
Straipsniai Žemės ūkio naujienos

Maži JAV ūkiai traukiasi iš žemėlapio

82014 metais amerikietis Eddie Gibson tapo pirmuoju Voltono (Kentukio valstija, JAV) ūkininku įsidiegusiu melžimo robotą. Tie metai jam buvo labai sėkmingi ir dėl augančių pieno supirkimo kainų, kurios tuo metu siekė 0, 54 euro centus už litrą.

Ketvirtos kartos šeimos ūkininkas įsigijo melžimo robotą tikėdamas, kad geri laikai greitai nesibaigs ir jis galės daugiau laiko skirti savo šeimai.

Deja, praėjus penkeriems metams, ūkininkas pripažino, kad reikalai klostėsi ne taip, kaip jis planavo. Dėl finansinių sunkumų, didžiulių paskolų ir kritusių pieno supirkimo kainų, E. Gibson’ui karvių skaičių teko sumažinti iki 53.

Neišskirtinė istorija

Panašiomis istorijomis gali pasidalinti dažnas Kentukio ūkininkas. Kaip ir visoje šalyje, šioje valstijoje maži pieno gamintojai jaučia nuolatinį spaudimą trauktis iš verslo, kad užleistų vietą didesniems pieno ūkiams. Dar praėjusią vasarą pieno supirkimo kainos valstijoje nukrito iki 0,12 euro centų už litrą.

Nors 2018-ųjų pradžioje Kentukyje buvo apie 600 pieno ūkių (vidutinis melžiamų karvių skaičius – 100), šiuo metu šis skaičius nukrito iki 500.

Tiesa, ne viskas taip blogai, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Vos prieš kelias savaites E. Gibson’ui pieno supirkimo kaina pakilo iki 0,34 euro centų už litrą. Jis teigia, kad artimoje ateityje tikisi,kad viskas bus gerai, ūkyje išsilaikys stabili situcija. Visgi, apie tolimesnę perspektyvą spėlioti jis bijo. Ūkininką neramina, kad jeigu situacija ir vėl pablogės, gali tekti atsisakyti ūkio, kuris jo šeimai priklauso nuo 1982 metų.

„Tikėjausi,kad daugiau uždirbti galėsime gamindami sūrius, tačiau šis procesas yra pernelyg sunkus ir brangus. Atlikę visą darbą ir pristatę sūrį vartotojui, gautume tikrai nedaug pelno“, – tikino amerikietis.

Mažina kainas pašarams

Su E. Gibsonu bendradarbiaujantis šėrimo konsultantas Dan Riddel teigia, kad daugybė JAV ūkininkų šiuo metu bando ieškoti būdų kaip sutaupyti. Vienas jų – pašarų porcijų koregavimas.

„Šiame ūkyje daugiausia naudojamas kukurūzų silosas. E. Gibsonas daro viską, kad sumažintų pašarų kainą ir kartu pernelyg nesumažintų maistingumo. Tai gan dažna situacija šiomis dienomis“, – tikino šėrikas.

Parengta pagal: agriland.ie