Šėrimas Straipsniai

„Pienės 2015”: Mokantys skaičiuoti renkasi kukurūzus

Zemes-ukio-produktu-supirkimo-kainos-per-metus-sumazejo-2-4-proc._articlethumb580

Vokietijos sėklininkystės koncerno KWS Saat AG, prekiaujančio ankstyvaisiais kukurūzų hibridais silosui bei grūdams, atstovas Lietuvoje Kastytis Patiejūnas sako, kad jaučia pienininkystės ūkių susirūpinimą dėl pieno sektoriaus problemų. „Pagal susidariusią situaciją ūkiai bando rasti taupesnių sprendimų, tai jaučiama ir pagal užsakomos sėklos kainą“, – tvirtina K. Patiejūnas.

Pasak pašnekovo, kukurūzų silosui plotai labai priklauso nuo situacijos pienininkystės ūkiuose. „Deja, nuo situacijos priklauso ir tai, kaip ūkiai pasirenka kukurūzų veisles – dažniausiai pagal sėklos kainą, o ne pagal kainos ir kokybės santykį. Brangstant žemei ir didėjant jos naudojimo apribojimams (žalinimui nuo šių metų teks skirti 5 proc., nuo 2017 m. – 7 proc. ūkių žemės naudmenų), pašarų gamyba turėtų intensyvėti ir susidomėjimas kukurūzais, , turėtų augti. Kartu turėtų augti susidomėjimas itin aukštos kokybės sėkla ir produktyviausiais hibridais“, – teigia K. Patiejūnas.

Vokietijos sėklininkystės koncernas pienininkystės ūkiams šias metais siūlo labai ankstyvus (KARIMBO FAO 190 ir ANVIL FAO 200) ir ankstyvus (AMADEO FAO 220 ir RICARDINIO FAO 230) kukurūzų hibridus. „Stengdamiesi reaguoti į sudėtingą situaciją pieno rinkoje, turime du kainų segmentus. KARIMBO ir ANVIL būtų iš ekonominio kainų segmento, o AMADEO ir RICARDINIO – brangesni hibridai. Visi jie išsiskiria dideliu krakmolingumu, aukšta energijos koncentracija, didele burbuolės dalimi bendrame augalo svoryje. Ūkiams, auginantiems daugiau kukurūzų pašarui, siūlome auginti kelis skirtingos brandos hibridus: ankstyvieji hibridai gelbės aukšta pašaro kokybe ir po vėsios vasaros, o vėlyvesnieji – išsiskirs didesniu kokybišku derliumi po šiltesnės vasaros“, – pataria K. Patiejūnas.

Kalbant apie sėklą negalima užmiršti ir jos kokybės: be įprastinių parametrų (daigumas, švarumas ir pan.) KWS sėkla išsiskiria aukštu hibridizavimo lygiu (homogeniški pasėliai – nesvyruojanti pašaro kokybė) bei gerais šalčio testo rezultatais (galima sėti anksti, dirvos temperatūrai esant apie 6oC, nebijant, kad dėl to nukentės pasėlių tankis).

Lietuvoje labiausiai paplitęs KWS hibridas yra LAPRIORA (FAO 190), nors jį labiausiai pamėgę ūkininkai, auginantys kukurūzus grūdams (aukštas grūdų derlius, itin greitas drėgmės atidavimas iš burbuolių), šį hibridą galima rekomenduoti ir pienininkystės ūkiams. Vakarų Europoje yra ne vienas mokslininkas teigiantis, kad geriausiai silosui tinka geriausieji grūdiniai hibridai. Dažnas pienininkystės ūkis, derliaus nuėmimo metu apsirūpinęs kukurūzais silosui, perteklinius kukurūzus kulia grūdams. Tokiam mišriam sprendimui geriausiai tiktų hibridas LAPRIORA.

mažas pienes2015-300x193