Pieno ūkio valdymas

Nagų sveikatą užtikrins karščio streso nebuvimas

Net ir keletas šiltesnių dienų karvėms gali sukelti stiprų karščio stresą ir ūkiui atnešti didelių nuostolių. Viena iš karščio streso pasekmių – nagų ligos.

Karščio streso priežastys ir simptomai

Net ir esant nedidelei, 22ºC temperatūrai, karvės gali pradėti jausti nežymų karščio stresą. Nemalonūs pojūčiai gali dar labiau sustiprėti dėl didelio santykinės drėgmės procento ir vėjo nebuvimo.  Galiausiai, dėl vasara itin puolančių musių ir kitų vabzdžių, karvės laikosi grupelėmis, glaudžiasi viena prie kitos, o tai dar labiau didina jų kūno temperatūrą.

Matydami, kad kyla oro temperatūrą ir didėja santykinės drėgmės procentas, daugiau dėmesio skirkite gyvulių tebėjimui.

Stovėjimas. Pajutusios karščio stresą, karvės daugiau laiko leidžia ne gulėdamos, o stovėdamos. Per dieną jos gali pradėti stovėti 3-4 valandomis ilgiau nei įprastai ir raginamos nenorėti atsigulti.

Padažnėjęs kvėpavimas. Jausdami didelį karštį, žmonės pradeda aktyviau prakaituoti, o karvės – kvėpuoti. Jeigu pastebėjote, gerokai didesnį kvėpavimą ir seilėjimąsį – gyvulys gali jausti karščio stresą.

Pasikeitęs elgesys. Jeigu karvė jaučia karščio stresą, gerokai sumažėja jos aktyvumas, ji atrodo ligota, išsekusi, mažiau ėda, geria daugiau vandens.

Karščio stresas ir šlubumas

Kovodamos su karščiu, karvės daugiau laiko praleidžia stovėdamos ir  taip pernelyg apkrauna savo kojas. Taip jos kenkia savo nagoms, kraujotakai, gerai sąnarių būklei. Problemos dar labiau  paaštrėja, jeigu tvarto grindys yra nepatogios, nelygios. Galiausiai, visi šie nepatogumai pasireiškia šlubavimu, mažesniu atsparumu galūnių  infekcijoms.

Kaip suvaldyti karščio stresą

Karštomis dienomis ribokite karvių aktyvumą. Jeigu būtina gyvulius perkelti iš vienos vietos į kitą, darykite tai ryte arba  vakare.

Pasirūpinkite ventiliacija tvarte. Reguliariai vedinkite patalpas.

Šviežias ir švarus vanduo turi būti visuomet pasiekiamas.

Imkitės priemonių musių mažinimui tvarte.

Įpatingą dėmesį skirkite veršeliams. Jeigu juos laikote lauke, įsitikinkite, kad jie turi pavėsį.

Parengta pagal: www.progressivedairy.com