Pieno ūkio naujienos Straipsniai

Nematomos karvių ligos ir jų nuostoliai

agroinfo, ruju stebejimo sistema, pieno ukis, zemes ukis

Nematomos karviu ligos nebūtinai yra tos, kurios nepasireiškia jokiais simptomais. Šiuo atveju tai ligos, kurių simptomai nebuvo laiku pastebėti.

Kokia žala?

Lieka nepastebėti karvių signalai, pagal kuriuos galėtume suprasti, kad gyvulys serga. Liga būna pastebėta žymiai vėlesnėse stadijose, kai karvė jau nebesikelia, stipriai sumažina produkciją, nebeėda. Tačiau niekas nematė, niekas nepranešė. Gydymas pradėtas pavėluotai yra brangus, mažiau sėkmingas, ilgas.

Ką daryti, kad išvengti nematomų karvių ligų?

Kad visi sergantys gyvuliai būtų pastebimi ir apie tai pranešama laiku, problemą reikia spręsti toje vietoje, kur ji iškyla. Šiais, technologijų suklestėjimo ir spartaus vystymosi laikais, tai nėra sunku padaryti – elektroninė karvių rujų ir sveikatingumo stebėjimo sistema.

Kaip tai veikia?

Karvėms ant kaklo uždedami specialūs davikliai. Kitas variantas gali būti ne davikliai ant kaklo, bet specialūs įsagai į ausis. Esmė ta, kad kiekvienas gyvulys įgyja savo asmeninį daviklį, kuris 24 val. per parą ir 7 dienas per savaitę registruos karvės judėjimą, atrajojimą, kvėpavimą, ėdimo, gėrimo, gulėjimo trukmę.

Kokie duomenys pateikiami ir kas gaus pranešimus?

Iš šios laikmenos bus siunčiami pranešimai apie sergančius, rujojančius, apie sutrikusią gyvulių grupių savijautą dėl šėrimo pasikeitimo, karščio stresą, apie sunkų arba užsitęsusį karvių veršiavimąsi. Pranešimai pagal nustatymus galės būti siunčiami: veterinarijos gydytojui, fermos vadovui, gyvulių savininkui, sėklintojui, konsultantui.

Ar tinka pririštų karvių tvartuose?

Taip tinka. Straipsnio „Nematomos karvių ligos ir jų nuostoliai” tęsinys.

Naudingi sprendimai: sulietuvinta bandos valdymo programa, turinti stiprų palaikymą lietuvių kalba, modernūs veršelių laikymo sprendimai, aukštos kokybės pieninių galvijų sperma, kurią galima įsigyti net ir internetu. Straipsniai pieno ūkio valdymui.

Daugiau naudingų straipsnių apie pieno ūkio valdymą.