Lietuvos ūkininkai vis dar labai nedrąsiai žiūri į genominius bulius, tačiau juos galime įsigyti jau 10 metų. Per šį laikotarpį buvo atlikta daugybė tyrimų ir vertinimų, kaip skiriasi šių bulių dukterų prognozės nuo realių rezultatų.
Ką sužinojome apie genominius bulius?
Genetikė Ashley Mikshowsky išanalizavo beveik 7800 Hošteinų bulių, kurie į rinką buvo paleisti nuo 2010 m. sausio iki 2016 m. gruodžio mėn. ir jau yra įvertinti pagal dukteris. Rezultatai pateikti žemiau. Pirmame grafike pateikta analizė pagal TPI, o antrame grafike – pagal NM$.
Tamsiai mėlyna linija žymi TPI prognozes genominiams buliams, šviesiai mėlyna – tų pačių bulių realius rezultatus (po keletos metų įvertinus jau gimusias dukteris). Tarpas tarp šių linijų žymi skirtumą, tarp prognozės ir realaus rezultato. Kaip galite matyti, šis skirtumas nuolat mažėja ir paskutiniais duomenimis siekia vos 91 TPI taškus. Nuolat didėja ir pačių bulių TPI prognozės.
Panašūs rezultatai pastebimi ir vertinant pagal NM$. Pirmųjų, 2010 m. sausį vertintų genominių bulių prognozės nuo realių rezultatų skyrėsi 112 taškų, tačiau po 6 metų, 2016-ųjų gruodį, atotrūkis nuo prognozės iki realios situacijos sumažėjo iki 37 taškų.
Žvelgdami į šiuos duomenis galite sakyti, kad genominių bulių prognozės iki šiol nėra visiškai tikslios. Tai tiesa, tačiau atotrūkis nuolat mažėja ir šiandien jis jau nesudaro reikšmingo skirtumo. Nauda, kurią gaunate pasirinkę geriausius genominius bulius yra didesnė už saugų įvertintų bulių pasirinkimą, kadangi įvertinti buliai buvo geriausi vakar, o genominiai yra geriausi šiandien.
Genominių bulių vertinimų stabilumas
Kitas tyrimas buvo atliktas su 2016-aisiais į rinką paleistais 971 genominiais buliais. Ši grupė pasirinkta, kadangi jau galima vertinti bulių dukteris pagal produkciją, sveikatą ir eksterjerą.
Trečiame grafike galite matyti, kad 2016-ųjų metų genominių bulių prognozė buvo vidutiniškai 115 TPI taškų geresnė, nei reali situacija, 2020-ųjų balandį įvertinus jų dukteris. Beveik 140 bulių genominis ir vertinimas pagal dukteris skyrėsi vos 30 taškų. Bulių, kurių prognozuojami rezultatai skyrėsi nuo realių per daugiau nei 300 TPI taškų, buvo tik apie 30 (iš 971).
Vertinant pagal NM$, skirtumas tarp genominių ir įvertintų bulių dar mažesnis (žr. ketvirtą grafiką). Išanalizavus tuos pačius 971 bulius paaiškėjo, kad genominiai buliai vidutiniškai buvo surinkę vos 70 NM$ taškais daugiau (lyginant su tais pačiais buliais, kai jie tapo įvertinti pagal dukteris). 160-ties genominių ir įvertintų bulių rezultatai skyrėsi vos 20 taškų. 13 bulių rezultatai skyrėsi per daugiau nei 300 NM$ taškų.
Genominiams buliams geresnis vertinimas
2020-iųjų balandį vykusio ALTA bulių vertinimo metu geriausių genominių bulių dešimtukas (776 NM$ vidurkis) surinko daugiau NM$ taškų, nei geriausių įvertintų bulių dešimtukas (621 NM$ vidurkis). Skirtumas 155 JAV dol.
Net aukščiausius rezultatus rodanti buliaus AltaTOPSHOT, kuris yra vienas iš geriausių bulių visoje veislėje, dukra vis dar nepasiekia genomiškai įvertintų bulių grupės vidurkio.
Žinoma, po keletos metų vertinant šių genominių bulių dukterys rezultatai gali skirtis. Vieni buliai parodys dar geresnius rezultatus, o kiti – šiek tiek blogesnius. Tačiau galite neabejoti, kad genominių bulių vertinimas ir patikimumas vis auga.
Vietoje pabaigos
Prieš priimdami sprendimą kokį, įvertintą ar genominį, bulių rinktis, atkreipkite dėmesį į šiuos patarimus.
- Nepaisant genominių ir įvertintų bulių TPI ir NM$ skirtumų, rinkdamiesi genominius bulius jūs greičiau pasieksite bandos genetinį progresą. Atminkite, kad kiekviena nauja karta turi būti geresnė už savo protėvius, o žvelgdami į genominių bulių rezultatus jūs matote ką jau galėjote turėti, jeigu būtumėte pasirinkę šį bulių, kai jis buvo dar tik genominis.
- Nesvarbu, renkatės genominius ar įvertintus bulius, įsitikinkite, kad jie atitinka jūsų ūkio viziją. Pirmiausia įvardinkite sau aiškius tikslus bei prioritetus ir tik tuomet rinkitės bulius, kurie padės nueiti norimą kelią.
Dauguma pažangiausių pieno gamintojų pasaulyje jau yra pasirinkę naudoti genominius bulius, nes tai geriausias būdas pasiekti greitą genetinę pažangą.
Parengta pagal altagenetics.com