Šerdami užtrūkusias karves turime tikslą – pasiekti kuo geresnę sekančią laktaciją. Sekančioje laktacijoje norėsime, kad karvės skrandis būtų kuo didesnis, nes tada ji daugiau suės ir daugiau svers, atitinkamai duos daugiau pieno.
Kodėl turėtume šerti užtrūkusiai karvei daugiau šiaudų? Atsakymas video.
Interviu su šėrimo konsultantu Domu Valentinu.
– Papasakok trumpai apie save ir kodėl susidomėjai galvijų šėrimu.
– Pagal išsilavinimą esu veterinarijos gydytojas. Jau trečiame kurse supratau, kad šuniukų ir kačiukų negydysiu, nes pamilau karves. O baigęs veterinariją suvokiau, kad nemėgstu veterinaro darbo, nemėgstu gydyti gyvulių, geriau, kad jie išvis nesirgtų. Taigi pasirinkau būti ūkio vadovu. Dabar jau 6 metai, kai vadovauju vienos žemės ūkio bendrovės gyvulininkystės padaliniui. Mano vienas iš tikslų dirbant savo darbą – užtikrinti, kad galvijai būtų sveiki. O bandos sveikata daugiausia ir priklauso nuo teisingo šėrimo.
– Žinių apie šėrimą sėmeisi pas vieną žymiausių šėrimo specialistų pasaulyje – Gordie Jones. Kokią patirtį parsivežei?
– Gordie Jones davė ne tiek žinių, kiek pasitikėjimo savimi, nes kai jis pristatė savo požiūrį į šėrimą, greitai supratau, kad apie tokį šėrimą jau ilgai svarsčiau, bet bijojau pabandyti. Jis davė gaires nuo ko pradėti mokymąsi. Grįžęs iš jo mokymų, ką galėjau iš karto pritaikiau savo ūkyje. Nuolat mokausi ir seku naujausią informaciją apie šėrimą.
– Kokias esmines klaidas daro ūkiai šerdami galvijus?
– Yra trys esminiai ūkininkų tipai ir trys esminės šėrimo klaidos. Ūkininkai, kurie siekia kuo daugiau pieno ir dėl to aukoja karvių sveikatą ir ūkininkai, kurie siekia karvių sveikatos ir nesiekia pieno kiekio bei trečiasis variantas, kai klaidingai apskaičiuojama pašarų ar priedų vertė, dėl to negaunama ekonominė nauda iš pieno ūkio veiklos. Dauguma mano matytų ūkių yra vieno arba kelių tipų derinys. Mano nuomone, reikia siekti racionalaus, ekonomiškai efektyvaus, sveiko raciono. Sveika, tinkamai pašerta ir prižiūrėta karvė yra pelninga karvė.