Home » Tešmens sveikatos svarba
Veisimas

Tešmens sveikatos svarba

Jungtinė Danijos, Suomijos ir Švedijos įmonė VikingGenetics bene daugiausiai dėmesio tešmens sveikatai skirianti veisimo kompanija pasaulyje. Tai patvirtina ir pasiketi rezultatai.

Visose pasaulio šalyse, nepriklausomai nuo klimato bei ūkininkavimo sąlygų, mastitas reiškia vieną – ūkio nuostolius. Dėl jo mažėja melžiamo pieno kiekis, pienas gali būti netinkamas pardavimui dėl užterštumo antibiotikais, didėja išlaidos gydymui bei brokavimo procentas. Norint sumažinti žalą, jau dabar būtina pradėti galvoti ne apie mastito gydymą, o jo prevenciją.

Vienas iš prevencijos būdų – veisiant atkreipti dėmesį į NTM rodiklį. Kuo skaičius didesnis, tuo mažiau mastito atvejų galite tikėtis savo bandoje.

1

Apskaičiuojant NTM indeksą, tešmens sveikata yra trečioje vietoje pagal atnešamą ekonominę naudą ūkiui (iškarto po produkcijos ir vaisos). Šiaurės šalyse tešmens sveikatos stiprinimui naudojami duomenys apie mastitą ir somatinių ląstelių skaičių. Čia pienininkams galioja griežti įstatymai, todėl informacija apie mastitą visuomet yra fiksuojama ir prieinama specialistams.

Žemiau pateiktame grafike galite matyti įvairiose šalyse veisiamų Hošlšteinų vertinimą tešmens sveikatos klausimu. VikingGenetics (pažymėta mėlyna linija) per pastarąjį dešimtmetį neabejotinai įsiveržė į priekį.

2