Technologė Julia Sakhnevych su portalo pienoukis.lt skaitytojais pasidalino savo patirtimi konsultuojant ūkį, kuris perėjo prie trikartinio melžimo. Straipsnį, publikuotą ta tema galite rasti čia.
Praėjo jau septyni mėnesiai, nuo to laiko kaip aprašytas Julios straipsnelyje ūkis pradėjo melžti tris kartus. 2015 m. gegužės mėnuo buvo pereinamasis, taigi nuo birželio iki lapkričio jau turime pilnus pusmečio rezultatus, pats laikas „skaičiuoti viščiukus“. Žvilgtelėkime kaip jiems sekasi šiandien, kaip pavyko suvaldyti pokytį ir ar pasiektas rezultatas atitinka lūkesčius.
Pradėsiu nuo skaičių. Diagramoje matome ūkio duomenis apie parduodamą per mėnesį pieno kiekį skaičiuojant iš vienos karvės vidutiniškai. Kairėje diagramos pusėje pateikti vidutiniai praeitų metų kovo ir balandžio mėnesių rodikliai. Tuo laikotarpiu karvės ūkyje buvo melžiamos du kartus.
Dešinėje diagramos pusėje pateikti 2015 m. spalio ir lapkričio mėnesių vidutiniai duomenys. Kaip jau minėta anksčiau, ūkyje nuo gegužės mėnesio įvestas trečias melžimas. Mėlynas stulpelis atspindi faktinį pieno kiekį, o raudonas – perskaičiuoto pieno kiekį.
Įvedus trečiąjį melžimą labai didelis dėmesys kreipiamas į gyvulių sveikatingumą. Kruopščiai sekami karvių sveikatos ir reprodukciniai parametrai. Pažvelkime kaip atrodo šiame ūkyje bandos reprodukcijos rodikliai: veršiavimosi intervalas ir apvaisinimas praeitų metų sausio – balandžio mėnesiais, kai ūkyje karvės buvo melžiamos du kartus ir birželio – rugsėjo mėnesiais, kai vyko trikartis melžimas.
2015 m. sausio – balandžio mėnesiais sėklintų karvių apsivaisinimas 31% po pirmojo sėklinimo ir 34% po antrojo ir sekančių sėklinimų. Šiuo laikotarpiu sėklintų karvių planuojamas būsimas veršiavimosi intervalas 402 dienos. Atitinkamai birželio – rugsėjo mėnesiais sėklintų karvių apsivaisinimas 27% po pirmojo sėklinimo ir 31% po antrojo ir sekančių sėklinimų. Šiuo laikotarpiu sėklintų karvių planuojamas būsimas veršiavimosi intervalas 385 dienos.
Taip sutapo, kad nuo liepos mėnesio ūkyje pradėta taikyti ankstyva karvių veršingumo diagnostika naudojant ultragarso skanerį. Todėl veršiavimosi intervalo ženklų sumažėjimą neturėtume sieti su trečiojo melžimo įvedimu. Tačiau, kaip matome pagal reprodukcinius rodiklius, trečiasis melžimas nepadarė neigiamos įtakos bandos reprodukcinei būklei, šiek tiek pamažėjo apsivaisinimas, tačiau veršiavimosi intervalui tai neturėjo neigiamos pasekmės.
Išvada
Ūkis puikiai suvaldė pokytį. Įvedus trečiąjį melžimą parduodamo pieno kiekis padidėjo apie 24% skaičiuojant pagal faktinį parduodamo pieno kiekį. Pajamos už parduotą pieną išaugo 16% (atitinkamai perskaičiuoto pieno kiekio padidėjimui). Taigi, iš karvės per metus bus parduota maždaug 2000 kg faktinio pieno daugiau (ūkis laiko 930 karvių). Trečiojo melžimo įvedimas neturėjo neigiamos įtakos bandos reprodukcinei būklei.
Daugiau straipsnių apie pieno ūkio valdymą rasite čia.