Praėjusią savaitę pateikėme ALTA Genetics atstovės Danielos Vasiliu veršelių šėrimo rekomendacijas (straipsnį galite rasti čia). Jas norime papildyti svarbiausiais klausimais ir atsakymais.
Kodėl antrą kartą reikia girdyti 2, o ne 4 l krekenų?
– Didesnis IgG pasisavinimas (Taip pat priklausomai nuo imunoglobulinų koncentracijos krekenyse ir nuo veršio fiziologijos) pirmame girdyme yra 87%;
– Girdant didesnį kiekį krekenų antro girdimo metu, dėl sausųjų medžiagų kiekio jose, neigiamai paveikiamas virškinimo trakto osmoliariškumas. Todėl 2 litrai yra pakankamai organizmui gauti likusią imunoglobulinų dalį ir išvengti osmoliariškumo sutrikdymo.
Kodėl nujunkyti reikia palaipsniui, o ne paliekant vieną maistą?
Pastebėta, kad paliekant vieną maistą, veršiams sukeliama acidozė. Tyrimų duomenimis įrodyta, kad tai turi įtakos ir veršių išsipūtimui.
Kodėl negalima duoti šieno iki nujunkimo (jeigu galima, pristatyti jį praėjus 1-2 savaitėms po nujunkimo)?
Šėrimas šienu iki užbaigto prieskrandžio susiformavimo sukelia acidozę. Virškinant šieną išsiskiria acto rūgštys, kurios neigiamai veikia veršelio prieskrandžio vystymąsi.
Kodėl šieną ir granuliuotą pašarą reikia duoti ne atskirai, o 20-80% mišiniu?
Dėl tos pačios priežasties, kodėl mes jų atskirai neduodame ir karvėms. Tai gali sukelti acidozę.
Kodėl iki 5-6 mėnesių veršeliams negalima duoti fermentuotų pašarų mišinio (TMR)?
Tik sulaukus 5-6 mėn. Amžiaus galutinai išsivysto veršelių prieskrandis, todėl fermentuotų pašarų davimas iki šio amžiaus yra nerekomenduotinas. Pasiekus 5-6 mėn. amžių galima pradėti duoti fermentuotus pašarus.