Home » Žemės ūkio naujienos: 2022-12-27
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2022-12-27

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2022-12-27. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Ukraina skaičiuoja, kad šalies grūdų derlius šiemet sumažėjo apie 40 procentų

Ukrainos vertinimu, dėl Rusijos invazijos grūdų derlius per metus sumažėjo apie 40 proc., penktadienį naujienų agentūrai AFP sakė šalies žemės ūkio sektoriaus atstovas. „Tikimės, kad iki metų pabaigos grūdų derlius bus 65-66 mln. tonų“, – sakė Ukrainos grūdų asociacijos vadovas Serhijus Ivaščenka po rekordinio pernykščio 106 mln. tonų derliaus.

„Pagrindinė priežastis – karas“, dėl kurio iš karto pradėjo trūkti degalų ir kuris trukdė sėjai, sakė S. Ivaščenka. Ukraina yra viena iš pagrindinių eksportuotojų, tačiau Rusijos invazija vasario pabaigoje sustabdė krovinių gabenimą ir užblokavo 20 mln. tonų grūdų Ukrainos uostuose. „Uostai buvo užblokuoti… tai nutraukė ciklą“, o ūkininkai neteko pajamų šaltinio, sakė S. Ivaščenka. „Tai ir, žinoma, karas lėmė, kad ūkininkai neturėjo pakankamai pinigų trąšoms pirkti, o jų derlius sumažėjo“, – aiškino jis.

Liepos mėnesį pasirašytas svarbus susitarimas, kuriam tarpininkavo JT ir Turkija, padėjo nustatyti saugų laivybos koridorių eksportui atnaujinti. „Kelių regionų okupacija, mūšiai laukuose ir infrastruktūros naikinimas“ vis dar paralyžiuoja gamybą, sakė S. Ivaščenka. „Paprastai grūdus sėjame maždaug 25 mln. hektarų plote. Šiemet nuėmėme derlių tik iš 18-19 mln. hektarų“, – sakė jis.

Lapkritį po intensyvių derybų su Rusija, kuri laikinai pasitraukė iš susitarimo, šis svarbus susitarimas buvo pratęstas 120 dienų. Bendrai nuo susitarimo pasirašymo iš Ukrainos uostų išplaukė 580 laivų, išgabenusių apie 15 mln. tonų grūdų, teigia šalies valdžios institucijos.

Šaltinis: lrt.lt, 2022-12-23

Lietuva padės Izraeliui suderinti maisto saugos reguliavimą pagal ES reikalavimus

Dalyvaudama dvynių projekte, Lietuvos Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) padės Izraeliui suderinti maisto saugos teisinį reguliavimą pagal Europos Sąjungos (ES) reikalavimus, penktadienį pranešė įstaiga. Projektas truks 24 mėnesius, jame taip pat dalyvaus institucijos iš Graikijos, Austrijos ir Vengrijos.

„(…) VMVT turi milžinišką patirtį įgyvendinant ES maisto saugą reglamentuojančius teisės aktus tiek stojimo į Europos Sąjungą metu, tiek esant ES Šalimi nare. VMVT jau yra įgyvendinusi panašių projektų ir ten įgyta patirtis perduodant žinias ir padedant kitoms šalimis perimti gerąją ES patirtį bei praktiką yra labai gerai vertinama“, – pranešime cituojamas VMVT Pasienio maisto ir veterinarinės kontrolės skyriaus vedėjas, valstybinis veterinarijos inspektorius Vaidotas Kiudulas.

Pasak jo, daugiau nei 20 VMVT ekspertų yra įtraukti dalyvauti Izraelio projekte. Tarnyba yra įgyvendinusi dešimt ES finansuojamų Dvynių projektų Turkijoje, Kosove, Serbijoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Rumunijoje, Ukrainoje, Moldovoje ir tris techninės pagalbos projektus Serbijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje. Šiuo metu įstaiga vykdo Dvynių projektą Bosnijoje ir Hercegovinoje ir techninės pagalbos projektą Etiopijoje.

Projekto įgyvendinimui Europos Komisija skiria 1,5 mln. eurų. Anot VMVT, įgyvendinus Dvynių projektą ir suderinus Izraelio maisto saugą reglamentuojančią teisinę bazę su ES reikalavimais, atsivers daugiau dvišalio prekybos galimybių. Šiais metais iš Izraelio Lietuva importavo gyvų karpių, kuskuso, greipfrutų, maisto papildų bei cinamono, o iš Lietuvos į Izraeli eksportuojami pieno produktai, žuvis ir žuvies gaminiai, kačių bei šunų ėdalas, teigiama pranešime.

Šaltinis: lrt.lt, 2022-12-23

„Auga Group“ pieno ūkius atskiria nuo augalininkystės, vystys inovacijas

Verslininko Kęstučio Juščiaus netiesiogiai kontroliuojama viena didžiausių Baltijos šalyse ekologinių produktų gamintoja „Auga Group“ keičia struktūrą ir pirmajame pertvarkos etape atskiria augalininkystės, pienininkystės bei žemės valdymo veiklas, taip pat pradeda vystyti ir plėsti žemės ūkio inovacijų veiklą.  

Šiuo metu pieno ūkiai atskiriami nuo augalininkystės veiklų, perkeliant jų turtą grupės viduje, penktadienį pranešė „Auga Group“. „Struktūros pokyčio iniciatyvos tikslas – užtikrinti, kad pienininkystės veikla įgalintų savo maksimalų ekonominį potencialą, pirmautų pagal technologinius pasiekimus, taikomus žemės ūkyje ir skatintų tvarumo rodiklius pienininkystės veikloje, kuris yra vienas didžiausių emisijų šaltinių Europos Sąjungos žemdirbystės grandyje“, – rašoma pranešime. 

Taip pat norima sulyginti ekologiško ir įprastinio pieno kaštų struktūrą, didinti gyvulių gerovę, individualiai pritaikyti gyvūnų priežiūros programas nuo melžimo iki šėrimo. Grupės vystomas inovatyvias technologijos planuojama vystyti per bendrovės valdomą įmonę „Auga Tech“ – ji stiprins inžinerines kompetencijas tvaraus ūkininkavimo srityje, parduos technologijas ūkininkams, taip prisidedant prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų mažinimo. Bendrovė optimizuoja vidinius procesus bei kuria aiškesnę ir paprastesnę struktūrą pagal 2020 metais paskelbtą penkerių metų strategiją. 

Kitus etapus planuojama įgyvendinti per 2023 metų pirmąjį pusmetį. 2020 metų balandį „Auga group“ paskelbė, kad iki 2025 metų ketina pagerinti verslo efektyvumą, sukurti naują tvaraus ekologiško maisto gamybos modelį ir sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijas. Bendrovės pristatytoje penkerių metų strategijoje numatyta iki 2025 metų šiltnamio dujų emisijas sumažinti bemaž 50 proc. matuojant per augalininkystės ir pienininkystės produkcijos vienetą, o iki 2030-ųjų tapti šiltnamio dujų visai neišskiriančia ekologiško maisto rinkos dalyve.

Svarbiausias vaidmuo naujajame veiklos modelyje tenka biodujoms, specializuotų pašarų technologijai bei regeneracinei sėjomainai. „Auga Group“ per devynis šių metų mėnesius gavo 57,71 mln. eurų pajamų – 5 proc. daugiau nei pernai sausį-rugsėjį (54,9 mln. eurų), jos grynasis nuostolis siekė 620 tūkst. eurų – 16,8 karto mažiau (10,43 mln. eurų), o pelnas, neišskaičiavus palūkanų, mokesčių, nusidėvėjimo ir amortizacijos (EBITDA) didėjo 3 kartus iki 16,78 mln. eurų (5,45 mln. eurų).

„Auga Group“ generalinis direktorius K. Juščius gruodžio pradžioje teigė, kad geresnius finansinius rezultatus lėmė geras šių metų derlius bei išaugusios produkcijos kainos. Pasak jo, dar šiemet bendrovė užbaigs pirmosios biometanu ir elektra varomų traktorių partijos gamybą, o kitų metų pradžioje pradės veikti ir pirmoji biometano jėgainė. Augalininkystės segmento pajamos šiemet augo 1 proc. iki 18,52 mln. eurų, pienininkystės – 21,3 proc. iki 12,32 mln. eurų, grybininkystės – mažėjo 1 proc. iki 21,17 mln. eurų, o galutiniam vartojimui skirtų produktų – didėjo 13 proc. iki 5,5 mln. eurų.

Šaltinis: tv3.lt, 2022-12-23

Pieno supirkimo kaina trečdaliu didesnė nei pernai

Šių metų lapkritį natūralaus pieno supirkimo kaina Lietuvoje per mėnesį šiek tiek sumažėjo, tačiau palyginti su pernykščiu lapkričiu jos buvo trečdaliu didesnės ir išliko vienos aukščiausių Europos Sąjungoje (ES), rašoma pranešime žiniasklaidai. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, daugiausiai mūsų šalyje pieno parduodantiems stambiems tiekėjams už natūralų pieną perdirbėjai šį lapkritį mokėjo ES vidurkį viršijančią kainą – 586,08 Eur už toną, arba beveik 59 centus už kilogramą.

Per mėnesį ši pieno kaina sumažėjo 2,5 proc., pažymima pranešime. Palyginti su pernykščiu lapkričiu, pieno supirkimo kaina stambiems pieno gamintojams per metus išaugo 32 proc. ES šalyse, išankstiniais duomenimis, šį lapkritį vidutinė pieno supirkimo kaina siekė 57 centus už kilogramą, praneša Europos Komisija. Šių metų lapkritį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina Lietuvoje visiems ūkiams buvo 546,35 Eur už toną – 1,16 proc. mažesnė, palyginti su spalio kaina, bet 36,5 proc. didesnė, palyginti su pernykščiu lapkričiu.

Šiais metais žaliavinis pienas rekordiškai pabrango Europoje, JAV ir Naujojoje Zelandijoje, rodo tarptautinis „ZuivelNL“ pieno kainų palyginimas. Drastišką kainų augimą lėmė pieno trūkumas, brangusios trąšos ir pašarai, smarkiai didėjusios išlaidos energetikai, teigiama pranešime. „Rabobank“ ekspertai įžvelgia ženklų, kad pieno kainoms pasiekus viršūnę, jos gali pradėti mažėti, išaugus pasaulinei pieno gamybai ūkiuose šių metų pabaigoje.

Remiantis JAV žemės ūkio departamento (USDA) Europos pieno rinkos apžvalga, pieno gamyba metų pabaigoje gali išaugti Vokietijoje ir Prancūzijoje, kuriose primelžiama daugiausiai pieno Europoje. Pieno gamybos augimo ūkiuose tikimasi tuo metu, kai pieno produktų kainos rinkoje mažėja dėl išaugusios infliacijos ir besitraukiančio vartojimo, todėl tai tėra laiko klausimas, kada pieno supirkėjai turės sumažinti kainas, teigiama USDA apžvalgoje.

Šaltinis: delfi.lt, 2022-12-22

Ankstesnės žemės ūkio naujienos