Home » Žemės ūkio naujienos: 2024-01-23
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2024-01-23

NMA parama, zemes ukio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2024-01-23. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Ūkininkai jau juda Vilniaus gatvėmis: sostinėje karaliaus traktoriai, prie Vyriausybės važiuoja ir mėšlo kratytuvas

Lietuvos žemdirbiams tęsiant sausio pradžioje pradėtą protesto akciją, antradienį Vilniaus centre rinksis traktoriai, kita technika, bus atliekami parengiamieji darbai. Protesto organizatorės – Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas išvakarėse BNS sakė, kad į Vilnių turėtų suvažiuoti daugiau kaip 800 vienetų įvairios technikos, ji į sostinės centrą ims važiuoti antradienį po pietų, tai gali užtrukti iki 23 valandos.

Taryba BNS pranešė, kad trečiadienį ir ketvirtadienį nuo 11 iki 16 val. prie Vyriausybės rūmų vyks ūkininkų ir jų rėmėjų protesto akcija, tikimasi apie 2 tūkst. dalyvių.

Antradienio ryte, tarp taraktorių, kurie išsirikiavo Kauno apylinkėse, buvo galima matyti ir mėšlo kratytuvą, ūkininkai aikštelėje jį simboliškai išbandė.

Tarybos atstovai ir kiti ūkininkai kalbės apie problemas, bus kviečiami pasisakyti ir valdžios atstovai, tikimasi, kad su protestuotojais susitiks aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Sausio 25 dieną laukiama prezidento Gitano Nausėdos pasisakymo.

Anot Lietuvos žemės ūkio tarybos pranešimo, ūkininkams trūko kantrybė, nes „pastaraisiais metais problemos žemės ūkyje buvo nesprendžiamos, o gilinamos“, akcija siekiama atkreipti it valdžios, ir visų Lietuvos žmonių dėmesį į sudėtingą situaciją, visuomenės supriešinimą, didelę atskirtį tarp miesto ir kaimo.

„Lietuvos žemdirbiai toliau taip dirbti ir gyventi negali. Mes sakome: GANA!!! Nuo žemės ūkio politikos priklauso ne tik Lietuvos žemdirbių veikla ir gyvenimas, bet ir visos šalies gyventojų ateitis: maisto kainos, maisto kokybė, iš esmės apsirūpinimas maistu ir jo saugumas, socialinė bei ekonominė šalies gyventojų gerovė“, – teigiama I. Hofmano pranešime.

Antradienį prie akcijos prisidės ir anksčiau protestą Kauno rajone surengę privačių miškų savininkai. Privačių miškų savininkų asociacija pirmadienį pranešė, kad į Vilnių atvyks 50 miškovežių, jie dvi paras stovės miesto centre.

Vilniaus miesto savivaldybė pranešė, kad nuo antradienio iki penktadienio dalyje Gedimino prospekto bus ribojamas eismas. Lietuvos žemės ūkio tarybos duomenimis, traktoriai iš Vilniaus pradės išvažiuoti penktadienį apie 9 valandą.

Ūkininkai sausio pradžioje visoje Lietuvoje degindami laužus protestavo prieš Vyriausybės vykdomą žemės ūkio politiką, padidintą suskystintų naftos dujų akcizą, daugiamečių pievų atstatymą, ragino spręsti pieno krizę ir kitas problemas.

Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio komisaras Januszas Wojciechowskis susitikęs su Lietuvos žemės ūkio tarybos atstovais sausio 11 dieną žadėjo pateikti sprendimus dėl daugiamečių pievų atstatymo. Antradienį šį klausimą jis aptars susitiks su žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku.

Šaltinis: lrt.lt, 2024-01-23

Antradienio rytą sostinėje nusidriekė spūstys, pradėjus gužėti traktoriams nepatogumų laukiama visą dieną

Antradienio rytą Vilniuje vairuotojams teko susidurti su spūstimis. Apie 9 val. ryto intensyvus eismas stebimas pagrindinėse sostinėse gatvėse, taip pat aplink centrinę miesto dalį, kur įsidienojus laukiama protestuojančių ūkininkų antplūdžio. Tikėtina, kad sostinės gyventojai ir svečiai su spūstimis susidurs ilgesnį laiką, mat protestas tęsis kelias dienas.

JUDU eismo stebėjimo sistemos duomenimis, apie 9 val. ryto Vilniuje buvo fiksuojamos 8 transporto grūstys. Sudėtingiausia situacija yra Geležinio Vilko bei Ukmergės gatvių sankirtoje, taip pat Olandų, Antakalnio, Ozo gatvėse, Savanorių prospekte.

Kiek intensyvesnis eismas stebimas ir aplink centrinę miesto dalį, Gedimino prospektą, A. Goštauto gatvę. Būtent Gedimino prospekte antradienį planuoja sugužėti ūkininkai su savo technika, kur numatytas protestas.

LRT.lt primena, kad dėl Lietuvos žemės ūkio tarybos organizuojamo susirinkimo, nuo antradienio iki penktadienio tam tikrose Gedimino prospekto dalyse numatomi eismo ribojimai.

Pagal pateiktą ūkininkų planą, antradienį Vilniuje vyks techniniai, pasiruošimo darbai: atvažiuos technika, prie Vyriausybės bus statoma scena. Trečiadienį ir ketvirtadienį nuo 11 iki 16 val. prie Vyriausybės rinksis žmonės, tikimasi, kad jų bus apie 2 tūkst., tarybos atstovai ir kiti ūkininkai kalbės apie problemas, bus kviečiami pasisakyti ir valdžios atstovai.

„Virš 800 technikos (…) atvažiuos iki Vilniaus, o po to bus palydėti iki centro, Gedimino prospekto“, – BNS sakė Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas Ignas Hofmanas.

Kaip nurodo savivaldybė, nuo antradienio 11 val. iki penktadienio 16 val. organizuojamo susirinkimo dalyvių traktoriai ir miškovežiai stovės Gedimino pr. dalyse nuo Šventaragio iki pastato Gedimino pr. 9, nuo Jogailos iki A. Jakšto gatvės, nuo A. Jakšto iki Vasario 16-osios gatvės, nuo Vasario 16-osios iki J. Tumo-Vaižganto gatvės, nuo J. Tumo-Vaižganto iki Gynėjų gatvės, nuo Gynėjų iki A. Goštauto gatvės.

Taip pat A. Goštauto gatvės dalyje nuo Alberto Goštauto viešojo transporto stotelės (ją paliekant laisvą) iki A. Goštauto ir Gynėjų gatvės sankryžos (neužstatant 40 metrų A. Goštauto gatvės iki sankryžos), nuo Geležinio Vilko gatvės viaduko iki Gedimino prospekto, nuo Gedimino prospekto iki pastato J. Jasinskio g. 16A.

Dalyvių technika taip pat stovės ir ties A. Goštauto ir A. Tumėno gatvių sankryža esančios automobilių stovėjimo aikštelės dalyje, toliau nei 75 metrai nuo Lietuvos Respublikos Seimo pastato, pievoje už minėtos automobilių stovėjimo aikštelės tarp A. Goštauto ir Geležinio Vilko gatvių.

Vykstant susirinkimui nuo antradienio 9 val. iki sausio 26 d. 16 val. taip pat bus draudžiamas transporto priemonių eismas nurodytose Gedimino pr. dalyse išskyrus gyventojų, aptarnaujantį ir viešąjį transportą.

Nuo pirmadienio 20 val. iki penktadienio 16 val. bus draudžiamas ir transporto priemonių stovėjimas ties A. Goštauto ir A. Tumėno gatvių sankryža esančios automobilių stovėjimo aikštelės dalyje, toliau nei 75 metrai nuo Lietuvos Respublikos Seimo pastato.

Taip pat draudžiamas transporto priemonių stovėjimas A. Goštauto gatvės dalyje nuo Gedimino prospekto iki pastato J. Jasinskio g. 16A.

Savo ruožtu vairuotojai internete dalijasi informacija apie tai, kad ūkininkų technika intensyviai rieda sostinės link, ji pastebėta Vilniaus rajone.

Tuo metu kelininkai informuoja, kad eismo sąlygas šalies keliuose antradienio rytą sunkina lijundra ir plikledis. Sudėtingos eismo sąlygos dėl susiformavusio plikledžio yra rytų ir pietų Lietuvoje, pranešama, kad čia keliai labai slidūs.

Eismo sąlygas sunkina Kėdainių, Anykščių ir Lazdijų rajonuose lijundra, vairuotojų važiuojančių šių rajonų keliais, prašoma neskubėti.

Šalyje pagrindinių valstybinės reikšmės kelių dangos, drėgnos, šlapios, kai kur provėžotos. Mažesnio eismo intensyvumo rajoninių kelių dangos visoje šalyje slidžios, provėžotos, daug kur padengtos prispausto, pažliugusio sniego sluoksniu.

Rytų Lietuvoje antradienio rytą vietomis vyrauja mišrūs krituliai, Panevėžio, Trakų, Vievio, Kėdainių ir Kaišiadorių rajonuose – lietus. Likusioje šalies dalyje be kritulių. Oro temperatūra nuo 0 iki 4 laipsnių šilumos.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis dieną debesuota. Vietomis lijundra, plikledis. Aukščiausia oro temperatūra – nuo 1 iki 4 laipsnių šilumos.

Šaltinis: lrt.lt, 2024-01-23

Rengiami svarbūs ūkininkams pokyčiai

Vyriausybė atsižvelgė į ūkininkų keliamas problemas dėl žymėto dyzelino naudojimo apribojimų, daugiamečių pievų atkūrimo bei saugomų teritorijų plėtros. Reaguodama į ūkininkų nerimą dėl žymėto dyzelino naudojimo apribojimų, taip pat dėl didėjančio akcizo suskystintoms dujoms, kurios naudojamos ne kaip variklių kuras, Vyriausybė pasirengusi iki sausio pabaigos pateikti derinti Akcizų įstatymo pakeitimo projektą, kurį siūlys įtraukti į Seimo pavasario sesijos darbotvarkę.

Planuojama grąžinti ankstesnę tvarką – žymėtą dyzeliną vėl bus galima naudoti ne tik žemės ūkio technikoje, bet apskritai žemės ūkio veiklai. Numatomi pokyčiai ir dėl padidėjusio akcizo suskystintoms dujoms, konkretūs siūlymai bus parengti artimiausiu metu.

Žemės ūkio ministerija rado sprendimą – žemdirbiams nereikės įrodinėti durpžemio buvimo fakto

Rengiantis GAAB 2 įsigaliojimui, 2023 m. buvo parengtas durpžemių žemėlapis. Dalis durpžemių duomenų yra paremti kelių dešimtmečių senumo matavimais, kurie kai kuriais atvejais (pvz. intensyvaus žemės naudojimo ariant) nebėra tikslūs – dėl durpių mineralizavimosi plotai realybėje yra sumažėję.

Atsižvelgiant į tai, radus neatitikimų durpžemių žemėlapyje ūkininkams buvo sudaryta galimybė teikti prašymą VĮ Žemės ūkio duomenų centrui (ŽŪDC) dėl patikslinimo. Jei durpžemio deklaruojamame lauke nėra (kai nustatyta, kad durpingas sluoksnis yra mažesnis nei 40 cm), kartu su prašymu pareiškėjams reikia pateikti ne mažiau kaip dvi buvusio durpžemio ploto nuotraukas su koordinatėmis, taip pat – kokybišką dirvožemio prakasos nuotrauką su koordinatėmis. Prakasą, ne mažesnę kaip 50 cm gylio, ūkininkai turėtų iškasti buvusio durpžemio plote.

Sulaukus pastebėjimų, jog pasiūlyta informavimo dėl neatitikimų sistema yra pernelyg sudėtinga, Žemės ūkio ministerija rado sprendimą ir nusprendė inicijuoti prioritetinių durpžemių plotų patikslinimą, neužkraunant šios atsakomybės ūkininkams. Prioritetiniai plotai – tai 2023 m. deklaruoti pasėlių plotai durpžemiuose, jų yra apie 30 tūkst. ha.

Ministerija numatė iki šių metų pasėlių deklaravimo pradžios pakeisti teisės aktus dėl GAAB 2 sluoksnio sudarymo kriterijų ir jo tikslinimo atsakomybės – patikslinus žemėlapį ir nustačius aktualų durpžemių plotą, jiems galios nustatyti GAAB 2 reikalavimai.

ŽŪM taip pat primena, kad praėjusių metų gruodį Europos Komisijai (EK) pateiktame Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano pakeitime siūloma GAAB 2 įgyvendinimą pavėlinti ir numatyti nuo 2025 m. Tai leistų geriau pasiruošti tiek institucijoms, tiek ūkininkams šio standarto įgyvendinimui.

Daugiamečių pievų atstatymas – laukiama žinių

Šiuo metu Žemės ūkio ministerija toliau tariasi su Europos Komisija (EK), siekdamama išspręsti daugiamečių pievų atstatymo problemą ir sumažinti galimą neigiamą poveikį ūkininkams.

Ministerija kartu su žemdirbių atstovais parengė ir EK išsiuntė klausimus dėl pievų, įtrauktų į sėjomainą traktavimo. Palankūs atsakymai leistų dar kartą peržiūrėti referencinį daugiamečių pievų plotą.

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko ir už žemės ūkį atsakingo EK komisaro Januszo Wojciechowskio susitikimas, kuriame bus ieškoma sprendimo, planuojamas šiandien.

Dėl saugotinų teritorijų, paviršinių vandens telkinių apsaugos juostų ir zonų

Įgyvendinant reikalavimus, susijusius su gamtos apsauga, institucijų pasirinktas įgyvendinimo būdas galėjo ir turėjo būti įtraukus, ypač, kai ūkininkams ir žemės savininkams 2023 m. rugsėjį buvo išsiųsti laiškai, informuojantys apie nustatytas teritorijas, kuriose taikomi veiklos apribojimai.

Atsižvelgdama į institucijų pateiktą informaciją, galima daryti išvadą, kad ši funkcija nebuvo atlikta tinkamai pasirengus, ūkininkai ir žemės savininkai turėjo būti tinkamai įtraukti į sprendimų derinimą ir priėmimą, kad būtų aišku, kokioje tiksliai teritorijoje dėl kokios priežasties ir kokie apribojimai taikytini.

Tad Vyriausybė planuoja iki 2024 m. pasėlių deklaravimo pradžios peržiūrėjus visą procesą pasiūlyti sprendimus, kurie leistų užfiksuoti klaidas ir netikslumus, įvertinti konkretų poveikį konkretiems savininkams (realių veiklų apribojimų turinį ir mastus) ir ieškoti optimalaus privačios nuosavybės teisių ir gamtosaugos interesų subalansavimo. Apie galimus sprendimų būdus Vyriausybė pasirengusi diskutuoti su LŽŪT ir kitais socialiniais partneriais.

Dėl vandens apsaugos juostų ir zonų

Vandens apsaugos juostų ir zonų dydžių pakeitimą tarpusavyje suderino Aplinkos (AM) ir Žemės ūkio ministerijos, atsižvelgdamos ir į socialinių partnerių nuomonę, sutarti principai jau buvo taikomi deklaruojant 2023 m. pasėlius, t. y. suvienodinti šioje srityje europiniai ir nacionaliniai reikalavimai.

Aplinkos ministerijos šiuo metu derinamas vandens apsaugos juostų ir zonų dydžius reglamentuojantis įsakymo pakeitimas atitinka minimą pasiektą sutarimą. LŽŪT ir kiti socialiniai partneriai pateikė AM pastabas ir tris pasiūlymus.

Ministerija, įvertinusi socialinių partnerių pateiktas pastabas ir pasiūlymus, kaip sutarta susitikime, pakeitimus patvirtins iki 2024 m. vasario 1 d.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2024-01-23

Papildytas paraiškų priėmimo grafikas – bus renkamos paramos paraiškos žemės ūkio produktų perdirbimui

Sausio 22 d. žemės ūkio ministro įsakymu papildytas paramos paraiškų pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemones priėmimo 2023 metais grafikas – numatytas dar vienas kvietimas teikti paraiškas. Su įsakymu, kuriuo pakoreguotas KPP paraiškų teikimo grafikas, galima susipažinti čia.

Grafike numatytas paraiškų pagal KPP priemonę „Parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir (arba) plėtrą“ teikimo laikotarpis – pareiškėjai dokumentus dėl šios paramos Nacionalinei mokėjimo agentūrai galės teikti balandžio 2 d. – gegužės 31 d.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-01-23

Pradedamas pasirengimas 2024 m. pasėlių deklaravimui

Žemės ūkio ministerija parengė žemės ūkio ministro įsakymo „Dėl Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų, taikomų nuo 2023 metų, aprašo patvirtinimo“ pakeitimus ir kviečia suinteresuotas institucijas bei visuomenę teikti savo pastabas ir pasiūlymus. Pakeitimai parengti siekiant pasiruošti 2024 m. pasėlių deklaravimui. Projektą rasite čia.

Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų pakeitimai susiję su pasėlių klasifikatoriaus kodų tikslinimu, kai yra traktuojami prisiimti su daugiametėmis pievomis susiję įsipareigojimai, atsiranda naujas kraštovaizdžio elementas – „Grioviai“ bei kiti patikslinimai.

Teisės akto projekte taip pat suvienodinamos kai kurių reikalavimų datos, atsiranda išlyga ūkininkams, kuri leis paprasčiau pateikti prašymą patikslinti durpžemių sluoksnį, numatomas patikslinimas dėl leidžiamų naudoti technologijų.

Tikimasi, kad šie pakeitimai praplės ūkininkams pasirinkimų galimybes ir leis tinkamai pasiruošti 2024 m. pasėlių deklaravimui. Pasiūlymų dėl šio žemės ūkio ministro įsakymo laukiama Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS) iki 2024 m. sausio 29 d.

Šaltinis: zum.lrv.lt, 2024-01-23

Ankstesnės žemės ūkio naujienos