Home » Žemės ūkio naujienos: 2024-05-07
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2024-05-07

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis

Žemės ūkio naujienos: 2024-05-07. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Smulkieji ūkininkai raginami sąžiningai konkuruoti dėl paramos

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia smulkiųjų ūkininkų, šiuo metu teikiančių paramos paraiškas, dėmesį, jog atvejai, kuomet pareiškėjai, tikėdamiesi gauti papildomų atrankos balų, prieš teikdami paraišką įstoja į kooperatyvą, NMA yra fiksuojami ir atidžiai nagrinėjami.

NMA žinoma, jog Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) veiklos srities „Parama smulkiesiems ūkiams“ įgyvendinimo taisyklėse nėra nurodyta, prieš kiek laiko pareiškėjas turi įstoti į kooperatyvą, kad šis įstojimas nebūtų laikomas fiktyviu. Tačiau už buvimą kooperatyvo nariu skiriami papildomi atrankos balai.

Už pareiškėjo narystę kooperatyve, kuris iki paramos paraiškos pateikimo dienos yra pripažintas žemės ūkio kooperatyvu (su paraiška pateikiami dokumentai, kuriais patvirtinama narystė pripažintame žemės ūkio kooperatyve):

* jei daugiau negu 2 metus yra pripažinto žemės ūkio kooperatyvo narys, skiriama 15 balų;

* jei iki 2 metų imtinai yra pripažinto žemės ūkio kooperatyvo narys, skiriama 10 balų.

NMA, vertindama šiuo metu teikiamas smulkiųjų ūkininkų paraiškas (priimamas nuo kovo 1 d. iki gegužės 15 d.), pastebi tendenciją, jog dalis pareiškėjų yra neseniai tapę kooperatyvo nariais, net jei jų ūkio veikla nesutampa su kooperatyvo vykdoma veikla.

Akcentuotina, jog tokie atvejai, kai į kooperatyvą įstojama pažeidžiant priėmimo procedūras arba kooperatyvo vykdoma veikla nesusijusi su projekte numatyta vykdyti veikla, gali būti traktuojami kaip pareiškėjo veiksmai, kuriais siekiama sukurti fiktyvias sąlygas gauti paramą.

Nustačius šiuos atvejus, parama pareiškėjui gali būti neskiriama, o, įtarimams pasitvirtinus, bendradarbiaujant su teisėsaugos institucijomis, bus atliekamas papildomas tyrimas.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-05-07

Parama melioracijos sistemoms atnaujinti labai reikalinga

Iki balandžio 30 d. savivaldybės, žemės ūkio veikla užsiimantys subjektai, melioracijos sistemų naudotojų asociacijos bei fizinių ir (ar) juridinių asmenų grupės buvo kviečiamos teikti paraiškas dėl melioracijos sistemų būklės gerinimo. Pateikiame paraiškų pateikimo rezultatus.

Pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (SP) intervencinę priemonę „Investicijos į melioracijos sistemas“ paramos buvo galima prašyti dviem veikloms finansuoti: reguliuojamojo drenažo įdiegimui į esamas rekonstruotas melioracijos sistemas ir esamų melioracijos sistemų rekonstravimui.

Pirmoji nurodyta veikla – reguliuojamojo drenažo įdiegimas į esamas rekonstruotas melioracijos sistemas – pareiškėjų susidomėjimo nesulaukė. Nors šiai veiklai paremti buvo skirta 4 mln. Eur, jai įgyvendinti nebuvo pateikta nė vienos paraiškos.

Tuo tarpu pagal kitą priemonės veiklą – esamų melioracijos sistemų rekonstravimas –pateiktos 43 paraiškos, kurių bendra prašoma paramos suma sudaro 12,6 mln. Eur. Šiai veiklai finansuoti buvo skirta 7,2 mln. Eur. Kadangi prašoma paramos suma viršija kvietimui skirtą paramos sumą, parama galės būti skirta pareiškėjams, surinkusiems daugiausia atrankos balų. Tai paaiškės sudarius paraiškų pirmumo eilę. Primintina, jog eilė turi būti sudaryta per 30 darbo dienų nuo paraiškų teikimo laikotarpio pabaigos – t. y. iki birželio 12 d.

Paraiškos pagal priemonę buvo teikiamos kovo 1–balandžio 30 d. Planuojantiems įdiegti reguliuojamąjį drenažą į esamas rekonstruotas melioracijos sistemas galėjo būti skirta iki 40 000 Eur, finansuojant 80 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Ketinantys rekonstruoti esamas melioracijos sistemas gali tikėtis gauti iki 300 000 Eur paramos projektui įgyvendinti, finansuojant iki 65 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Atrankos kriterijai

Primename atrankos kriterijus, taikomus paraiškoms, pateiktoms esamų melioracijos sistemų rekonstravimo veiklai vykdyti, bei už atitikimą jiems suteikiamus atrankos balus:

1. Projektai, kuriuose numatoma rekonstruoti polderių siurblines arba pylimus, – suteikiama 20 balų.

2. Projektai įgyvendinami teritorijose, kuriose žemės ūkio naudmenų našumo balas (visų projekto įgyvendinimo teritorijoje esančių sklypų) yra didesnis (nustatoma pagal Nekilnojamojo turto registro duomenis):

* jei 42 balai ir daugiau – suteikiama 20 balų;

* jei 34,1–41,9 balo – suteikiama 15 balų;

* jei 34 balai ir mažiau – suteikiama 10 balų.

3. Projektai, kuriuose griovių ir (arba) pralaidų rekonstravimo darbams numatoma skirti:

* 50 ir daugiau proc. prašomų projekto investicijų vertės (su PVM, be bendrųjų išlaidų) – suteikiami 25 balai;

* 40–49,99 proc. įskaitytinai prašomų projekto investicijų vertės (su PVM, be bendrųjų išlaidų) – suteikiama 10 balų;

* 30–39,99 proc. įskaitytinai prašomų projekto investicijų vertės (su PVM, be bendrųjų išlaidų) – suteikiami 5 balai.

4. Projektai, kuriuose diegiamos aplinkosaugos priemonės (griovių dvigubų šlaitų įrengimas, sedimentaciniai tvenkiniai, ties drenažo žiotimis įrengiamos dirbtinės šlapynės, suformuojamos dirbtinės salpos, įrengiami įtvirtintų akmenų, nuovartų ar rąstų stabilūs metiniai, reguliuojamo drenažo šuliniai ir vožtuvai) ir jų vertė sudaro:

* 10 ir daugiau proc. prašomų projekto investicijų vertės (su PVM, be bendrųjų išlaidų) – suteikiama 20 balų;

* 7–9,99 proc. įskaitytinai prašomų projekto investicijų vertės (su PVM, be bendrųjų išlaidų) – suteikiama 10 balų;

* 5–6,99 proc. įskaitytinai prašomų projekto investicijų vertės (su PVM, be bendrųjų išlaidų) – suteikiami 5 balai.

5. Projektai įgyvendinami teritorijose, kuriose didesnis melioracijos statinių nusidėvėjimas (balai suteikiami tik tuo atveju, jei visų rekonstruojamų melioracijos statinių nusidėvėjimas atitinka nurodytas nusidėvėjimo ribas):

* daugiau kaip 75 proc. – suteikiama 15 balų;

* 60,0–74,9 proc. – suteikiama 10 balų;

* 45,1–59,9 proc. – suteikiami 5 balai.

Privalomasis mažiausias projektų atrankos balų skaičius – 35 balai. Paraiškos, nesurinkusios privalomo 35 balų skaičiaus, bus atmestos ir toliau nevertinamos.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-05-07

Aktualūs tiesioginių išmokų taisyklių pakeitimai

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės. Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) kviečia susipažinti su pagrindiniais pakeitimais. NMA primena, jog nuo gegužės 2 d. iki birželio 21 d. šalies žemdirbiai kviečiami deklaruoti žemės ūkio naudmenas, pasėlius ir kitus plotus bei gyvulius.

prisijungę prie Paraiškų priėmimo informacinės sistemos (PPIS) per elektroninius valdžios vartus ar atvykę į savivaldybės, kurioje registruota žemės ūkio valda, seniūnijas. Pavėluotai paraiškos priimamos 10 kalendorinių dienų, t. y. nuo birželio 22 d. iki liepos 1 d., tačiau už kiekvieną pavėluotą darbo dieną tiesioginių išmokų už plotą suma mažinama 1 proc.

Atkreipiame dėmesį į aktualiausius tiesioginių išmokų taisyklių pakeitimus.

Naujose tiesioginių išmokų taisyklėse nebelieka reikalavimoparaiškoje, kainorima gauti paramąpagal kompleksinės klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingos sistemos (ekologinės sistemos) veiklą „Tarpiniai pasėliai“, pažymėti visus įsėliui, posėliui ar tarpiniams pasėliams per žiemą pasirinktus žemės ūkio augalus.

Pakeisti ir kompleksinės ekologinės sistemos veiklos „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“ reikalavimai:

* Tinkamas gauti paramą kraštovaizdžio elementas yra medžių ir krūmų juostos, kurių plotis ne mažesnis kaip 1 m ir ne didesnis kaip 20 m, ilgis ne mažesnis kaip 10 m, plotas ne mažesnis kaip 0,01 ha ir kurios yra įsiterpusios arba ribojasi su pareiškėjo deklaruota ariamąja žeme ar daugiametėmis pievomis, įskaitant tas, kurios auga prie vandens telkinių, tačiau ne melioracijos griovių šlaituose. Visos besiribojančių laukų kombinacijos yra leistinos.

* Pareiškėjai, pretenduojantys į ekologinės sistemos išmoką už naujo medėjančio elemento sodinimą, naują medžių ir krūmų juostą turi įkurtilaikydamiesi Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme nustatytų atstumų melioracijos statinių apsaugos zonose.

* Kai norima gauti paramą už naują medėjančių elementų sodinimą, paraiškos teikimo metu, išskyrus, kai paraiška teikiama savarankiškai prisijungus prie PPIS, seniūnijos darbuotojui reikia pateikti (seniūnijos darbuotojui patikrinti) ne tik sąskaitą faktūrą ar PVM sąskaitą faktūrą, kurioje turi būti nurodytas įsigytų medžių ar krūmų kiekis ir augalų rūšis, bet ir savivaldybės išduotą laisvos formos leidimą su žemės sklypo plane pažymėta leistina įkurti medžių ir krūmų juosta, kuri nepažeistų melioracijos statinių, esančių melioracijos statinių apsaugos zonoje (nepateikus šių dokumentų, nebus galima deklaruoti plotų gauti paramą už naujų medėjančių elementų sodinimą).

* Svarbu, jog plotai, kai siekiama gauti paramą už naujų medėjančių elementų sodinimą, PPIS būtų įbraižyti laikantis savivaldybės darbuotojo, atsakingo už valstybei nuosavybės teise priklausančių melioracijos statinių priežiūrą, žemės sklypo plane pažymėtos leistinos įkurti medžių ir krūmų juostos ribų.

* Kai paraiška teikiama savarankiškai, užpildant elektroninę paraiškos formą per PPIS, ne vėliau kaip iki rugpjūčio 1 d.NMA būtina pateikti medžių ar krūmų įsigijimo faktui pagrįsti reikiamus dokumentus – sąskaitą faktūrą ar PVM sąskaitą faktūrą, taip pat savivaldybės išduotą laisvosformos leidimą su žemės sklypo plane pažymėta leistina įkurti medžių ir krūmų juosta, kuri nepažeistų melioracijos statinių, esančių melioracijos statinių apsaugos zonoje.

Taisyklėse patikslinti ekologinės sistemos „Ariamųjų durpžemių keitimas pievomis“ reikalavimai. Pareiškėjai, siekiantys gauti paramą pagal šią ekologinę sistemą, privalo deklaruoti plotus ariamojoje žemėje, išskyrus pievas iki 5 m., kurie patenka į durpžemių sluoksnį, klasifikatoriaus kodu DKP. Į kiekvieną deklaruojamą lauką gali patekti iki 50 proc. (imtinai) ploto, nesančio durpžemio sluoksnyje. Ši nuostata yra taikoma ir 2023 m. deklaruotiems plotams.

Jeigu 2023 m. pagal ekologinę sistemą „Ariamųjų durpžemių keitimas pievomis“ deklaruotą plotą siekiama padidinti daugiau kaip 10 proc. arba daugiau kaip 1 ha plotais, nesančiais durpžemių sluoksnyje, tada privaloma prisiimti naujus įsipareigojimus 5 metų laikotarpiui visam deklaruotam plotui pagal šią ekologinę sistemą. Durpžemių sluoksnyje nesantys plotai, kuriais siekiama padidinti 2023 m. deklaruotą plotą, 2023 metais privalėjo būti deklaruoti kaip ariamoji žemė, išskyrus 2022 m. deklaruotas pievas iki 5 m. Atkreipiame dėmesį, jog ši nuostata taikoma tik 2023 m. deklaruotiems plotams pagal „Ariamųjų durpžemių keitimas pievomis“ ekologinę sistemą.

Taip pat pakeisti ir ekologinės sistemos „Eroduotos žemės keitimas pievomis“ reikalavimai. Pareiškėjai, siekiantys gauti paramą pagal šią ekologinę sistemą, privalo deklaruoti plotus ariamojoje žemėje, išskyrus pievas iki 5 m., kurie patenka į eroduotos žemės sluoksnį, klasifikatoriaus kodu EKP. Į kiekvieną deklaruojamą lauką gali patekti iki 50 proc. (imtinai) ploto, nesančio eroduotos žemės sluoksnyje (ši nuostata taikoma ir 2023 m. deklaruotiems plotams).

Taip pat, jei 2023 m. pagal ekologinę sistemą „Eroduotos žemės keitimas pievomis“ deklaruotą plotą siekiama padidinti daugiau kaip 10 proc. arba daugiau kaip 1 ha plotais, nesančiais eroduotos žemės sluoksnyje, tada privaloma prisiimti naujus įsipareigojimus 5 metų laikotarpiui visam deklaruotam plotui pagal šią ekologinę sistemą. Eroduotos žemės sluoksnyje nesantys plotai, kuriais siekiama padidinti 2023 m. deklaruotą plotą, 2023 metais privalėjo būti deklaruoti kaip ariamoji žemė, išskyrus 2022 m. deklaruotas pievas iki 5 m. (ši nuostata taikoma tik 2023 m. deklaruotiems plotams pagal „Eroduotos žemės keitimas pievomis“ ekologinę sistemą).

Atkreipiame dėmesį, jog pakeistų taisyklių paramos suderinamumo matricoje klasifikatoriaus kodas „DGG“ buvo pakeistas į sutartinį kodą „DG“ – „Ariamosios žemės keitimas pievomis, jų išlaikymas ir priežiūra“ veikla „Daugiamečių pievų išlaikymas ir priežiūra“. Be to, papildytas sutartinio kodo „SĖ“ ir sutartinių kodų „TR TĖ TO AZ PS ŽĮ“ suderinamumas.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-05-07

Kviečiame teikti pasiūlymus dėl Žemės ūkio technikos ir įrangos parametrų našumo skirtingiems dirvožemio tipams ir plotams nustatymo metodikos

Informuojame, kad parengtas Žemės ūkio technikos ir įrangos parametrų našumo skirtingiems dirvožemio tipams ir plotams nustatymo metodikos (Metodika), aktualios NMA klientams, įgyvendinantiems investicinius projektus pagal populiariausias kaimo plėtros programų paramos priemones, projektas.

NMA kviečia susipažinti su Metodikos projektu ir aktyviai teikti pagrįstus pasiūlymus, taip prisidedant prie parengtos Metodikos tobulinimo.

Mūsų tikslas – turėti aiškią, vienodą ir aktualią, atsižvelgiant į šiuolaikines technikos naujoves parengtą, metodiką, kuri padėtų tinkamai įvertinti populiariausių investicijų atitiktį ūkio, į kurį planuojama investuoti, gamybiniam į potencialui.

Rengiant šį dokumentą atsižvelgta į šiuolaikines technologijas, technikos bei įrangos pasiūlą rinkoje ir kt. Ji bus taikoma kompleksiškai, įvertinant jau turimą ūkyje bei planuojamą įsigyti techniką / įrangą, planuojamą ūkio augimo potencialą, numatytą projekte. Metodika bus nuolat peržiūrima ir, atsižvelgiant į technologines naujoves, aktualizuojama.

Metodikos projekto rengėjai – Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos dėstytojai.

Metodikos projektą kartu su žemės ūkio technikos poreikio skaičiavimo lentele ir pristatymą rasite NMA svetainėje, skiltyje „Konsultavimasis su visuomene“.

Pagrįstas pastabas ir pasiūlymus dėl Metodikos tobulinimo galite teikti el. paštu metodika@nma.lt iki 2024 m. gegužės 24 d.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-05-06

EK Copernicus nemokami vaizdai klimato pokyčiams stebėti – NMA interneto svetainėje

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), siekdama padėti klientams patogiai ir lengvai rasti bei naudotis žemės paviršiaus stebėjimo palydoviniais duomenimis, visas aktualiausias nuorodas ir teminius žemėlapius paskelbė NMA svetainės skiltyje „Parama kaimui“, elektroninių paslaugų lange „Stebėkite laukus“.

NMA kviečia klientus aktyviai naudotis palydoviniais žemės stebėsenos duomenimis ir stebėti Europos klimato pokyčių, gamtos reiškinių prognozių bei oro kokybės ir pasaulio vandenynų žemėlapius, prognozuoti savo laukų būklę, tvariai ir efektyviai ūkininkauti bei laikytis įsipareigojimų.

Lietuvos žemėlapiuose galima stebėti ortofotografinį žemėlapį, pasėlių laukus, dirvožemio duomenis ir kitą aktualią informaciją. Naudojantis žemėlapiais, paremtais „Copernicus“ palydoviniais duomenimis, galima stebėti:

* visos Europos potvynių, sausrų ir gaisrų stebėsenos ir prognozių interaktyvius žemėlapius (viso pasaulio sausrų stebėsenos žemėlapis – čia);

* klimato kaitos indikatorių (oro temperatūros ties žemės paviršiumi ir vandenyno temperatūros) anomalijas;

* klimato kaitos tendencijas ir prognozes interaktyviame žemėlapyje;

* oro kokybės ir taršos sklaidos prognozes pagrindiniais oro teršalais, t. y. alergenais, žiedadulkėmis, kietosiomis dalelėmis, antriniais aerozoliais ir kitomis medžiagomis;

* pasaulinio vandenyno monitoringą ir pokyčių analizę.

Ūkininkai, naudodamiesi teminiais žemėlapiais, gali stebėti žemės paviršiaus dangos duomenis, gamtinių reiškinių prognozes ir jais naudodamiesi efektyviau planuoti žemės ūkio darbus, tvariau ūkininkauti ir sušvelninti nepalankių gamtos reiškinių poveikį žemės ūkio veiklai.

Aktualiausius Lietuvos ir Europos žemėlapius, susijusius su žemės dangos stebėjimu, galite rasti NMA svetainės skiltyje „Parama kaimui“ pasirinkę elektroninę paslaugą „Stebėkite laukus“.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-05-06

Ankstesnės žemės ūkio naujienos