Home » Žemės ūkio naujienos: 2024-07-22
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2024-07-22

NMA parama, žemės ūkio naujienos, pieno ukis
Foto Pete LinforthPixabay

Žemės ūkio naujienos: 2024-07-22. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Perspėja, kad vėluojantiems atsiskaityti gresia baudos

Žemės ūkio agentūra siekia apsaugoti ūkininkus ir kitus žemės ūkio bei maisto produktų tiekėjus nuo prekybos praktikoje pasitaikančių neteisėtų veiksmų, todėl primena, ką vertėtų prisiminti ir kur kreiptis. Šių metų birželio mėn. pabaigoje ūkio subjektui skirta bauda už draudžiamą nesąžiningą prekybą. 

Ūkio subjektas vėlavo atsiskaityti su tiekėjais už greitai gendančius žemės ūkio ir maisto produktus ir taip pažeidė Lietuvos Respublikos nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje draudimo įstatymo reikalavimus. 

Kaip numatoma įstatyme, esant nereguliariam tiekimui, už greitai gendančius žemės ūkio ir maisto produktus pirkėjas privalo atsiskaityti per 30 kalendorinių dienų nuo produktų pristatymo arba mokėtinos sumos už produktus nustatymo dienos, priklausomai nuo to, kuri data yra vėlesnė.

Kai tiekimas yra reguliarus, už greitai gendančius žemės ūkio ir maisto produktus pirkėjas privalo atsiskaityti per 30 kalendorinių dienų nuo pirkimo-pardavimo sutartyje nustatyto šių produktų pristatymo laikotarpio pabaigos arba už produktų pristatymo laikotarpį mokėtinos sumos nustatymo dienos, priklausomai nuo to, kuri data yra vėlesnė.

Neatsiskaitymas laiku – vienas iš dažniausiai pasitaikančių pirkėjų piktnaudžiavimo atvejų, dėl kurio produktų tiekėjai negauna pajamų. Žemės ūkio agentūra kviečia apie bet kokius galimai nesąžiningos prekybos praktikos atvejus, įtvirtintus įstatyme, informuoti agentūros svetainės skiltyje „Informuok!“. Agentūros sprendimas dėl baudos skyrimo gali būti apskųstas per 30 dienų nuo jo gavimo dienos.

Šaltinis: valstietis.lt, 2024-07-22

Aktualūs įsipareigojimai iki rugpjūčio 1 d. pūdymo plotuose

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena pareiškėjams, siekiantiems gauti išmokas už deklaruotus pūdymo plotus, jog iki rugpjūčio 1 d. juodojo ir žaliojo pūdymo plotuose negali būti vykdoma žemės ūkio gamyba. Juodasis pūdymas turi būti bent kartą po birželio 1 d. įdirbtas taip, kad jame nebūtų subrendusių ir žydėjimo stadiją pasiekusių piktžolių.

Deklaruojant pūdymo plotus, svarbu užtikrinti, kad nuo sausio 1 d. iki rugpjūčio 1 d. juodojo ir žaliojo pūdymo plotuose nebūtų vykdoma jokia žemės ūkio gamyba: juodojo pūdymo plotuose – sėja, auginimas ir derliaus nuėmimas, o žaliojo pūdymo plotuose – ganomi ūkiniai gyvūnai, šienaujama žolė, išskyrus žaliosios masės įterpimą į dirvą ir sutvarkymą, kad būtų gauta einamųjų metų produkcija.

Žaliasis pūdymas iki rugsėjo 1 d. turi būti įterpiamas į dirvą ar kitaip sutvarkomas (voluojamas, smulkinamas, skutamas). Prieš įterpiant ar sutvarkant žaliąjį pūdymą, nuimti augalų derlių draudžiama. Žaliąjį pūdymą galima išlaikyti trumpiau nei nurodyta, jei pareiškėjas prieš žaliosios masės įterpimą į dirvą ar jos sutvarkymą per „NMA agro“ mobiliąją programą NMA pateikia auginamo mišinio nuotraukas.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-07-22

Dažniausiai užduodami klausimai dėl pasitaikančių ekstremalių reiškinių ir įsipareigojimų vykdymo

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), siekdama padėti pareiškėjams ir paramos gavėjams išvengti klaidų bei sankcijų, parengė atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus, kaip įvykdyti įsipareigojimus dėl išmokų už deklaruotus plotus ir gyvulius, bei kaip elgtis, jeigu jų nepavyksta įvykdyti dėl ekstremalių reiškinių.  

Jeigu per mobiliąją programą „NMA agro“ pateikiau nuotraukas dėl liūčių ar kitų ekstremalių reiškinių padarinių, ar man bus taikomos sankcijos?

Pareiškėjai, kurie dėl ekstremalių ar pavojingų meteorologinių sąlygų (liūčių ar kitų ekstremalių reiškinių) negalės įvykdyti įsipareigojimų, turi per 15 darbo dienų nuo susiklosčiusių nepalankių aplinkybių atsiųsti nuotraukas per „NMA agro“ programą, kuriose būtų užfiksuoti liūčių ar kitų ekstremalių reiškinių paveikti plotai.

Situacijai pagerėjus, atidėtus įsipareigojimus reikia pabaigti įvykdyti.

Jeigu pateiktose nuotraukose matosi ekstremalių reiškinių padariniai, sankcija nebus taikoma. NMA taip pat vadovausis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, savivaldybių pateikta informacija apie paskelbtą ekstremaliąją padėtį. NMA tikslas buvo, yra ir bus netaikyti sankcijų ūkininkaujantiesiems.

Jeigu pateiktos nuotraukos nesudarys pagrindo (kils neaiškumų, trūks akivaizdžių įrodymų) NMA priimti sprendimą dėl sankcijų netaikymo, NMA gali prašyti paramos gavėjo pateikti papildomų įrodymų.

Teikiant informaciją per mobiliąją programą „NMA agro“ reikia nurodyti pareiškėjo vardą, pavardę ar įmonės pavadinimą ir žemės ūkio valdos atpažinties kodą ar projekto numerį.

Fotonuotraukoje turi aiškiai matytis auginami augalai, turi būti nufotografuota iš skirtingų to paties lauko vietų ir aprėptas bendras lauko vaizdas.

Informaciją apie programos „NMA agro“ panaudojimo galimybes, pranešimo siuntimo, nuotraukų fotografavimo instrukciją bei kitą naudingą informaciją galima rasti svetainėje www.nmaagro.lt.

Ar per mobiliąją programą „NMA agro“ nuotraukas dėl liūčių ir kitų ekstremalių reiškinių padarinių turiu pateikti ir tuo atveju, jeigu savivaldybėje, kurioje deklaruoti plotai išmokoms gauti, paskelbta ekstremalioji padėtis?

Taip, pareiškėjai, kurie dėl ekstremalių ar pavojingų meteorologinių sąlygų (liūčių ir kitų ekstremalių reiškinių) negalės įvykdyti įsipareigojimų, turi per 15 darbo dienų nuo susiklosčiusių nepalankių aplinkybių atsiųsti nuotraukas per „NMA agro“ programą, kuriose būtų užfiksuoti liūčių ar kitų ekstremalių reiškinių paveikti plotai. Sankcijų netaikymo sprendimas priimamas konkretaus ūkio lygiu, individualiai, todėl nuotraukos yra reikalingos.

Ar galima pateikus nuotraukas per „NMA agro“ programą neišlaikyti deklaruoto pasėlio iki rugpjūčio 1 d.?

Taip, galima.

Kada galima sutvarkyti žaliąjį pūdymą?

Norint žaliąjį pūdymą išlaikyti trumpiau nei iki einamųjų metų rugpjūčio 1 d., prieš žaliosios masės įterpimą į dirvą ar jos sutvarkymą per mobiliąją programą „NMA agro“ privaloma pateikti auginamo mišinio nuotraukas. Žaliasis pūdymas gali būti įterpiamas į dirvą, voluojamas, smulkinamas arba skutamas.

Pareiškėjas, norėdamas atsiųsti žaliojo pūdymo nuotraukas tam, kad galėtų jį įterpti neišlaikęs numatytą laiką (iki rugpjūčio 1 d.), „NMA agro“ programoje turėtų pasirinkti tipą „Pranešti apie atliktą veiklą“ ir potipį „išlaikytas pasėlis iki rugpjūčio 1 d.“.

Tuo atveju, jeigu pareiškėjas siųsdamas nuotraukas pasirinktų kitą atliktos veiklos tipą, pvz., „pūdymas“ ir potipį „žaliajame pūdyme einamaisiais metais pasėti žemės ūkio augalai“, nuotraukos taip pat būtų gautos ir įvertintos.

Fotonuotraukoje turi aiškiai matytis augalai, turi būti nufotografuota iš skirtingų to paties lauko vietų ir aprėptas bendras lauko vaizdas.

Ką reiškia, jeigu Informaciniame portale ALNSIS stebimas laukas oranžinis?

Oranžine spalva žymimi laukai, kuriuose nustatyta, kad reikalavimas neįvykdytas, tačiau dar nesuėjęs reikalavimo įvykdymo terminas, pvz., nustatyta, kad laukas nebuvo šienautas bent vieną kartą iki liepos 27 d., tačiau šienavimo terminas yra rugsėjo 1 d.

Ką reiškia, jeigu Informaciniame portale ALNSIS stebimas laukas geltonas?

Geltona spalva žymimi laukai, kai trūksta palydovinių duomenų reikalavimo atitikčiai lauke nustatyti.

Primename, kad dėl laiko, reikalingo palydovinių stebėjimo duomenų rezultatams apdoroti, duomenų parodymo Informaciniame portale data iki 10 dienų vėlesnė už rezultato užfiksavimo datą.

Jeigu Informaciniame portale rodoma žalia spalva, ar galiu būti tikras, kad laukas laikomas prižiūrimu tinkamai?

Taip, tačiau išskirtiniais atvejais lauke gali būti atlikta patikra vietoje ir nepriklausomai nuo stebėsenos rezultato paraiška bus vertinama vadovaujantis patikros vietoje rezultatais.

Paaiškiname, kad lauke gali būti stebimi keli reikalavimai, tad svarbu atkreipti dėmesį į konkrečiam reikalavimui rodomą spalvą.

Naudojantis mobiliąja programa „NMA agro“ pateikiau informaciją apie nesudygusius, prastai sudygusius pasėlius – kaip žinoti, kad nuotraukos gautos?

Pareiškėjai ir paramos gavėjai per „NMA agro“ programą pateikę nuotraukas jas po 2 darbo dienų gali matyti NMA informacinio portalo pranešimų skiltyje. Esant dideliam gaunamų nuotraukų skaičiui, nuotraukos gali būti matomos po 3–5 d. d.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-07-19

Ūkininkams bus pristatyta naujoji Tręšimo programėlė

Liepos 24 d. (trečiadienį) 10-11 val. vyks nuotolinis naujosios Tręšimo programėlės pristatymas. Jo metu Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijų bei VĮ Žemės ūkio duomenų centro darbuotojai pristatys, kaip šios programėlės pagalba ūkininkai gali sudaryti savo ūkio tręšimo planą. Tręšimo programėlė yra Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) Trąšų naudojimo apskaitos posistemyje įdiegtas Tręšimo planavimo funkcinis komponentas.

Ūkininkai, įvertinę dirvožemio agrochemines savybes ir jame esančias maistines medžiagas, priešsėlį, auginamas kultūras, planuojamą derlių, gali apskaičiuoti optimalias tręšimo normas pagal veikliąsias medžiagas – azotą, fosforą, kalį ir trąšų kiekius 1 ha (kg/ha arba t/ha) visam laukui arba lauko daliai.

Tręšimo programėlė papildyta dirvožemio ir agrocheminiais rodikliais, kurie automatiškai nustatomi iš dirvožemio erdvinių duomenų rinkinio Dirv_DR10LT ir dirvožemio agrocheminių savybių duomenų rinkinio DirvAgroch_DR10LT duomenų bazių. Taip pat sudaryta galimybė tikslinti lauko tręšimo planą pagal turimus dirvožemio ir agrocheminių tyrimų duomenis.

Norėdami prisijungti prie programėlės pristatymo per „Microsoft Teams“ programą, spauskite ČIA.

Kad pristatymas vyktų sklandžiai, prisijungus prašome išjungti mikrofonus ir vaizdo kameras, o norėdami kalbėti naudokite funkciją „Pakelti ranką“.

Tręšimo programėlė sukurta įgyvendinant projektą „Paraiškų priėmimo informacinės sistemos tręšimo planavimo ir trąšų naudojimo apskaitos posistemės ir vieningos tręšimo planų rengimo metodikos kūrimas“, finansuojamą iš Europos Sąjungos fondų. Įgyvendinant projektą dalyvavo Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijos bei VĮ Žemės ūkio duomenų centras.

Šaltinis: 2024-07-22

Bendradarbiavimas – įveikti iššūkiai ir naujos galimybės

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), siekdama kuo operatyviau, sklandžiau ir efektyviau administruoti žemės ūkiui, kaimo plėtrai bei žuvininkystei skirtą paramą, skatina ūkininkus, socialinius partnerius ir kitus suinteresuotus subjektus aktyviai bendrauti ir bendradarbiauti. Mums svarbi klientų nuomonė ir siūlymai, kuriuos dažniausia išgirstame ir aptariame nuolat vykstančiuose susitikimuose su skirtingiems žemės ūkio sektoriams atstovaujančiais socialiniais partneriais. 

Vien šiemet per pirmąjį pusmetį NMA iniciatyva buvo suorganizuota 12 tokių susitikimų – apskritojo stalo diskusijų su įvairiais socialiniais partneriais.

Pavasarį buvo surengta ir visiems socialiniams partneriams skirta apvalaus stalo diskusija, kurioje aptartos NMA paramos administravimo aktualijos ir planuojami pokyčiai, pristatyta ir viena iš planuojamų pradėti naudoti naujovių – žemės ūkio paramos administravimo informacinė sistema, aptartas šviežiai parengtos metodikos, skirtos populiariausių investicijų atitikčiai ūkio gamybiniam potencialui nustatyti, projektas. Susitikime taip pat pasidalinta informacija apie toliau NMA diegiamus ir aktyviai taikomus inovatyvius patikrų atlikimo būdus, siekiant optimizuoti patikrų procesą. Pagrindinis tikslas – gerinti kokybę, taupant ūkininkų laiką, sąnaudas, atsisakant biurokratinių kliūčių.

Šie susitikimai itin svarbūs vystant glaudų ir visoms pusėms naudingą bendradarbiavimą ir susikalbėjimą. Jų metu socialiniai partneriai aptaria paramos administravimo aktualijas, iškelia rūpimus klausimus bei teikia pasiūlymus, kartu ieško galimų sprendimų. Po susitikimų rengiami ir tvirtinami numatytų veiksmų planai, įvardijami konkretūs įsipareigojimų atlikimo terminai – jų NMA griežtai laikosi, o pakartotinių susitikimų metu aptariami atliktų veiksmų rezultatai bei, atsižvelgiant į aktualijas, nustatomi nauji. Informacija apie vykusias apskritojo stalo diskusijas, veiksmų planai ir kita socialiniams partneriams aktuali informacija skelbiama NMA svetainėje.

Nors diskusijas su partneriais planuojame ir vykdome periodiškai, o vos pastebėję naują poreikį aptarti aktualijas, nedelsdami inicijuojame susitikimą, kviečiame socialinius partnerius, savo ruožtu, būti aktyviems ir operatyviai išsakyti atsiradusį poreikį aptarti rūpimus klausimus, pateikti pasiūlymus. Visada noriai atsiliepiame ir į partnerių kvietimus susitikti ir dalyvauti diskusijose – agentūros atstovai nuolat vyksta į susitikimus su ūkininkais ir jiems atstovaujančių organizacijų nariais.

Raginame savo partnerius ir toliau aktyviai bendrauti bei bendradarbiauti, teikti siūlymus – tai galima daryti kreipiantis į NMA ir specialiai bendradarbiavimui su socialiniais partneriais sukurtu el. paštu partneris@nma.lt.

Šaltinis:

Ankstesnės žemės ūkio naujienos