Žemės ūkio naujienos: 2025-03-28. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
Kovai su užkrečiamomis gyvulių ligomis – 2,6 mln. eurų
Siekiant Lietuvoje išvengti užkrečiamųjų gyvulių ligų protrūkių, kurie Europoje sparčiai plinta, Žemės ūkio ministerija daugiau negu dvigubai – iki 2,6 mln. eurų didina ūkininkams ir žemės ūkio bendrovėms paramą į biosaugą. Ministerija taip pat ankstina paraiškų teikimą pretenduoti į šias lėšas.
„Teikti paraiškas pagal šią priemonę bus galima nuo gegužės 2 dienos iki birželio 30 dienos. Atsižvelgiant į padidėjusią užkrečiamųjų ligų grėsmę šiam kvietimui skirta lėšų suma nuo 1 mln. eurų padidinta iki 2,6 mln. eurų“, – penktadienį nurodoma ministerijos pranešime.
Ūkiams, laikantiems iki 20 sąlyginių gyvulių, didžiausia paramos suma gali siekti 4 tūkst. eurų, o ūkiams, turintiems daugiau gyvulių, parama apskaičiuojama priklausomai nuo gyvulių skaičiaus.
Už šias lėšas bus galima įsirengti aptvarus, įsigyti pašarų terminio apdorojimo įrangą, konteinerius ir patalpas, skirtas laikyti gaišenoms, darbo rūbų ir batų plovimo ir džiovinimo įrangą.
BNS anksčiau rašė, kad Seimo Kaimo reikalų komitetas ne kartą aiškinosi, kaip Lietuvoje pasirengta galvijų ligų protrūkiams ir galimų užkratų pasekmių likvidavimui.
Kaip BNS yra sakęs komiteto vadovas Kęstutis Mažeika, šalyje nustačius tokių ligų židinius, būtų „baisios pasekmės“: uždraustas mėsos, pieno eksportas.
Lietuvoje snukio ir nagų liga paskutinį kartą nustatyta 1982 metais. Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacija Lietuvai dabar yra suteikusi statusą be šios ligos. Mėlynojo liežuvio liga Lietuvoje niekada nebuvo nustatyta.
Šaltinis: lrt.lt, 2025-03-28
Sparčiai plinta užkrečiamosios gyvulių ligos – apsaugokite savo ūkį
Investicijos į biosaugą yra geriausias būdas užkirsti kelią užkrečiamųjų ligų protrūkiams, tad Žemės ūkio ministerija, reaguodama į tai, kad šiemet Europoje sparčiai plinta ne viena pavojinga gyvuliams liga, paankstino kvietimą pretenduoti į paramą pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano intervencinę priemonę „Investicijos į prevencinę veiklą, kuria siekiama sumažinti galimų gaivalinių nelaimių, nepalankių klimato reiškinių ir katastrofinių įvykių padarinius“.
Teikti paraiškas pagal šią priemonę bus galima nuo gegužės 2 d. iki birželio 30 d. Atsižvelgiant į padidėjusią užkrečiamųjų ligų grėsmę šiam kvietimui skirta lėšų suma nuo 1 mln. eurų padidinta iki 2,6 mln. Eur. Siekdama suteikti daugiau galimybių, Žemės ūkio ministerija privalomą atrankos balų skaičių sumažino nuo 35 iki 20 balų.
Gali būti finansuojamos:
* vidaus ar lauko aptvarų (tvoros, vartai, praėjimo punktai, praėjimo kontrolės sistemos) įsigijimo bei įrengimo išlaidos;
* ūkinių gyvūnų pakrovimo / iškrovimo rampų ir (arba) aikštelių įrengimo išlaidos;
* žmonių ir ūkinių gyvūnų uždarų praėjimo takų tarp pastatų įrengimo išlaidos;
* pašarų terminio apdorojimo įrangos įsigijimo išlaidos;
* konteinerių ir patalpų, skirtų laikyti gaišenoms įrengimo ir įrangos įsigijimo išlaidos, darbo rūbų ir batų plovimo ir džiovinimo įrangos įsigijimo išlaidos ir kt.
Paramos gavėjai gali būti tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir laikantys ūkinius gyvūnus.
Didžiausia parama ūkiui gali siekti 300 tūkst. Eur
Ūkiams, laikantiems iki 20 sąlyginių gyvulių, didžiausia paramos suma gali siekti 4000 eurų, o ūkiams, turintiems daugiau kaip 21 sąlyginį gyvulį, parama bus apskaičiuojama priklausomai nuo gyvulių skaičiaus.
Didžiausia paramos suma vienam projektui gali siekti iki 100 tūkst. eurų, tačiau, kai įsigyjamas turtas, kuris gali būti naudojamas daugiau negu vienoje ūkių laikymo vietoje, suma gali būti padidinta iki 300 tūkst. eurų. Paramos intensyvumas pagal šią priemonę siekia iki 80 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.
Pagrindinis reikalavimas – biologinės saugos planas
Norint pasinaudoti parama, ūkininkai privalės pateikti biologinio saugumo priemonių taikymo ir tam reikalingų investicijų planą, kuriame turi būti nurodyta, kaip bus užtikrinamas saugumas ūkiuose. Šis planas iki paramos paraiškos pateikimo turi būti suderintas su Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos teritoriniu padaliniu ir atitikti visus reikalavimus.
Šaltinis: zum.lrv.lt, 2025-03-28
Pakeista Sankcijų už paramos sąlygų reikalavimų pažeidimą taikymo metodika
Žemės ūkio ministro įsakymu pakeista Sankcijų už paramos sąlygų reikalavimų pažeidimą taikymo metodika (Metodika) – nuo šių metų pareiškėjams, siekiantiems gauti paramą pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano (Strateginis planas) intervencines priemones, pradedami taikyti socialinės paramos sąlygų reikalavimai.
Pakeistoje Metodikoje nurodyta, jog nuo 2025 m. pradedami taikyti socialinės paramos sąlygų reikalavimai – tai reikalavimai, susiję su taikytinomis darbo ir įdarbinimo sąlygomis arba darbdavių pareigomis pagal Reglamento (ES) 2021/2115 IV priede nurodytus teisės aktus, kurių turi laikytis žemės ūkio subjektai, siekiantys gauti paramą pagal Strateginio plano intervencines priemones.
Už socialinių paramos sąlygų reikalavimų pažeidimus pareiškėjams, jeigu pažeidimai yra susiję su jo vykdoma žemės ūkio veikla ar jo žemės ūkio valda, yra taikomas paramos sumos mažinimas apskaičiuotu procentiniu dydžiu nuo 1 proc. iki 5 proc.
Paramos sumos sumažinimas už socialinių paramos sąlygų reikalavimų pažeidimus apskaičiuojamas įvertinus:
* ar pažeidimas netyčinis, ar tyčinis;
* pagal masto, sunkumo ir poveikio trukmės kriterijus, vadovaujantis Metodikos 5 priedu;
* pagal pasikartojimo kriterijų.
Paramos sumažinimą už socialinių paramos sąlygų reikalavimų nesilaikymą taiko Nacionalinė mokėjimo agentūra pagal Informatikos ir ryšių departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos Administracinių nusižengimų registro informacinėje sistemoje ir Įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro informacinėje sistemoje pateiktus duomenis.
Atkreiptinas dėmesys, jog šis ministro įsakymas taikomas 2025 m. ir vėlesniais metais pateiktoms paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškoms.
Šaltinis: nma.lrv.lt, 2025-03-27
Ūkininkų darbdavių dėmesiui: nesilaikantiems socialinės paramos sąlygų mažės gaunamos išmokos
Siekiant socialiai atsakingo žemės ūkio, nuo šių metų visoje Europos Sąjungoje ūkininkai darbdaviai, pretenduojantys gauti išmokas, turi laikytis socialinės paramos sąlygų. Žemės ūkio ministerija patvirtino sankcijų už šių sąlygų reikalavimų pažeidimą taikymo metodiką. Socialinės paramos sąlygos įpareigoja ūkininkus darbdavius apsaugoti asmenų, dirbančių žemės ūkyje, saugumą ir teises, užtikrinant darbo sutarčių sudarymą, jų laikymąsi, saugų pavojingų įrenginių, technikos naudojimą ir kt.
Socialinės paramos sąlygos nėra nauji reikalavimai, nes jie yra grindžiami ES direktyvomis, kurių nuostatos perkeltos į nacionalinę teisę. Tai reiškia, kad ūkininkai turėtų būti susipažinę su taikomais nacionalinių teisės aktų reikalavimais ir užtikrinti, kad jų darbuotojai gautų numatytas socialines garantijas.
Pagal ES bendrosios žemės ūkio politikos modelį, socialinių paramos sąlygų laikymasis yra privalomas išmokų gavėjams, t. y. susietos su tiesioginių išmokų bei Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano kaimo plėtros intervencinių priemonių paramos gavimu. Darbuotojų teises ir saugumą pažeidusiems pareiškėjams išmokas Nacionalinė mokėjimo agentūra mažins pagal metodiką apskaičiuotu procentiniu dydžiu.
Kur galima sužinoti daugiau?
Siekdama, kad pareiškėjai laikytųsi socialinių paramos sąlygų, Žemės ūkio ministerija kartu su Valstybinės darbo inspekcijos atstovais organizuoja viešinimo kampanijas, kuriose pristatomos socialinės paramos sąlygos, sankcijų taikymo mechanizmas, darbo saugos ir sveikatos bei darbo teisės reikalavimai.
Informacija apie vykusius ir vyksiančius renginius socialinių paramos sąlygų tema skelbiama Lietuvos kaimo tinklo (LKT) interneto svetainėje www.kaimotinklas.lt .
Šaltinis: zum.lrv.lt, 2025-03-25
Parodoje „Ką pasėsi…2025“ – viskas, kas žemės ūkyje geriausia
Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje prasidėjo 29-oji tarptautinė žemės ūkio paroda „Ką pasėsi… 2025“. Visus, besidominčius žemės ūkiu ir norinčius sužinoti, kokie pokyčiai įvyko per metus, sveikino mokslo, verslo ir politikos atstovai. ,,Ši tradicinė paroda yra mūsų žemės ūkio galimybių atspindys. O žemės ūkis šiandien gali labai daug. Būdamas ūkininkas, stengdavausi nepraleisti šios parodos, nes ji sujungia techniką, žmones ir žemės ūkį“, – parodos atidarymo metu sakė žemės ūkio ministras dr. Ignas Hofmanas.
Pasak Premjero Gintauto Palucko, šiandien agrosektorius išgyvena didžiulę transformaciją. „Matydami geopolitinius pokyčius, visuomenės poreikį sveikai mitybai, saugioms maisto tiekimo grandinėms, mokslo technologijų proveržius, galime drąsiai sakyti, jog žemės ūkis yra strateginis ūkio sektorius“, – kalbėjo Premjeras.
Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos kanclerė, prof. Astrida Miceikienė džiaugėsi parodoje demonstruojamomis inovacijomis, kurios veda žemės ūkį į priekį.
Nuo inovacijų iki tradicijų
Šiemet parodoje „Ką pasėsi…2025“ dalyvauja daugiau kaip 500 verslo įmonių, organizacijų ir smulkiųjų prekybininkų. 10 ha teritorijoje ir trijuose parodų paviljonuose suvežta moderniausia žemės ūkio technika ir įranga: traktoriai, kombainai, krautuvai ir kt. Parodoje ir naujausių automobilių ekspozicijos, smulkioji sodo ir daržo technika, įrankiai, sėklos, augalų apsaugos priemonės, trąšos ir kt.
Parodos lankytojai mielai užsuka į Žemės ūkio ministerijos informacinį stendą (paviljonas Nr. 2), kuriame konsultuojama dėl galimybių pasinaudoti parama pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 metų strateginio plano ir Žuvininkystės sektoriaus 2021-2027 m. programos priemones.
Šviečiamoji programa, kurioje mokslininkai ir praktikai dalijasi sukauptomis žiniomis bei patirtimi, yra neatsiejama parodos dalis. Iš skirtingose VDU Žemės ūkio akademijos vietose vyksiančių 60 seminarų ir diskusijų įvairiausiomis temomis net 10 yra surengta Žemės ūkio ministerijos iniciatyva. Tikimasi, kad šie seminarai suteiks naujausios informacijos apie įvairias žemės ūkio ir žuvininkystės sektoriaus aktualijas, padės rasti atsakymus į daugelį žemdirbiams ir žvejams rūpimų klausimų bei pasitarnaus priimant ūkio veiklos sprendimus.
Daug lankytojų užsuka ir į Žemės ūkio ministerijos remiamą trumpųjų maisto tiekimo grandinių ekspoziciją – didžiulėje palapinėje savo pagamintą produkciją pristato ir ja prekiauja daugiau kaip dvi dešimtys ūkininkų iš visos Lietuvos. Dauguma jų produktų yra ekologiški arba pažymėti nacionalinės kokybės (NKP) ženklu, garantuojančiu aukščiausią kokybę. Parodos lankytojai domisi, ragauja ir noriai perka pieno, mėsos ir žuvies produktų, duonos, medaus, daržovių, vaisių, uogų bei grybų produkciją.
Visas parodos dienas lankytojų laukia tradicinė amatų ir sodinukų mugė, savoms jėgoms išmėginti skirta keturračių trasa, tradicija tapęs VI-asis tarptautinis drožėjų grandininiais pjūklais čempionatas bei medžio skulptūrų aukcionai, mažųjų parodos svečių – laisvalaikio zona. Šeštadienį inovatyvius produktus kuriančios įmonės lauks lankytojų organizuojamose degustacijose.
Šiemet parodoje veikia ir unikali, ūkininkų iš visos sukurta Lietuvos senovinių bei savos gamybos traktorių ekspozicija.