Home » Žemės ūkio naujienos: 2025-05-23
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2025-05-23

NMA parama, zemes ukio naujienos, pieno ukis
Foto Roman Biernacki: pexels.com

Žemės ūkio naujienos: 2025-05-23. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

EP pritarė dideliems muitams trąšoms ir maistui iš Rusijos: kaip balsavo Lietuvos atstovai

Europos Parlamentas patvirtino naujus 50 proc. muitus rusiškai ir baltarusiškai žemės ūkio produkcijai, kuriai dar nėra taikomos sankcijos. Taip pat patvirtinti didesni muitai iš šių šalių gabenamoms trąšoms. Taip siekiama sumažinti šių Europos Sąjungai (ES) nedraugiškų valstybių biudžetų pajamas. Per ketvirtadienio balsavimą Parlamente 411 narių pasisakė už, 78 susilaikė, 100 siūlymo nepalaikė. Už siūlymą balsavo ir visi Lietuvos atstovai Europarlamente.

Pagal sausio Europos Komisijos siūlymą, 50 proc. muitas bus taikomas didelei daliai žemės ūkio produktų, pavyzdžiui, vaisiams, įvairioms sėkloms, alkoholiui, gyvūnų maistui ir daugeliui kitų.

Taip pat laipsniškai brangs rusiškų ir baltarusiškų trąšų įvežimas į ES. Pagal reglamentą, joms būtų taikomas 6,5 proc. muitas ir papildomas mokestis, kai kurioms trąšų rūšims iki 2028-ųjų jis pasiektų 430 Eur už toną.

Europos Komisija teigia, kad 2023-iaisiais žemės ūkio produktų, kuriems numatyta taikyti sankcijas, importo iš Rusijos į ES apimtis siekė 2,9 mln. tonų, vertė – 380 mln. Eur.

Kalbant apie rusiškas trąšas, 2023-iaisiais jų importuota 3,6 mln. tonų iš Rusijos už 1,28 mlrd. Eur. Tai sudarė daugiau nei 25 proc. viso ES importo.

Galutinį sprendimą dabar turės priimti ES valstybės. Jis turės būti priimtas ne vienbalsiai, o kvalifikuota balsų dauguma (15 valstybių, kuriose gyvena 65 proc. ES gyventojų), todėl Vengrija ir Slovakija vienos sprendimo blokuoti negalės.

Jeigu bus patvirtinti, muitai ir mokesčiai rusiškiems ir baltarusiškiems žemės ūkio produktams ir trąšoms įsigaliotų nuo šių metų liepos.

Siūlymas sulaukė ūkininkų kritikos

Už šį klausimą atsakinga Parlamento narė Inese Vaidere šiandienos sprendimą vadina kompromisiniu, kadangi Europos Parlamentas dar pernai ragino visiškai uždrausti rusiškų trąšų importą, ne tik taikyti muitus.

„Priklausomybė nuo rusiškų dujų yra pakeičiama priklausomybe nuo rusiškų trąšų. Tai neigiamai veikia ir Europos trąšų gamintojus“, – teigė Europos liaudies partijos frakcijos europarlamentarė iš Latvijos I. Vaidere.

Ji šiandienos sprendimą plenarinėje sesijoje vadino kompromisiniu, kadangi Europos Parlamentas dar pernai ragino visikai uždrausti rusiškų trąšų importą, o ne tik taikyti muitus.

Tikėtina, kad sprendimas nevisiškai drausti importą iš Rusijos ir Baltarusijos priimtas atsižvelgiant į ūkininkų nuogąstavimus, esą tai jiems pakenktų.

„Rusiškų trąšų kaina yra konkurencingiausia, kadangi yra gerai išvystyta tiekimo į ES logistika. […] Manome, kad ūkininkai yra pamiršti“, – naujienų agentūra AFP balandį citavo europinės ūkininkų asociacijos Copa-Cogeca politikos patarėją Dominique Dejonckheere.

Tačiau muitų palaikytojai kritiką atmeta ir teigia, kad ES turi ne kliautis rusiškomis trąšomis, o stiprinti savo pramonę.

„Mūsų studijos rodo, kad nebus įtakos žemės ūkiui. Nepamirškime, kad tai nėra draudimas, tiesiog yra pritaikomi papildomi tarifai. Taip pat tai siunčia signalą Europos pramonei.

Lietuva yra geras pavyzdys su „Achema“ – mes norėtume, kad Europos pramonė dirbtų 100 proc. pajėgumu ir užtikrintų trąšų prieinamumą Europoje, kad mums nereikėtų įsivežti rusiškų trąšų ir taip žudyti savo pramonės“, – teigė europarlamentaras iš Žaliųjų frakcijos Virginijus Sinkevičius.

Šaltinis: lrt.lt, Mindaugas Laukagalis, iš Briuselio, 2025-05-22

Šileika: „Akola group“ pasiruošusi galimam muitų karui žemės ūkio technikos rinkoje

Maisto gamybos ir prekybos bendrovės „Akola group“ (buvusios „Linas Agro Group“) finansų vadovas Mažvydas Šileika teigia, kad JAV ir Europos muitų karas gali paveikti žemės ūkio technikos rinką Baltijos šalyse, tačiau „Akola group“ yra tam pasiruošusi. „Jei Europos Sąjunga nuspręstų imtis atsakomųjų veiksmų įvesdama tam tikrus tarifus JAV prekėms, tai galėtų paveikti iš JAV gabenamą įrangą.

Mes taip pat turime technikos, pagamintos JAV. Kiti prekiautojai taip pat turi. Taigi, tai vienintelis būdas, kaip (rinka – BNS) galėtų būti paveikta“, – ketvirtadienį konferencijoje investuotojams sakė M. Šileika.

Jo teigimu, tikėtina, kad trumpuoju laikotarpiu prekiautojai gali su tuo susitvarkyti, nes yra tam tikrų įrangos atsargų Europoje, tačiau, jei muitų karai užsitęstų, reikėtų ieškoti alternatyvių tiekėjų.

„Jei tai tęsis, alternatyvios gamybos sritys ir maršrutai taptų prioritetu – reikėtų pereiti nuo JAV produkcijos prie eksporto į Europą iš kitur“, – kalbėjo grupės finansų vadovas.

Vašingtonui pasiekiant susitarimus dėl muitų su Kinija ir kai kuriomis kitomis šalimis, Europos Komisijos (EK) vadovė Ursula von der Leyen gegužės pradžioje pareiškė, kad ir ES nori susitarti su JAV, kad išvengtų skausmingų muitų, bet jei derybos žlugtų, blokas yra numatęs atsakomuosius muitus.

Balandžio pradžioje JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė 20 proc. muitus ES eksportui, bet vėliau sustabdė jų taikymą. JAV prezidentas taip pat pagrasino imtis griežtesnių veiksmų, jei blokas imsis atsako.

Šaltinis: lrt.lt, Aurimas Ragelis, BNS 2025-05-22

„NMA agro“ programa papildyta naujais pranešimų tipais

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atnaujino nemokamą mobiliąją „NMA agro“ programą ir ūkininkai gali pranešti apie dar daugiau įvykdytų veiklų. „NMA agro“ programa papildyta naujais pranešimu tipais, aktualiais siekiantiems gauti paramą už plotus. Nuo šiol programos naudotojai, naudodamiesi nauju pranešimo tipu „Pasėlio kodo / lauko vietos keitimas“, gali informuoti NMA apie pokyčius einamųjų metų paraiškoje.

Taip pat ūkininkai, naudodamiesi pranešimų tipu „Šienavimas / ganymas“, galės pranešti apie įvykdytą šienavimo ar ganymo reikalavimą EBB pievose ir EPG laukuose iki spalio 1 d.

Pareiškėjų patogumui išskirtas atskiraspranešimų tipas „Užaugintas derlius vaisių, uogų, daržovių ir 1 ha bei didesnių riešutynų laukuose“, kuris anksčiau buvo sujungtas su pranešimų tipu „Daugiamečiai sodiniai“.

Rečiau naudojami tipai, susiję su daugiamečių pievų įsipareigojimais („Įdirbtos pievos iki 5 m.“, „Atkurta daugiametė pieva“, „Daugiametės pievos saulės elektrinių teritorijose“, „Daugiametės pievos, kuriose yra pavienių medžių ir krūmų, kupstų bei kelmų liekanų“), sujungti į vieną pranešimų tipą „Kiti daugiamečių pievų pranešimai“.

Siunčiantys pranešimus pagal veiklos tipą „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“ nuo šiol turės pasirinkti vieną iš potipių: „Tiesioginės sėjos būdu ž. ū. augalų įsėjimas“ arba „Ž. ū. augalų įsėjimas taikant kitus bearimių technologijų žemės dirbimo būdus“.

Be to, „NMA agro“ programoje pakoreguotas tam tikrų pranešimų tipų aprašymas ir, atsižvelgiant į pasikeitusius teisės aktus, panaikinti neaktualūs pranešimų potipiai, susiję su šienavimo ir ganymo reikalavimais („Šienas, žalioji masė sudėta į kūgius ar supresuota iki rugsėjo 1 d.“, „Šienas, žalioji masė išvežta iš lauko iki rugsėjo 1 d.“, „Žolė susmulkinta ir paskleista lauko plote iki rugsėjo 1 d.“).

Daugiau informacijos apie „NMA agro“ programą ir jos naudojimo instrukciją rasite interneto svetainėje www.nmaagro.lt.

Šaltinis: nma.lrv.lt, 2025-05-22

Keliama „geltona vėliava“: grasinant snukio ir nagų ligai Europoje VMVT kviečia institucijas prisiminti reagavimo algoritmus

Šie metai Europos ūkiniams gyvūnams atnešė daug naujų grėsmių. Ypač pavojinga snukio ir nagų liga šiemet  Vokietijoje, Vengrijoje ir Slovakijoje paveikė tūkstančius gyvūnų, buvo taikomos masinio nugaišinimo, skerdimo, transporto ribojimo, vakcinacijos ir dezinfekcijos priemonės, o likvidavus ligą laukia ir ūkių atkūrimo darbai. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) kartu su Nacionaliniu krizių valdymo centru pasiruošimo scenarijus ir užkrečiamųjų ligų situaciją aptarė su institucijomis, atsakingomis už tokios krizės valdymo veiksmus: Žemės ūkio ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Susiekimo ministerijos, Aplinkos ministerijos, Krašto apsaugos ministerijos, Policijos departamento ir Lietuvos kariuomenės atstovais.  

„Kova su gyvūnų užkrečiamosiomis ligomis ir jų plitimu – VMVT prioritetas, tačiau būtinas nacionalinis įsitraukimas. Keliame budrumą, nes ekstremalios situacijos atveju nebus pakankamai laiko ieškoti atsakingųjų ar nagrinėti reagavimo planus. Pasireiškus SNL protrūkiui gyvulių ūkyje, veikti reikės greitai: pirmas ir svarbiausias uždavinys – efektyviai likviduoti ligos židinį, kad užkratas neišplistų toliau. Tik nuo bendrų ir koordinuotų veiksmų ir atsakingų pusių įsitraukimo priklausys, kaip pavyks sumažinti galimus nuostolius šalies ūkiams ir visai ekonomikai“, – kalbėjo VMVT vadovė Audronė Mikalauskienė.

Ji papildė, kad SNL atsiradus ūkyje bus naikinami ne tik visi židinyje esantys gyvūnai, tačiau ir pašarai, mėšlas, menkavertis inventorius. Bus stabdomas gyvūnų judėjimas, gyvūninės kilmės produktų eksportas. Numatant tokias grėsmes jau dabar aptariami veiksmai, kurių bus imtasi. Ligai priartėjus prie Lietuvos, rengiamasi, kaip stiprinti sienų kontrolę, dezinfekuoti įvažiuojantį transportą. Šiuo metu, VMVT sprendimu, draudžiami vieši SNL paveikių gyvūnų renginiai ir parodos, tačiau, kaip sako ekspertai, rizika yra labai didelė dėl nuolatinio ūkinių gyvūnų ir žmonių judėjimo iš ligos paveiktų šalių, tokių kaip: Vengrija, Slovakija, Turkija, Vidurio Azija, Afrika.

Jei liga bus fiksuota arčiau Lietuvos, pavyzdžiui, Lenkijoje, galima konstatuoti, kad apsisaugoti nuo plintančio užkrato bus labai sudėtinga ir pasirengimas bei budrumas turi būti aukščiausio lygio. Todėl jau šiuo metu aktyviai dirbama, kad atsakingos institucijos įvertintų savo turimus išteklius ir tarpusavyje susiderintų krizės valdymo algoritmus.

Susitikimo metu aptarta snukio ir nagų ligos situacija Europoje, galimos prevencinės bei kontrolės taikymo priemonės, suderintos institucijų atsakomybės. Kitas susitikimas planuojamas nacionaliniu lygmeniu įtraukiant ir savivaldos atstovus.

Šaltinis: vmvt.lrv.lt, 2025-05-22

Vieni pirmųjų Lietuvoje: „Linas Agro“ supirks šalyje užaugintas sojų pupeles

Viena didžiausių agroverslo bendrovių Lietuvoje „Linas Agro“ pradeda supirkti šalies ūkininkų užaugintas sojų pupeles. Įmonė bus viena pirmųjų rinkoje, kuri imsis šios naujos žemės ūkio veiklos, rašoma pranešime žiniasklaidai. „Nors sojų pupelės Lietuvoje jau sėjamos mažiausiai penkerius metus, iki šiol tai buvo itin nišinė žemės ūkio kultūra. Tačiau dėl šiltėjančio klimato mūsų šalyje tampa vis patraukliau auginti sojų pupeles.

Šis augalas – jautrus šilumai ir įprastai auga tropinio klimato regione: Brazilijoje, Argentinoje, kitose Pietų Amerikos šalyse, taip pat Kinijoje, Pietų Afrikoje ir kt. Vis dėlto, yra tokių sojų pupelių veislių, kurios yra pritaikytos auginti ir mūsų kraštuose“, – teigia „Linas Agro“ grūdinių kultūrų pirkimo vadovas Justas Eimontas.

Pasak įmonės atstovo, dėl vėluojančio pavasario sojų pupeles galima sėti net ir gegužės mėnesį, o jų derlius būtų nuimamas rugsėjį, antroje jo pusėje. Todėl ūkininkai jau dabar gali sudaryti būsimo derliaus pardavimo sutartis ir užsitikrinti tinkamas kainas, o šių metų derlių pristatyti rudenį.

Soja – rentabili kultūra

„Linas Agro“ atstovo vertinimu, Lietuvos ūkiuose kol kas dominuoja kiti ankštiniai augalai – pupos ir žirniai. Sojų pupelės galėtų tapti trečiuoju ankštiniu augalu, kurį augintų šalies ūkininkai. „Atsižvelgiant į tikrai nepastovius orus, dažnai nutinka taip, kad tuo metu, kai žydi pupos, užklumpa dideli karščiai, ir pupų ankštys lieka tuščios. Labai panašiai nutinka ir žirniams, tad derlius tikrai nebūna geras. Tačiau karšti orai yra palankūs sojai: jai itin patinka kaitri rugpjūčio saulė“, – paaiškina J.Eimontas.

Kaip pasakoja „Dotnuva Seeds“ produkto ekspertas Robertas Visockis, soja – nelepus augalas, tad jį auginti – itin paprasta. „Auginant pupas ir žirnius ne visada pavyksta pasiekti norimo derliaus rezultato. Todėl soja gali tapti rimta alternatyva. Ji atlaiko sudėtingas oro sąlygas, temperatūrų svyravimus, o derlius, palyginti su kitomis kultūromis, yra stabilesnis“, – sako R.Visockis.

Jis pabrėžia, kad didžiausių investicijų gali pareikalauti sertifikuotų sėklų įsigijimas, taip pat herbicidai, kitos apsauginės priemonės. „Papildomai trąšų naudoti nereikia – maistinių medžiagų pakanka tręšiant įprastai. Kadangi kol kas sojų nėra auginama daug, jų nepuola nei kenkėjai, nei ligos. Tad belieka tik laiku nuimti derlių ir jas parduoti“, – teigia specialistas.

Pastebima nauda sėjomainoje

Dar vienu šių augalų privalumu žemės ūkio ekspertai įvardija gebėjimą sukaupti itin daug azoto: skaičiuojama, kad soja geba sukaupti net du kartus daugiau – nuo 60 iki 200 kg viename hektare – azoto nei žirniai. „Šis augalas – labai geras priešsėlis, taip pat puikus sėjomainos narys. Soja nėra itin reikli dirvožemiui, bet ir nevertėtų skubėti su sėja: geriausia sėti gegužės mėnesį, kai dirvos temperatūra perkopia 10–12 laipsnių šilumos. Taip pat patartina atsižvelgti ir į artėjančių šalnų prognozes“, – teigia R.Visockis.

Sėją pataria planuoti iš anksto

Pasak „Dotnuva Seeds“ atstovo, dalis ūkininkų jau pasėjo sojas, kiti sėjos dar tik laukia. Tačiau norintiems išmėginti naują pupinių augalų kultūrą jis pataria laukti kitų metų, nes tikimybė įsigyti sertifikuotų sėklų dar šiemet yra nedidelė. „Sojų sėklų užsakymai vykdomi iš anksto, dar metų pradžioje, ir iki pavasario sėklų pasirinkimo galimybės jau būna sumažėjusios. Ūkininkai renkasi „Ambella“, „Adessa“ bei kitų veislių sėklas, kurios besikeičiančio klimato sąlygomis gali užaugti Lietuvoje.

Tačiau dėl kol kas ribotos pasiūlos norimos veislės sėklų paiešką patartina pradėti praktiškai po žiemos švenčių, kad ūkį pasiektų norimos sėklos, ir jos pasiektų laiku. Tad beliks tik jas pasėti ir laukti derliaus“, – sako R.Visockis.

Šaltinis: lrytas.lt, 2025-05-20

Ankstesnės žemės ūkio naujienos