Žemės ūkio naujienos: 2025-06-09. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
Žemės ūkio ministerija įvertinta už skaidraus lobizmo ugdymą
Žemės ūkio ministerija – pirmoji iš ministerijų – apdovanota už aktyvų patiriamos lobistinės veiklos atskleidimą, domėjimąsi tokią veiklą reglamentuojančių teisės aktų įgyvendinimu ir skaidraus lobizmo ugdymo iniciatyvas. Šis apdovanojimas ministerijos atstovams įteiktas lobistinės veiklos skaidrumo forume, kurį organizavo Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK). Jame buvo aptarta, kaip lobizmas veikia šiandien, kokios tendencijos stebimos ir su kokiais iššūkiais susiduriama.
Renginyje pranešimus skaitė VTEK, viešojo sektoriaus, lobistų bei nevyriausybinių organizacijų atstovai. Vyko diskusija tema „Kaip žinoti, kad teisės aktai priimami skaidriai ir pamatuotai?“.
„Šis apdovanojimas – svarbus įvertinimas, rodantis, kad Žemės ūkio ministerija ne tik eina teisinga linkme, bet ir tuo pačiu įsipareigojimas – toliau išlaikyti veiklos skaidrumo standartus. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie pasitikėjimo viešuoju sektoriumi didinimo“, – sako Žemės ūkio ministerijos Korupcijos prevencijos ir vidaus tyrimų skyriaus vedėja Austė Raškinytė Ylienė.
Šaltinis: zum.lrv.lt, 2025-06-06
NMA: patariame, kaip pasiruošti patikroms
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), siekdama prevenciškai užkirsti kelią galimiems pažeidimams, primena ūkininkams, įgyvendinantiems investicinius projektus pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano ir Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonių veiklas, apie dažniausiai jų daromas klaidas ir nustatomus pažeidimus bei atkreipia dėmesį, kaip galima išvengti neatitikimų. Atmintines galite rasti čia (taikoma KPP priemonėms) ir čia (taikoma SP priemonėms).
Dažniausiai nustatomi neatitikimai
Išanalizavus 2024 m. investicinių patikrų vietoje metu užfiksuotus neatitikimus, buvo nustatyta, kad dažniausi neatitikimai yra šie (išrikiuoti mažėjimo tvarka):
-nesumontuota ar neveikianti už paramos lėšas įsigyta įranga ir technika;
-investicijos naudojamos ne projekto tikslams pasiekti;
-paramos gavėjas veikia ne savarankiškai;
-faktiškai neatlikti darbai, negautos prekės ar suteiktos paslaugos, kurios deklaruojamos mokėjimo prašyme;
-nevykdoma projekte numatyta veikla;
-projekto įgyvendinimo vieta neatitinka nurodytos paraiškoje;
-nesaugomi išlaidas pagrindžiantys, apmokėjimą patvirtinantys ir kiti su parama susiję dokumentai;
-nekilnojamasis turtas valdomas ne teisėtais pagrindais.
Atkreiptinas dėmesys, kad nustatyti neatitikimai patikros metu nebūtinai reiškia, kad paramos gavėjui bus taikomos sankcijos. Patikros vietoje metu nustatyti neatitikimai gali būti ištaisyti, per nurodytą terminą. Taip pat gali būti tokių neatitikimų kaip pvz.: „veikia nesavarankiškai“. Tokiu atveju administratoriai, įvertinę kitas aplinkybes, gali nuspręsti, kad tam nepakanka įrodymų ir sankcijos netaikyti. Sankcijos netaikomos ir tuomet, kai pareiškėjas pateikia dokumentus, įrodančius force majeure aplinkybes ir pan.
NMA patarimai ruošiantis patikrai
NMA, nuosekliai siekdama mažinti atliekant patikras vietoje nustatomų neatitikimų skaičių, primena paramos gavėjams, kaip tinkamai pasiruošti patikrai:
-užtikrinti, kad už paramos lėšas įsigytos investicijos turi būti sumontuotos, veikiančios ir naudojamos projekte numatytai veiklai vykdyti;
-nesuderinus su NMA, nekeisti projekto įgyvendinimo vietos ir sąlygų, t. y. vykdyti verslo plane numatytą žemės ūkio veiklą, nuo paramos sutarties pasirašymo iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos;
-neparduoti ir kitaip neperleisti kitam asmeniui už paramos lėšas įgyto ar sukurto turto nuo paramos sutarties pasirašymo dienos iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos;
-vykdyti visas verslo plane numatytas veiklas;
-turėti ir pagal nustatytus reikalavimus saugoti visus su parama susijusius dokumentus, t. y. išlaidas pagrindžiančius, apmokėjimą patvirtinančius, pirkimo pardavimo sutartis, atliktų darbų aktus, draudimo dokumentus, statybos darbų žurnalą ir pan.;
-pagal nustatytus reikalavimus tvarkyti buhalterinę apskaitą ir užtikrinti, kad ji būtų atskirta nuo kitų su parama nesusijusių operacijų (jei taikoma);
-įregistruoti turtą, kuriam privaloma teisinė registracija pagal teisės aktų reikalavimus;
-tinkamai viešinti paramą, kad visos viešinimo priemonės būtų vietoje, kaip numatyta Suteiktos paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programą viešinimo taisyklėse ir Suteiktos paramos iš EŽŪFKP lėšų pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginį planą viešinimo taisyklėse;
-nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą projekto įgyvendinimo ir kontrolės laikotarpiu, kaip nustatyta Dirbtinai sukurtų sąlygų gauti paramą nustatymo metodikoje;pasiekti ir iki kontrolės laikotarpio pabaigos išlaikyti paramos paraiškoje numatytus projekto priežiūros rodiklius.
Primintina, kad paramos gavėjai privalo sudaryti sąlygas NMA darbuotojams patikrinti pateiktus duomenis bei atlikti patikrą vietoje, gauti papildomos informacijos apie projektą ir su juo susijusią veiklą nuo paramos paraiškos pateikimo dienos, kontroliuoti ir tikrinti, kaip yra laikomasi paramos gavimo sąlygų ir reikalavimų, kaip vykdomas projektas bei veikla, kuriai buvo skirta parama, po sprendimo skirti paramą priėmimo dienos iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos.
Šaltinis: nma.lrv.lt, 2025-06-06
Ką daryti gavus informacinį pranešimą, kad Klasifikatoriaus kodu NEP deklaruojamam laukui pasirinktas papildomas Klasifikatoriaus kodas
VĮ Žemės ūkio duomenų centras, siekdamas informuoti pareiškėjus apie patvirtintoje paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškoje (paraiška) deklaruotus laukus, kuriems nurodytas Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų klasifikatoriaus (Klasifikatorius) kodas NEP (netinkami paramai plotai) ir pasirinktas papildomas Klasifikatoriaus kodas bei su juo susiję paramos priemonių sutartiniai kodai ar žymėjimai, periodiškai siunčia informacinius pranešimus, kad pareiškėjai Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) (adresas https://paseliai.vic.lt/KZSRP) iki paraiškų teikimo laikotarpio pabaigos turi aprašyti kontrolinių žemės sklypų ribų pasikeitimus.
Kur ir kaip aprašyti kontrolinių žemės sklypų ribų pasikeitimus
Jeigu laukui, deklaruojamam nustatytame netinkamame paramai kontrolinio žemės sklypo plote, tačiau paraiškos pateikimo metu sutvarkytam ir tinkamam paramai, pasirinkote Klasifikatoriaus kodą NEP (netinkami paramai plotai) ir papildomą Klasifikatoriaus kodą bei su juo susijusius paramos priemonių sutartinius kodus ar žymėjimus, prie PPIS Išankstinių kontrolinių žemės sklypų ribų pasikeitimų aprašymo posistemio (adresas https://paseliai.vic.lt/KZSRP) prisijungę per E. valdžios vartų portalą savarankiškai, skiltyje „Kontroliniai žemės sklypai“ paspaudę mygtuką „Aprašyti išankstinius pasikeitimus, turite aprašyti kontrolinių žemės sklypų ribų pasikeitimus.
Lauke, kuriame yra atlikti darbai, reikia padėti tašką arba įkelti išmatuotus pasikeitusio ploto duomenis ir vietovės nuotrauką (ji turi būti JPG, PNG arba GIF formatu, dydis negali viršyti 5 MB) su vietovės nuoroda bei iš klasifikatoriaus pasirinkti aprašymą. Nuotraukoje turi būti matomi nustatyti vietą padedantys objektai, t. y. medžiai, kelias, upė, namas ir pan.
Išankstinių kontrolinių žemės sklypų ribų pasikeitimus taip pat galite aprašyti ir savivaldybėje ar seniūnijoje pagal žemės ūkio valdos centrą.
Kada laukui pakeičiamas Klasifikatoriaus kodas NEP į Jūsų nurodytą Klasifikatoriaus kodą
Kai VĮ Žemės ūkio duomenų centras patikslins duomenis Lietuvos Respublikos teritorijos M 1:5000 kontrolinių žemės sklypų erdvinių duomenų rinkinyje KŽS_DR5LT, Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos (Agentūra), administruodama einamųjų metų paraiškas, plotams, deklaruotiems Klasifikatoriaus kodu NEP, pakeis kodą į Jūsų nurodytą Klasifikatoriaus kodą ir su juo susijusius paramos priemonių sutartinius kodus ar žymėjimus.
Atkreipiame dėmesį, kad kai Klasifikatoriaus kodu NEP deklaruojamam plotui nurodomi papildomi Klasifikatoriaus kodai EBB, EPG ar ŠLT, VĮ Žemės ūkio duomenų centras patikslins KŽS_DR5LT tik po Agentūros atliktų patikrų minėtuose plotuose. Už nustatytą netinkamą paramai plotą, pakeitus Klasifikatoriaus kodą, parama neskiriama.
Taip pat atkreipiame dėmesį, kad pareiškėjai prisiima visą atsakomybę už galimas pasekmes, susijusias su paramos gavimu, kurios gali kilti nustačius mažesnį arba didesnį kontrolinio žemės sklypo tinkamą paramai plotą.
Kilus klausimų, prašome kreiptis į VĮ Žemės ūkio duomenų centrą tel. (0 5) 266 0620 arba el. pašto adresu pagalba@zudc.lt.
Šaltinis: zudc.lrv.lt, 2025-06-06
Žalio pieno supirkimo tendencijos ES-27 šalyse 2025 m. I ketvirtį
2025 m. I ketvirtį ES-27 šalyse buvo supirkta šiek tiek mažiau žalio pieno nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Remiantis Europos Komisijos duomenimis, supirkta 35,6 mln. t žalio pieno – tai 1,9 proc. mažiau nei 2024 m. I ketvirtį. Didžiausi žalio pieno supirkimo apimčių sumažėjimai fiksuoti pagrindinėse pieno gamintojose: Vokietijoje – 3,5 proc. mažiau (iki 7,9 mln. t), Prancūzijoje – 3,1 proc. mažiau (iki 6,0 mln. t), Nyderlanduose – 3,0 proc. mažiau (iki 3,4 mln. t).
Tikėtina, kad šiuos pokyčius iš dalies lėmė ilgalaikės mėlynojo liežuvio ligos pasekmės. Supirkimo apimtys taip pat sumažėjo: Belgijoje – 6,2 proc. (iki 1,1 mln. t), Ispanijoje – 2,6 proc. (iki 1,8 mln. t), Italijoje – 0,6 proc. (iki 3,4 mln. t). Nedideli žalio pieno supirkimo sumažėjimai užfiksuoti ir kitose šalyse: Čekijoje, Danijoje, Austrijoje, Suomijoje, Graikijoje, Kroatijoje bei Slovakijoje.
Tuo tarpu kai kuriose ES valstybėse fiksuotas augimas. Minėtu laikotarpiu Airijoje žalio pieno supirkimas padidėjo net 4,0 proc. – iki 1,3 mln. t. Lenkijoje augimas tęsėsi jau antrus metus iš eilės – 2025 m. I ketvirtį supirkta 3,4 mln. t žalio pieno, t. y. 0,5 proc. daugiau nei prieš metus tuo pačiu laikotarpiu. Pastebimas augimas ir kitose šalyse: Rumunijoje – 10,5 proc., Vengrijoje – 5,1 proc., Slovėnijoje – 3,0 proc.
Tuo tarpu Lietuvoje, Švedijoje, Estijoje, Latvijoje, Portugalijoje, Kipre ir Maltoje žalio pieno supirkimo apimtys išliko artimos praėjusių metų lygiui.
Bendras žalio pieno supirkimo sumažėjimas ES-27 šalyse daugiausia susijęs su pokyčiais Vokietijoje, Prancūzijoje ir Nyderlanduose – trijose iš penkių didžiausių ES pieno gamintojų. Šios tendencijos gali signalizuoti apie galimas žaliavos pasiūlos įtampas likusiais 2025 m., o tai gali turėti įtakos pieno perdirbimo, eksporto ir kainų dinamikai visoje Europos Sąjungoje.
Šaltinis:
Vasaros pradžia – palanki pasėliams: ekspertai pataria saugoti kviečius nuo ligų ir kenkėjų
Pagaliau atėjusi vasariška šiluma įpūtė nemažai optimizmo ūkininkams. Nors praslenkančios liūtys nuskalbia tai vieną, tai kitą šalies regioną, žemės ūkio ekspertai skuba nuraminti: pasėliai auga palankiai, rašoma „Linas Agro“ pranešime žiniasklaidai. „Rytų Lietuvoje, taip pat šiaurinėje dalyje nei dabar, nei anksčiau netrūko lietaus. Dalis laukų buvo apsemti, tačiau vanduo netruko susigerti – vos vienur kitur likę apsemtų plotų, į kuriuos sunku įvažiuoti su žemės ūkio technika. Tačiau vertinant bendrai, situacija Lietuvoje – palanki, reikalai klostosi į gerąją pusę“, – teigia „Linas Agro“ agrotechnologijų plėtros vadovė dr. Gabrielė Pšibišauskienė.
Atsigauna tiek rapsai, tiek kviečiai
Pasak G. Pšibišauskienės, dabartinės orų sąlygos – tinkamos pasėliams augti ir vystytis. Jos teigimu, nuosaiki šiluma, pakankamas drėgmės lygis leidžia atsigauti pažeistiems augalams.
„Maloni šiluma tinka kviečiams – pastarieji neprarado dar nė vieno stiebo. Žieminių kviečių lapai, kaip ir kiekvienais metais, pažeidžiami dryžligės ir septoriozės, šių ligų intensyvumas ir išplitimas priklauso ne tik nuo veislės savybių, bet ir nuo suformuoto kviečių pasėlių imuniteto. Nuo rudens kviečių laukuose intensyviai plito miltligė, ilgai užsitęsęs stresas turėjo neigiamą poveikį augalo imunitetui – miltligei susidarė palankios sąlygos plisti pavasarį–vasaros pradžioje. Padėtis gerėja ir rapsų laukuose: pavyzdžiui, Žemaitijoje, kur ir šiluma, ir drėgmė – nuosaiki, rapsai išleido gražias šalutines šakas, gražiai vystosi ankštaros“, – sako žemės ūkio ekspertė.
Vis dėlto, anot jos, kai kuriuose rapsų laukuose vaizdas – ne toks džiuginantis. Kaip teigia specialistė, prastą šių pasėlių augimą galėjo nulemti ne laiku priimti technologiniai sprendimai: netinkamai atliktas tręšimas, kitų priemonių naudojimas. Įtakos turi ir dirvožemio ypatybės.
„Dalyje ūkių rapsai žydi jau pusantro mėnesio – tai nėra normalu, ir nėra aišku, kada jie nustos žydėti. Tokiuose pasėliuose taikoma pakartotinė fungicidė ir insekticidė apsauga. Pastebime, kad dalis rapsų pasėlių nemezga ankštarų arba užmezga juos pavėluotai ir menkus, todėl sunku įvertinti, kas laukia tokių pasėlių. Jei vasaros saulė neišdegins laukų, ilgai žydinčius rapsus, tikėtina, teks kulti vasaros pabaigoje, o gal net rugsėjį“, – teigia G. Pšibišauskienė.
Laukiama kviečių žydėjimo
Vertinant artimiausių savaičių prognozes, žemės ūkio ekspertė pastebi, kad vis aktyviau auga žieminiai kviečiai – pradeda plyšti jų varpos. Anot jos, tai reiškia, jog visai netrukus, po mažiau nei savaitės, sulauksime žydinčių kviečių. Specialistė pabrėžia, kad tokia situacija susidarė dėl to, jog nemaža dalis kviečių pasėlių trečią kartą buvo purškiami augimo reguliatoriais: kintančio klimato sąlygomis augalų aukštis yra labai svarbus veiksnys lemiantis kiekybę ir kokybę.
„Regionuose kuriuose kritulių nestigo bei vyravo maloni šiluma, kviečiai augo kaip pašėlę. Be to, jau veriasi šių javų varpos, tad po keturių–penkių dienų jie pradės žydėti. Šiuo metu vyksta
vėliavinio lapo apsaugos darbai, neretai ūkininkai renkasi originalius, kokybiškus fungicidus, kurie net didelės drėgmės sąlygomis geba efektyviai kontroliuoti ligas“, – sako G. Pšibišauskienė.
Pasak jos, jau netrukus ūkininkai važiuos į laukus ir atliks paskutinius fungicidų purškimus tiesiai ant varpų nuo sunkiai kontroliuojamos fuzariozės.
„Tankūs pasėliai užlaiko savyje daug drėgmės, dėl to šiai ligai plisti susidaro palankios sąlygos. Šios ir kitų varpų ligų kontrolei rekomenduojami tebukonazolo, metkonazolo, protiokonazolo fungicidų mišiniai. Fungicidų ir augimo reguliatorių panaudojimas – tik vienas iš kelių link norimo derliaus: dar svarbu sulaukti palankių klimato sąlygų, be didesnių škvalų“, – pabrėžia specialistė.
Vėliau, anot jos, laukia kviečių stiprinimas maistinėmis medžiagomis ir apsauga nuo amarų. Tam, pasak G. Pšibišauskienės, prireiks papildomų priemonių.
„Kviečiams baigiant žydėti toliau teks imtis būsimų grūdų kokybės gerinimo ir stiprinimo. Pasėliai jau yra gavę pakankamai azotinių trąšų, tad dabar jiems reikės kitų sprendimų: produktų su azotu ir siera, biostimuliatorių ir kt.“, – pataria ekspertė.
Ji paaiškina, kad žieminių kviečių apsaugai nuo amarų ir kokybės gerinimui, kviečių varpoms geriausia naudoti kontaktinius, sisteminius insekticidus ir trąšų produktus, kurių sudėtyje yra sieros ir kalio. Taip pat rekomenduojama pasitelkti ilgo veikimo skysto azoto ir biostimuliatorių mišinius, skirtus tręšimui per lapus.
Artimiausių darbų sąraše – vasarinių pasėlių apsauga nuo ligų ir kenkėjų
Kaip teigia žemės ūkio ekspertai, praėjęs sausesnis laikotarpis buvo puikus metas užbaigti visus technologinius, herbicidinius purškimus. Todėl dabar – palankus metas pasirūpinti vasarinių pasėlių ir ankštinių augalų apsauga nuo kenkėjų ir ligų, kurioms plisti sąlygos – itin geros.
„Ankštinių augalų (pupų, žirnių) lapų ligas rekomenduojama kontroliuoti pasitelkus fungicidus, mišinį papildant sisteminiais insekticidais, kuris efektyviai kontroliuoja ne tik grūdinukus, bet ir vaisėdžius, sitonus, gumbelinius straubliukus. Vėlesnei ankščių apsaugai nuo pilkojo kekerinio puvinio patartina rinktis fungicidus, turinčius boskalido veikliąją medžiagą. Tuo pat metu reikėtų panaudoti ir mikroelementų trąšas, užtikrinančias subalansuotą augalų mitybą, bei skatinančias fotosintezę ir augalų augimą“, – paaiškina G. Pšibišauskienė.
Pasak jos, dauguma vasarinių javų jau yra pasiekę vėliavinio lapo tarpsnį, todėl jų apsauga ir tręšimai per lapus sutampa su žieminių kviečių pasėliuose naudojamais sprendimais.
Dėmesys auginantiems kukurūzus: reikia imtis piktžolių kontrolės
Komentuodama situaciją kukurūzų laukuose, agrotechnologijų ekspertė pastebi, kad šiemet kukurūzai augo gana lėtai: augimą stabdė užsitęsusios šalnos. Anot jos, tik po intensyvesnių liūčių ir atėjusios šilumos šių augalų augimas suaktyvėjo.
„Šiuo metu kukurūzai turi tris–keturis lapelius, tad tokiame tarpsnyje jau reikėtų pradėti kontroliuoti piktžolių augimą. Šios kultūros augintojai Lietuvoje vis anksčiau susiduria su aktyviu piktžolių sudygimu – įtakos tam turi klimato kaita. Darosi sunkiau kontroliuoti tokias piktžoles kaip paprastoji rietmenė, baltoji balanda ir kt. Norint tinkamai sukontroliuoti ne vienu metu dygstančias skirtingas piktžolių rūšis rekomenduojama pasitelkti dviejų purškimų herbicidais sistemą“, – komentuoja „Linas Agro“ agrotechnologijų plėtros vadovė dr. G. Pšibišauskienė.
Ji taip pat paaiškina, kad jei kukurūzai vis dėlto auga lėtai, prieš atliekant purškimus herbicidais vertėtų juos patręšti tiek nitratiniu azotu per dirvą, tiek ir mikro bei makroelementais per lapus, mišinį papildant biostimuliatoriais.