Home » Pieninių galvijų veislės (9). Švicai
Straipsniai Veisimas

Pieninių galvijų veislės (9). Švicai

230px-Brown_swiss

Švicai (veislės kodas – 33) – pieninių galvijų veislė, susiformavusi Šveicarijos Alpėse. Iš kitų veislių švicai ryškiai išsiskyrė maždaug prieš 100 metų.

Nors sunku nustatyti, kada tiksliai veislė susiformavo, tačiau manoma, kad tai galėjo būti XIX a. pirmojoje pusėje. Švicai buvo eksportuoti į daugelį pasaulio šalių, kuriose dėl aukšto produktyvumo susilaukė labai palankaus įvertinimo. Jų pienas, turintis apie 4% riebalų ir 3,5% baltymų, labai tinka sūrių gamybai.

Švicai yra žinomi kaip labai stambūs galvijai, didelėmis, tankiais plaukais, tarsi kailiu, apžėlusiomis ausimis. Švicų karvių veršingumo laikotarpis ilgas. Tai ištvermingi, labai ramaus būdo, atsparūs tiek karščiui, tiek ir šalčiui, nereiklūs laikymo sąlygoms ir pašarams galvijai. Jų spalva – pilkai dvyla.

Lietuvos žalųjų galvijų gerinimui švicų buliai pradėti naudoti 1984 metais, o 1987 metais iš Austrijos buvo įvežta ir veršingų švicų telyčių. 2006 m. Lietuvoje buvo 46 švicų veislės karvės. Vidutiniškai iš švicų karvės buvo primelžta po 6023 kg 4,43% riebumo ir 3,47% baltymingumo pieno.

Parengė dr. Violeta RAZMAITĖ,
Gyvulininkystės žinynas, LSMU Gyvulininkystės institutas