Nuotraukoje: Prienų r. ūkininkų sąjungos pirmininkas M. Butkevičius.
Ilgametę darbo patirtį pieno sektoriuje turintis ūkininkas, Prienų ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Butkevičius sako, kad tokios padėties, su kokia susiduria pieno gamintojai šiandien, jis dar nematęs.
Nuotaikos pesimistinės
„Pieno gamintojai dirba į minusą. Gamybos savikaina yra apie 20 centų, tad ne visi, pardavę pieną, tiek atgauna. Ūkininkai, turintys 5–10 karvių, jau neruošia pašarų žiemai, išsiparduoda. Lenkai, naudodamiesi situacija, pas mus supirkinėja melžiamas karves ir telyčias iš viltį praradusių ūkininkų, – pasakoja M. Butkevičius. – Net ir stambesni ūkininkai kalba apie savo ūkių likvidaciją.
Prienų ūkininkų nuotaikos, kaip ir visoje Lietuvoje, labai pesimistinės. Jei jauna šeima, leidžianti vaikus į mokyklą, anksčiau išsiversdavo laikydama 15 – 20 karvių, šiai dienai ji jau nebeturi kitos išeities kaip kad parduoti karves ir važiuoti į užsienį. Ūkininkų amžius darosi garbingas. Senieji, išgyvendami šiandienos situaciją, atkalbinėja savo vaikus nuo ūkininkavimo. Vyksta spartus smulkiųjų ir vidutinių ūkių nykimas.
Man nesuprantama, ką galvoja Vyriausybė, ką galvoja tie patys pieno perdirbėjai ir prekybininkai. Savo neveiksnumą valdžia dangsto išgalvotais Europos Sąjungos reglamentais, laisvąja rinka ir kitais liberalios politikos terminais. O ką jie darys, kai sumažės gamybos apimtys, sumažės produkcijos kiekiai, sumažės ir eksportas? Kodėl Vyriausybė neanalizuoja, kokia kaina perdirbėjai superka lietuvišką pieną, ir kiek moka už įsivežamą pieną iš Latvijos ir Estijos? Kodėl už importuojamą pieną perdirbimo įmonės sutinka mokėti daugiau nei už vietinį, o mūsų ūkininkams aiškina, kad jų gaminamas pienas yra perteklinis ir siūlo už šį „nereikalingą“ pieną mokėti nedaugiau kaip varganus 10 centų už litrą?
Siūlo pasimokyti iš kaimynų
Kaip tvarkyti žemės ūkio pieno – mėsos sektorių, valdžios vyrai turėtų pasimokyti iš kaimyninės Lenkijos. Ten perdirbėjai iš savų ūkininkų žaliavinį pieną superka daug brangiau nei Lietuvoje. Bet dėl mažesnių perdirbimo kaštų norėdami išsilaikyti konkurencinėje kovoje, pagamintą produkciją vartotojui jie parduoda daug pigiau. Todėl nemaža dalis lietuvaičių vyksta apsiprekinti į Lenkiją. Vietiniams pieno gamintojams Lenkijos perdirbėjai moka daugiau nei lietuviams už įvežtą pieną. Deja, Lietuvoje viskas vyksta atvirkščiai.“
Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis teigia, kad asociacija dėl susidariusios padėties pieno sektoriuje jau keliolika kartų kreipėsi į premjerą, žemės ūkio ministrę, buvo susitikus su šalies Prezidente Dalia Grybauskaite. „Sulaukėme papildomos paramos, bet kai tik mums ją skyrė, ją atsiėmė perdirbėjai, mažindami pieno supirkimo kainas be jokių argumentų“, – sako J. Vilionis.
Tik vieningi bus įtakingi
Martyno Butkevičiaus teigimu, pieno gamintojų padėtį apsunkina silpna kooperacija. „Ūkininkai turi suprasti, kad smulkūs ir vidutiniai ūkiai nesusikooperavę neturės ateities. Ūkininkas, turintis 100 karvių, labai klysta manydamas, kad jis jau pakankamai stiprus būti savarankiškas, – įsitikinęs M. Butkevičius. – Tokioje situacijoje, kai sektoriuje nėra jokio stabilumo, kai nieko negalima prognozuoti – net stambūs ūkiai nėra saugūs. Pavieniai ūkiai dar laikosi, bet kentės, iki kol bus priversti išsiparduoti iki paskutinės karvės. O žemes tikrai atsiras kam supirkti. Kad stiprėtų kooperacija, reikia sistemingai dirbti su ūkininkais. Turėtų būti vykdomas nuolatinis ūkininkų švietimas apie kooperacijos naudą, apie galimybes gauti paramą ir pan. Apskritai turėtų būti garsiai ir nuolatos kalbama apie kooperacijos reiškinį ir jos teikiamas galimybes. Tuo turėtų nuosekliai užsiimti LR žemės ūkio rūmai, žemės ūkio skyriai savivaldybėse. Kooperatyvų skatinimui turėtų tarnauti ir teisinė bazė, ūkininkai turi jausti paskatinimą ir iš Vyriausybės, ir iš savivaldybių. Deja, dabar viskas palikta savieigai“.
”””””””
Prienų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus duomenimis, 357 pieno gamintojams Prienų rajone 2014 metais suteikta iš nacionalinio rezervo 1782 t pieno kvotos parduoti perdirbimui ir 63 t pieno kvotos parduoti tiesiogiai vartotojui. Iki 2014 metų pabaigos Prienų rajono žemdirbiai buvo įvykdę 77,64 proc. turimos pieno kvotos (Respublikos vidurkis 73,09 proc.), t. y., – pardavę 24890 tonas pieno, perskaičiuoto į bazinį 3,9 proc. riebumą. Rajono žemdirbiai 2014 m. gavo 0,8 mln. Lt specialiųjų išmokų už pieną ir 1,3 mln. Lt paramos pagal 2014 m. rugpjūčio – spalio mėnesį parduotą pieną dėl sumažėjusių rinkoje kainų. Melžiamų karvių skaičius per 2014 metus mažėjo pas smulkiuosius ūkininkus.
Pagal europarlamentaro Broniaus Ropės biuro informaciją