Žemės ūkio naujienos: 2024-04-22. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
Susietosios paramos už pienines karves įsipareigojimai
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena, jog ūkininkai, teikdami tiesioginių išmokų paraiškas, gali prašyti skirti susietąją paramą už pienines karves, ir atkreipia dėmesį į svarbiausius įsipareigojimus. Susietoji parama už pienines karves yra mokama Lietuvos Respublikos žemės ūkio ir kaimo verslo registre registruotiems valdos valdytojams, kurie atitinka šiuos reikalavimus.
* pateikė NMA paraiškas gauti paramą už deklaruotus plotus ir jose nurodė, jog prašo skirti susietąją paramą už pienines karves;
* už Ūkinių gyvūnų registre (ŪGR) įregistruotas valdos valdytojo ar partnerių vardu ir nepertraukiamai išlaikytas valdoje nuo gegužės 1 d. – birželio 30 d. (imtinai) pienines karves;
* jeigu ŪGR yra įregistruoti duomenys apie pieninės karvės prieauglio atvedimą arba gaišimą per paskutinius 18 mėn. iki balandžio 30 d.
Paramos dydžiai yra diferencijuojami pagal valdoje įregistruotų pieninių veislių karvių skaičių pagal 4 pakopas:
* 1 pakopa – už pirmąsias 10 karvių (imtinai);
* 2 pakopa – už 11–50-tąją karves (imtinai);
* 3 pakopa – už 51–150-tąją karves (imtinai);
* 4 pakopa – nuo 151 karvės ir daugiau už likusias karves.
Valdos valdytojui gali būti skiriama papildoma 10 Eur išmoka už pieninę karvę, jei laikytojo tiriamoji pieninių gyvūnų banda dalyvavo produktyvumo tyrimuose nepertraukiamai nuo praėjusių metų gegužės 1 d. iki šių metų balandžio 30 d.
Taip pat papildoma 30 Eur išmoka už pieninę karvę skiriama valdos valdytojui, jeigu laikytojas buvo pripažintos žemės ūkio kooperatinės bendrovės narys nepertraukiamai nuo praėjusių metų gegužės 1 d. iki šių metų balandžio 30 d. ir tuo pačiu laikotarpiu kooperatyvui perdavė pieną perdirbti. Ši išmoka gali būti skiriama už ne daugiau kaip 150 pieninių karvių vienam valdos valdytojui.
Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-04-22
„Invega“ ir „Urbo“ bankas teiks lengvatines paskolas ūkininkams
Nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) ir „Urbo“ bankas (buvęs Medicinos bankas) bendradarbiaus teikiant pasidalytos rizikos paskolas ūkininkams. Ūkininkai galės kreiptis į „Urbo“ banką dėl lengvatinių paskolų žemės ūkio veiklai, produktų gamybai ir perdirbimui, kaimo plėtrai, penktadienį pranešė „Invega“.
Bankas ir „Invega“ pasirašė partnerystės sutartį siekiant didinti finansavimo prieinamumą žemdirbiams.
Parama pirmiausia skirta jaunųjų ir smulkių ūkininkų investicijoms į veiklos plėtrą.
„Norime suteikti galimybę dar daugiau Lietuvos ūkio subjektų efektyvinti ir plėsti savo veiklą, įsigyjant žemės ūkio, produktų gamybos, perdirbimo technikos ir investuojant į kitas jiems reikalingas priemones“, – pranešime teigė „Urbo“ banko Verslo tarnybos direktorius Julius Ivaška.
Subjektai galės pasiskolinti iki 200 tūkst. eurų, daugiausia penkeriems metams, su galimybe atidėti paskolos grąžinimą vieneriems metams. 75 proc. paskolos bus taikomos nulinės palūkanos, likusiai daliai – standartinės „Urbo“ banko palūkanos.
Finansavimą iki 2025-ųjų bankas teiks fiziniams ir juridiniams asmenims, dalyvaujantiems Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ programoje.
Gauti lengvatinę paskolą norintys ūkininkai turės gauti Nacionalinės mokėjimo agentūros patvirtinimą, tada galės kreiptis į banką.
Šaltinis: lrt.lt, 2024-04-19
Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės 8 standarto reikalavimai
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) primena, jog pareiškėjai turi laikytis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) 8 standarto („Mažiausia ariamosios žemės, skirtos negamybiniams plotams arba objektams, dalis, o visame žemės ūkio paskirties žemės plote – kraštovaizdžio elementų išlaikymas ir draudimas pjauti gyvatvores ir medžius paukščių veisimosi ir jauniklių auginimo sezonu“) reikalavimų.
NMA primena, jog pareiškėjai privalo laikytis GAAB 8 standarto reikalavimų.
Išsaugoti saugomų kraštovaizdžio elementų sluoksnyje išskirtus ir pareiškėjų deklaruotus į pareiškėjų deklaruojamą ariamąją žemę patenkančius miškelius, tvenkinius ir kūdras.
Plotuose, kurie patenka į „Natura 2000“ paukščių apsaugai svarbių teritorijų sluoksnį, draudžiama kirsti bei genėti medžius ir gyvatvores paukščių jauniklių perėjimo ir auginimo metu nuo kovo 1 d. iki rugpjūčio 1 d.
Šiais metais pareiškėjai privalo skirtine mažiau kaip 4 proc. savo deklaruojamos ariamosios žemės kraštovaizdžio elementams arba negamybinėms veikloms ir sistemoms („Kraštovaizdžio elementų priežiūra“, „Trumpaamžių medingųjų augalų juostos“, „Daugiamečių žolių juostos“, „Ariamųjų durpžemių keitimas pievomis“, „Eroduotos žemės keitimas pievomis“ ir Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veikloms „Melioracijos griovių šlaitų priežiūra“, „Medingųjų augalų arba daugiamečių žolių juostos ar laukai ariamojoje žemėje“) ar žaliajam pūdymui ir tarpiniams pasėliams arba azotą kaupiantiems augalams (visi azotą kaupiantys augalai, nurodyti klasifikatoriaus II, III grupėse).
Šis reikalavimas netaikomas pareiškėjams, kurie deklaruoja iki 10 ha ariamosios žemės, daugiau kaip 75 proc. deklaruotos ariamosios žemės yra pievos iki 5 metų, žaliasis pūdymas arba pupiniai augalai, arba daugiau kaip 75 proc. paramai tinkamo ploto yra daugiametės pievos arba pievos iki 5 metų.
Įsėlis turi būti sėjamas į pagrindinius pasėlius balandžio 1 d. – liepos 1 d., įsėjant žolinius augalus, kurie turi būti sudygę ir matomi lauke po pagrindinės rūšies augalų derliaus nuėmimo nuo rugsėjo 1 d. iki spalio 1 d. Įsėlį galima išlaikyti trumpiau, jei jis nepertraukiamai išlaikomas dirvoje bent 6 savaites, o pareiškėjas po derliaus nuėmimo ne vėliau kaip per 7 dienas el. paštu iselis@nma.lt ar per „NMA agro“ programą informuoja NMA apie sėją, nurodydamas valdos kodą, kontrolinio žemės sklypo ir lauko numerius, tikslią derliaus nuėmimo datą, nuo kurios skaičiuojamas įsėlio išlaikymo dirvoje terminas. Atkreiptinas dėmesys, jog įsėlinių ir tarpinių žieminių pasėlių plotai, dalyvaujantys kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veikloje „Tarpiniai pasėliai“, laikomi atitinkančiais GAAB 8 standartui keliamus reikalavimus.
Posėlis sėjamas po ankstyvųjų bulvių, ankstyvųjų daržovių, javų arba rapsų derliaus nuėmimo ne vėliau kaip rugpjūčio 15 d., sėjant posėlinius augalus, kurie turi būti sudygę ir matomi lauke po pagrindinės rūšies augalų derliaus nuėmimo nuo rugsėjo 1 d. iki spalio 10 d. Posėlį galima išlaikyti trumpiau, jei jis nepertraukiamai išlaikomas dirvoje bent 6 savaites, o pareiškėjas po derliaus nuėmimo ne vėliau kaip per 7 dienas el. paštu poselis@nma.lt ar per „NMA agro“ programą informuoja NMA apie sėją, nurodydamas valdos kodą, kontrolinio žemės sklypo ir lauko numerius, tikslią derliaus nuėmimo datą, nuo kurios skaičiuojamas įsėlio išlaikymo dirvoje terminas. Posėlinių ir tarpinių žieminių pasėlių plotai, dalyvaujantys kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veikloje „Tarpiniai pasėliai“, laikomi atitinkančiais GAAB 8 standartui keliamus reikalavimus.
Svarbu, jog tarpinių pasėlių (įsėlio ir posėlio) bei azotą kaupiančių augalų plotuose draudžiama naudoti augalų apsaugos produktus.
Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-04-22
Kviečiame dalyvauti EAGER projekto renginyje
Balandžio 26 d. kviečiame nuotoliniu būdu dalyvauti Interreg Europe programos finansuojamo projekto EAGER „Easing AGrophotovoltaics for EuRope“ įžanginiame renginyje. Renginys prasidės 11 val. Lietuvos laiku. Daugiau informacijos apie projektą ir renginio programą galite rasti čia. Prisijungti į renginį balandžio 26 d. 11 val. galėsite per „Zoom“ nuorodą.
EAGER projekto tikslas – dalintis gerąja patirtimi tarp Europos Sąjungos šalių, tobulinant įvairias politikos priemones bei siekiant palengvinti saulės elektrinių diegimo žemės ūkyje procesus.
Šaltinis: nma.lrv.lt, 2024-04-19
Pakeistos augalų apsaugos produktų naudojimo taisyklės
Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos Augalų apsaugos produktų (AAP) saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklės. Pakeistose taisyklėse nurodyta, jog augalų apsaugos produktų profesionalieji naudotojai privalo tvarkyti AAP naudojimo apskaitos žurnalą, kurio forma nurodyta taisyklių 3 priede, ir pildyti popierinį žurnalą Paraiškų priėmimo informacinėje sistemoje (PPIS) per Elektroninius valdžios vartus arba elektroninę formą ne vėliau kaip per 15 kalendorinių dienų nuo produktų panaudojimo.
Taisyklėsenurodyti išskirtiniai atvejai dėl AAP naudojimo apskaitos žurnalo pildymo:
* AAP profesionalusis naudotojas, apdorojantis žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus nuo 200 ha, ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo profesionaliajam naudojimui skirtų AAP panaudojimo privalo per PPIS užpildyti AAP naudojimo apskaitos žurnalą.
* AAP profesionalusis naudotojas, apdorojantis žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus nuo 150 ha, ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo profesionaliajam naudojimui skirtų AAP panaudojimo privalo per PPIS užpildyti AAP naudojimo apskaitos žurnalą. Šis reikalavimas įsigaliojo nuo 2024 m. balandžio 5 d.
* AAP profesionalusis naudotojas, apdorojantis žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus nuo 100 ha, ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo profesionaliajam naudojimui skirtų AAP panaudojimo privalo per PPIS užpildyti AAP naudojimo apskaitos žurnalą. Šis reikalavimas įsigalioja nuo 2025 m. balandžio 5 d.
* AAP profesionalusis naudotojas, apdorojantis žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus nuo 1 ha, ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo profesionaliajam naudojimui skirtų AAP panaudojimo privalo per PPIS užpildyti AAP naudojimo apskaitos žurnalą. Šis reikalavimas įsigalioja nuo 2026 m. balandžio 5 d.
* Jei augalų apsaugos produktų profesionalusis naudotojas suteikė apdorojimo AAP paslaugą, kurios metu naudoti jo vardu įsigyti augalų apsaugos produktai, AAP naudojimo apskaitos žurnalą (popieriuje, PPIS arba elektroninėje formoje) turi užpildyti apdorojimo augalų apsaugos produktais paslaugos gavėjas.
Svarbu, jog AAP naudojimo apskaitos žurnalas turi būti nuolat saugomas augalų apsaugos produktų profesionaliųjų naudotojų ar apdorojimo augalų apsaugos produktais paslaugos gavėjo buveinėje arba gyvenamoje vietoje.