Žemės ūkio naujienos: 2025-02-05. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
Hofmanas: pirmasis Maisto tarybos posėdis įvyks vasario 20 d., išvados – pavasarį
Pirmasis Maisto tarybos posėdis įvyks vasario 20 d., o išvados galimai bus pateiktos jau pavasarį, sako žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas. Anot jo, tarybos darbas prasidės nuo kainų pasiskirstymo maisto prekių tiekimo grandinėje analizės. „Pirmąjį Maisto tarybos posėdį šiuo metu planuojame vasario 20 d.“ – antradienį žurnalistams teigė I. Hofmanas.
„Tarybos darbas apimtų baigtinio sąrašo, apimančio pagrindinių ir labiausiai vartojamų. maisto prekių kainos pasiskirstymo analizę. Tai mėsa, pienas bei kruopos, kiti grūdiniai produktai“, – aiškino jis.
Anot ministro, taryba rinksis bent kartą į metų ketvirtį.
Pasak Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM), Maisto taryba vienys 27 įvairių sričių atstovus. Kaip aiškino I. Hofmanas, tarybą sudarys valstybės institucijų, žemės ūkio sektoriaus, pramonininkų ir prekybininkų atstovai.
„Vienas iš tikslų yra socialiniu dialogu pagrįstas bendradarbiavimas tarp visų grandinių“, – sakė I. Hofmanas.
Ministro teigimu, tinkamas maisto prekių kainos pasiskirstymas yra svarbus klausimas siekiant užtikrinti teisingą kompensaciją žemdirbiams už jų darbą.
„Mes turime užtikrinti ir mūsų žemdirbiams tinkamą atlygį“, – sakė I. Hofmanas.
„Kai rinkose krinta kainos, dažniausiai tai nurašoma pačiai silpniausiai grandžiai – ūkininkams“, – tvirtino jis.
Paklaustas, ar naujoji institucija nedidins biurokratijos, I. Hofmanas tvirtino, kad bendradarbiavimas su gamintojais ir perdirbėjais kaip tik turėtų mažinti teisines apkrovas.
„Sakyčiau, kad biurokratijos didinimas yra tada, kai valdžia įkuria biudžetines įstaigas, kurios išlaikomos iš mokesčių mokėtojų pinigų ir kuria tvarkas, kurios trukdo verslui ar ūkinei veiklai. O čia kaip tik ateis iš asociacijų ir gamintojų pastabos“, – kalbėjo jis.
„Visi dalyvaujantys Maisto taryboje dalyvauja savanoriškai“, – paklaustas, kiek tarybos išlaikymas kainuos valstybei, teigė I. Hofmanas.
Kaip antradienį pranešė ŽŪM, taryba vykdys nuolatinę maisto sektoriaus rinkos stebėseną, vertins jos rezultatus ir siūlys sprendimus, prisidedančius prie prekių kainodaros skaidrumo. Taip pat institucija savo iniciatyva ar Vyriausybės prašymu svarstys teisės aktų maisto sektoriuje projektus, teiks išvadas ir rekomendacijas.
Anot institucijos, po 4 atstovus taryboje turės Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) ir Žemės ūkio rūmai. Po vieną atstovą turės Vyriausybės kanceliarija, Žemės ūkio, Ekonomikos ir inovacijų bei Finansų ministerijos, Žemės ūkio duomenų centras, Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademija, Vilniaus bei Sveikatos mokslų universitetai, Lietuvos socialinių mokslų centro Ekonomikos ir kaimų vystymo institutas.
Po vieną vietą Maisto taryboje taip pat teks Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų, mėsos perdirbėjų, Prekybos įmonių ir paukštininkų asociacijoms bei asociacijai „Lietuvos maisto pramonė“ ir Lietuvos pienininkų asociacijai „Pieno centras“.
Lietuvos pramoninkų konfederacija (LPK), Vartotojų teisių apsaugos taryba, Labdaros ir paramos fondas „Maisto bankas“ naujojoje taryboje irgi turės po vieną atstovą.
Vyriausybė Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM) suformuoti Maisto tarybą įgaliojo iki sausio 29 d. Numatoma šios institucijos funkcija – nuolat stebėti maisto kainų pokyčius bei informuoti Ministrų kabinetą apie būtinus sprendimus siekiant sumažinti maisto kainas, kai fiksuojamas nepagrįstas jų augimas.
Kaip anksčiau teigė premjeras Gintautas Paluckas, Maisto taryba rūpinsis kainų skaidrumu, sveikesne visuomenės mityba ir stebės importo konkurenciją su vietos produkcija.
I. Hofmanas yra sakęs, kad naujoji institucija galėtų būti darbdavių, profsąjungų ir institucijų atstovus vienijančios Trišalės Tarybos atitikmuo.
Šaltinis: lrt.lt, 2025-02-04
Paskelbtas kvietimas antros kartos biodegalais ir elektra varomos žemės ūkio technikos skatinimui
Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) paskelbė kvietimą žemdirbiams, norintiems įsigyti mažiau taršios, antros kartos biodegalais ar elektra varomos žemės ūkio technikos. Kvietimui iš Klimato kaitos programos lėšų numatyti 7 mln. eurų. Skiriama parama siekiama sudaryti sąlygas mažinti emisijų kiekį žemės ūkio sektoriuje.
„Žemės ūkio sektorius yra atsakingas už penktadalį Lietuvos ŠESD emisijų ir jų sumažinimui tiek nacionaliniuose, tiek ES dokumentuose keliami išties ambicingi tikslai. Inovatyvios, mažiau arba visiškai netaršios žemės ūkio technikos skatinimas yra viena iš priemonių šiems tikslams pasiekti. Elektra, biodegalais varomos žemės ūkio technikos rinka jau pradeda formuotis ir šiame etape valstybės parama tvaresnę žemdirbystę pasirinkti nusprendusiems ūkininkams yra itin svarbi“, – sako Agnė Markauskienė, APVA Žaliosios transformacijos departamento vadovė.
Teikiama parama pasinaudoti kviečiami pirminę žemės ūkio gamybą vykdantys labai maži, maži ir vidutiniai žemės ūkio kooperatyvai bei įmonės. Skiriama parama vienam pareiškėjui – iki 600 tūkst. eurų. Kompensuojama iki 50 proc. įrangos vertės (tinkamų finansuoti išlaidų).
Parama teikiama įsigijus naują biodujomis, biometanu, elektra varomą žemės ūkio techniką ir (ar) savaeiges mašinas, tokias kaip traktoriai, derliaus nuėmimo technika, krautuvai, savaeigiai purkštuvai, šienapjovės, smulkintuvai, srutų skirstytuvai, pašarų dalytuvai, srutvežiai ir kita žemės ūkio technikos registre registruojama technika, naudojama žemės ūkio produktų gamyboje. Planuojamų įsigyti žemės ūkio technikos ir (ar) savaeigių mašinų skaičius nėra ribojamas.
Kompensacija nėra teikiama įsigijus savaeiges ne žemės ūkio mašinas, tokias kaip sunkieji keturračiai, sniego motociklai, motorinės rogės. Taip pat įsigijus sodo žoliapjoves – traktoriukus, priekabas, puspriekabes, įvairias savaeiges miško mašinas.
Paraiškos paramai priimamos nuo vasario 4 d. APVIS aplinkoje, kol pakanka kvietime numatytų lėšų, bet ne ilgiau kaip 12 mėn. nuo kvietimo pradžios.
Šaltinis: am.lrv.lt, 2025-02-04
Ūkininkai patys spręs, ar drausti paramos lėšomis įgytą turtą
Pakeistos Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano administravimo taisyklės – atsisakyta reikalavimo apdrausti paramos lėšomis įsigytą turtą. Taigi teiksiantys paraiškas, kurias teikti kvietimai bus skelbiami po šio administravimo taisyklių pakeitimo, nebeprivalės to daryti, tačiau svarbu žinoti, kad sugadinus ar sunaikinus tokį turtą, paramos gavėjas turės atkurti jį ne mažesne negu atkuriamąja verte ir ne blogesnių techninių parametrų.
Toks sprendimas priimtas siekiant mažinti ūkininkams tenkančią naštą bei supaprastinti paramos administravimo procesą. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) duomenimis, per visą Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos įgyvendinimo laikotarpį buvo tik 10 situacijų, kai padaryta žala investicijai, kuriai įsigyti ar sukurti buvo panaudota parama. O štai draudimo išlaidų paramos gavėjai per šį laikotarpį patyrė už 18,605 mln. Eur.
Taip pat paskaičiuota, kad įsipareigojimui dėl turto draudimo patikrinti per visą projektų kontrolės laikotarpį (t.y. 5 metus) reikia apie 2 248 darbo dienų – 10 etatų.
Nors atsisakyta prievolės drausti paramos lėšomis įgytą turtą, svarbu nepamiršti, kad tokį turtą, atsitikus draudiminiam įvykiui ir neturint draudimo, reikės atkurti iš savo lėšų.
Šaltinis: valstietis.lt, 2025-02-04
Lietuvos laukai: šiluma padeda tiek pasėliams, tiek kenkėjams
Šilumos rekordais pasižyminti žiema Lietuvoje auginamoms grūdinėms kultūroms gali turėti tiek įvairių pasekmių, sako žemės ūkio specialistai. Anot jų, nors ankstesnis žiemkenčių pabudimas gali tapti geresniu derliumi, šiltesni orai taip pat reiškia geriau išsilaikiusius patogenus, didesnį kenkėjų kiekį.
Kaip aiškina Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) docentas Vytautas Liakas, šilti orai žiemkenčių neigiamai nepaveikia, tačiau šalčio trūkumas reiškia, kad išgyvena daugiau invazinių kenkėjų.
Tuo metu Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) tarybos narys Audrius Vanagas pažymi, kad dėl šiltų orų turėtų išgyventi daugiau pasėlių, tačiau jie yra nepasiruošę pavasario šalnoms.
V. Liakas: žiemkenčiai prisitaikę, šiltesni orai jiems pavojaus nekelia
V. Liako teigimu, šilti orai rudenį pasėtiems žiemkenčiams pavojaus nekelia, nes augalai yra prie to prisitaikę. Anot docento, rizikų gali atsirasti tik staigaus ir smarkaus atšalimo atveju.
„Kultūriniai augalai, tokie kaip žiemkenčiai, rapsai, jau leidžia šaknis. Bet tai nereiškia, kad jie vegetuoja. Dirvos temperatūra yra 4 laipsniai šilumos. Tai yra minimali temperatūra, prie kurios vyksta gyvybės procesai. (…) Žiemkenčiai yra prisitaikę ir adaptyvus. Tai atšilimai ir atšalimai – jie visą tą patyrę, genuose įrašyta“, – Eltai sakė V. Liakas.
„Dabar prognozėse žadamas šaltukas, bet augalams jis nelabai reikšmingas. Tiesiog bus tam tikras susireguliavimas. Svarbu, kad nebūtų minus 25-30 laipsnių šalčio“, – kalbėjo jis.
VDU ŽŪA dėstytojas pažymėjo, kad Lietuvos ūkininkai pozityviai vertina šiltesnes žiemas – panašias į matomas Junginėje Karalystėje ir Prancūzijoje.
Tačiau, pastebi jis, šiltesnės žiemos reiškia išaugusį kenkėjų skaičių bei invazinių rūšių paplitimą, mat, anot mokslininko, nebelieka šaltųjų periodų, kurie sukontroliuotų jų populiacijas.
„Yra problema, kad esant šiltoms žiemoms gamta nesureguliuos tam tikrų kenkėjų. (…) Ir jų daugėja – tokių, kurie mums neįprasti, invaziniai. Nes žiemos šiltos ir reiškia, kad jų populiacijos nėra sureguliuojamos, tų gyvūnų, kurie jais maitinasi – neužtenka. Visi žino invazinius šliužus. Įprastai pas mus ežiai, vanagai, pelėdos juos valgo, bet to dabar nepakanka. Turime klimatą, kur tie šliužai dauginasi ypač greitai“, – sakė jis.
LGAA tarybos narys: grūdų augintojai su nerimu stebi žiemos orų prognozes
Tuo metu LGAA tarybos narys A. Vanagas teigia, kad per šiltos žiemos gali reikšti ankstyvą augalų pabudimą, tad įvairios kultūros gali būti nepasiruošusios atlaikyti pavasarinių šalnų.
„Mums, grūdininkams, neramu dėl galimos pernelyg ankstyvos augalų vegetacijos pradžios. Nors švelnesnės žiemos laikotarpiu mažesnė pasėlių iššalimo tikimybė, tačiau anksčiau pabudę augalai būna nepasiruošę atlaikyti pavasarinių šalnų jėgos“, – Eltai teigė A. Vanagas.
„Dar tik viduržiemis, tačiau grūdų augintojai su nerimu stebi šios žiemos orų prognozes, ruošiasi galimai anksčiau laiko ir vėl ateisiančiam pavasariui bei aktyviai pasėlių priežiūrai, kad būtų laiku sureaguota į šiltos žiemos padarinius“, – pridūrė jis.
Taip pat, anot grūdininkų atstovo, dėl šiltesnių orų gilesniuose dirvožemio sluoksniuose nesusikaupia reikalingos vandens atsargos. Be to, nesant įšalui, perteklinis drėgmės kiekis išsilaiko paviršiuje, dirvožemis nėra supurenamas – o tai padeda išgyventi ir daugintis patogenams.
„Nepakankamai prisotinami gilesni dirvožemio sluoksniai vandens atsargomis, dėl ko padidėja tikimybė sausuoju metų laikotarpiu sulaukti sausringų augalams augimo sąlygų. Susidaro tinkamos sąlygos išgyventi ir daugintis kenkėjams, ypatingai šliužams, amarams, spragių lervoms, kurių didelė populiacija masiškai naikina be dygstančius augalus, ypatingai pupinius, rapsus. Taip pat išgyvena įvairūs patogenai, ligų sukėlėjai, kurie anksti pabudusiems augalams gali padaryti labai didelę žalą“, – aiškina jis.
Tačiau, teigia A. Vanagas, šiltesnės žiemos prailgina ir augalų vegetacijos laikotarpį, tad jie geriau išsikrūmija, vykdo ne tik bazinius gyvybės, bet ir augimo procesus.
„Geroji žinia ta, kad šiltesnė žiema pailgina augalų vegetacijos laikotarpį, augalai geriau išsikrūmija, užaugina didesnę šaknų masę, mikroorganizmai, kurie atpalaiduoja maisto medžiagas nenutraukia veiklos“, – teigė A. Vanagas.
2024–2025 m. žiema – viena šilčiausių Lietuvos istorijoje
Kaip sausio pabaigoje pranešė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba, antrasis žiemos mėnuo buvo neįprastai šiltas – fiksuoti 6 aukščiausios dienos oro temperatūros rekordai.
„Ir nors šis laikotarpis turėtų būti vienas šalčiausių metuose, tačiau pastarųjų dienų vidutinė paros oro temperatūra būdinga ne sausio, o kovo pabaigai“, – savo „Facebook“ puslapyje rašė tarnyba.
Hidrometeorologijos tarnybos 2024 m. pabaigoje pateikta metų apžvalga taip pat rodo, kad gruodžio mėnuo buvo šiltesnis nei istorinis vidurkis, vyravo temperatūros virš 0 laipsnių.
Šaltinis: valstietis.lt, 2025-02-04
Dar vienas žingsnis, siekiant tobulinti patikrų atlikimo procesą
Dėkojame klientams, dalyvavusiems apklausoje, kurios tikslas buvo identifikuoti tobulintinas sritis, siekiant optimizuoti visų su paramos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai administravimu susijusių institucijų atliekamų patikrų procesus, ir dalinamės jos rezultatais bei informacija apie veiksmus, kuriuos atliksime, siekdami optimizuoti patikras.
Atlikus apklausos analizę pastebėta, jog didžioji dalis klientų teigiamai vertina:
* galimybę klientui pačiam pateikti ūkio ir veiklų nuotraukas vietoje atliktinos patikros ūkyje;
* pateikti klausimus ir paaiškinimus patikrų ūkiuose metu;
* NMA darbuotojų, atliekančių patikras ūkiuose, mandagiu ir profesionaliu elgesiu.
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), atsižvelgdama į apklausoje išsakytus pastebėjimus bei neigiamai įvertintus aspektus ir siekdama patobulinti kontrolės mechanizmą, jau praplėtė mažareikšmių neatitikimų, kuriuos galima ištaisyti be sankcijos, sąrašą ir iš anksto informuoja rizikingus pareiškėjus apie investicinės paramos patikras vietoje, taip pat pakoregavo rizikingumo požymių suteikimo ir nuėmimo projektams metodiką – taip bus sumažintas rizikingų projektų skaičius.
Iki šių metų pabaigos numatyta atlikti dar daugiau svarbių pokyčių:
* nuo 3-5 kartų sumažinti Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano, bitininkystės sektoriaus ir nacionalinės paramos priemonių patikrų kiekį, optimizuojant atrankų patikroms metodikas;
* skatinti „NMA agro“ programos naudojimą, siekiant mažinti apsilankymų ūkiuose skaičių;
* informuoti ne tik apie neigiamų, bet ir apie teigiamų patikrų rezultatus, taip pat pateikti aiškią informaciją, kokius veiksmus turi atlikti paramos gavėjas neigiamos patikros atveju, kad būtų išvengta sankcijų;
* suorganizuoti visose savivaldybėse konsultacinius renginius dėl išmokų už plotus ir gyvulius patikrų atlikimo tvarkos.
Taip pat NMA ir toliau vykdydama reikalavimų pažeidimų prevenciją nuolat informuos pareiškėjus ir paramos gavėjus apie planuojamas patikras – jų terminus, priežastis bei reikalavimus, kurių privalu laikytis, siekiant išvengti neatitikčių ir operatyviai gauti paramą.
Ačiū, kad padedate mums tobulėti, ir tikimės, kad įvardinti pokyčiai padės dar geriau atitikti mūsų klientų lūkesčius!