Home » Žemės ūkio naujienos: 2025-07-11
Žemės ūkio naujienos

Žemės ūkio naujienos: 2025-07-11

pieno kaina, pieno rinka
Foto iš Pixabay

Žemės ūkio naujienos: 2025-07-11. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.

Maisto taryba analizuoja maisto produktų kainų grandinę ir ieško sprendimų

Žemės ūkio ministerijoje į trečiąjį posėdį susirinkusi Maisto taryba (MT) apžvelgė situaciją maisto produktų rinkose Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, taip pat aptarė maisto produktų vertės grandinės tobulinimo priemones.

Rinka nėra stabili

Žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas atkreipė dėmesį į tai, kad MT susirinko kaip tik tuo metu, kai kainos parduotuvėse didėja, o tuo tarpu žemės ūkio žaliavų supirkimo kainos neauga.

Maisto taryboje pristatant bendras gegužės mėnesio tendencijas paukštienos ir kiaušinių sektoriuje konstatuota, kad atvėsinto viščiuko broilerio mažmeninė kaina gegužės mėnesį padidėjo 7,72 proc. Narvuose laikomų vištų M kat. kiaušinių kaina kito nežymiai, tačiau vėl brango L kategorijos narvuose laikomų vištų (+ 5,23 proc.) ir ant kraiko laikomų vištų ( +3,66 proc.) kiaušiniai.

Šių metų gegužės mėn., palyginti su balandžio mėn., Lietuvos didžiuosiuose prekybos tinkluose jautienos kumpio (be kaulo) kaina padidėjo 3,81 proc. ir buvo 0,34 proc. brangesnė nei Lenkijoje. Analizuojamu laikotarpiu kiaulienos nugarinė (be kaulo) mūsų šalyje atpigo 4,66 proc. ir buvo 10,30 proc. brangesnė nei Lenkijoje.

Gegužės mėnesį prekybos tinklų parduotuvėse sumažėjo sviesto, kefyro, jogurto, grietinės, sūrių kainos. Geriamojo pieno kainos išliko stabilios, tačiau šiek tiek augo varškės kaina. Sūrių ir sviesto kainos Latvijoje, kaip ir Lietuvoje, buvo mažesnės, o geriamojo pieno kainos išliko stabilios.

Tamsios duonos kaina padidėjo 0,3 proc., batono – sumažėjo 3,4 proc. Aukščiausios rūšies kvietinių miltų mažmeninė kaina nepakito, o grikių kruopų kaina sumažėjo 0,6 proc.

Maisto produktų vertės grandinės tobulinimo planas

Pristatant maisto produktų vertės grandinės tobulinimo priemones, ministras I. Hofmanas akcentavo dvi veiklos kryptis: pirmoji – mažesnės produktų kainos vartotojams, antroji – teisingas kainos paskirstymas tarp maisto grandinės dalių.

Aptariant teisines ir reguliacines priemones, daug dėmesio skirta ES Nesąžiningos prekybos praktikos direktyvai, kitų šalių praktikai taikant šią direktyvą, taip pat Lietuvoje galiojančių įstatymų tobulinimui.

Maisto taryboje akcentuotas ir kainų skaidrumas – www.produktukainos.lt plėtojama tiekimo grandinės stebėsena. Žemės ūkio duomenų centras numato šį tinklalapį modernizuoti: pateikti didmenines ir mažmenines produktų kainas, įvairiais pjūviais stebėti kainų pokyčius, pateikti informaciją apie prekių kilmę ir kt. Būsimasis pirkėjas galės susikurti ir savo būtiniausių maisto produktų krepšelį.

Į planą numatoma įtraukti ir ekonomines priemones. Tai – derybinės galios stiprinimas teikiant paramą kooperatyvams ir trumpoms tiekimo grandinėms, skaitmeninės platformos tiesioginiam pardavimui (www.maistograndine.lt, www.kaimasinamus.lt, www.rupus.lt, www.pilnaspuodas.lt ir pan.).

Ministras akcentavo, kad viešumas yra pagrindinis įrankis, kuris padeda įgyvendinti daug tikslų. Todėl labai svarbus vartotojų informavimas apie geriausias pardavimo sąlygas (kainų palyginimo svetainės ar programėlės), mokymai ūkininkams ir smulkiems gamintojams apie derybų strategijas, tiesioginį pardavimą, rinkodarą.

Maisto taryba nutarė, kad dar reikėtų patobulinti Žemės ūkio duomenų centro naudojamą vertinimo metodiką, todėl šis klausimas bus svarstomas kitame MT posėdyje, kuris turėtų įvykti rudens pradžioje. Ketvirtajame MT posėdyje turėtų dalyvauti ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovas, kuris pristatytų importo ir kokybės reikalavimų klausimą. Kitame posėdyje taip pat ketinama aptarti produktų ženklinimo reikalavimus bei galutinį maisto produktų vertės grandinės priemonių sąrašą.

Šaltinis: https://zum.lrv.lt, 2025-07-10

Paukščių gripas: EFSA analizuoja padėtį JAV ir stebi galimus plitimo kelius

Naujoje Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) ataskaitoje nurodoma, kad sezoninė laukinių paukščių migracija ir tam tikrų JAV produktų, pvz., turinčių sudėtyje žalio pieno, importas gali būti kaip potencialūs keliai, kuriais į Europą galėtų patekti labai patogeniškas paukščių gripo (HPAI) genotipas, pastaruoju metu paveikęs melžiamas karves JAV.

Šio tipo virusas iki šiol nebuvo užregistruotas jokioje kitoje šalyje, išskyrus JAV.

EFSA mokslininkai rekomenduoja stebėti svarbias paukščių sustojimo vietas Europoje – Islandijoje, Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, vakarų Skandinavijoje ir dideles šlapynes (pelkėtas, drėgnas žemės vietoves, kuriose kaupiasi vanduo), tokias kaip: Vatų jūra Nyderlandų, Danijos ir Vokietijos pakrantėse – kaip ankstyvo viruso aptikimo taškus.

Ataskaitoje taip pat pažymima, kad, nors viruso patekimas per importuojamus žalius pieno produktus ir gyvulių mėsą negali būti visiškai atmestas, importas į ES yra griežtai reguliuojamas, o virusas retai aptinkamas mėsoje.

EFSA ataskaitoje pateikiama ir padėties JAV apžvalga, kur nurodoma, jog nuo 2024 m. kovo mėn. iki 2025 m. gegužės mėn. buvo paveikta 981 melžiama banda 16-oje valstijų. Ataskaitoje, kurią peržiūrėjo JAV valdžios institucijos, pabrėžiama, kad viruso plitimą paskatino galvijų judėjimas, maži biologinės saugos reikalavimai ir bendrai naudojama žemės ūkio technika.

Iki metų pabaigos EFSA įvertins šio HPAI genotipo patekimo į Europą galimą poveikį ir rekomenduos priemones, skirtas užkirsti kelią virusui plisti.

Šaltinis: https://vmvt.lrv.lt, EFSA Newsroom, 2025-07-10

Ankstesnės žemės ūkio naujienos