Žemės ūkio naujienos: 2025-07-22. Aktualiausios žemės ūkio naujienos iš įvairių Lietuvos ir užsienio portalų.
OASIS: palydovinių duomenų naudojimas žemės ūkio ir viešojo sektoriaus iššūkiams spręsti
2025 m. liepos 31 d. Rygoje vyks OASIS projekto renginys – suinteresuotųjų šalių dirbtuvės, skirtos pilotinių sprendimų testavimui ir aptarimui. Šis renginys yra organizuojamas įgyvendinant tarptautinį projektą OASIS (angl. Optimising Access to Services through Integrated EO and AI Solutions for Innovative Societies), vykdomą pagal Interreg VI-A Latvijos–Lietuvos bendradarbiavimo 2021–2027 m. programą. Projektu siekiama palengvinti žemės ūkio paramos administravimą, mažinti kontrolės naštą ir diegti pažangius skaitmeninius sprendimus, pagrįstus palydoviniais duomenimis ir dirbtiniu intelektu (DI).
Projektą įgyvendina Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) – vyresnysis partneris, ir Kaimo paramos tarnyba (RSS), Latvija. Renginys – hibridinis, tad dalyviai taip pat galės jungtis nuotoliniu būdu per „Zoom“. Dirbtuvės vyks anglų kalba.
Kodėl OASIS?
Ūkininkai ir paramą administruojančios institucijos susiduria su nuolat didėjančia duomenų apimtimi, dažnomis patikromis vietoje bei pasikartojančiais administraciniais veiksmais. OASIS projektas siūlo:
-atvirus palydovinius duomenis (pvz., Sentinel-2) kaip alternatyvą fizinei kontrolei;
-DI pagrindu veikiančias paslaugas pasėlių klasifikavimui, apleistų žemių nustatymui;
-sprendimus, pritaikytus tiek ūkininkams, tiek viešajam sektoriui – paprastus, aiškius ir efektyvius.
Apie liepos 31 d. renginį
Dirbtuvės skirtos pilotinių sprendimų testavimui ir grįžtamojo ryšio surinkimui.
Renginio metu bus:
-pristatyti bandomieji įrankiai ir paslaugos, kuriamos projekte;
-aptariamos galimybės jų taikymui realiose situacijose (pvz., ūkininkų deklaravimas, paramos vertinimas);
-kviečiami išreikšti savo nuomonę dalyviai, kad sprendimai būtų tikrai įgyvendinami;
Dalyviai: ūkininkai, žemės ūkio institucijų atstovai, savivaldybės, mokslo tyrimo institucijos, viešosios institucijos, besinaudojančios palydoviniais duomenimis.
Data: 2025 m. liepos 31 d., 11:00–13:30 (EET)
Zoom nuoroda:
Renginys atviras visiems, kuriuos domina naujos technologijos žemės ūkio ir viešųjų paslaugų srityse. Prisijunkite ir padėkite kurti sprendimus, kurie atitinka tikruosius naudotojų poreikius.
Šaltinis: nma.lrv.lt, 2025-07-22
Lietuvoje kombainų varžytuvės – intriga ūkininkams, agroverslui ir netgi mokslininkams
Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Mokomasis ūkis š. m. liepos 24 dieną organizuoja šviečiamąjį atviro ūkio renginį, kurio metu vyks pirmosios Lietuvoje kombainų varžytuvės. Renginys skirtas dalintis gerąja ūkininkavimo praktika, pristatyti inovatyvias technologijas ir skatinti dialogą tarp mokslo, verslo bei ūkininkų.
Šiemet renginys išskirtinis ne tik demonstruojamų inovacijų gausa, bet ir formatu – viename lauke susirungs keturių skirtingų gamintojų kombainai, kuriuos pristato VDU ŽŪA mecenatai: UAB „Baltic Agro Machinery“, AB „Lytagra“, UAB „DOJUS agro“, AB „East West Agro“. Mašinų darbą vertins VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto ekspertų komanda, vadovaujama dekano doc. dr. Rolando Domeikos.
Žemdirbiams – unikali galimybė išgirsti ekspertų įžvalgas apie tame pačiame lauke kuliančias skirtingų gamintojų mašinas „Geras, patikimas kombainas ūkyje lemia sėkmingą derliaus nuėmimą. Tokių varžytuvių dar neteko matyti – laukiu galimybės išvysti kombainus veikiant realiomis sąlygomis. Mūsų ūkis nemažas, tad tik pažangios technologijos jam padeda išlikti rentabiliam – tai, ką anksčiau nudirbdavome trimis kombainais, dabar padarome su dviem“, – teigia Vilkaviškio r. stambų šeimos ūkį plėtojantis ūkininkas Tomas Maksvytis. „Varžytuvėse dalyvaus stipriausi agrorinkos atstovai.
Visų jų pristatomos mašinos įspūdingos, visų įmonių vadybos grandys pasirengusios ūkininkams padėti. Tačiau pirmą kartą skirtingų gamintojų kombainų, kuliančių tame pačiame lauke, darbą bus galima įvertinti gyvai. Ūkininkams bus leidžiama šias mašinas išbandyti ir patiems. Matysime, kokios kokybės grūdai byra, koks mašinų našumas. Tarkime, aš dėl kokybiško derliaus surinkimo esu pasirengęs daugiau sumokėti už degalus. Kitiems kolegoms galbūt aktualūs kiti kriterijai“, – dėsto T. Maksvytis, atkreipiantis dėmesį, kad darbas šiuolaikiniu kombainu, į kurį integruotos moderniausios technologijos, reikalauja vis naujų žinių, o mokslo institucijoje – VDU ŽŪA – organizuojami „Atviro ūkio“ tipo renginiai, kurių metu bus demonstruojamos inovacijos ir dalijimasis gerąja praktika, ir yra puikus būdas tobulėti.
Prisiimtą žemės ūkio inovacijų skaidos lyderystę VDU ŽŪA sėkmingai realizuoja darbais VDU ŽŪA tvirtai laikosi savo užsibrėžtos misijos – būti žinių ir inovacijų sklaidos centru, kuris kompetentingai atsako į žemdirbiams aktualius klausimus bei aktyviai bendradarbiauja su verslu. Šią lyderystę akademija įgyvendina ne žodžiais, o darbais – organizuodama tarptautines parodas, atvirus mokomuosius renginius ūkininkams, inicijuodama reikšmingus projektus ir telkdama visą akademinę bendruomenę.
Kombainų varžytuvės – žemės ūkio mokslo ir verslo sinergijos pavyzdys. Renginį organizuoja VDU ŽŪA Mokomasis ūkis kartu su Verslo ir socialinės partnerystės centru, o prie įgyvendinimo prisideda Agronomijos ir Inžinerijos fakultetų mokslininkai, dėstytojai bei studentai. Tai – tikras jungtinio darbo akademijoje pavyzdys.
Pasak Verslo ir socialinės partnerystės centro Partnerystės plėtros skyriaus ir klasterio „Žaliasis intelektas“ vadovės dr. Skirmantės Balnytės-Rusės, universitetas nuosekliai stiprina bendradarbiavimą tarp mokslo, verslo ir socialinių partnerių, o klasteris „Žaliasis intelektas“ tam suteikia aiškią struktūrą. Tai platforma, padedanti koordinuoti veiksmus, maksimaliai išnaudoti turimą intelektinį ir infrastruktūrinį potencialą bei skatinti inovacijų diegimą žemės ūkyje.
Būtent pagal šio klasterio nario – Mokomojo ūkio – iniciatyvą, įgyvendinamas projektas „Komunikacijos priemonių, skirtų didinti visuomenės informuotumą apie Strateginį planą ir jos įsitraukimą į kaimo plėtros procesus“ (projekto Nr. LKT-PK-24-1-03241-PR001). Jis finansuojamas pagal Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano techninės paramos veiklos sritį „Lietuvos kaimo tinklas“. Kaip pabrėžia Mokomojo ūkio vadovas Vilius Venskutonis, „Atviro ūkio“ renginys skirtas supažindinti ūkininkus ir visuomenę su modernia žemės ūkio technika bei tvaraus ūkininkavimo principais.
Vienas iš tokių pavyzdžių – VDU ŽŪA taikomas unikalus aštuonlaukės sėjomainos modelis, leidžiantis mažinti trąšų naudojimą, efektyvinti veiklą ir tausoti aplinką. Liepos 24-ą dieną vyksiančio renginio akcentas – naujausios kartos kombainų varžytuvės. Keturių gamintojų mašinos realiomis sąlygomis demonstruos technologinį pažangumą, našumą bei inovacijų poveikį derliaus kiekybei ir kokybei. Varžytuvėms skirtas 30 ha žieminių kviečių laukas – išaugintas pagal VDU ŽŪA mokslininkų rekomendacijas, taikant pažangias auginimo technologijas. Dr. S. Balnytė-Rusė ir V. Venskutonis vieningai tvirtina – inovacijų sklaida yra esminis veiksnys kuriant tvarų žemės ūkį.
Renginys „Atviras ūkis“ – tai ne tik švietėjiška iniciatyva, bet ir veiksmingas būdas griauti pasenusius stereotipus bei parodyti, koks modernus ir inovatyvus yra šiandieninis Lietuvos agrosektorius. Dar svarbiau – šią iniciatyvą palaiko verslo partneriai ir mecenatai, o didžiulis ūkininkų susidomėjimas rodo, kad tokio tipo renginiai ne tik reikalingi, bet ir labai laukiami.
Rezultatus vertins geriausi savo srities ekspertai
Kombainų varžytuvių vyriausiuoju arbitru taps VDU ŽŪA Inžinerijos fakulteto dekanas doc. dr. Rolandas Domeika. Jo teigimu, vertinimo darbams suburta Žemės ūkio inžinerijos ir saugos katedros ekspertų komanda, padedama doktorantų ir studentų. Fakulteto mokslininkai turi ilgametę patirtį derliaus dorojimo tyrimuose, tad vertinimas bus grįstas mokslu.
„Nors moksle greitų rezultatų retai pasitaiko, šįkart teks dirbti sparčiai ir tiksliai. Vertinsime kombainų našumą, grūdų švarumą, nuostolius, suskaldymą ir šiaudų paskleidimą“, – sako R. Domeika. Pasak jo, dalyviai gali būti ramūs – varžytuves stebės kompetentingi specialistai, o kiekvienas kombainas išsiskirs savo stipriosiomis pusėmis. Dekaną ypač džiugina studentų įsitraukimas: ši praktinė patirtis padės jiems ruoštis dirbti moderniame, duomenimis grįstame agrosektoriuje.
„Be verslo įtraukimo į studijų procesą, aukštos kompetencijos specialistų parengti neįmanoma“, – pabrėžia doc. dr. R. Domeika. Konkurencija – rinkos variklis, strateginis bendradarbiavimas – investicija į agroinžinerijos sektoriaus ateitį Tuo, kad bendradarbiavimas tarp agroverslo įmonių ir mokslo institucijų skatina pažangą, įsitikinęs ir kombainų varžytuvėse dalyvausiančios AB „Lytagra“ komercijos direktorius Rimas Norvilas. „Konkurencija yra natūralus rinkos variklis, bet strateginis bendradarbiavimas – tai investicija į visos agroinžinerijos sektoriaus ateitį.
Prisidėdami prie studijų programų tobulinimo, studentų rėmimo, mokslo projektų įgyvendinimo, mes visi dirbame tam, kad sektorius augtų, o Lietuvoje išugdyti specialistai būtų pasirengę spręsti realius ūkio iššūkius. Mūsų pasirinktas New Holland CR9.90 kombainas – modernus, našus ir technologijomis išsiskiriantis, pritaikytas tiek stambiems, tiek vidutinio dydžio ūkiams“, – varžytuvėse dalyvausiančio kombaino ypatumus komentuoja R. Norvilas, įsitikinęs, kad žemdirbiai renginio metu įgis unikalios patirties, prieš priimdami sprendimus dėl technikos įsigijimo.
UAB „Baltic Agro Machinery“ žemės ūkio technikos departamento direktoriaus Virginijaus Apšegos pastebėjimu, agroverslo įmonės ir pačios nuolat organizuoja renginius žemdirbiams bei pristato naujausią techniką. Tačiau tai, kad kombainų varžytuvės vyksta žemės ūkio mokslo bazėje, o mašinas vertins Lietuvos mokslininkai, suteikia joms išskirtinį svorį. Pašnekovo teigimu, įmonės UAB „Baltic Agro Machinery“ parduodami kombainai CLAAS laikomi vienais geriausių pasaulyje. Juos yra pamėgę ir Lietuvos ūkininkai. Renginio metu bus galima ne tik pamatyti, bet ir išbandyti galingą, našų, visiškai skaitmenizuotą hibridinį kombainą CLAAS LEXION 8700 TT.
„Pagarba ir padėka VDU Žemės ūkio akademijai už dar vieną gerą iniciatyvą, kuri, neabejoju, bus aktuali žemdirbiams, dėstytojams, studentams bei įdomi plačiajai visuomenei“, – kalba V. Apšega, nepraleisdamas progos pastebėti, kad mecenatystė, aktyvus agroverso įsitraukimas į VDU ŽŪA veiklas yra būtini, siekiant darbo rinkoje turėti aukštos kvalifikacijos jaunų specialistų. Įmonės „DOJUS agro“ Lietuvos filialo direktorė Diana Tatarūnaitė-Zubenienė atskleidžia, kad varžytuvėse dalyvaus šios įmonės pasididžiavimas – naujasis skaitmeninis kombainas „John Deere S7 900“.
Tai galingas, preciziškai dirbantis kombainas, kuris, esant dideliam derliui, gali pademonstruoti išskirtinai didelį našumą. Komentuodama partnerystės su specialistus agrosektoriui rengiančia institucija svarbą, D. Tatarūnaitė-Zubenienė teigia, kad keturios varžytuvėse dalyvaujančios įmonės yra ne tik rinkos konkurentės, bet ir partnerės, kurios parėmė idėją VDU ŽŪA įsteigti pirmąjį šalyje žemės ūkio inžinerijos studijų klasterį, dalyvauja studijų programų kūrimo, tobulinimo ir įgyvendinimo procesuose, skatindamos VDU ŽŪA studentus stipendijomis, remdamos įvairius kitus Akademijos mokslo ir socialinius projektus.
„Iššūkiai – mūsų kasdienybė. Kai tiki savo technika ir komanda, norisi juos parodyti visiems“, – teigia AB „East West Agro“ Produktų grupės vadovas Vytautas Juozas Petkus. AB „East West Agro“ renginio metu demonstruos kombainą Massey Ferguson IDEAL 9T, kuris išsiskiria itin dideliu našumu, moderniausiomis technologijomis ir komfortu operatoriui. Pašnekovas įsitikinęs, kad VDU ŽŪA mokslininkai renginio metu užtikrins objektyvų, mokslu pagrįstą kombainų vertinimą realiomis darbo sąlygomis. Tai šiam renginiui suteikia išskirtinio prestižo bei kelia dalyvių ir žiūrovų pasitikėjimą.
„Pačiai įmonei dalyvavimas kombainų varžytuvėse kuria kelias labai svarbias vertes. Visų pirma – tai unikali galimybė realiomis sąlygomis pademonstruoti mūsų atstovaujamos technikos efektyvumą. Be to, tai puiki proga skaidriai, faktais ir matavimais pagrįsti technikos kokybę – juk šiais laikais nepakanka tik kalbėti apie privalumus, juos reikia įrodyti. Ir svarbiausia – toks renginys stiprina viso žemės ūkio sektoriaus bendruomeniškumą – atveria duris bendradarbiavimui tarp gamintojų, platintojų, ūkininkų ir mokslininkų“, – reziumuoja V. J. Petkus.
Šaltinis: delfi.lt, 2025-07-21
Audra nepasigailėjo nei ūkininkų, nei pasėlių: išguldė ištisus laukus
Likus vos kelioms savaitėms iki javapjūtės – skaudus smūgis grūdų augintojams. Kai kuriuose šalies rajonuose pasėlius merkusios liūtys, su stipriais vėjo gūsiais, bręstančius augalus be gailesčio vertė ant žemės. Laukus apžiūrėję žemdirbiai sako, kad kai kur fiksuoti net 100 proc. išgulimai, dėl to derlius gali būti ne tik kuklesnis, bet ir prastesnės kokybės.
Žalą vertins jau antrą kartą
Praūžusi liūtis vakar, liepos 15 d., kai kuriuose šalies rajonuose be gailesčio guldė kone finalinę brandos fazę pasiekusius žieminius kviečius, rapsus, miežius. Naujienų portalo Lrytas kalbintas Mažeikių krašto ūkininkas Eligijus Pocevičius sako, kad jo laukams kliuvo dosni lietaus dozė – per neilgą laiko tarpą iškrito maždaug 25 ml kritulių.
„Skirtingos javų veislės reaguoja skirtingai į tokius gamtos iššūkius. Pavyzdžiui, aš turiu pasėjęs vieną kviečių veislę „Optimist“, bet ji labai jau neoptimistiškai sugulė pačioje pradžioje. Pasikalbėjau su kolegomis iš kitų rajono pusių, tai kai kur išgulimai laukuose siekia net 100 proc.“, – liūčių žalą savo rajone vertina grūdų augintojas. Eligijus savo pasėlius yra apdraudęs. Draudimo kompanijos žalos vertintojai šiemet pas jį lankysis jau antrą kartą. Pavasarį jie rapsų laukuose fiksavo šalnos apkandžiotus augalus, o šią savaitę užsuks įvertinti liūties padarytus nuostolius.
Grūdų gali būti mažiau, nukentės ir kokybė Nors nemaža dalis stambesnių ūkininkų apsirūpinę našia technika, kuri gali nupjauti ir išgulusį pasėlį, E.Pocevičius tikino, kad tai vis tiek reiškia didesnius ar mažesnius nuostolius. „Jeigu bus ir toliau tiek daug lietaus, kaip prognozuojama, tiek derliaus kokybė, tiek ir kiekis, kris. Supraskite, per lūžusį stiebą grūdas nebetenka maitinimo, todėl grūdai gali būti smulkesni. Kai tokioje brandoje išgula pasėlis, skaičiuojame maždaug 15–20 proc. derliaus netekimus“, – aiškino žemdirbys.
Grybai auga ir grūduose
Mažeikių krašte ūkininkauja ir Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininkas Audrius Vanagas. Nors jo laukuose situacija pakankamai gera, kur kas liūdnesni vaizdai Šiaurinėje Lietuvos dalyje. „Ties pasieniu su Latvija stebimi išgulę laukai, bet situacija labiau yra lokali. Vietomis pagulę rapsų laukai. Viso derliaus tokiuose laukuose jau nepaimsi. Nukentėti gali kokybė, derlius. Be to, tokie pasėliai gali užsikrėsti įvairiais patogenais, nes žemė labai drėgna. Grybai gali augti ne tik miške, bet ir ant grūdų“, – tikino jis.
Pasak jo, šiame rajone jau buvo išjudėję pirmieji kombainai, jie darbavosi sėklinių žolių, žieminių miežių laukuose. Žieminius kviečius tikimasi pradėti pjauti rugpjūčio pirmomis dienomis. „Nenorime būti nei Palangos verslininkai, nei nuolat nepatenkintais ūkininkais. Bet dabartinės orų prognozės neguodžia. Kad galėtume į laukus išvažiuoti mums reikalinga kaitra. Dar nėra taip buvę, kad derliaus nenuimtume.
Bet kuriuo atveju jį pjausime, bet kokios jis bus kokybės – neaišku. Tikimės, kad rugpjūtis atneš tikrą vasarą. Jau norime sulaukti šilumos ir keliuose pamatyti sunkesnę žemės ūkio techniką. Suprantame, kad miesto žmonėms mes apkartiname judėjimą keliuose, kartais dėl to gauname piktesnį žodį“, – apie tai, kad įsibėgėjus javapjūtei keliuose turės tilpti visi primena LGAA pirmininkas A.Vanagas.
Šaltinis: lrytas.lt, 2025-07-16
Siunčia žinią matininkams ir geodezininkams: galite netekti pažymėjimų
Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) įspėjo beveik 100 žemėtvarkos planavimo dokumentų rengėjų dėl turimų kvalifikacijos pažymėjimų galiojimo panaikinimo. Ši priemonė gali būti pritaikyta asmenims, kurie nėra išklausę privalomų kvalifikacijos tobulinimo kursų. Šių asmenų (taip pat matininkų ir geodezininkų) profesinę veiklą reglamentuojantys teisės aktai nustato, kad kvalifikacijos pažymėjimo turėtojas privalo ne rečiau kaip kas 3 metus tobulinti kvalifikaciją pagal Nacionalinės žemės tarnybos vadovo patvirtintas kvalifikacijos tobulinimo programas.
„Nesilaikant šio reikalavimo, žemėtvarkos planavimo dokumentų rengėjų kvalifikacijos pažymėjimų galiojimas nėra stabdomas, kaip kad matininko ir geodezininko kvalifikacijos pažymėjimų atveju, o turi būti iš karto panaikinamas. Tačiau suprasdami tai, jog kvalifikacijos pažymėjimo galiojimo panaikinimas gali sukelti tam tikrų neigiamų pasekmių, pavyzdžiui, gali būti neužbaigti pradėti darbai ir dėl to gali nukentėti šiuos darbus užsakę asmenys, raginame kuo skubiau išklausyti kvalifikacijos tobulinimo kursus ir taip išsaugoti turimą kvalifikacijos pažymėjimą“, – pranešime žiniasklaidai teigia Dovydas Petraška, NŽT direktoriaus pavaduotojas.
Siekdama sklandaus tarpusavio bendradarbiavimo, NŽT visada ragina nelaukti 3 metų termino pabaigos ir iš anksto kreiptis į kvalifikacijos kursų organizatorius dėl kvalifikacijos tobulinimo. Atitinkamas žemėtvarkos planavimo dokumentų rengėjų kvalifikacijos pažymėjimas suteikia teisę rengti formavimo–pertvarkymo, karinės infrastruktūros ir specialios paskirties, kaimo plėtros, žemės paėmimo visuomenės poreikiams, žemės konsolidacijos, žemės reformos žemėtvarkos projektus ar rengti žemėtvarkos schemas.
Žemėtvarkos planavimo dokumentų rengėjai, nusprendę netęsti savo profesinės veiklos, taip pat raginami pateikti prašymą NŽT nutraukti pagal išduotą pažymėjimą vykdomą veiklą ir panaikinti kvalifikacijos pažymėjimo galiojimą, nelaukiant kol pasibaigs terminas kvalifikacijai tobulinti, po kurio reikės atlikti ilgiau užtrunkančias pažymėjimo galiojimo stabdymo ir po to galiojimo nutraukimo procedūras. Be to, nusprendus nebetęsti savo profesinės veiklos ir savo noru pateikus prašymą, asmuo gali bent kada pateikti NŽT prašymą dėl naujo kvalifikacijos pažymėjimo išdavimo.
Priešingu atveju, toks prašymas gali būti pateiktas ne vėliau kaip po 2 metų nuo kvalifikacijos pažymėjimo galiojimo panaikinimo. Informacija apie galiojančius matininko, geodezininko ir žemėtvarkos planavimo dokumentų rengėjo kvalifikacijos pažymėjimus yra viešai skelbiama NŽT interneto svetainėje, Licencijų informacinėje sistemoje, skiltyje „Licencijų paieška“ įvedus žinomus paieškos duomenis, taip pat Atvirų duomenų portale.
Šaltinis: lrytas.lt, 2025-07-17
Pieno supirkimo kaina per metus išaugo 34 proc.
Vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina birželio mėnesį buvo 34 proc. didesnė nei pernai tuo pačiu laikotarpiu ir siekė beveik 50 centų už kilogramą, skelbia Žemės ūkio duomenų centras. Skelbiama, kad stambiems pieno gamintojams supirkimo įmonės šį birželį mokėjo vidutiniškai 54,3 cento už kilogramą – 32 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Anot Žemės ūkio duomenų centro, stambieji žaliavos tiekėjai birželį pardavė 65 proc. visos šalyje supirktos pieno žaliavos.
Taip pat pastebima, kad dėl aukštos pieno supirkimo kainos Lietuvoje žaliavinio pieno gamyba ūkiuose auga.
Žemės ūkio duomenų centro duomenimis, šių metų birželio mėnesį Lietuvoje buvo supirkta 125,71 tūkst. tonų žaliavinio pieno – 1,6 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais.
Stambiaisiais žaliavos tiekėjais šalyje yra laikomi tie, kurie parduoda daugiau kaip 40 tonų pieno per mėnesį.