Žemės ūkis – viena seniausių žmonijos veiklų, tačiau šiandien ją transformuoja pažangiausios technologijos. Jei prieš du dešimtmečius melžimo robotai atrodė kaip futuristinė naujovė, šiandien jie tapo įprasta realybe tūkstančiuose ūkių visame pasaulyje. Dabar į areną žengia naujos kartos aktoriai – humanoidiniai robotai. Ar netolimoje ateityje šalia karvių tvarte išvysime dvikojį, į žmogų panašų robotą, kuris švelniai, bet tiksliai užmaus melžiklius, pasirūpins higiena ir, galbūt, net pasakys karvei „labas rytas“?
Šiame straipsnyje pažvelgsime, kaip pasaulyje vystomi humanoidai, kokie jų pritaikymai žemės ūkyje jau testuojami, ir kiek realu, kad karvių melžimas taps humanoidų kompetencijų dalimi.
Humanoidų era: kas, kur ir kam?
Humanoidiniai robotai – tai dvikojai, į žmogų formos ir funkcijų prasme panašūs įrenginiai, gebantys vaikščioti, kelti daiktus, naudotis įrankiais ir dirbti žmogui sukurtoje aplinkoje. Tarp žinomiausių šios srities kūrėjų – JAV bendrovės „Figure AI“, „Tesla“ su projektu „Optimus“, Kanados „Sanctuary AI“, taip pat Azijos įmonės „Xiaomi Robotics“ ir „Unitree“. Jų robotai jau bandomi gamyklose, logistikos centruose ar net mažmeninės prekybos vietose [1, 2].
Kuo tai aktualu žemės ūkiui? Atsakymas paprastas: žemės ūkio sektorius sparčiai praranda žmogiškąjį kapitalą. Darbuotojų trūkumas, sunkių darbų atgrasumas, didėjantys kaštai – visa tai verčia ūkininkus ieškoti alternatyvų. Humanoidai gali būti patrauklūs ne tik dėl savo universalumo, bet ir dėl to, kad dėl jų nereikia keisti visos ūkio infrastruktūros – jie gali dirbti ten, kur iki šiol dirbo žmogus.
Robotai jau fermose – bet dar ne humanoidai
Pieno ūkiai – vieni labiausiai automatizuotų sektorių gyvulininkystėje. Melžimo robotai, automatiniai šėrimo vežimėliai, mėšlo stumdytojai ir net grindis valantys robotai jau pakeitė dalį rankų darbo. 2023 m. pasaulyje veikė daugiau nei 50 000 melžimo robotų [3].
Vis dėlto, šie robotai – stacionarūs arba ratiniai įrenginiai, skirti vienai konkrečiai funkcijai. Humanoidų privalumas – gebėjimas atlikti kelias skirtingas užduotis, judėti po įvairias fermos erdves, adaptuotis prie skirtingų situacijų. Vienas robotas galėtų ir melžti, ir šerti, ir valyti – keisdamas tik įrankius ar programą.
Ar humanoidas galėtų melžti karvę?
Melžimas – sudėtinga, tikslumo, jautrumo ir higienos reikalaujanti užduotis. Humanoidui, norinčiam tapti tikru melžėju, reikėtų:
- tiksliai suimti ir užmauti melžtuvus ant spenių;
- naudotis regėjimo ir jėgos jutikliais, kad nepadarytų žalos gyvūnui;
- laikytis higienos protokolo: plauti, dezinfekuoti, stebėti pieno kokybę;
- reaguoti į karvės elgesį, išvengti staigių judesių, nekelti streso.
Skamba sudėtingai, tačiau pažangiausi humanoidų prototipai jau šiandien gamyklose atlieka manipuliacijas, kurioms reikia milimetrinio tikslumo [2]. „Figure AI“ humanoidas „Figure 02“ BMW gamykloje įstatė metalo dalis į surinkimo sistemą taip tiksliai, kaip tai daro žmogus. „Sanctuary AI“ robotas per vieną savaitę atliko 110 skirtingų užduočių realioje parduotuvėje – nuo drabužių lankstymo iki etikečių klijavimo [4].
Todėl technologiškai melžimas humanoidui – pasiekiamas tikslas. Belieka pritaikyti technologiją fermos sąlygoms: pritaikyti jutiklius gyvūnų anatomijai, užtikrinti atsparumą dulkėms ir plovimui, integruoti su melžimo sistemomis.
Kaip reaguotų karvės?
Tyrimai rodo, kad karvės dažniau patiria stresą nuo netinkamo žmogaus elgesio nei nuo robotų [5]. Palyginus tradicinį ir automatinį melžimą, automatizuotose sistemose nustatytas žemesnis kortizolio (streso hormono) lygis ir didesnis primilžis. Net mėšlo valymo robotai, iš pradžių kelė baimę, po kelių savaičių tapo karvių ignoruojami „fermų gyventojai“ [6].
Tinkamai pristatytas humanoidas, kuris juda nuspėjamai, nesukelia triukšmo ir neatlieka staigių judesių, greičiausiai taptų gyvulių priimtas. Ypač jei jis visada elgtųsi vienodai – gyvūnai tai vertina.
Ar ūkiui tai apsimokėtų?
Vienas iš didžiausių humanoidų iššūkių – ekonomika. Jei humanoido kaina pasieks 50 000–100 000 eurų ribą, o jis galės pakeisti du ar tris darbuotojus, investicija gali atsipirkti per kelis metus. Skaičiuojama, kad vien JAV ūkis, kuriame vienas humanoidas pakeistų 3 žmones, per metus sutaupytų iki 100 000 dolerių darbo sąnaudų [1].
Be to, humanoidas gali dirbti visą parą, be poilsio ir savaitgalių. Toks „darbininkas“ ūkyje galėtų tapti patikimu pagalbininku, ypač ten, kur sunku rasti darbuotojų ar jų kaita didelė.
Kada tai taps realybe?
Analitikai prognozuoja, kad pirmieji humanoidų prototipai fermose gali pasirodyti jau 2028–2030 m. Pirmiausia jie dirbs paprastesnius darbus: šėrimą, valymą, sandėliavimą. Melžimas – sudėtingesnė užduotis, tačiau ją įveikus humanoidas galėtų tapti tikra fermos šeimininko dešiniąja ranka.
Iki 2035 m. humanoidai gali tapti įprastu reiškiniu pažangiausiuose ūkiuose. Tam reikia ne tik technologijų – bet ir drąsių ūkininkų, pasiryžusių išbandyti naują darbuotojo rūšį.
Literatūra
[1] S. Brockshus, „Why Humanoid Robots Are the Key to Saving Family Farms“, Medium, 2023. [2] Bain & Company, „Humanoid Robots at Work: What Executives Need to Know“, 2025. [3] Fox News, „Smarter dairy farms where robots milk the cows“, 2025. [4] Sanctuary AI, „Sanctuary AI Deploys First Humanoid General-Purpose Robot Commercially“, 2023. [5] B. Burfeind ir kt., „Review: The effects of stress on dairy cattle behaviour“, Animals (Basel), 2021. [6] R. L. Doerfler ir kt., „Physiological and Behavioral Responses of Dairy Cattle to the Introduction of Robot Scrapers“, Frontiers in Vet. Science, 2016.Daugiau naudingų straipsnių apie pieno ūkio valdymą.