Stresą patiriantys veršeliai = nuostoliai ūkiui. Blogai besijaučiantis prieauglis suvartoja mažiau pieno mišinio, pasižymi blogesniu imunitetu, didėja išlaidos gydymui. Tad kaip pastebėti veršelių stresą ir ką daryti, kad jį sumažintumėte?
Pasirūpinkite žarnynu
70 procentų veršelio imuniteto priklauso nuo žarnyno veiklos, kurią sutrikdyti gali pakeistas šėrimo planas, nujunkimas, nekompaktiška prieauglio laikymo vieta, pasikeitęs oras bei daugybė kitų faktorių. Vienas iš būdų sustiprinti veršelių žarnyną – papildytą racioną probiotikais. Gerosios bakterijos sustiprins organizmą stresinėmis situacijomis bei padės padės pasiruošti laukiančioms permainoms.
Probiotikų dozę rekomenduojame pasirinkti pagal veršelių patiriamo streso lygį. Tai geriausiai gali pastebėti veterinaras, tačiau ir jūs patys turėtumėte atkreipti dėmesį į veršelio suvartojamo pieno kiekį, įvertinti laukiančius pokyčius bei oro sąlygas.
Pasiruoškite pokyčiams
Dalį stresą sukeliančių veiksnių sunku nuspėti iš anksto, tačiau daugumai jų galime pasiruošti. Likus 5 dienoms iki laukiančio pokyčio (pergabenimo, perkėlimo į grupinį namelį, nujunkymo ir pan.), papildykite veršelių racioną elektrolitais. Jie padės prieaugliui greičiau susidoroti su permainomis ir prisitaikyti prie naujų laikymo sąlygų bei sustiprins imunitetą.
Veršeliui susirgus, iš pieno mišinio bei pašaro gauta energija naudojama ne jo augimui, o kovojimui su bakterijomis. Norėdami to išvengti, į racioną įtraukite dar vieną porciją pasterizuoto pieno arba pienmilčių. Papildomos kalorijos užtikrins prieauglio augimą net ir nepalankiomis sąlygomis.
Galiausiai, pasistenkite, kad vienu metu veršelis patirtų kiek galima mažiau streso. Pavyzdžiui, jeigu staiga pasikeitė oro sąlygos, atidėkite jo perkėlimą į grupinį namelį ar nujunkymą.
Teisinga pradžia
Vos gimę veršeliai yra labai pažeidžiami ir neatsparūs bakterijoms, todėl dar prieš karvės apsiveršiavimą turite pasirūpinti aplinka į kurią pateks naujagimis. Labai kruopščiai išvalykite būsimo prieauglio gyvenimo vietą, iš anksto apgalvokite kaip jis bus pergabenamas, pasiruoškite švarių rankšluosčių gleivių nuvalymui. Teisingai pasiruošti jums gali padėti šie klausimai:
-
Kaip dažnai valote karvių veršiavimosi vietą?
-
Ar veršiavimosi vieta yra gerai izoliuota?
-
Jeigu veršiavimosi vietoje yra kelios karvės, ar kiekviena jų turi pakankamai erdvės?
-
Kaip pergabensite veršelius iš apsiveršiavimo vietos?
Parengta pagal: progressivedairy.com