„Alta“ atstovei Anneke Talsma lankantis Lietuvoje ir konsultuojant šalies ūkininkus, teko išgirsti ne vieną klausimą apie tai, kaip pasirinkti kokybišką bulių ir į kokius galvijo parametrus būtina atkreipti dėmesį. Manome, kad su šiais neaiškumais susiduria ne vienas ūkininkas, tad norime pateikti keletą dažniausiai užduodamų klausimų ir A. Talsma bei veisimo konsultanto Mindaugo Eidukaičio atsakymus, kurie padės lengviau apsispręsti, kuriuo keliu eiti.
Prieš keletą metų Jungtinėse Amerikos Valstijose buvo itin populiarios didelės karvės, tačiau pastaruoju metu, perskaičiavus išlaidas pašarui, jos mažėja. O kokia yra „Alta“ strategija? Pirmenybę teikiate dideliems ar vidutinio dydžio gyvuliams?
A.T. Mes turime įvairų dydžių bulių, tačiau didžiausią pasirinkimą galima rasti tarp vidutinio dydžio galvijų. Dėl puikios pieno sudėties jie yra labiau pritaikyti pieno ūkiui. Visgi, svarbu suprasti, kad kiekvienas ūkis turi eiti savo keliu, rasti būtent tam ūkiui geriausiai pritaikytus bulius. Juk jeigu jūsų kaimynas siekia „amerikietiškos” bandos, tai dar visai nereiškia, kad tokiu keliu turite eiti ir jūs. Tad pasirinkimas itin platus.
O kokią situaciją pastebite Lietuvoje?
M.E. Lietuvoje yra vos keletas ūkių, kurie renkasi didesnio ūgio bulius. Visgi, prieš priimant sprendimą, ūkininkams visuomet paruošiame genetinį planą, išklausome klientų pageidavimų, atsižvelgiame į aplinkos sąlygas ir padedame priimti geriausią sprendimą, kurio reikia konkrečiam ūkiui.
Kokį procentą paveldimumo perduoda buliai, o kokį karvės?
M.E. Nevieną kartą šia tema teko konsultuotis su profesionaliais genetikais. Pasak jų, veisimui atrenkami tik tie buliai, kurie turi žymiai didesnę perdavimo tikimybę ir gali veršiukui perduoti net 80 procentų DNA.
Kaip dažnai reikia rinktis naujus bulius?
M.E. Tris kartus per metus, kas keturis mėnesius pasaulyje atliekamas bulių vertinimas. Nuodugniai įvertinus bulius, išanalizavus stipriąsias jų savybes, sudaromi nauji vertinimai bei geriausių bulių sąrašai tam, kad žmonės būtų tikri, jog visuomet gauna patį geriausią bulių.
Kokią vietą pasaulyje užima „Alta“?
A.T. Kalbant apie susisėklinimą, mes esame numeris 1 pasaulyje. Užtikriname puikią kokybę, nuolat rūpinamės savo klientais, į rinką tiekiame daugiausia holšteinų, o ateityje ketiname plėstis dar labiau. Nuo 2000-ųjų, kai tapome privataus verslo bendrove, kiekvienais metais parduodame po milijoną šiaudelių daugiau nei praėjusiais metais. Manau, tai puikiai įrodo mūsų profesionalumą ir žmonių pasitikėjimą tuo, ką darome. Be to, savo stotis mes turime skirtingose pasaulio šalyse: dvi Kanadoje ir po vieną Jungtinėse Amerikos Valstijose bei Nyderlanduose. Tai padeda užtikrinti tai, kad net jeigu vienoje šalyje įvyktų nelaimė, sėklą savo klientams galėtume atsiųsti iš kitos šalies. Tad ūkininkai visuomet gali jaustis ramūs. Galiausiai, stotys skirtingose šalyse padeda sumažinti kainą, kadangi, pavyzdžiui, sėklą į Lietuvą siųsti iš Nyderlandų kainuoja pigiau nei iš Jungtinių Amerikos Valstijų.