Praėjusią savaitę Lietuvoje viešėjo vokiečių įmonės Holm&Laue atstovas Andrii Ianovskyi. Kelionės metu jis lankė mūsų šalies ūkius bei sutiko papasakoti apie dabartinę pieno ūkio padėtį jo gimtojoje Ukrainoje.
Kokia padėtis šiuo metu vyrauja Ukrainos pieno ūkiuose?
Pirmiausia, džiugu, kad šiandien beveik visi Ukrainos ūkiai yra privatūs. Geriausiai čia sekasi dideliems ir moderniems ūkiams turintiems 400 ir daugiau gyvulių bei idėjų kupinus vadovus. Tokie verslai eina į priekį, investuoja į naujoves ir gali džiaugtis pelnu.
Į ką daugiausia investuoja Ukrainos ūkininkai?
Į viską, kas palengvintų jų darbą, sumažintų bereikalingas išlaidas ir padidintų gaunamo pieno kiekį. Pavyzdžiui, čia esame pardavę 20 pilnos sudėties veršelių šėrimo sistemas. Ūkininkams vis svarbiau ne tik pašerti veršelius, bet ir matyti kuo daugiau duomenų ,žinoti jų dienos priesvorį, kadangi šios žinios greitai atsiperka. Įsigydami ne tik automatinę šėrimo sistemą, bet ir svarstykles, galima greičiau į bandą atvesti reikiamą svorį pasiekusius gyvulius, nedelsiant pastebimi sveikatos sutrikimai… Tai labai naudingos žinios.
Ar jauni ukrainiečiai noriai dirba pieno ūkiuose?
Manau, kad kaip ir daugelyje pasaulio šalių, Ukrainoje sunku rasti jaunų žmonių,kurie norėtų dirbti pieno ūkiuose. Tai susiję ir su jūsų šalimi. Daug lietuvių išvažiuoja dirbti į Angliją ir Norvegiją, jų vietą užpildo ukrainiečiai, o į mano šalį atvažiuoja uzbekai bei kitų rytų šalių gyventojai. Vyksta tam tikra darbuotojų migracija.
Tai jau ne pirmas jūsų vizitas Lietuvoje. Galbūt pastebėjote panašumų bei skirtumų tarp Lietuvos ir Ukrainos pieno ūkių?
Sunkus klausimas. Lietuvoje, Ukrainoje bei kitose pasaulio šalyse galima rasti geriau ir blogiau valdomų fermų. Manau pagrindinės tendencijos yra panašios visose šalyse: dideli ūkiai dar labiau didės, o maži po truputi trauksis iš rinkos, kadangi tęsti verslą jiems nebeapsimokės.