Pieno ūkio naujienos Straipsniai

Karvių gerovė svarbiau nei didesnės pajamos?

geroveAr melžiamų karvių gerovė ir bandos pelningumas suderinami? Juk siekiant padidinti galvijų gerovę ūkininkui reikia paaukoti dalį savo pajamų.

Karvės gerovę būtų galima paaiškinti atsakius į 3 klausimus: ar karvė duoda pakankamai pieno, ar ji gerai jaučiasi, ar gali elgtis natūraliai pagal savo prigimtį? Iki šiol mes daugiausiai dėmesio teikėme pirmajam veiksniui – mums buvo svarbiausia, kaip karvė ėda ir kiek duoda pieno.

Tik pastarąjį dešimtmetį pieno gamintojai ir vartotojai suprato, kad reikia dėmesį skirti ir karvės natūraliai elgsenai užtikrinti. Pieno ūkio pelningumas didėja augant pieno gamybos apimtims (pieno kokybės ir kiekybės prasme), kontroliuojant ūkio išlaidas pašarams, darbo jėgai, įrangai. Čia natūraliai kyla klausimas, ar ūkyje vienu metu gali būti optimizuojamos pajamos ir galvijų gerovė.

Naujausi tyrimai parodė, kad tam tikri veiksniai yra susiję tiek su galvijų gerove, tiek ir su ūkio našumu: tinkamas kiekis pašarų ir vandens, švarios ir patogios guoliavietės, judėjimo poreikio patenkinimas, žmogaus ir karvės santykis. Šiek tiek plačiau apie veiksnius. Apie 70% dienos karvės praleidžia ėsdamos ir ilsėdamosis. Reikia stengtis, kad 12-14 val. per parą karvė gulėtų tvarte. Jei guoliavietės tinkamai įrengtos, karvė noriai gulasi, ko pasekoje pagerėja kraujo tekėjimas į tešmenį ir maždaug 3 kg padidėja primilžis. Fizinis aktyvumas svarbus karvėms, kaip ir žmonėms, ypač prieš veršiavimąsi. Ir nors mums tai gali atrodyti nereikšminga, bet malonus elgesys su galviju, švelnus balsas gali padidinti pieno gamybą nuo 3 iki 10% ar daugiau.

Karvutė turėdama geras sąlygas pailsėti, paėsti ir gaudama pakankamai švaraus kokybiško vandens garantuotai ūkiui atsidėkos didesne pieno gamyba. Tinkamai sudarytas racionas padidina pieno gamybą nuo 2-4 kg per dieną. Naujausi tyrimai rodo, kad grupių perkrovimas veikia karvės natūralią elgseną, poilsį ir atrajojimą, taip pat mažina didžiojo prieskrandžio turinio pH. Tad žiūrėkime, kad bandos nebūtų perkrautos.

Taigi, ūkio savininkas neturėtų svarstyti, kam teikti pirmenybę, ar galvijų gerovei, ar didesnėms pajamoms. Esmė yra ta, kad į galvijų gerovės kėlimą įdėtos investicijos greitai atsiperka ir lemia didėjantį ūkio pelningumą. Vadovas, pasirinkdamas naujas bandos valdymo strategijas, visada turėtų pagalvoti, kaip tai atsilieps jo bandos gerovei.

Parengta pagal http://www.dairyherd.com straipsnį.