Home » Kodėl nedarome pažangos kovojant su šlubumu?
Pieno ūkio naujienos Straipsniai

Kodėl nedarome pažangos kovojant su šlubumu?

karves gydymasMelžiamų karvių šlubumas tampa vis svarbesne problema visame pasaulyje. Mokslininkų tyrimai parodė, kad mes nedarome pažangos kovojant su šlubumą sukeliančiu tarpupirščių dermatitu. Straipsnyje analizuojami nauji kovos su tarpupirščių dermatitu metodai.

Tarpupirščių dermatitas, dar liaudiškai žinomas kaip „braškė“, yra sukeliamas spiralės formos bakterijos vadinamos treponema, kuri yra natūralios mikrofloros dalis melžiamų karvių ūkiuose. Treponema bakterijos mėgsta apsigyventi tarpunagėje, apynagėje, užpenčiuose ir paskatina vietinę epidermio eroziją, taip sukeldamos didelį skausmą galvijui ir pirmus šlubumo požymius.

Jeigu apžiūrint šlubų karvių nagas jūs pastebėjote raudoną, apskritą žaizdą, galite drąsiai manyti, kad tai yra tarpupirščių dermatitas. Neseniai buvo sukurta nauja klasifikavimo sistema, norint nustatyti ligos sunkumą (žr. nuotraukas).

M0

Sveika naga – M0

 

 

 

 

M1

Ankstyvoji / Subklinikinė stadija – M1

 

 

 

 

M2_0

Skausminga, ūmi žaizda – M2

 

 

 

 

Yra dvi tarpupirščių dermatito ligos eigos M2 ir M4 (žr. nuotraukas).

M2 ligos eiga charakterizuojama kaip raudonos apskritos žaizdos ir karvė smarkiai šlubuoja. Laiku identifikuoti ir tinkamai pradėti gydymą ankstyvoje M2 stadijoje yra efektyviausia.

Šlubų karvių stebėseną reikia vykdyti nuolat. Kasmetinio profilaktinio nagų tvarkymo neužtenka. Geriausia karves stebėti melžimo aikštelėje arba jų laikymo vietoje.

Jeigu šluba karvė identifikuojama ankstyvoje M2 stadijoje, gydymas bus efektyvus. Tyrimai parodė, kad efektyviausiai veikia oksitetraciklino milteliai, dedami tiesiai ant žaizdos ir apibintuojami. Tokiai karvei galima leisti vaikščioti 1-2 dienas ir, jeigu bintas nenukrito savaime, jį reikėtų nuimti. Tačiau reikia nepamiršti, kad oksitetraciklino milteliai turi išlauką pienui, todėl reikia vaistą naudoti apdairiai.

M4 yra chroniška ligos eiga. Žaizda proliferuota, apaugusi tarsi žvynais primenančiais plaukais. Karvės šiek tiek šlubuoja. Gydymas yra neefektyvus šioje ligos eigoje.

M3_0

Po sėkmingo M2 eigos gydimo

 

 

 

 

M4-1

Chroniška M4 stadija

 

 

 

 

Telyčių prevencija

Labai svarbu taikyti prevencijos priemones jau jaunoms telyčaitėms. Apie 40 % jaunų telyčaičių jau būna užsikrėtusios tarpupirščių dermatitu prieš įsiliejant į melžiamų karvių bandą.

Nagų dezinfekcinės vonelės yra efektyviausias prevencijos būdas, kovojant su šia liga. Tačiau telyčaičių laikymo vietos dažniausiai yra visiškai nepritaikytos įrengti nagų voneles, todėl tai laikoma opia problema.

Mokslininkų tyrimai rodo, kad mineralai dedami į pašarą šiek tiek sumažina tarpupirščių dermatito atvejų telyčioms, bet genetika taip pat yra lemiamas veiksnys.

Vonelių dizainas, organizavimas

Nagų vonelės yra vienintelis efektyvus prevencijos būdas. Vario sulfatas, formaldehidas yra geriausi preparatai, tačiau nei vienas iš šių produktų nebus efektyvus, jeigu vonelės nebus reguliariai keičiamos.

Vonelė turi būti tokio ilgio, kad karvė galėtų bent du kartus žengti į dezinfekcinį tirpalą su ta pačia koja. Idealus atvejis, kai yra dvi vonelės, viena su paprastu vandeniu, stovinti prieš vonelę su dezinfekciniu tirpalu.

Parengė Laisvūnas Skinulis, karvių nagų drožėjas